Торове и препарати за третиране на растения

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит
Регистриран: 26 юли 2011, 13:41
Район: София
Been thanked: 0

Re: Торове и препарати за третиране на растения

Непрочетено мнение от marmozana » 05 ное 2012, 11:54

Аз имам питанка към г-н Донов.
Как ви се вижда като пропорция тор 10:6:12 +3%Mg + 5%Fe. Това е изчислено към цялото количество. Ако се преизчисли къмто количествата на веществата съдържащи NPK, става 21:12:25, стойностите на магнезия и желязото си остават същите.
Дано не прозвучи като реклама, не ми е това целта изобщо.
Занимавам се с търговия с хим. реактиви и съответно имам свободен достъп до вещества, които се използват и като торове. Та днес направих един бъркоч от разни съставки, които при интерес ще опиша подробно. Сега седнах и сметнах какво всъщност съм забъркала и се получиха горните стойности. Като теглих чертата и сметнах колко струва 1л концентрат за разреждане 10 мл на 1 л вода, при това по наши продажни цени буквално ми се зави свят какви луди пари съм харчила за торове, а това излиза без пари.

"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 9 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 05 ное 2012, 14:24

Ууу,с теб требе да се внимава....че те азотните в-ва лесно правят "Буууууум".... <cheers2> <cheers2> <cheers2>

Изображение

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от marmozana » 05 ное 2012, 14:32

Бобс, правят те бум, ама аз по тая причина разтвор направих <cheers2>

"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 82 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 05 ное 2012, 20:41

Този състав вероятно е един от многото възможни. Ако ще правиш торове, добре е да прочетеш повече за препоръчания състав за различните култури, почви и фази на развитие. Накрая ще се озовеш с няколко различни торове, но универсалните торове са компромис от всичко по малко.
И - не! Не е реклама. Първо - защото не влизаш в конфликт с нашия разсадник (фирмата, която поддържа форума), и второ - защото темата представлява сериозен интерес за всички във форума.

А между другото, да ти се намира Стронциев двухлорид (Ч.З.А.)? Че от време на време ми трябва и този ... тор. <he-he>

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 31 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 05 ное 2012, 20:43

А едно чувалче 20 килца Калиев Нитрат...? Сериозно питам : )

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от marmozana » 06 ное 2012, 09:54

Kiril Donov написа:Този състав вероятно е един от многото възможни. Ако ще правиш торове, добре е да прочетеш повече за препоръчания състав за различните култури, почви и фази на развитие.

Да, това е точно така, но като схванеш принципа, можеш да си забъркаш порове с всякаква пропорция. Просто това имах на разположение вкъщи, това забърках <he-he>
Иначе принципно се съобразявам с изискванията на отделните растения, в различната им фаза на развитие.
Този бъркоч се получи, да го наречем балансиран.
Ако има и други мераклии да се занимават, пускам едно линкче, където има табличка с процентното съдържание на различни соли, която и аз ползвах за исчисляване на моя бъркоч.
На трета страница е таблицата
http://www.agric.wa.gov.au/objtwr/imported_assets/content/hort/veg/nut/liquidfert.pdf
Kiril Donov написа:А между другото, да ти се намира Стронциев двухлорид (Ч.З.А.)? Че от време на време ми трябва и този ... тор

За съжаление нямаме никакви стронциеви съединения, а специално двухлорида и никой от колегите не го предлага.

ivo_nekitov написа:А едно чувалче 20 килца Калиев Нитрат...? Сериозно питам : )

Иво, да имам, опаковката е 25 кг, но ще трябва да се разберем предварително, ако ще искаш, тъй като тук в магазина не държа едри опаковки <cheers2>

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 31 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 06 ное 2012, 10:12

Благодаря, ще се свържа, когато стане актуално, в края на зимата, да сме живи и здрави.

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от marmozana » 07 ное 2012, 14:20

Понеже се заиграх да си направя една екселска табличка за смятане на отделните съставки качвам файла тук, ако и някой друг има мераци да си прави торове, да си я ползва със здраве <cheers>
Торове.xls

miroslav_raykov
Любител на южните растения
Регистриран: 07 юли 2012, 02:31
Район:

Непрочетено мнение от miroslav_raykov » 18 яну 2013, 13:53

Здравейте!Някой да има преки наблюдения относно PALM FOCUS?Пише че е предназначен за палми в саксии но аз мисля да го ползвам за палмите ми в ОГ!Случайно някой да го е ползвал и да има мнение от ефекта му или бихте ми препоръчали по добър тор за красавиците-бутия,юбея и канарката?Засадих ги миналото лято август месец и сега ми се иска да им дам добър старт още от пролетта <cheers2>

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от marmozana » 08 мар 2013, 11:07

Понеже в темата за торене на палмите имаше питане как се дозират кристалоните, бях тръгнала да пиша и за листното им приложение, но на оригиналната опаковка, концентрацията, която беше упомената 0,3-0,5% ми се видя твърде висока, (това с 3-5 гр/л) реших че е пропусната нуличка след десетичната запетая. Реших в тази връзка да поровя за информация и попаднах на следната публикация, обща за кристалоните.
Оказа се, че няма грешка, което силно ме учудва. На практика концентрацията за листно торене е по-висока от тази за почвено приложение.
СПЕЦИАЛНИТЕ ТОРОВЕ, СЪДЪРЖАЩИ МАКРО И МИКРОЕЛЕМЕНТИ

Кристалон - серия от 11 формулации koмбиниpaни тopoвe (NPK), koитo се отличават с висока чистота.
Кристалон - формулации с различно съдържание на азот, фосфор и калий, koeтo дава възможност за управление на храненето на културите в съответствие с изискванията им през отделните фази на развитие.
Чрез koм6иниpaнe на две формулации или на Кристалон с Калцинит, торенето се прецизира на no-виcoko ниво.
Кристалон - съдържа пълен комплект микроелементи за пълноценно и хармонично хранене на културите, осигуряващо оптимално развитие, виcok добив и добро kaчecтвo. Микроелементите са в лесноусвоима и висоkoeфekтивнa хелатна форма.
Кристалон - торове, разтворими без остатък, предназначени за фертизация (торене с поливната вода) чрез системи за капково напояване, дъждовални или мъглообразуващи инсталации и за листно подхранване.
Кристалон - подходящ за торене на култури, почви и субстрати.

Защо фертигация?
Фертигацията е съвременен метод за едновременно торене и напояване, чрез който се постига оптимално водоснабдя ване и торене на културите при намален разход на труд, вода и торове.

Защо листно подхран ване?
Торовете от серията Кристалон, изпръскани върху растенията, проникват бързо в тъканите на листата и се всмукват незабавно в обмяната на веществата. Затова чрез листното подхранване с Кристалон се постига бърз и значителен ефект върху посевите и насажденията при незначителен разход на средства за торове.

ПРИЛОЖЕНИЕ

При фертигация
Дозата Кристалон за полето, koeтo ще се тори, се разтваря предварително и се прехвърля в торосмесителя на поливната система.
Концентрираният разтвор се изнася и разрежда от поливната вода.
Желателно е концентрацията на Кристалон във водата, която постъпва в почвата, да е 1-2 г/л.
Допуска се зареждане на торосмесителя и с твърд /неразтворен/ Кристалон.
Препоръчително е фертигацията да се провежда пo график за цялата вегетация със седмично разпределение на торовите дози.

При листно подхранване
Използват се разни разтвори с концентрации от 0,3 до 1,5%. Кристалона се разтваря предварително в малък обем вода и се разрежда до желаната концентрация. Третирането се провежда в хладно време - сутрин рано или привечер.

Препоръчителни фази за третиране:
Зимни Житни: 1-2 пъти от края на братене до изкласяване.
Царевица: 1-2 пъти при височина 30 см до изметляване.
Слънчоглед: 1-2 пъти от фа за 3 чифта листа до бутонизация.
Домати и пипер: 3-4 пъти - една седмица преди разсаждането, предцъфтежно и при наедряване на плодовете.
Краставици: 2-3 пъти -предцъфтежно и при наедряване на плодовете.
Картофи: 1-2 пъти - преди цъфтеж и при наедряване на клубените.
Обощни: 2 пъти през май, през 2 седмици.
Лоза: 2-3 пъти - преди и след цъфтеж, при наедряване на гроздето.

maniak
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 01 апр 2011, 17:15
Район:
Been thanked: 7 times

Непрочетено мнение от maniak » 10 мар 2013, 19:18

Бихте ли ми казали как се торят пролетните цветя, които се развиват от луковици? <explain> Кога и как се прави?

Betur
Любител на южните растения
Регистриран: 27 апр 2010, 12:38
Район:

Непрочетено мнение от Betur » 10 мар 2013, 22:59

marmozana,може ли да ми кажеш дали мога да използвам кристалон лазур на торене на орхидеи-фаленопсис и в каква доза.0,5гр на литър може би?

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от marmozana » 11 мар 2013, 09:42

maniak написа:Бихте ли ми казали как се торят пролетните цветя, които се развиват от луковици? <explain> Кога и как се прави?

Луковичните растения се торят през предходния сезон, тогава натрупват хранителни вещества в луковицата. Подходящ за луковични е червения кристалон.
Betur написа:marmozana,може ли да ми кажеш дали мога да използвам кристалон лазур на торене на орхидеи-фаленопсис и в каква доза.0,5гр на литър може би?

Betur, струва ми се, че му е мааалко по-висок азота отколкото трябва на лазура, по-скоро синия ми се струва подходящ. Относно концентрацията 0,5 гр/л е максималната, може и с по-разреден. Тези двете формули можеш да ползваш в периода на нарастване на нови листа и корени, сиреч след прецъфтяване. По време на цъфтеж уж принципно не се торят, защото прецъфтяват по-бързо, но има хора, които торят и тогава, но със силно разредено торове. За периода на цъфтеж бих препоръчала оранжевия кристалон,.

maniak
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 01 апр 2011, 17:15
Район:
Been thanked: 7 times

Непрочетено мнение от maniak » 11 мар 2013, 11:41

marmozana, кой е преходният сезон в случая? Лятото или есента? <coffee>

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от marmozana » 11 мар 2013, 12:27

Ами би трябвало да се торят в периода на активна вегетация, това е лично моя логика, не почива на нещо прочетено. Обикновено до есента листата пожълтяват и луковицата изпада в покой, и вече няма нужда от хранителни вещества. Затова, според мен би трябвало да се наторяват лятно време.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Опасности при употребата на торове и препарати
    1 Отговори
    1181 Преглеждания
    Последно мнение от емиава
    17 яну 2015, 00:18
  • New post Разрешени торове и препарати за употреба в България
    0 Отговори
    2294 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    23 окт 2013, 11:58
  • New post Третиране на вредители по Butia capitata
    от ivo_nekitov » 21 окт 2012, 01:00 » в Бутия (Butia)
    9 Отговори
    1696 Преглеждания
    16 фев 2014, 22:12
  • New post Търсачка за препарати за РЗ
    5 Отговори
    2978 Преглеждания
    08 юли 2014, 00:07
  • New post Дългодействащи торове
    от ivo_nekitov » 18 фев 2013, 16:01 » в Торове и торене (fertilizers)
    130 Отговори
    8003 Преглеждания
    Последно мнение от iliyanpitbul
    06 апр 2017, 09:09
  • New post Кои са най-добрите торове за растенията?
    от Kiril Donov » 16 юни 2013, 21:00 » в Торове и торене (fertilizers)
    117 Отговори
    14838 Преглеждания
    Последно мнение от hkhristov
    19 апр 2017, 23:03

Върни се в “Торове и торене (fertilizers)”