Кои са най-добрите торове за растенията?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 34 times
Been thanked: 53 times

Кои са най-добрите торове за растенията?

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 16 юни 2013, 21:00

От десетина дни се колебая, дали да направя тази тема и дали да напиша това, което ще прочетете по-долу. Колебаех се, дали да дам на готово моя опит, който би коствал години на конкурентите ни, да го открият сами. В крайна сметка реших, че вече съм го казвал неведнъж и така или иначе - не е тайна.

Някои от вас вече сигурно берат зеленчуци от градината си. И аз засях първите разсади след Нова Година. По това време трябваше да бера зеленчуци. Но не бера. Защо ли?

За моите тропически растения, зимата винаги е била сезонът на най-активен растеж. В помещението с растенията вкъщи, поддържам температура 22-30 градуса. Там са и морските ми аквариуми, които изпаряват 7-8 литра вода. Изпаряват това количество за едно денонощие, т.е. и въздушна влажност не липсва, независимо от парното. Вече две зими си губя от растежа на тропическите ми растения, за да пробвам разни прехвалени торове. Заради тях, за последните две зими растежът е много слаб.
Пробвах три тора. Единият беше някакъв словенски, който твърдяха, че е от извлек на някакви водорасли и е едва ли не - магически. Вторият беше Лумбрекс. Третият беше Хумустим, от който купих един литър (за 24 лева!) от Агра-та тази година. Странното е, че и трите тора имат еднакъв вид и миришат горе-долу еднакво, въпреки различните им "магически" съставки. За Хумустим четох невероятни неща в интернет и се навих да го пробвам. Жената от фирмата даже ми звъня, да ме пита дали съм доволен.

Мисля, че вече е ясно, че съм крайно разочарован и от трите тора. Нещо повече - твърдя, че не вършат никаква работа. Всичките ми опити го доказват и съм убеден, че всеки непредубеден може да стигне до същите резултати.
За Хумустим бях много изненадан, че с едно шише (1 литър) се наторяват не знам си колко декара. Още тогава се усъмних, но си замълчах и исках да го пробвам. Но знам, че няма как да вкарат необходимото количество минерал в един литър. Учил съм твърде много химия в университета и съм наясно с това.
Защо още нямам зеленчуци? Защото и тях ги торих с Хумустим и умряха от глад. Буквално! Бяха толкова зле, че ги изхвърлих. Бяха в почвена смес, защото исках по-лесно да се захванат в градината. По-късно, през март засях нови, които засадих в торф, като мислех, че от там е проблема. В торфа развитието винаги е перфектно, но той бързо изсъхва и в градината са възможни проблеми до прихващането. Тези в торф, също почти умряха от глад, до преди 3 седмици. Тогава най-сетне им сложих от добре известния ви бавнодействащ Осмокот-Мултикот и те направо експлодираха. Преди това бяха полу-умрели и с ужасно слаби и недъгави корени. Днес, 3 седмици по-късно, проверих доматите и всичко в саксията беше бяло, толкова много преплетени корени имаха. Но самите домати вече са към половин метър. Преди да сменя тора, едва вадеха първа-втора двойка същински листа. При подобни температури, но за повече от два месеца нямаха почти никакво развитие.

Не съм направил снимки, защото нямах намерение официално да провеждам опитите. Сега може и да се запаля и да го направя отначало. Но не можах да се стърпя да не споделя с вас. Реших, че уважавам всеки от вас твърде много, за да ви оставя да си давате парите за боклуци, заради които да губите целия кратък вегетационен сезон в България.
Всеки знае, че нашата фирма не се занимава с търговия на торове. Е, продаваме Лумбрекс ... <he-he> Не съм с пристрастия и нямам изгода да рекламирам който и да е тор. Не случайно поканих Marmozana да рекламира тук торовете, които продава. Аз нямам бизнес с торове и единствено искам да съм ви полезен.

За да не остане тази тема като някаква критика, би било супер, ако всеки сподели опита си с различните торове. Но имайте предвид, че информацията ви би имала стойност, само ако има база за сравнение. Иначе ще е безсмислено ако напълним темата с твърдения от типа - "Торя цветята ми с еди-какво си и съм много доволен ..."
Ако имате наблюдения при еднакви условия върху два или повече различни тора, тогава би било много ценно да споделите мнението си.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит
Регистриран: 26 юли 2011, 13:41
Район: София
Been thanked: 0

Re: Кои са най-добрите торове за растенията?

Непрочетено мнение от marmozana » 17 юни 2013, 10:02

Аз имам по-сериозни наблюдения единствено върху Кристалон-ите, от доста години само тях ползвам, и от други торове имам много спорадични впечатления. Помня, че бях доволна от едни български торове на лактофол, за градински и балконски цветя, но ми бяха доста неикономични, предвид практиката ми да поливам винаги с торна вода. От гореизброените от Кирил торове съм ползвала единствено Хумустим, и аз нямам наблюдения да върши някаква работа. Отскоро пробвах Ярамила комплекс и мисля, че е добър. И той е с постепенно освобождаване, не е с дългодействието на Осмокот, в смисъл гранулата доста по-бързо се разтваря, но на които растения съм сложила, растежа е забележим. Даже ми цъфна драцената след наторяване с него.
Много съм доволна, абе направо съм си впечатлена от ефекта върху разсади на една тор на Leili, май е китайска фирмата. Нутри-алгафид се казва тази тор, на основата на екстракт от водорасли е, ползва се само листно и има ефект на ракетно гориво, особено забележим върху съвсем млади непикирани разсади.
Последна промяна от marmozana на 18 юни 2013, 10:39, променено общо 2 пъти.

"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от marmozana » 18 юни 2013, 10:38

Вчера направих огромен пропуск. Не споменах птичата тор. За мен няма по-добра тор от нея. За съжаление, производителя ми (папагала) има ограничен капацитет <he-he> , иначе друга тор нямаше да ползвам. Когато събера достатъчно "материал" приготвям по следния начин:
Сухата тор накисвам с гореща вода в съотношение 1:1 (обемно).
Чакам да ферментира добре, познава се по това, че спира да отделя мехурчета. В горещо време е готова за около 10 дни.
Получената тор разреждам 1:10 и поливам.
Който има достъп до птича тор, горещо препоръчвам да се възползва от това съкровище.

"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от marmozana » 01 авг 2013, 11:17

Не знам дали някой е ползвал растежен стимулатор Атоник. Аз в събота за първи път го пробвах и съм меко казано впечатлена. Пръснах с него всичките си зеленчуци, цитрусите и мангото. За зеленчуците нямам наблюдение, ще ги погледна в събота.
При цитрусите и мангото обаче ефекта е очеизваден.
Всички нови листа на цитрусите, които са изкарали, но са не съвсем зрели все още, са се уголемили много видимо.
Малкия ми портокал, който си беше от самото начало с не дотам наситено зелени листа, въпреки желязото, което му вкарвам, е съвсем зелен, и листата му са също видимо по-големи.
Мангото, вади листа буквално от всякъде. По цялата дължина на подложката е като настръхнало, махнах вчера 2 разклонения, днес с изумление видях, че има още поне 5-6 нови. Горе от присадката вади 3 нови разклонения.
Ще ми е интересно, ако Кирил или някой друг е ползвал Атоник да сподели впечатления.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 01 авг 2013, 11:45

Аз не съм го пробвал. Дай да го видим това нещо, ще заложа опити и ще се разбере.

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от marmozana » 01 авг 2013, 11:48

Кириле, давам, ето тук има малко за четене.

Потребителски аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите
Регистриран: 14 май 2011, 08:21
Район:
Has thanked: 0

Непрочетено мнение от benisat » 01 авг 2013, 12:15

Аз утре мисля да напръскам цитрусите,маракуята и джакфрута. <rock band>
Дали да не пробвам и на маслините?

„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба

Потребителски аватар
benisat
Район:

Непрочетено мнение от benisat » 12 авг 2013, 10:14

Днес е десетия ден от както напръсках всичко и резултатите са на лице!Мангото не беше мръднало от пролетта,сега изби на 5 места! Гуавата направо полудя,цитрусите потъмняха и растат яко.Джакфрута изби странично на няколко места.Бругманзията,която си беше с много светли листа започна да пуска нови,много по зелени.За Огненото дърво не знам как му действа,щото то си расте кат лудо!Едни малки палмички,дето Чичо ми ги беше наскубал от Гърция,и те май бая дръпнаха! Абе всичко расте кат за последно! Мерси Мармозанке! <love> <love> <love>

„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от marmozana » 12 авг 2013, 13:25

Значи се потвърждава впечатлението ми. Най-осезаемо е дръпването и при моето манго. Радвам се че сподели, Румба.

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Любимо растение: Кокосова палма
Любим плод: Цитруси
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от chicholyubo » 12 авг 2013, 13:50

marmozana написа:Значи се потвърждава впечатлението ми. Най-осезаемо е дръпването и при моето манго. Радвам се че сподели, Румба.

Юлче, има ли при теб от това чудо?
Или да ми намериш ?

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от marmozana » 12 авг 2013, 13:55

Чиче, има, ама мен ме няма до края на месеца <he-he>

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Любимо растение: Кокосова палма
Любим плод: Цитруси
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от chicholyubo » 12 авг 2013, 14:17

marmozana написа:Чиче, има, ама мен ме няма до края на месеца <he-he>

Ще те почакам <cheers>

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

Потребителски аватар
benisat
Район:

Непрочетено мнение от benisat » 18 авг 2013, 09:59

Май ша трябва да черпя Мармозана,и то яко черпене! Имам един лимон Пондероса ,от есента не е мръднал.Пролетта го вадих,мих му корените,и все тъй си стои,с пожълтели листа и без никакви признаци да расте.След две пръскания с Атоник,днес забелязах че е пуснал пъпки да цъфти! <thumbsup>
От де го извади туй Мармозана,ама много яко!
Ако излиза като реклама,Киро да го изтрие,не се сдържах!
Мармозанке <love>

Зорба

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 18 авг 2013, 10:42

Чакаме Marmozana да се върне от морето, да го пробваме това чудо.

Потребителски аватар
benisat
Район:

Непрочетено мнение от benisat » 18 авг 2013, 15:08

Това манго на 2-ри август нямаше никакви признаци да избива,ей го сега след 16 дни:
Изображение
Може и да е съвпадение,но от зимата не беше мръдвало!
<rock band>

Зорба

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Дългодействащи торове
    от ivo_nekitov » 18 фев 2013, 16:01 » в Торове и торене (fertilizers)
    130 Отговори
    6949 Преглеждания
    Последно мнение от iliyanpitbul
    06 апр 2017, 09:09
  • New post Торове, предлагани от ХИМ-СПЕКТЪР ООД
    от marmozana » 04 юни 2013, 11:42 » в Торове и торене (fertilizers)
    6 Отговори
    2841 Преглеждания
    Последно мнение от marmozana
    24 фев 2014, 11:08
  • New post Торове и препарати за третиране на растения
    от rrh_80 » 13 май 2011, 19:48 » в Торове и торене (fertilizers)
    86 Отговори
    9008 Преглеждания
    Последно мнение от petiostoianov
    07 апр 2014, 22:05
  • New post Опасности при употребата на торове и препарати
    1 Отговори
    1035 Преглеждания
    Последно мнение от емиава
    17 яну 2015, 00:18
  • New post Разрешени торове и препарати за употреба в България
    0 Отговори
    1740 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    23 окт 2013, 11:58
  • New post Как, кога и какви химични минерални торове да използваме
    от Ivan_87 » 23 ное 2013, 03:14 » в Цитрусови (Citrus)
    7 Отговори
    2607 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    08 окт 2014, 23:51

Върни се в “Торове и торене (fertilizers)”