Болести и неприятели по други растения

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Has thanked: 106 times
Been thanked: 116 times

Болести и неприятели по други растения

Мнение от plamen » 19 май 2011, 14:16

Ония ден излових(и унищожих мануално)първите зелени скакалци за тази година.И то,намерих ги върху лавандулата,нахалници недни.Всяка година ги изтребвам ръчно,ама взе да ми писва...някак си нелепо изглеждам ,все пак.Някой да даде съвет, какво може да се ползва?По възможност по-лек препарат...

popov.dinko
Специалист овощар
Регистриран: 07 яну 2011, 22:39
Район:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: Болести и неприятели по други растения

Мнение от popov.dinko » 19 май 2011, 23:11

За скакалците им трябва малко Карате. Ефикасно е и има само 24 часа карантинен период. Така, че смело пръскай - на 10 литра вода 2.5 куб см. препарат и ще ги изтребиш до крак. Много удачно е вземането на препарата с спринцовка, купена от аптека.

bobkis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Мнение от bobkis » 28 май 2011, 10:06

Здравейте, тази година на живия ми плет, на два корена листата повяхнаха и най-вероятно ще загинат. На пролет са го торил с изкуствен тор. На какво може да се дължи? Ето и една снимчица, но колко добре се вижда: http://bobkis.snimka.bg/flowers/drugi.595904

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 268 times
Been thanked: 803 times

Мнение от Kiril Donov » 28 май 2011, 10:17

Трудно е да се даде еднозначен отговор, може да не е от торенето. Може някаква гад да им яде корените, знам ли ... и в моята градина тази пролет мистериозно изсъхнаха няколко растения в жив плет.

Дарина Иванова

Мнение от Дарина Иванова » 28 май 2011, 19:24

знам, че повечето имаме гуава . с какво морите белокрилката без да падат листата ?
при мене от нуреле дурсбан , моспилан, лиросект / не помня още какво съм ползвала/ окапват пръсканите листа и се налага да мия листата , а почвата поливам с препарат / някой ден ще ги уморя/ . в момента пак съм нападната

Дарина Иванова

Мнение от Дарина Иванова » 02 юни 2011, 09:37

Последвах съвета, все пак се доверям на хора с повече личен опит / статии от нета има " на корем"/.
пръсках , много сериозно с подръчни препарати , дори два - три дни последователно . каквото имаше да падне, падна - само няколко листа :thumbs: / десетина/ и то от всичките растения .
благодарско , :wine: е от мене
засега няма нашественици , само леторасти

Мирослав

Мнение от Мирослав » 11 юни 2011, 19:36

Имам си май домашен любимец в саксията.http://i1101.photobucket.com/albums/g42 ... GP1943.jpg
Снимката е най-добрата която успях да направя - прилича на ровено от къртица но доста в по-малък размер.От няколко дена забелязах че се появява до стъблото махам го и след два дена пак така.Ако имате идея какво е и как да се отърва от него кажете- притеснява ме да не навреди на дръвчето с нещо. Дявол

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 268 times
Been thanked: 803 times

Мнение от Kiril Donov » 12 юни 2011, 07:20

Сигурно е попово прасе или негова ларва, която е доста голяма. Определено ще навреди.

Мирослав

Мнение от Мирослав » 12 юни 2011, 09:31

Kiril Donov написа:Сигурно е попово прасе или негова ларва, която е доста голяма. Определено ще навреди.
Свалям ти шапка

Г-н Донов, няма ли някакъв препарат или нещо от сорта за да уморим натрапника докато не е станало късно Моля!

Днеска ще ходя на село и ще видя баща ми май имаше някакви гранули за попови прасета ще видя и той какво ще каже пък дано нещо помогне.

Потребителски аватар
Бобсъна
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 31 times
Been thanked: 122 times

Мнение от Бобсъна » 12 юни 2011, 09:36

Бъркаш силна отрова (Карате,Би58,Нуриле) с брашно и залагаш смеската/... с брадвата с брадвата с брадвата

Мирослав

Мнение от Мирослав » 12 юни 2011, 22:17

Заложил съм капан от едни гранулки за попово прасе и гол охлюв да видим утре какво ще стане. Ловя си риба

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 11 сеп 2011, 13:16

Едно от най-гнусните насекоми, които познавам - поповите прасета Пред тях комарите са като Шарапова пред сетрите Уилямс. Яко! Разказаха играта на засадения на открито Енсете,не е било от почвата и сушата. Цяло лято са го яли, горкото.

Почти напълно унищожено растение Енсете Маурелии - 80 на сто от грудката е изядена и честно казано, макар да има 1-2 полуумрели листа, не му давам повече от 5 на сто да се оправи.

Ето как изглеждат двамата му побратими в саксии. Все пак ще направя един размазващ удар с няколко различни вида инсектициди, тяхната мама противна![ще полудея]
А наесен в пространството, където догодина смятам да насадя два реда бананни, ще пусна за няколко месеца специалните части(сухопътните пингвини модератор Червен картон )

Потребителски аватар
Бобсъна
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 31 times
Been thanked: 122 times

Мнение от Бобсъна » 11 сеп 2011, 14:22

Бъркаш брашно с БИ -58 и сипваш по вадите!Действа!

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 11 сеп 2011, 18:53

Бобсъна написа:Бъркаш брашно с БИ -58 и сипваш по вадите!Действа!

Мерси. Щото съм чувал, че т. нар. "скипер" въпреки дебелата си цена не бил особено ефективен Дявол

maniak
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 01 апр 2011, 17:15
Район:
Been thanked: 15 times

Мнение от maniak » 20 сеп 2011, 11:16

Привет, миналата есен посадих един бадем, който се развиваше много добре до преди 2 седмици, когато започна да съхне. Поливахме го макар и бадема да е издържлив на засушаване, но вижте какво се случи : http://maniacc.snimka.bg/nature/ekzotic ... 073454.big :weep:
От какво е изсъхнал според вас?

Отговори