Болести и неприятели по други растения

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 126 times
Been thanked: 13 times

Re: Болести и неприятели по други растения

Непрочетено мнение от achovd » 30 сеп 2014, 02:28

Благодаря за отговора,тука видях само по тепето,иначе друг такъв опоскан ккато тоя още не съм видял на друго место.

емиава
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 16 фев 2014, 20:09
Район: София
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 10 times

Непрочетено мнение от емиава » 18 ное 2014, 00:15

Вчера по повърхността на една саксия намерихме малки купчинки, точно като миниатюрни къртичини около сантиметър големи. Те бяха съставени от малки топченца. Като тези, които се появяват под дърво, нападнато от дървояд, но чернокафяви на цвят. От същите топченца имаше и около саксията. След проверка на корените се оказа, че известна част липсват. Сега малката мандарина е със сменена почва и измити корени и с повече късмет тази операция няма да и се отрази зле. Проблемът е, че не открих никакво животно вътре. Растенията, които са около нея са в голяма обща тава и ми се струва, че добитъкът, какъвто и да е той, е решил да разнообрази менюто си с друго растение. Не съм срещала друг път нещо такова и не знам дали трябва да проверявам и другите саксии.

Потребителски аватар
vladi
Любител на южните растения
Регистриран: 07 юни 2014, 16:57
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от vladi » 18 ное 2014, 01:22

емиава написа:Вчера по повърхността на една саксия намерихме малки купчинки, точно като миниатюрни къртичини около сантиметър големи. Те бяха съставени от малки топченца. Като тези, които се появяват под дърво, нападнато от дървояд, но чернокафяви на цвят. От същите топченца имаше и около саксията. След проверка на корените се оказа, че известна част липсват. Сега малката мандарина е със сменена почва и измити корени и с повече късмет тази операция няма да и се отрази зле. Проблемът е, че не открих никакво животно вътре. Растенията, които са около нея са в голяма обща тава и ми се струва, че добитъкът, какъвто и да е той, е решил да разнообрази менюто си с друго растение. Не съм срещала друг път нещо такова и не знам дали трябва да проверявам и другите саксии.

Еми-Ава <cheers2> по гореописаното е някаква подобна на тази бълха Psylliodes chrysocephala трябва да е, не си я видяла защото не е вече ларва. Третирай с инсектицид <chasing with axe> . Аз друго се питам, защо тази гад е решила точно в твоите саксии да се множи? Единственото което ми хрумва е прекалената влага навън да не им харесва и да е потърсила алтернатива.

емиава
Регистриран: 16 фев 2014, 20:09
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 10 times

Непрочетено мнение от емиава » 18 ное 2014, 22:59

Благодаря, Влади. <cheers2> Някаква такава гад е. Утре ще залея всичко в района с нуреле или би-58. <chasing with axe>
vladi написа:
Аз друго се питам, защо тази гад е решила точно в твоите саксии да се множи? Единственото което ми хрумва е прекалената влага навън да не им харесва и да е потърсила алтернатива.

Въпросната саксия с гадта, както и другите около нея бяха на двора до скоро. Разбирам го добичето, че се е скатало на топло, но не мисля да му позволя да си направи уютно убежище при мен.

Потребителски аватар
Васил
Маниак на тема Батати (Сладки картофи)
Регистриран: 26 дек 2014, 16:25
Район: гр. Стамболийски
Надморска височина (m): 188
USDA zone: 7a
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Непрочетено мнение от Васил » 15 мар 2015, 19:07

maniak написа:Привет, миналата есен посадих един бадем, който се развиваше много добре до преди 2 седмици, когато започна да съхне. Поливахме го макар и бадема да е издържлив на засушаване, но вижте какво се случи : http://maniacc.snimka.bg/nature/ekzotic ... 073454.big :weep:
От какво е изсъхнал според вас?

Ами моят бадем дето го садих миналата година изсъхна от тази гадина по долу на снимката. Тази снимка е от днес, когато реших да засадя нов бадем на местото на стария. Имах две, казаха ми, че не трябва да остава само дърво, защото неможе да се опрашва. Те тази ларва на майския бръмбар в наше землище ни разкатава от много години. Докато имаше ТКЗС, ревяхме от попово прасе. Да ама то се унищожаваше много лесно. Таз гадина е много устойчива - КАУНТЕР, СКИПЕР, БИ-58 и какво ли не съм ползвал. Няма отърване. Гадината днес е открих на около 25см. дълбочина. Не се е повлияла изобщо от студ и влага ма....та и!
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
vladi
Любител на южните растения
Регистриран: 07 юни 2014, 16:57
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от vladi » 15 мар 2015, 19:29

Срещи от 3 вид! <smile134>
Това извънземно същество I.T. не е причината,напротив даже ти е помагалo, търси я другаде! <cheers>
П.С. И след като там се намира каквида на толкова полезно животно, май проблема е в теб! <wine>
Остави го новият там, само ако не си прекалил с непрогорелият оборски тор, и извънземните ги остави!

Потребителски аватар
Васил
Маниак на тема Батати (Сладки картофи)
Регистриран: 26 дек 2014, 16:25
Район: гр. Стамболийски
Надморска височина (m): 188
USDA zone: 7a
Been thanked: 7 times

Непрочетено мнение от Васил » 15 мар 2015, 20:39

Незнам vladi, дали е извънземно или не. Знам, че от четири декара млада ябълкова градина в периода 2009г.-2013г. този червей изяде корените на повече от 60 дървета. Просто нямаше нужда да ги вадиш. Дърпаш дървото с една ръка и то няма корени. Всичко е изядено и подострено като молив. До момента не ми е помогнал си нищо. Правени са консултации с агрономи и специалисти по растителна защита. Хората в никакъв случай не бяха случайни. Ефект имаха препарати, които вече са забранени. Може би защото бяха на достъпни цени и работеха добре!? Съжалявам, че днешния бадем не го снимах преди да го нарежа, за да се види как са изядени корените.

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 162 times
Been thanked: 510 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 15 мар 2015, 21:23

Влади, не знам за какво говориш!

Васко, точно тази гад е убиецът, но не е ларва на майски бръмбар, а точно от попово прасе. И на мен ми правят много поразии и страшно ги мразя. Понякога намирам по 50-60 ларви някъде.
Ядат всичко, като нерядко ми унищожават най-ценните и редки опитни растения. Миналото лято ми изгризаха един от ценните Олеандри в новата колекция. Добре, че се усетих навреме и прибрах надземната част, преди да изсъхне напълно. Изрових от корените гадините и ги сполетя малка злополука. А надземната част се мъчи цяло лято, но успя да се вкорени и сега отново имам Олеандър Taurus.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

ivo_nekitov
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 15 мар 2015, 23:21

Поливане със слонски дози Нуреле Дурсбан и това е спасението. Кокато се позатопли почвата, април.
няма проблем без решение.
Някои включват геноцид. :)
Отказът от това решение води до отказ от полезното растение.

Потребителски аватар
marmozana
Регистриран: 26 юли 2011, 13:41

Непрочетено мнение от marmozana » 15 мар 2015, 23:36

Иво, не мога да се съглася с това. Колко кубика разтвор трябва да се забъркат за да се полее цяла овощна градина? Има си препарат специално срещу попово прасе - Мезурол Шнекенкорн 4 Г - отровни примамки под формата на гранули, които се разхвърлят в норма 250 г/дка. <wine>

"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Любим климат: +5/+35
Has thanked: 75 times
Been thanked: 78 times

Непрочетено мнение от plamen » 15 мар 2015, 23:46

marmozana написа:Иво, не мога да се съглася с това. Колко кубика разтвор трябва да се забъркат за да се полее цяла овощна градина? Има си препарат специално срещу попово прасе - Мезурол Шнекенкорн 4 Г - отровни примамки под формата на гранули, които се разхвърлят в норма 250 г/дка. <wine>

Ползвал съм го - работи.

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 16 мар 2015, 00:19

Има и други отровни примамки срещу попови прасета - повечето - ефективни.
Аз визирам най-вече И ларвите на майските бръмбари. За мен атомната бомба в случая си остава единственото решение(половин литър Дурсбан, разтворен в 50 литра вода и полято всяко бананче/палма. Природозащитниците ДГД. Бръмбарите - също. В рамките на текущата година няма да ям плодове от растенията.
При това - основно за единични ценни палми и особено банани, не овощни градини, естествено.
Това дори малко ми иде като екзотика - да изядат корените на всички дръвета в овощна градина. Но допускам, че е възможно, знае ли човек :)
Та той нека разхвърля примамки, но ако все пак изсъхнат растенията, ще му остане удовлетворението, че не са виновни клетите попови прасета, а нещо друго :))

Потребителски аватар
Бобсъна
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 16 times
Been thanked: 71 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 16 мар 2015, 08:00

Най лесно е с брашно и БИ 58-бърка се тегаво тесто,правят се топчета и се разхвърлят...

Изображение

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Любим климат: +5/+35
Has thanked: 75 times
Been thanked: 78 times

Непрочетено мнение от plamen » 16 мар 2015, 08:44

При мен Попово прасе няма.Може би защото е бедна почвата ... или защото не внасям оборски тор.А не внасям оборски тор,защото не гледам зеленчуци и защото и двата пъти когато внесох се завъдиха Попови прасета.Съответно ги елиминирах с гореспоменатия от Мarmozana препарат.
Ларви на бръмбари имам обаче,където и да копна.
Досега не съм имал растение с изгризани корени и не виждам причина да се осмърдявам с разни препарати.

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 16 мар 2015, 09:10

Майските бръмбари просто им разказват играта на бананите - опит личен, поне при мен.
Защото са много, има ги навсякъде - където и да направя дупка за да засадя нещо, винаги изкопавам поне 1, а често 2 или 3.
Просто така стоят нещата при мен, има си ги.
И така действам и е ефективно.
Поповите прасета са значително по-рядко, особено след нашествието на къртици преди няколко години.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Болести и неприятели по палмите
    187 Отговори
    43082 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    13 юни 2019, 04:02
  • New post Болести и неприятели по смокините
    от todorpetrov » 16 сеп 2013, 22:09 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    109 Отговори
    32165 Преглеждания
    22 сеп 2019, 17:54
  • New post Болести и неприятели по Плумериите (Plumeria sp.)
    54 Отговори
    9347 Преглеждания
    Последно мнение от orange
    23 ное 2019, 00:02
  • New post Болести и неприятели по Адениум (Пустинна роза)
    9 Отговори
    3676 Преглеждания
    11 окт 2019, 16:32
  • New post Търся Палма Арека и други растения..
    от xnikolanx » 14 юли 2019, 20:07 » в Палми (Palms)
    0 Отговори
    687 Преглеждания
    Последно мнение от xnikolanx
    14 юли 2019, 20:07
  • 0 Отговори
    1474 Преглеждания
    13 фев 2013, 02:10

Върни се в “Въшки, акари, гъсеници и други вредители и борбата с тях. (Scales, mites etc.)”