Относно мравките

ivo_nekitov
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Относно мравките

Мнение от ivo_nekitov » 29 май 2016, 21:37

Естествено, че има поне две дузини ефективни инсектициди, които ще свършат работа.
Просто иди в първата агроаптека и ппитай, описвайки прблема.

rади dqkov
Любител на южните растения
Регистриран: 08 май 2016, 17:59
Район: ............

Мнение от rади dqkov » 02 юни 2016, 20:46

Имам същия проблем
До сега нямам успех <hmmm> прибвах с Б58 и нуреле тези дни ще ходя да търся друг препарат че направо са почерняли растенията от мравки

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 297 times
Been thanked: 850 times

Мнение от Kiril Donov » 03 юни 2016, 00:12

Направих си един интересен експеримент, който не завърши добре за растението, което участваше в него.

Забелязах по един от кактусите ми Цилиндропунция, че са го налазили мравките. Естествено, веднага видях и въшките, които са домъкнали. Те се виждат ясно и на снимките, макар и снимани набързо с телефона. Съседните 3 кактуса от същият вид си бяха чисти.

Изображение
Изображение

Въпреки, че няма логика да се трепят мравките, след като вредители са въшките, аз все пак реших да напръскам мравките с Райд. Пръсках около всички растения, за да прекъсна пътя на мравките. После напръсках и едно от растенията.
До няколко минути не остана нищо живо. Може би това беше моментът, когато трябваше поне да изплакна с вода. Аз обаче не го направих. В резултат, десет дни по-късно растението от горните снимки изглежда мъртво:

Изображение

А нетретираното растение в съседство, все още си изглежда така:

Изображение

Извод: Въпреки, че е изкушаващо да изтрепя мравките и въшките набързо с Райд, следващият път ще отделя повече време, ще забъркам разтвор в пръскачката и ще го направя както трябва. Това ще гледам да се случи до ден-два, защото не оставиха невъшлясали растения, гадовете!

rади dqkov
Регистриран: 08 май 2016, 17:59
Район: ............

Мнение от rади dqkov » 03 юни 2016, 07:39

Киро ако ги утрепеш преди мен драсни с какво ги напръска <curtsey>
Защото и банана дето дето взех от вас го сполетя същото
Трепя и мравките и въшките на ръка след неуспешните ми опити

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Мнение от Kiril Donov » 03 юни 2016, 08:22

Всеки преперат срещу смучещи въшки ще свърши работа. С мравките няма смисъл да воюваме - те са неизброими пълчища.
Щитоносните въшки се третират с Нуреле.

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 03 юни 2016, 08:48

Киро, заради алкохола/пропан-бутана е.
Първият е директно убийствен за растението, а пропан-бутанът (физика) излизайки от флакона, с еразширява бурно и температурата пада и до малко над нулата(може и под).
Аз отдавна научих по трудния начин, че готов флакон с аерозол прави това(;прецаква листата на растението).
Даже миналата година имах едно петно на един лист на голямото Трахи - имаше огромен 15+ сантиметров скакалец и си викам: нищо няма да стане от едно точково пръскане.
Е, гадта умря, но и ветрилото на другия ден имаше кафяво петно на мястото на пръсканото. Поне не бях изненадан. <bash>

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Has thanked: 118 times
Been thanked: 122 times

Мнение от plamen » 03 юни 2016, 09:47

Aз практикувам следното върху сливата :
1.Поръсвам с прашец против мравки (bros) около стеблото,в основата.
2.Върху стеблото,на около метър от земята описвам 20 см пръстен с препарата на Райд,който е с една бяла сламка накрая и излиза във вид на пяна.
В следствие на което,мравките изчезват,калинките изяждат натрупаните въшки по дървото а дървото не съм забелязал да страда от препаратите.
При нара,където се вихри наровата листна въшка,не предприемам нищо.Просто там калинките са доста активни и поддържат "здравословни" нива на въшките.
Внимание:"гаранция-Франция".Само споделям,не карам никой да прави така!

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 03 юни 2016, 09:56

Потвърждавам, прашец в основата действа.
Или конска доза Нуреле-Д, но в тоя случай - само на неплододаващи растения(чиито плодове няма да се консумират тая година или нямат плодове).

Danita
Регистриран: 22 апр 2016, 16:43
Район: София / Елин Пелин
Абсолютна минимална t° (°C): -20
Минимум последна зима (°C): -14.5
Been thanked: 2 times

Мнение от Danita » 13 сеп 2016, 17:22

Здравейте,

Имам проблем с 2 дръвчета, но незнам дали проблемът е предизвикан по някакъв начин от мравките или те просто са "съпътстващо заболяване".
Дръвчетата са бадем и праскова, около 3-4 годишни. Наблизо има голям мравуняк, който незнам защо, но не ми се иска да унищожавам, поне засега. Тази година в основата на дръвчетата обилно се отделя смола и са налазени целите с мравки, които отглеждат въшки.
При бадема мравките са предимно по клоните, но на прасковата, образувалата се "дупка" до основата, около която тече смола е пълна също с мравки. Та въпросите ми са следните:
Мога ли някак си да спра този теч на смола или поне да го намаля?
Има ли връзка с мравките или те просто се възползват от ситуацията? Как да се погрижа за дупката в прасковата, вероятно мравките допълнително я разширяват? Ако продължава така, незнам дали ще оцелее дървото до пролетта...
Мислех да варосам дърветата, но се съмнявам че само това ще реши проблема.
Ето и малко снимки
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.

Потребителски аватар
Бобсъна
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 34 times
Been thanked: 137 times

Мнение от Бобсъна » 13 сеп 2016, 23:10

Както казва народа-"На гърбавия гроба му е лек"...същото важи в голяма степен за растенията със смолотечение...само брадвата ги лекува... <thumbup>

<cheers2>

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 14 сеп 2016, 21:42

Да, за съжаление от това положение е малко вероятно да се възстановят дърветата. Но аз не мисля, че мравките са причината, те най-вероятно са последствие.

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Has thanked: 8 times
Been thanked: 134 times

Мнение от reimbrant » 14 сеп 2016, 22:33

И при мен се случва понякога този защитен рефлекс на растенията да пускат това лепило/смола/ и да се защитава с нея, но наистина нещата са зле стигнали до тази фаза.Моят баща между другото е спасявал доста фиданки от този проблем с една процедура негова.Остъргва лепилото до кръв/в кръга на майтапа/ и намазва с по силен разтвор на калиев перманганат и наистина има ефект,но аз както съм на сто процента ангажиран и ми е по лесно да ликвидирам болното растение и да замествам с ново.винаги имам какво друго да бочна на негово място/присадено и търсещо реализация растение в градината ми/Дано да съм бил полезен донякъде и с това мнение и помогне,препарата е евтин и много ефикасен.

Danita

Мнение от Danita » 15 сеп 2016, 16:55

Благодаря за споделените мнения.
Ще се пробвам да ги спасявам, да видим дали ще успея... <confused> Напролет ще докладвам

Danita

Мнение от Danita » 05 юни 2017, 11:13

Danita написа:Здравейте,

Имам проблем с 2 дръвчета, но незнам дали проблемът е предизвикан по някакъв начин от мравките или те просто са "съпътстващо заболяване".
Дръвчетата са бадем и праскова, около 3-4 годишни. Наблизо има голям мравуняк, който незнам защо, но не ми се иска да унищожавам, поне засега. Тази година в основата на дръвчетата обилно се отделя смола и са налазени целите с мравки, които отглеждат въшки.
При бадема мравките са предимно по клоните, но на прасковата, образувалата се "дупка" до основата, около която тече смола е пълна също с мравки. Та въпросите ми са следните:
Мога ли някак си да спра този теч на смола или поне да го намаля?

И двете дървета оцеляха, даже прасковата в момента е с повече плод, отколкото листа!!!
Миналата есен само изрязах повредените участъци и намазах с овощарска замазка.
Добре че не ги отписах :)

В момента на 2 други дръвчета /ябълки/ има проблем. На една педя от земята някакви животинки им гризат стъблото и правят тунелчета в него.
Чудя се дали по същия начин да процедирам... Един кълвач явно се е опитвал да ми помогне, в резултат на което имаше 2 дупки през стъблото все едно с бормашина е пробивано :)

danick
Регистриран: 01 окт 2015, 17:49
Район: София
Has thanked: 15 times
Been thanked: 3 times

Мнение от danick » 20 сеп 2019, 22:04

Наскоро направих един експеримент. С разтвора, който се приготвя от масло от нийм срещу акари, напръсках едни мравки, които си бяха направили пътечка. Мравките, които напръсках умряха почти веднага. След като изсъхна напръсканото, мравките отново минаваха от там. Така че явно ги убива напръсканите, но няма дългосрочно действие. Но може би е добър вариант, ако искате да напръскате някой мравуняк в двора. Някой друг, дали е правил подобни експерименти?

Отговори