Инсектициди и акарициди

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 19 times

Re: Инсектициди и акарициди

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 20 яну 2015, 22:59

Срещу значимите вредители по вътрешните ни растения ниймът работи. Проверено нееднократно от скептик. Историята на мнеията ми стои - съмнявах се - проверих - знам.
Толкова. Инак няма проблем да си разсъждаваме на празен ход колкото ни е кеф.
Повтарям: Ниймът работи. Който иска да се оттърве - да го ползва.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 34 times
Been thanked: 53 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 20 яну 2015, 23:25

Доколкото знам, маслото от нийм убива акарите по механичен път, чрез филма, който образува около тях. Ето защо няма как да изградят имунитет, освен ако не се научат да не дишат, например.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит
Регистриран: 26 юли 2011, 13:41
Район: София
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от marmozana » 21 яну 2015, 09:49

Аз мълчаливо си ви чета коментарите ама умишлено не се включвам, за да не влиая на нечие мнение бидейки комерсиално заинтересована. Обаче сега ще се включа с няколко пояснения по темата :)
Kiril Donov написа:Доколкото знам, маслото от нийм убива акарите по механичен път, чрез филма, който образува около тях. Ето защо няма как да изградят имунитет, освен ако не се научат да не дишат, например.

Mне, не е с такова действие. Чисто токсично си му е действието, не мога да копирам механизма на действие от описанието на препарат за РЗ, на базата на масло от нийм, слагам само линк, всеки да си го чете.

емиава написа:Ще ми се напролет да пробвам ниима на кучето, дали ще върши работа и срещу кърлежи. Ако става ще му разредя химията.

Да, работи като репелент срещу кърлежи! Познати от цветарския форум от години го ползват с тази цел. Дори го добавят към шампоаните на домашните си любимци.
Доколкото съм чела, без да мога да посоча конкретен продукт, влиза в състава на препарати за борба с главови въшки.

Въобще, активното вещество на маслото - азадирахтин е доста добре проучено и е с много широко приложение. Даже имало и статия в Уикопедия, където доста подробно са описани различните му приложения, включително и контрацептивно действие при хора <die laughing>

"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми

емиава
Специалист с много опит
Регистриран: 16 фев 2014, 20:09
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Непрочетено мнение от емиава » 21 яну 2015, 19:27

Ееее, благодаря за информацията. <thumbsup>

Потребителски аватар
vladi
Любител на южните растения
Регистриран: 07 юни 2014, 16:57
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от vladi » 22 яну 2015, 19:29

chicholyubo написа:Фараон е , за това аз ако се наложи да си купувам почва задължително я прекарвам през микровълновата . Разбира се само когато жената липсва в къщи <smile134>

Толкова ли са вкусни, акаровите бутчетата на микровълнова? <406> <453>

Новото акарово поколение, при мен е на лице(беше), не третирах изчках и бяха препарини от първата доза.
Няма да третирам 4 а 3 пъти... <rock>
Ако тръшне и следващото поколение това означава 2 третирания...
Растенията няма да усетят отрицателни негативи от химията, микрофауната ще я възтановя бързо при мен (с H2O от акварума). <bananas>

Sevi
Регистриран: 17 юни 2014, 14:00
Район:

молба за помощ

Непрочетено мнение от Sevi » 31 май 2015, 12:14

Здравей те,
Днес обърнах повече внимание на моите цитруси. И видях че портокала ми има акари. Малки черни гадинки основно в долната част на листа. Като изтрих листа памука стана ръждив. Някъде тук бях чела как се лекува но от час го търся и не мога да го намеря. Моля, за помощ! Какво да направя? С какво да пръскам. Измих листата с разтвор от веро с една гъбичка. Всички листа на всички цитруси даже и тези които нямат. После измих с хладка вода. И после какво да направя? В момента имам само детрал да напръскам ли с него?
Моля, всички които знаят да ми кажат с какво и как да третирам? И каква е причината да се появят. Дръвчетата са на терасата. Поливам, торя, оросявам редовно но …

Благодаря за отделеното време!

емиава
Специалист с много опит
Регистриран: 16 фев 2014, 20:09
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: молба за помощ

Непрочетено мнение от емиава » 31 май 2015, 13:03

Делтаметринът (активното вещество в детрал) не върши работа при акари. Въпреки че някои търговци го продават и за акарицид.
В тази тема са обсъждани начини за борба с акари:
viewtopic.php?f=71&t=783

Потребителски аватар
lufata
Регистриран: 23 мар 2014, 19:14
Has thanked: 0

Непрочетено мнение от lufata » 31 май 2015, 15:15

Масло от Нийм е решението. А относно как са се озовали върху цитрусите, напълно нормално е щом са навън. По въздушен път.

Все е имАло да нЕма, ама толкова да нЕма, не е имАло!

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Любимо растение: Кокосова палма
Любим плод: Цитруси
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 3 times

Непрочетено мнение от chicholyubo » 31 май 2015, 16:14

Отговорите на въпроса са написани и то многократно тук : http://forum.palmi.bg/viewforum.php?f=71
Знам, че на повечето нови потребители не им се чете и очакват да им се "снесе" всичко наготово и то веднага.
Но МОЛЯ да си направят трудът да прегледат форума преди да питат за да не се повтарят темите.
БЛАГОДАРЯ за разбирането <cheers>

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

Sevi
Регистриран: 17 юни 2014, 14:00
Район:

Непрочетено мнение от Sevi » 31 май 2015, 22:04

Здравей chicholyubo,
в отговор на твоя упрек - по горе съм написала " Някъде тук бях чела как се лекува но от час го търся и не мога да го намеря." и наистина съм го търсила поне час. Помня че някой беше описал точно това как листата стават като ръждиви и тези малки акари изпиват сока на листата и те стават с бледи петна и си остават такива ... и т.н. но не помня с какво се пръскаше защото тогава не ми е трябвало. Да аз съм нова и във форума и в отглеждането на цитруси но съм много любопитна и ученолюбива и обичам да чета. Почти целия форум съм го изчела но, точно описания случай не можах повторно да открия. Не виждам какво толкова съм сторила... Да питам защото незнам и не се срамувам искам да се науча и ще се науча. Но не по метода проба грешка. Да страхувам се да ги третирам преди да съм консултирала. Избрах Вас като знаещи.
Освен това и учтиво Ви благодарих за отделеното време.
БЛАГОДАРЯ за отделеното време!

Потребителски аватар
vladi

Непрочетено мнение от vladi » 31 май 2015, 22:29

Sevi, масло от нийм, спасението е... -- marmozana -- . <cheers>

П.С. Ако си изчела форума, щеше да Знеш! <thumbup>
Прочети внимателно секцията за Нийм и третирай смело. <closed>
СТИГА със СПАМА!

gugun4u
Регистриран: 02 яну 2014, 10:30
Район: Sofia
Надморска височина (m): 565
Любимо растение: Citrus Sinensis
Любим плод: Orange
Любим климат: Temperate climate

Непрочетено мнение от gugun4u » 16 юни 2017, 12:44

Приевет,

Малко съживявам стара тема, но ми трябва спешно потвърждение. Изглежда съм завъдил нещо като щипалки на терасата в цитрусите. (Изглеждат като щипалки въпреки че представа си нямах, че ядат цитрусуви млади листа <cold> ) Изтрепах колкото можах по механичен способ, но явно са се изпокрили добре и постоянно изскачат от някъде. Напръсках цитрусите, всички останали разстения по терасата и около тях с конска доза разтвор с Нийм. Гледам че уж Нийм - а трябва да помага и срещу тях. И все пак някой ползвал ли го е срещу гад от подобен калибър, и ако не е ефективен да ме насочите към нещо още по - жестоко) преди тъпите насекоми да са влезнали и в нас <chasing with axe>
Поне за лична утеха и назидание, пренасям в жертва убитите (и недоубитите) гадове на Венерината ми мухоловка. Тя поне е доволна от проблема. <smile134>

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 16 юни 2017, 14:55

Трябва ви силен системен инсектицид...нийма е основно срещу акари...

Изображение

Потребителски аватар
vladi

Непрочетено мнение от vladi » 17 юни 2017, 00:10

Бобсъна написа:Трябва ви силен системен инсектицид...нийма е основно срещу акари...

Бобсъна винаги е В час, забравете Нийм да убие инсект!
Използвай: Нуруле. <cheers>

Отговори

Върни се в “Въшки, акари, гъсеници и други вредители и борбата с тях. (Scales, mites etc.)”