Видове акарициди - масло от Нийм (Neem oil)

Потребителски аватар
miroslavpetkov
Страстен любител на екстремни занимания
Регистриран: 18 сеп 2012, 10:48
Район: Варна
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Инсектициди и акарициди

Мнение от miroslavpetkov » 14 яну 2015, 22:11

vladi от къде ти е маслото ?Аз имах проблем с менте сега си взех от Мармазона и мисля че няма да имам проблеми.Тъкмо преди малко размирисах яко на чесън в хола <smile134>

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 302 times
Been thanked: 868 times

Мнение от Kiril Donov » 14 яну 2015, 22:54

Не мисля, че е от маслото. Влади, а ти сигурен ли си, че това по почвата са акари?

Потребителски аватар
vladi
Любител на южните растения
Регистриран: 07 юни 2014, 16:57
Район: София
Been thanked: 5 times

Мнение от vladi » 14 яну 2015, 23:03

miroslavpetkov написа:vladi от къде ти е маслото ?Аз имах проблем с менте сега си взех от Мармазона и мисля че няма да имам проблеми.Тъкмо преди малко размирисах яко на чесън в хола <smile134>

От първоизточника <smile134> тоест Мармазонка.
miroslavpetkov, говоря за Акари които не са по растението а са в почвата та там нийма е безпомощен мисля, ако няма специлна формула която аз пак съм сбъркал.
Дори не занм дали носят вреда на растението, но все пак не им е там мястото, та трябва да ги разкарам било то и с химия. <devil>

Потребителски аватар
vladi

Мнение от vladi » 14 яну 2015, 23:24

Kiril Donov написа:Не мисля, че е от маслото. Влади, а ти сигурен ли си, че това по почвата са акари?

Да, 100% акари.
И при това само при малките ми палми които са в прекрасно състояние всички са с копия... <devil>
Сетих се за нещо, като не е макро обектива при мен, обарнах един обектив обратно това е преближение 1:10 приблизително и фотнах с телефона, та ето го:
Изображение
Гадна е снимката ама при мен се вижда ясно в обектива.
Гаден-Акар <moderator>

емиава
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 16 фев 2014, 20:09
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.
Has thanked: 24 times
Been thanked: 12 times

Мнение от емиава » 14 яну 2015, 23:37

Влади, сигурен ли си че искаш да използваш химия в стая срещу нещо, което според теб не вреди на растението?

Потребителски аватар
vladi

Мнение от vladi » 14 яну 2015, 23:43

емиава написа:Влади, сигурен ли си че искаш да използваш химия в стая срещу нещо, което според теб не вреди на растението?

Еми, ще го ползвам в стая която няма да се обитава в карантиният срок.
Та сега, чета за тези гадини, и колкото повече чета все са тези луков и ягодов акар, лошото е че никаде не мога да намеря ефикасна химия.
Актара, пише била добра, някой да я е ползвал?

емиава
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 16 фев 2014, 20:09
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.
Has thanked: 24 times
Been thanked: 12 times

Мнение от емиава » 15 яну 2015, 00:04

Актара е инсектицид, за акари не знам дали върши работа.
От акарицидите могат да се намерят в момента Ортус и Нисоран. Хубаво е да се ползват заедно, защото единия убива ларвите, а другия правеше безплодни възрастните май. Не помня кой точно какво вършеше, в този студ не ми се слиза до мазето да проверя, но само единият не върши работа много добре
Става и Санмайт, който е инсекто-акарицид. При него екстрата е, че ако имаш освен акарите и листни въшки или белокрилки, също ги мори. Но ми се струва,че е по-слаб. <bananas>

Потребителски аватар
vladi

Мнение от vladi » 15 яну 2015, 00:22

емиава написа:Актара е инсектицид, за акари не знам дали върши работа.
От акарицидите могат да се намерят в момента Ортус и Нисоран. Хубаво е да се ползват заедно, защото единия убива ларвите, а другия правеше безплодни възрастните май. Не помня кой точно какво вършеше, в този студ не ми се слиза до мазето да проверя, но само единият не върши работа много добре
Става и Санмайт, който е инсекто-акарицид. При него екстрата е, че ако имаш освен акарите и листни въшки или белокрилки, също ги мори. Но ми се струва,че е по-слаб. <bananas>

Утре отивам до агроаптеката и ще им спретна бульон, микс от всички акарициди.
Лошото е че полях преди 3 дни с нийма и почвата няма да изсъхне толкова бързо, но ще вдигна тропиците да съхне по бързо, и след това <shooting>
Благодаря, Еми!
Последна промяна от vladi на 15 яну 2015, 01:07, променено общо 4 пъти.

Потребителски аватар
vladi

Мнение от vladi » 17 яну 2015, 17:02

При мен, просто стана стршно положението, за 5-6 дни! <head in the wall>
Нещата, отидоха на тежка химия която им разказа играта, но преди да ги третирам, направих малко макро...
Снимките са правени през микроскопа на Любо, Благодаря Любо <curtsey> , голяма зарибявка се оказа тази фотография, но и доста трудна: Tрябваше да намеря решение да направя снимка през това(без статив):
Изображение
Трябва ми малко техника и направо ще му снимам окото другият път... ама дано няма друг път де... <453>

Изображение

Изображение

На това Животно Нийм не му действа(мелез между картица и акар)!!! <devil>

Не се подвеждайте по снимките, почти невидими са с просто око, огледайте скасийте с лупа(и не очквайте да видите това през лупа, просто пез лупата ще видите едни точки бели които щъкат), пълзят по саксията отвън и в почвата, не ги търсете по растението там ги няма!!!
А дали вреди на растенията: ДА... за 2 дни на плумерията и виснаха листата погледнах с лупата и хоп акари, хранят се от корените на растението.

А това е cнимка на aкар след третиране във вечните Акарни Полета(Духом), вижте как е свил перките(Тялом):
Изображение

Сега съм ги оставил за назидание по саксите за новото поколение, да се готви за това (като на Любо трофейте са по стените, с разликата че при мен колекцията се гледа с макро лещи, не по стените а по саксийте) <453>
Използвани препарати:

санмайт 20 вп
нуреле дурсбан
Кобинацията ги попиля!!!

Следобяд пръсках с(нарочно оставих част от растенията НЕ третирани за теста):

Лиросект + Акарзин - Благодаря на Любо! <wine>
Втората кобинация ги тръшна много бързо!!!

Направо съм изумен, как може Лиросект(Продукт произвеждан в България и толкова качествен) да се спре от производство... <Mad>

Имам една питанка,която ме чегърта много: Дали с занижените количества от Нийм не съм изградил имунитет на тези гадини?
И дали когато пръскаме профилактично да не спазваме указанията за препаратите и да не изпадаме в такива ситуаци?

Специални Благодарности на: Еми, Мармозанка иииии Любо! <wine>
Поздрави Влади,
Последна промяна от vladi на 18 яну 2015, 10:22, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Мнение от Kiril Donov » 18 яну 2015, 00:21

Аз продължавам да мисля, че безсмислено се вкарваш в такава сапунена опера.

Потребителски аватар
vladi

Мнение от vladi » 18 яну 2015, 13:32

Kiril Donov написа:Аз продължавам да мисля, че безсмислено се вкарваш в такава сапунена опера.
<wine>
Възможно, е да се вкарах сам в този филм... <he-he>
Но нещата излезаха извън контрол при това много бързо, тези гадини не бяха вече само в 4 сакси а превземаха територия със скороста на светлината.
За малко да изгубя всички листа на плумерите, всички палми без изключение имаха акари, по какаото сe бяха наметкали като на сладолед... <spider>
Винаги си купувам почва от магазини уж Обезаразена но ето колко е обезаразена, те просто са си били там и са чакали благопритни условия.
Намерих инфо в интернет по направените снимки по горе и се оказа че е Коренов Луков Акар, доста трудна е борбата е с него поне 4 пръскания през 10 дни, уврежда корените на растенията.
Не обичам сапунките, но мисля сапунката да продължи със още 3 пръскания. <thumbup>
Последна промяна от vladi на 18 яну 2015, 15:37, променено общо 1 път.

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 18 яну 2015, 13:52

Влади, зад теб съм! ;)) И Киро е прав, обаче и аз, като се закуча: е няма да ги има тия гадини и точка!! :)))

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Мнение от chicholyubo » 19 яну 2015, 14:56

Фараон е , за това аз ако се наложи да си купувам почва задължително я прекарвам през микровълновата . Разбира се само когато жената липсва в къщи <smile134>

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 20 яну 2015, 01:11

Като стана на въпрос, не съм срещал българска почвена смес, която да е обезаразена. На етикета може да пише всичко, но производителите просто мелят растителни боклуци (буквално!) и ги смесват с пресята градинска почва. Търси се най-евтината цена и те я постигат ...

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 20 яну 2015, 08:42

Аз съвсем сериозно, снощи сънувах, че е пролет и си правя торопочвена смес с почва от кокошия двор на село и обикновена пръст :)
Това иде да каже освен, че пролетта е близо и какво е най-доброто в случая :)

Отговори