Видове акарициди - масло от Нийм (Neem oil)

емиава
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 16 фев 2014, 20:09
Район: София
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.
Has thanked: 24 times
Been thanked: 13 times

Re: Инсектициди и акарициди

Мнение от емиава » 20 яну 2015, 22:55

vladi написа:
Имам една питанка,която ме чегърта много: Дали с занижените количества от Нийм не съм изградил имунитет на тези гадини?
И дали когато пръскаме профилактично да не спазваме указанията за препаратите и да не изпадаме в такива ситуаци?

Миналата зима по растенията вътре в къщата се появиха акари. Пръсках ги с три различни препарата почти без ефект. Успях да ги унищожа с масло от ниим - 5мл. на литър вода - най-ниската концентрация, която Мармозана дава. Не мисля, че е занижена дозата, която си ползвал, просто на тези акари ниима не им действа. Както на моите препаратите които ползвах не им повлияха.
Колкото до профилактичното пръскане - отношението ми към него е малко противоречиво.
От една страна Мармозана е забелязала репелентно действие на маслото от ниим, а това е мноооого ценно. В такъв случай мисля, че има смисъл. (Ще ми се напролет да пробвам ниима на кучето, дали ще върши работа и срещу кърлежи. Ако става ще му разредя химията.)
Но профилактично пръскане с някоя химия, дето само трепе гадовете е малко безсмислено, ако в момента няма такива. На доста препарати са дадени максимален брой третирания за сезон, за да не се появяват устойчиви на активното вещество вредители. Няма смисъл да се "изразходват" само за профилактика.
Това си е мое мнение, но може и да бъркам. <bananas>

ivo_nekitov
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Мнение от ivo_nekitov » 20 яну 2015, 22:59

Срещу значимите вредители по вътрешните ни растения ниймът работи. Проверено нееднократно от скептик. Историята на мнеията ми стои - съмнявах се - проверих - знам.
Толкова. Инак няма проблем да си разсъждаваме на празен ход колкото ни е кеф.
Повтарям: Ниймът работи. Който иска да се оттърве - да го ползва.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (17-Feb 2021)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/I5445
Has thanked: 479 times
Been thanked: 1268 times

Мнение от Kiril Donov » 20 яну 2015, 23:25

Доколкото знам, маслото от нийм убива акарите по механичен път, чрез филма, който образува около тях. Ето защо няма как да изградят имунитет, освен ако не се научат да не дишат, например.

marmozana

Мнение от marmozana » 21 яну 2015, 09:49

Аз мълчаливо си ви чета коментарите ама умишлено не се включвам, за да не влиая на нечие мнение бидейки комерсиално заинтересована. Обаче сега ще се включа с няколко пояснения по темата :)
Kiril Donov написа:Доколкото знам, маслото от нийм убива акарите по механичен път, чрез филма, който образува около тях. Ето защо няма как да изградят имунитет, освен ако не се научат да не дишат, например.
Mне, не е с такова действие. Чисто токсично си му е действието, не мога да копирам механизма на действие от описанието на препарат за РЗ, на базата на масло от нийм, слагам само линк, всеки да си го чете. http://www.agrobiotrading.com/attachments/143_NeemAzal.pdf
емиава написа:Ще ми се напролет да пробвам ниима на кучето, дали ще върши работа и срещу кърлежи. Ако става ще му разредя химията.
Да, работи като репелент срещу кърлежи! Познати от цветарския форум от години го ползват с тази цел. Дори го добавят към шампоаните на домашните си любимци.
Доколкото съм чела, без да мога да посоча конкретен продукт, влиза в състава на препарати за борба с главови въшки.

Въобще, активното вещество на маслото - азадирахтин е доста добре проучено и е с много широко приложение. Даже имало и статия в Уикипедия, където доста подробно са описани различните му приложения, включително и контрацептивно действие при хора <die laughing>
http://en.wikipedia.org/wiki/Neem_oil

емиава
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.

Мнение от емиава » 21 яну 2015, 19:27

Ееее, благодаря за информацията. <thumbsup>

Sevi

молба за помощ

Мнение от Sevi » 31 май 2015, 12:14

Здравей те,
Днес обърнах повече внимание на моите цитруси. И видях че портокала ми има акари. Малки черни гадинки основно в долната част на листа. Като изтрих листа памука стана ръждив. Някъде тук бях чела как се лекува но от час го търся и не мога да го намеря. Моля, за помощ! Какво да направя? С какво да пръскам. Измих листата с разтвор от веро с една гъбичка. Всички листа на всички цитруси даже и тези които нямат. После измих с хладка вода. И после какво да направя? В момента имам само детрал да напръскам ли с него?
Моля, всички които знаят да ми кажат с какво и как да третирам? И каква е причината да се появят. Дръвчетата са на терасата. Поливам, торя, оросявам редовно но …

Благодаря за отделеното време!

емиава

Re: молба за помощ

Мнение от емиава » 31 май 2015, 13:03

Делтаметринът (активното вещество в детрал) не върши работа при акари. Въпреки че някои търговци го продават и за акарицид.
В тази тема са обсъждани начини за борба с акари:
viewtopic.php?f=71&t=783

Потребителски аватар
lufata
Любител на южните растения
Регистриран: 23 мар 2014, 19:14
Been thanked: 2 times

Мнение от lufata » 31 май 2015, 15:15

Масло от Нийм е решението. А относно как са се озовали върху цитрусите, напълно нормално е щом са навън. По въздушен път.

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Мнение от chicholyubo » 31 май 2015, 16:14

Отговорите на въпроса са написани и то многократно тук : viewforum.php?f=71

gugun4u
Регистриран: 02 яну 2014, 10:30
Район: Sofia
Надморска височина (m): 565
Been thanked: 1 time

Мнение от gugun4u » 16 юни 2017, 12:44

Приевет,

Малко съживявам стара тема, но ми трябва спешно потвърждение. Изглежда съм завъдил нещо като щипалки на терасата в цитрусите. (Изглеждат като щипалки въпреки че представа си нямах, че ядат цитрусуви млади листа <cold> ) Изтрепах колкото можах по механичен способ, но явно са се изпокрили добре и постоянно изскачат от някъде. Напръсках цитрусите, всички останали разстения по терасата и около тях с конска доза разтвор с Нийм. Гледам че уж Нийм - а трябва да помага и срещу тях. И все пак някой ползвал ли го е срещу гад от подобен калибър, и ако не е ефективен да ме насочите към нещо още по - жестоко) преди тъпите насекоми да са влезнали и в нас <chasing with axe>
Поне за лична утеха и назидание, пренасям в жертва убитите (и недоубитите) гадове на Венерината ми мухоловка. Тя поне е доволна от проблема. <smile134>

Потребителски аватар
Бобсъна
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 59 times
Been thanked: 218 times

Мнение от Бобсъна » 16 юни 2017, 14:55

Трябва ви силен системен инсектицид...нийма е основно срещу акари...

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (17-Feb 2021)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/I5445
Has thanked: 479 times
Been thanked: 1268 times

Re: Видове акарициди - масло от Нийм (Neem oil)

Мнение от Kiril Donov » 21 мар 2019, 13:26

Наесен направих глупостта да взема чужди растения без карантина в оранжерията вкъщи и се напълних с акари. Пръсках доста пъти с частичен успех, като ползвах Талстар, Нисоран и Ортус. Акарите обаче оставаха живи, поне повечето от тях.

Вчера вече реших да пробвам с масло от Нийм, за първи път до сега. Имах едно шишенце от Мармозанка, което съм купувал преди 7-8 години. Пръсках с около 90 мл за 15,5 литра вода. Разтворих, както е описано на етикета.
Преди малко проверих и акарите продължават да "тичат" по листата, макар сякаш да изглеждат малко... "по-тъжни". Въпросите ми са към хората с опит с това масло:
1. След колко време умират акарите?
2. Маслото действа ли на яйцата?
3. Трябва ли да се пръска втори/трети път за окончателно ликвидиране на акарите?
4. Възможно ли е маслото ми да е загубило ефективност след дългото съхранение (не е било в хладилник)?

Благодаря предварително!

Predator 70
Регистриран: 21 авг 2018, 16:53
Район: Бургас
Has thanked: 39 times
Been thanked: 84 times

Мнение от Predator 70 » 21 мар 2019, 19:19

Преди няколко години имах същия проблем с един лимон,пръсках го с всички акарициди които имаше на пазара със завишени дози обаче ефекта беше нулев. Накрая го къпах 5-6 пъти със течен сапун разреден с вода на пяна и след това със силна струя вода,така го отървах от тези гадове. Преди години имаше един препарат Омит който действаше безотказно,но май са го забранили защото не успях да го открия никъде.

Потребителски аватар
swot
Регистриран: 12 яну 2015, 23:04
Район: с. Момин Сбор
USDA zone: 7a
Has thanked: 10 times
Been thanked: 9 times

Мнение от swot » 21 мар 2019, 20:14

Киро, аз лично съм много доволен от това масло и пръскам само с това. При мен умират след 2-3 път. Ако се появят пак, отново пръскам. Но след първата доза са доста по-малко. Но аз си правя дозата възможно най-концентрирана по ръководството от шишенцето.

Потребителски аватар
kukuruzius
Регистриран: 14 фев 2018, 08:14
Район: София/Карлово
Надморска височина (m): 560
Has thanked: 9 times
Been thanked: 20 times

Мнение от kukuruzius » 22 мар 2019, 05:42

Аз също ползвам масло от нийм за акарите и при мен действа безотказно. Имам един кумкуат, който изглеждаше неспасяем преди година. Така го бяха наръфали, че изглеждаше като вариегатен. С две пръскания с нийм през 10-тина дни реших проблема. Маслото и аз съм купувал от Мармозанка преди ~2 години, но го държа в хладилник. Според мен не действа на яйцата, но възрастните индивиди спират да снасят яйца като се напръска първия път защото не могат да се хранят и умират. С второто пръскане се решава и проблема с вече излюпилите се яйца. Като концентрация разреждам една чаена лъжица масло и толкова веро в 1.5 литра топла вода и къпя растенията и почвата обилно с разтвора.
These users thanked the author kukuruzius for the post:
Tsonny Naydenov (22 мар 2019, 23:08)
Rating: 7.7%

Отговори