Видове акарициди - масло от Нийм (Neem oil)

ivo_nekitov
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 107 times

Видове акарициди - масло от Нийм (Neem oil)

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 09 окт 2013, 10:28

За разлика от инсектицидите, където изборът е голям, при акарицидите имаме проблем. Ефективните и работещи препарати съответно веднага се спират от европейските търтеи-бюрократи и проблемът остава за нас, потребителите, с невъзможността или много затрудненото намиране на акарицид.
Супер ефективният и доказан препарат Талстар е спрян вече 2 години почти.
Вертимек на Синджента, когото Мармозана препоръча и също е с отлични отзиви, бил с временно разрешение и въпреки уверенията на служители на Синджента(цитирам пловдивска разпространителка от току-що проведен разговор по телефона), че отначало май месец тази година, впоследствие - август, отново ще бъде разрешен, такава тапия още няма.

Ако изключим Нисоран(който се ползвал максимум ведъж годишно) и сапунената вода, по която УЖ лепнели крачетата на акарите, продавана с различни наименования, като че ли остават само БИ-58(негоден за вътрешна - в помещения-употреба заради нетърпимата смрад) Омит и Сънмайт. Ако не броим още 2-3 препарата, уж нови, повечето без системно действие.

Отварям отделна тема, за да можем да си помагаме взаимно с намиране на подходящите препарати за борба с гадовете по растенията ни.
Правя заявка, АКО някой разполага с доказан източник на някой от следните препарати:
Вертимек, Талстар, Космос, Регент(предполагам все още се намират свободно в Русия, за Сърбия не знам доколко дългата ръка на евробюрокрацията не е стигнала), нека, вземайки или не, за себе си, да се свърже с мен, ще черпя пре-обилно, освен, че ще си платя препаратите. :) <crazy2>

Потребителски аватар
marmozana
Регистриран: 26 юли 2011, 13:41
Район: София
Been thanked: 0

Re: Инсектициди и акарициди

Непрочетено мнение от marmozana » 09 окт 2013, 10:55

Иво, за съжаление няма Вертимек по цялата държава <head in the wall> На всички агенти прозвънях-няма...Ако ти е на зор, аз купувах миналата година една опаковка от 250 мл и имам доста, мога да ти отсипя.
Иначе като алтернатива на гореизброените аз натвърдвам за 120-ти път масло от нийм. Понеже те знам, че си скептик, съм склонна да ти гребна и от него една ч.л. от моето, за тест <he-he>

"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 09 окт 2013, 11:06

Ще ти се обадя по-късно за Вертимека, ако преценя: засега третирах обилно с Нисоран преди 10 дни и чакам Омит и Сънмайт, които ще ползвам другата седмица, или преди да затворя Ориноковците в оранжерията им.
За нийма - мерси, имам го като идея, даже бях тръгнал да поръчвам, но като видях, че цената на 50 млл почти се удвои с транспортните р-ди, ме хвана яд - за 15 лв мога да купя сума ти препарати, поне за 2-3 пръскачки, а 50 млл масло от Нийм ще ми стигнат за не повече от десетина литра работен р-р- ако включа и външните палми и банани(а тази година ЩЕ), дори няма да ми стигне.

Потребителски аватар
marmozana

Непрочетено мнение от marmozana » 09 окт 2013, 11:28

Преди няколо месеца правих една групова поръчка за масло от нийм в другия форум. Много по-тънка беше цената, 1 л с доставката излизаше 132 лв. При интерес тук, а ще пусна мухата и в другия форум, мога да се свържа с фирмата, от която го купих и да попитам дали цената ще е същата.

"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 09 окт 2013, 12:08

Аз ще взема 200 млл, а ако няма мераклии в последния момент - и до 300.

Потребителски аватар
marmozana

Непрочетено мнение от marmozana » 09 окт 2013, 14:01

Питах, няма промяна в цената. Ще поръчам един литър, който иска да сФирка.

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 17 окт 2013, 14:52

Получих си Нийма и с най-голям кеф направих солуцията <he-he> и ударих по гадовете.
На мен не ми мирише въобще лошо, нещо средно между чесън и ядки някакви, дори ми възбуди апетита. <crazy fan>

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 22 окт 2013, 11:08

Мармозанке, вчера осъществих една мечта: напълних гръбната с 16 литра разтвор със силна концентрация на Ниймово пасло)
Мойното му кръщение е върху портокала ми Моро, който се взриви лятото като листна маса, но вчера забелязах, че по няколко вътрешни клонки има огромни количества листни въшки(заели са го последния месец - в началото на септември инспектирах всички - мянаше такива гадости).
Ще ги видим сега. <moderator>

lucky288
Любител на южните растения
Регистриран: 02 апр 2013, 13:56
Район: Созопол
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: хортензия, лагерстремия, олеандър
Любим климат: черноморски
Has thanked: 0

Непрочетено мнение от lucky288 » 26 окт 2013, 15:39

Мармози, аз си получих маслото от нийм. Много благодаря. <wine> Да си жива и здрава.
Моля за инструкции, <please> тъй като не ми е ясно как да измеря нужното ми количество. Аз мислех, че мога да го изтегля със спринцовка. Да, ама не.
Много моля знаещите да споделят опит и да окажат бърза помощ <doctor> . В лъжичка ли да изстискам масло от шишенцето?
Как да разбера колко е 1 мл в такова разлято положение? Или има някакви мерки/начини за измерване на такива малки течни количества, които ги знаете?
Пише да се загрява, задължително ли е, как, в какво?
Много ми станаха въпросите. <kill myself> Но се надявам отговорите, които ще получа да са полезни и на други незнаещи като мен. Или само аз май съм изостанала и не съм ползвала до сега това чудо. <embarassed>

skype lucky288288
Изображение

Потребителски аватар
marmozana

Непрочетено мнение от marmozana » 26 окт 2013, 16:48

Кате, ако маслото не е течно, затопли го в чаша гореща вода. За дозирането най-удобно е със спринцовка, но без иглата, че е гъсто и няма да мине. Ако накрайника не влиза в дупката на вложката за накапване, просто я махни. Ако ще правиш по-голямо количество разтвор, можеш да ползваш за мярка и чаена лъжичка, 1 ч.л.(около 5 мл) на малко под 2 л вода. Сметни си го спрямо количеството разтвор, което ще ползваш.

Потребителски аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...
Регистриран: 04 окт 2013, 00:52
Район: Варна
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от Kolibar » 26 окт 2013, 22:25

Какъв препарат да използвам срещу обикновени листни въшки на растение намиращо се вътре в къщи, т.е. да не е токсичен за хора (в къщи има и малко бебе), а да е ефективен?

Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...

Потребителски аватар
marmozana

Непрочетено мнение от marmozana » 27 окт 2013, 04:32

Kolibar написа:Какъв препарат да използвам срещу обикновени листни въшки на растение намиращо се вътре в къщи, т.е. да не е токсичен за хора (в къщи има и малко бебе), а да е ефективен?
За обикновените листни въшки не мисля, че има нужда да се вкарва тежката артилерия-масло от нийм. То е за борба с по-упорити гадини, които не се дават лесно. Обикновените въшки ги мори абсолютно всеки инсектицид. Като нетоксичен и подходящ за използване на закрито, мога да ти препоръчам кой да е препарат съдържащ циперметрин. Аз тъй като нямам право да продавам препарати за растителна защита се изхитрих и взех един, Бандит 10 ЕВ който е за третиране на помещения и зелени площи срещу бълхи, кърлежи, хлебарки и въобще всичко де шава. Предполагам няма да имаш затруднения да намериш такъв препарат, можеш да го търсиш дори в зоомагазин.

Светльо

Непрочетено мнение от Светльо » 06 фев 2014, 13:19

маслото от нийм - "да се съхранява в хладилник" ?

Потребителски аватар
marmozana

Непрочетено мнение от marmozana » 06 фев 2014, 13:22

Ами да, препоръчително е да се съхранява в хладилни. Растително масло е, на топло по-бързо би гранясало...

Потребителски аватар
ентусиаст
Любител на южните растения
Регистриран: 09 фев 2012, 19:59
Район: Храбрино, 368,4 м н.в.

Непрочетено мнение от ентусиаст » 26 фев 2014, 17:36

Всичките ми цитруси са пълни с акари, от червените, паякови. В къщи са, удачно ли е да ги пръскам с нийм? Да не се изтровим?! За изкарване и вкарване пак, не може. Доста са големи и тежки. Ако нийм е отровен, с какво да пръскам?

@marmozana
Може ли твой служебен мейл тук и за бързо? Благодаря.

" Never argue with a fool, onlookers might not be able to tell the difference."
M. T.

sent from my PRAVETZ

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Маслиново масло, Зехтин (Olive oil)
    от zack » 07 май 2015, 12:32 » в Olea europaea (Маслини, Olives)
    10 Отговори
    4203 Преглеждания
    Последно мнение от jovanoti
    21 май 2019, 02:25
  • New post Видове оранжерии
    33 Отговори
    7030 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    15 мар 2019, 00:30
  • New post 5. Цитрусови видове
    0 Отговори
    1238 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    13 фев 2013, 02:19
  • New post 2. Средиземноморски видове палми
    4 Отговори
    2030 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    09 окт 2013, 11:22
  • New post Косачки - видове и препоръки!
    от NikiStoianov » 09 апр 2014, 20:42 » в Общи въпроси (Miscellaneous topics)
    18 Отговори
    8458 Преглеждания
    Последно мнение от ivo-k
    11 авг 2015, 13:15
  • New post Други видове банани
    от ivo_nekitov » 10 окт 2013, 12:31 » в Musa sp. (Банани, Bananas)
    89 Отговори
    20283 Преглеждания
    Последно мнение от Tsonny Naydenov
    27 сеп 2015, 16:37

Върни се в “Въшки, акари, гъсеници и други вредители и борбата с тях. (Scales, mites etc.)”