Морски рифов аквариум - това е моята подводна градина ...

Рифови, само с риби, по-големи системи или нано морски аквариуми
Reef, fish-only, bigger systems or nano marine aquariums
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 58 times
Been thanked: 98 times

Re: Морски рифов аквариум - това е моята подводна градина ..

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 20 дек 2014, 23:00

Между другото, Влади, ако решиш да правиш рифов аквариум с SPS корали, мога да ти помогна много. Мога и да ти дам доста корали, защото при мен растат като побеснели и аз редовно режа и изхвърлям. По-малко са видовете ми LPS и меки корали, но размножавам и от тях. Наскоро подарих много корали за новите аквариуми на природонаучния музей в Пловдив.
Аз всъщност твърдите корали не ги изхвърлям, а ги рециклирам. Влагам ги в калциевия реактор, където бавно се разтварят и се връщат в състава на водата. От там пък солите се извличат чрез растежа на коралите в аквариума и след време - пак трябва да ги режа. Парчетата пак се връщат в калциевия реактор и т.н.

Мога да ти дам и много книги в PDF формат, основно на английски, но имам и една много добра на руски.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
vladi
Любител на южните растения
Регистриран: 07 юни 2014, 16:57
Район: София
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от vladi » 21 дек 2014, 23:34

Kiril Donov написа:Между другото, Влади, ако решиш да правиш рифов аквариум с SPS корали, мога да ти помогна много. Мога и да ти дам доста корали, защото при мен растат като побеснели и аз редовно режа и изхвърлям. По-малко са видовете ми LPS и меки корали, но размножавам и от тях. Наскоро подарих много корали за новите аквариуми на природонаучния музей в Пловдив.
Аз всъщност твърдите корали не ги изхвърлям, а ги рециклирам. Влагам ги в калциевия реактор, където бавно се разтварят и се връщат в състава на водата. От там пък солите се извличат чрез растежа на коралите в аквариума и след време - пак трябва да ги режа. Парчетата пак се връщат в калциевия реактор и т.н.

Мога да ти дам и много книги в PDF формат, основно на английски, но имам и една много добра на руски.

Благодаря, Киро!
От много отдавна съм зарибен по морска акваристика, имах дори един куб 150 литра с 2 клоуна, и както всеки добър акварист знае, че да се подържат параметри на такъв малък аквариум е безумие го превърнах сладководен скардираник, не че по лесно се държат там параметрите но след като се въдеха Cristal Red Shrimp значи параметрите са били перфектни. И след посещението на по горе посоченият магазин ме постави на кръстопът, защото аз цялата техника за един сладководен растителен я имам, само една поръчка на аквариума, задължително със съмп, и съм готов и CO2 електрона система имам чисто нова подготвена за новата Аква. Другото че имам много водни растения които съм събирал доста години които ще загубя...
А в морската започвам от начало, мейкъри, скимер,осветление,живи камъни,жив пясък,жива вода,обитатели... по мои груби сметки 15 000 лв. без камъните, без пясък и обитатели. Но както са казали хората " кеф цена няма" <thumbup>
Ще помисля още, но в момента само <shark> са ми в главата <hmmm>
Ако реша да стартирам рифов, ще пиша в темата.

Благодаря,

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 21 дек 2014, 23:44

15 хиляди лева???? Ти да не си слънчасал нещо? Или май си ходил при старите "акули" (магазини) в бранша, дето освен да "режат глави", друго всъщност не умеят.
Всъщност, не споменаваш литрите, както и сложността на изпълнение. Ако ще е няколко кубика, може и да стигнеш такава цифра.

Моята система е 750 литра и мога да ти кажа, как да оборудваш същата за около 2500-3000 лв. Give or take (плюс-минус).

Потребителски аватар
vladi

Непрочетено мнение от vladi » 22 дек 2014, 00:47

Точно при акулите е такава цената, аз знам че ще се включа доста от долу. Иначе аквариума ще е на половината на твоят, аз искам и по голям разбира се но това е мястото предназначено. Опитвам се да се свържа с един приятел Мишо от Пловдив занимава се здраво с морска акваристика и изработка на аквариуми, така че ще говоря с него и ще реша какво да правя.
Благодаря,

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 22 дек 2014, 01:22

vladi написа:... Опитвам се да се свържа с един приятел Мишо от Пловдив ...

Опитваш се, нали? Мишо е много печен, вече е доста в час и продава на много добри цени. Много свястно момче е, но има един голям недостатък - не може да отказва. Затова като се видим, всеки път му повтарям, че ако беше момиче, все бременен щеше да ходи ... Просто се затрупва от работа, поема прекалено много поръчки, хората му звънят изнервени и той спира да си вдига телефона. Понякога цели седмици не съм успявал да го открия. Иначе работи съвестно и ако се хване, прави го както трябва.
Известен е като "Мишо Калкана". Добре, че го има, защото без него в Пловдив ще забравим за соленоводни аквариуми. Кеф ти риби, кеф ти храна, кеф ти корали или техника, че и цели аквариуми. Мишо направи една прилична база и предлага всичко, на добри цени. Той и Камен са двамата, с които бих ти препоръчал да си имаш работа, ако искаш да направиш нещо читаво на поносима цена.

Потребителски аватар
vladi

Непрочетено мнение от vladi » 22 дек 2014, 01:53

За Мишо Калкана именно става на въпрос.
Киро, това горното важи и за мен, добре че не съм <coquette> иначе как не отказвам. <smile134>
Така, че го разбирам добре, Мишо.

Киро, не е ли време да помолим, Админа да почисти малко тази прекрасна тема, ти на какво мнение си ?

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Как да представя моята градина?
    4 Отговори
    4625 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    05 юни 2013, 10:40
  • New post Помощ за моята градина
    0 Отговори
    540 Преглеждания
    Последно мнение от Новобранец
    15 юли 2014, 15:49
  • New post Подводна фотография
    от miroslavpetkov » 23 фев 2013, 17:33 » в Фотография
    14 Отговори
    3107 Преглеждания
    Последно мнение от chicholyubo
    18 мар 2013, 08:58
  • New post Зимни морски преживявания в южна Турция
    5 Отговори
    1065 Преглеждания
    Последно мнение от miroslavpetkov
    05 фев 2015, 09:32
  • New post сладководен аквариум
    от ivo.tr » 23 фев 2013, 22:30 » в Акваристика
    41 Отговори
    6774 Преглеждания
    Последно мнение от vladi
    30 апр 2016, 19:29
  • New post Скорпид в аквариум (Scorpaena porcus)
    2 Отговори
    821 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    27 окт 2013, 00:23

Върни се в “Соленоводни аквариуми (Saltwater aquariums)”