Къщичка за защита на топлолюбиви растения през зимата

Потребителски аватар
todorpetrov
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 28 окт 2011, 19:46
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Къщичка за защита на топлолюбиви растения през зимата

Мнение от todorpetrov » 07 дек 2012, 18:09

Ето няколко снимки на къщичката, както и на тези за палмите <smoking>
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

milen
Любител на южните растения
Регистриран: 11 мар 2012, 15:15
Район: с.Кошарица,на 6км. от Слънчев бряг

Мнение от milen » 08 дек 2012, 12:06

Браво,много добро изпълнение. <bravo> Фибранът как го захвана?

Потребителски аватар
todorpetrov
Район:

Мнение от todorpetrov » 08 дек 2012, 21:54

С големи шайби от пластмаса и самонарезни винтове за дърво.

fenix
Регистриран: 10 яну 2012, 18:53
Район: Благоевград
Has thanked: 55 times
Been thanked: 9 times

Мнение от fenix » 29 дек 2012, 22:04

Днес докато сърфирах из нета попаднах на надуваема оранжерия. Вижте тук, а погледнете и видеото http://www.thegreensafe.co.uk/ Вярно, цените на продуктите им не са за нашия джоб, но като идея не е зле, а!? Дано се намери някой да почне да прави (произвежда) такива мини оранжерии и при нас в България.

P.S. А, нищо чудно тия да са и ... Китайско производство!
Е*ати печалбата ... <he-he>

ентусиаст

Мнение от ентусиаст » 01 яну 2013, 21:32

Това, надуваемото, е много интелигентно решение. Благодаря за линка! Остава и да е ефективно, а и живота на къщичката да е достатъчно дълъг, за да 'избие' разхода. Явно си е някаква новост и покупките големи,защото като цъкнах на продукти и трите по-големи размера не бяха в наличност. Имат само най-малката за 350 паунда. Много естетично решение. Да ме прощават съфорумници-напреднали градинари, ама аз се мъча от 5-6 години да превърна двора си в градина и самоделките ме отблъскват тотално. Засега сме добре с торбите, които показах по-горе. Няма поражения от последното застудяване и сняг, но ще съм категорична напролет. Нашите са в зелени цветове. Не изглежда красиво, но поне е прибрано и чисто. Всеки с естетиката си. <cheers2>

fenix
Регистриран: 10 яну 2012, 18:53
Район: Благоевград
Has thanked: 55 times
Been thanked: 9 times

Мнение от fenix » 03 яну 2013, 09:10

Да колежке, естетическо и интелигентно решение е! А, ако можеше по някакъв начин и въздуха, който е между двата слоя да е топъл и да циркулира ... <that's it> решението!

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 03 яну 2013, 09:38

350 паунда, кАжи го кръгло 1К лева...МАЛКАТА(!)
Колко е интелигентно - не мога да преценя, ама с тия пари мога да си избера от Кировите 3-4 вида хубави палми среден размер и да ги оставям без никаква защита. Напролет, ако има жертви - просто вадя и засаждам следващата. <he-he>
Хората са си надвили на масрафа на Острова. Иначе - всеки си преценява и решава сам : ))

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 03 яну 2013, 09:45

За да не бъда разбран погрешно от ентусиаста - ето едни доста естетични решения, раздвижени като варианти и приемливи -/линкът "winter protection" долу вдясно/, по МОЕ мнение./Киро ако прецени, може да го махне, не мисля, че са му конкуренция, но той е шефа:) /
Цените са съвсем сносни на фона на английските, има различни варианти, вкл. активно отопление.
Разбира се, за мен това също е излишно висока цена, при положение, че имам готово и доказано ноу-хау от Киро(особено новия ми фвйвърит-начин с пенополистиролените кутии, който лично мен много ми допада с тоя кубизъм в двора <he-he> <thumbsup> ) кажи-речи десетина пъти и повече по-евтин. Но и това в линка е вариант откъм леснина+естетика като баланс. <wine>

Потребителски аватар
todorpetrov
Район:

Мнение от todorpetrov » 03 яну 2013, 21:48

Според мен при ниски да не говорим за екстремни температури тези торби нищо няма да помогнат,имат значение само за гранични температури.За топлолюбиви растения не стават(така мисля).
5 см. минерална вата дава перфектни резултати(по-добри от фибрана) без съмнение. Мини къщичките за палмите не са много красиви, но с тях се получават много сериозни икономии на ток. На пролет просто изваждам четирите колчета за домати, от които са направени, отрязвам стреча, прибирам ватата в мазата и от къщичката няма и помен. Една такава къщичка излиза една ролка вата, половин ролка стреч, 6 квадрата найлон и 30м. сезал.

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 04 яну 2013, 10:49

Според мен при ниски да не говорим за екстремни температури тези торби нищо няма да помогнат,имат значение само за гранични температури.За топлолюбиви растения не стават(така мисля).

И аз съм на това мнение. Особено, ако става дума за (дори временни) включвания на силен вятър. Не толкова, че ще отнесе къщичката(приемаме, че е стабилна), колкото ще засили загубата на топлина дотам, че след определен период от време разликата между външна и вътрешна ще стане съвсем малка. Т.е за английските спорадични минус няколко - ОК, но за -12, -15 - не стават без източник на топлина отвътре.

Потребителски аватар
todorpetrov
Район:

Мнение от todorpetrov » 16 окт 2013, 18:41

Ето така изглежда новата, разширена къщичка. Вътре има портокали, мандарини, кумквати и лимони, като някои от растенията са засадени в земята а други са в саксии. Засега фибран съм сложил само на западната и на северната стена отвътре, а като застудее ще сложа фибран и на другите две страни и изолация отвън.
Изображение
Изображение
Изображение

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 17 окт 2013, 11:04

Засега фибран съм сложил само на западната и на северната стена отвътре

И аз планирам нещо подобно - продължавам ударно изграждането и в неделя-понеделник.
При теб май имаше и миналата зима, беше ли достатъчно ефективна? В смисъл - няма жертви сред растенията?
Защото аз също смятам да натикам в нея някои от тежките 30-литрови саксии, вместо да ги смъквам в мазета и особено да качвам на 2 етаж на терасата <doctor>

Потребителски аватар
todorpetrov
Район:

Мнение от todorpetrov » 17 окт 2013, 18:05

Иво нито миналата, нито по миналата година е имало каквито и да е поражения по растенията.Само да напомня че вътре има вентилаторна печка със термостат нагласен на 0 градуса и покрива е от два найлона, между които има въздушна възглавница(разтояние между 20 и 40 см.)

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 17 окт 2013, 21:09

Благодаря, инфото е ценно за мен: точно нещо подобно планирам и аз от 2-3 години като ИДЕЯ <he-he>
Заради групата банани обаче тая година просто съм длъжен да я реализирам. Аз обаче ще ида още малко напред, но ще споделя едва след мразовете или напролет, за да не стана за смях(не и предварително! <he-he> )
Джокер:1. Ще опитам да събера повече земна топлина
2. Гръбнакът на отоплението ще бъде газова бутилка с плочки-печка, с втори ешелон - 2-3 градусов термостат с духалка като при теб(ако свърши газта) - все пак са банани и ТРЕТИ ешелон - една заредена с донбаски въглища самоделка в случай на повторение на февруари 12, коятокомшията да запали, докато дойде морската пехота(аз) в слуай на пробив или друг проблем. Да напомня: този сценарий (повторение на 02.12) не е над 5%вероятен, но искам да съм готов И за него. Имотът е мой, растенията - мои, времето и ресурса - мои, така че и решенията са мои, а те са: опазване на ризомите и П-стеблата на ВСЯКА цена. <shooting>

Сега да се върна към твоя практически опит: какви са прибл. размери на твоята къщичка? Моята ще е 3 и малко на 4 и малко, но ако реша да се съобразя с отговора ти, ще скъся дължината до 3 и малко за сметка на единия Ориноко, който ще остане извън вътрешната стена(във възглавницата, така да се каже).

И лирично отклонение: Абе какви са тия дебили, които не намират смисъл в живота: не искАМ ДА ЖИВЕЯ ДЪЛГО заради жени, пари или алкохол, а САМО за да видя тия мои палми и банани най-големи и аклиматизирани.

Потребителски аватар
todorpetrov
Район:

Мнение от todorpetrov » 17 окт 2013, 21:38

Тази година, с разширението, къщичката е в момента около 25 кв.м. , като отвътре всички стени ще са с фибран, а отвън цялата къщичка(без окрива) ще я завия с минерална вата 5 см.(естествено ватата ще е изолирана от влага). Надявам се 2 киловата от печката да са достатъчни.
Между другото, влагата от газта която си придвидил, няма ли да пречи?

Отговори