Тесеракт

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 46 times

Тесеракт

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 26 яну 2014, 20:08

Тесеракт - долните и централна част на хиперкуба.
Догодина ще опитам следната защита. (Скоба. Моля, ако някой има инфо за подобна защита, защото е толкова умозрителна и близка до акъла, че едва ли съм аз "гениалац" дето се е сетил пръв <he-he> , да я сподели. Втора скоба - знам, че не е тесеракт, но е доста близо до една от половините му. Който не знае какво е - чичко Гугл))

Най-общо за какво става дума. Хрумна ми днес, докато чистех снега ОКОЛО снощните пъртини. СНощи снегът бе хомогенен и пухкав и долу. Днес - долу имаше 2-3 сантиметров слой полукиша(недозамръзнал полустопен сняг). Както споделих, заради студения въздух, облаците и дебелата СП, няма как да е друго, освен топлата земя.
Та: Една поне гръцка маслина ще засадя при ЕЛИТките за кръстосано опрашване и ще и направя подобна защита.
Размерите са условни:
Идеята е 9 към едно. Квадратът около маслината ще бъде подсилен с косо(ниско отвън, по-сисоко -отвътре) свързани с него съседни 8 квадртата , ИЗОЛИРАНИ ОТГОРЕ и отстрани, за да отива топлото от земята към растението.
Дали ще е фибран плюс найлон(най-вероятно0 - ще преценя. Самата конструкция няма да бъде скъпа, тъй като летвичките в централния квадрат ще бъдат подпрени в ъглите по продължението на ъглополовящата на правия ъгъл навън на 4 места. Меко казано, ще бъде доста стабилна конструкция.
Опция - южната тройка може да бъде прозрачна за улавяне на слънчевата енергия.
Бах, това е толкова умозрително и очевидно –КАК не съм се сетил досега????? <head in the wall> <head in the wall> <head in the wall> <head in the wall> <head in the wall>

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/69/Hypercubecentral.svg

Потребителски аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...
Регистриран: 04 окт 2013, 00:52
Район: Варна
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Тесеракт

Непрочетено мнение от Kolibar » 26 яну 2014, 20:55

Иво, личи си че разбираш от геометрия, ама аз завалията нищичко не можах да си представя...

Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 26 яну 2014, 21:16

Kolibar написа:Иво, личи си че разбираш от геометрия, ама аз завалията нищичко не можах да си представя...

Не толкова, колкото бих желал. <he-he>
Махни страничните фигури(по обиколката на централния куб) и горната. Изглеждащи като пресечени пирамиди, но всъщност са кубове. <he-he>
И получаваш това, което имам предвид.

ВАЖНО уточнение: но можеш да изстискаш вода от сух парцал, дори са си Иля Муромец! Тая идея би сработила(но би сработила на 99 на сто!!) само в нашия "модерен" климат от последните години. Тази и миналата - сто процента.
2012- 80-90. Но май и там отива към сто, предвид дебелия сняг по страничните сплескани хиперкубове, при подходящ наклон на страните, свързващи ги с централния куб. Съответно - равнините.

ШШШИТТТ, АБЕ ВЪЗМОЖНО ЛИ Е ДА СЪМ ТОЛКОВА тъппппп - КАК НЕ СЕ СЕТИХ ЗА ТОВА ПОСЛЕДНИТЕ 2 ГОДИНИ?? <head in the wall> <head in the wall> <head in the wall> <head in the wall> <devil>

Потребителски аватар
Tsonny Naydenov
Ценен специалист по бананите ... и още нещо ...
Регистриран: 15 юли 2012, 00:02
Район: Североизточна България
Абсолютна минимална t° (°C): -
Любимо растение: Банан
Любим климат: Тропичен
Has thanked: 1 time

Непрочетено мнение от Tsonny Naydenov » 26 яну 2014, 22:12

Иво, аз мисля че съм направил подобна защита на бананите и в момента я тествам. Кутия в кутията се получава.
Когато навън е -10 между двете кутии е около -4/-3 ,а вътре при растението ,което е във вътрешната кутия е около +3/+4 градуса.
Растоянието между двете кутии е около 7-8 см. Направил съм ги с 2 капака. Капак на вътрешната кутия и капак на външната ,като последната е малко по висока за да може да се затваря външния капак. Листите са 4см. - стиропор.
Ефекта е добър и съм доволен за сега, макар че нямах възможност да тествам при по ниски температури от -8.
Тези дни ще стане белни дали ще я бъде тази защита.
Като се размрази всичко ще направя снимка ,че може и да не съм те разбрал правилно и твоята идея да е съвсем различна от моята.

"By similar things disease is produced, and by similar things administered to the sick they are healed of their diseases." — Hippocrates

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 26 яну 2014, 22:17

Нене, Кубът може и да няма двойна стена(само фибран и найлон).
Важното е да е "издигнат" и под основата му(която надолу е отворена и го превръща в паралелепипед) да се събира топлината на съседните 8 квадрата около неговия такъв(квадрат) под него. : )
Не бих хабил толкова обяснения за елементарен цилиндър или куб с двойни стени)))
Гледайте добре линковете в темата.

Потребителски аватар
Tsonny Naydenov
Ценен специалист по бананите ... и още нещо ...
Регистриран: 15 юли 2012, 00:02
Район: Североизточна България
Абсолютна минимална t° (°C): -
Любимо растение: Банан
Любим климат: Тропичен
Has thanked: 1 time

Непрочетено мнение от Tsonny Naydenov » 26 яну 2014, 22:29

Разбрах те още след като пуснах мнението ама вече беше късно и не ми се триеше написаното.
Добре си го измислил. Повече площ ще отделя топлина и ще топли растението. Даже колкото е елементарно - толкова е и гениално.
Аз също може да пробвам до година. Но няма да върши работа на повече от 2-3 стебла при бананите. Иначе конструкцията би станала прекалено голяма ,което в случая не е проблем ако имах място.

"By similar things disease is produced, and by similar things administered to the sick they are healed of their diseases." — Hippocrates

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 26 яну 2014, 23:08

Не, бананите според мен или трябва да се вкарат на 2-3 метра под земята(нонсенс) или просто да се топлят. Аз усъвършенстваната оранжерия догодина ще я правя само заради тях. Цитруси и маслини - за това ми е идеята. Но на повърхността.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 58 times
Been thanked: 98 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 27 яну 2014, 02:37

Иво, вземи да драснеш една скица, че нещо не ти схващам идеята, а може би и не само аз. <cheers2>

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 27 яну 2014, 06:41

За 4-мерния куб ще му трябва и 4 мерна палма.... <cheers2> <cheers2> <cheers2> <cheers2>

Изображение

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 27 яну 2014, 08:38

Както добре се вижда в линка долу, става дума за 3-мерна проекция, при това само на "долната равнина" кубове но във вида им в 3-мерното пространство+ централния( в който е растението). Много ясно, че няма как да видим 4-мерно, освен ако не сме делфини или бели мишки според Пътеводителя : ) ДА ОБЯСНЯВАМ, ЧЕ ТОВА НЕ Е ИСТИНСКИ ТЕСЕРАКТ Е КАТО ДА РАЗЯСНАВЯМ НЕРАЗБРАН ВИЦ.

Чертежи няма да правя сега - просто си го представете като абсорбатор за кухня. Примерно : )
Широк в основата, събиращ топлина от 8-9 пъти повече площ, отколкото е площта на малкото пространство, в което е растението и добре с изолирани горни повърхности. <he-he>
Може и да не е ефективно по-на север от нас и особено при замръзваща почва(!) и затова пионерите в такива защити да са го отхвърлили, но тук ще проработи 90 на сто. Ще тествам едно още догодина, при това с онлайн датчик, за да видя ефективността му.

Swetoslawa
Любител на южните растения
Регистриран: 17 ное 2013, 11:57
Район:
Местоположение: ❤●•٠·˙˙·٠•●❤ВарнА❤●•٠·˙˙·٠•●❤ ако имаш две ризи... купи си ютия !

Непрочетено мнение от Swetoslawa » 27 яну 2014, 12:29

ivo_nekitov написа:
Kolibar написа:Иво, личи си че разбираш от геометрия, ама аз завалията нищичко не можах да си представя...

Не толкова, колкото бих желал. <he-he>
Махни страничните фигури(по обиколката на централния куб) и горната. Изглеждащи като пресечени пирамиди, но всъщност са кубове. <he-he>
И получаваш това, което имам предвид.

Момчета толкова е просто, ето го, направих една бърза скица, понеже ми стана интересно за какво иде реч,
и се зачертах (закучих) докато не го разбера <thumbsup>
Изображение

Де факто той няма да използва целия тесеракт, и образно казано в малкото пространство ( куба) в средата, въздуха ще е сгъстен, където всъщност ще се пада върха на растението и ще е по-топло !!!

Малко ми прилича на принципа на кристал, диамант.
Разгледайте и другите разновидности със повече измерения !
-симплекс, хипероктаедр, икоситетрахорон, хекатоникосахор, хексакосизор ( много са красиви )

Поздравление за откритието г-н Некитов <that's it>

п.с.Не случайно-простите неща са гениални !

Потребителски аватар
Светльо
Любител на южните растения
Регистриран: 29 юли 2013, 16:38
Район:

Непрочетено мнение от Светльо » 27 яну 2014, 13:30

това май ще върши хубава работа?
Ама няма ли да заема много място + много материал. За да може да събере достатъчно топлина от земята, по-малко от 9 м2, дали ще стигнат? За не много голяма палма/ цитрус под 1,50м ?
То може да се сметне, ама тря се измислят/потърсят формули <he-he>
Иначе, ако примерно цитруси са наредени в редица, май добре ще се получи? Същото, ама не квадрат, нали, погледнато отгоре, а дълъг правоъгълник :)

Oh, bathroom
Оh, Joy
The village bathroom is the greatest joy!!!

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 27 яну 2014, 17:32

Материалът не е толкова много, защото ще се ползват къси дървени летви, макс. 3 на 3 см(или 4 на 4, ба ли го - ще видя на място лятос)
Освен това, единият кв.м. бе илюстративно - площта ще е 2-3 пъти по-малко, в зависимост от растението и най-общо - проекцията на короната му върху повърхността.
Лично аз с палми няма да се занимавам стоя експеримент, целта ми е да пробвам 1 маслина и 1-2 цитруса догодина. По причина, че още при резитбата напролет сега ще следвам съветите на Кирил и ще ги направя максимум метър високи(МАКСИМУМ!)
П.С: Евала на Светослава - точно това е(само че с още два "приземнопроектирани" куба като тия отпред и отдясно - отзад и отляво. Личи си, че не е блондинка <thumbsup>

Фибранът се крои лесно, а размерите на кутията и "квазикубовете" могат да се изчислят по размерите на листата.
Предвид страничните опори, ще се получи доста стабилна конструкция. която няма нужда да се фиксира към повърхността. Подобно на фибранените кутии на Киро, които втора година показват блестящи резултати при мен само със засипване на краищата на найлона по периметъра.
Да не говорим, е при зима като досегашната(до събота) Вашингтония презимува успешно и с пасивна защитая.
Пак да напомня: 1. Номерът 90 на сто ще стане ТУК, при вече незамръзваща пова: не много на север и не преди 15 или повече години. и 2. Няма как да се получи с твърде голямо растение(дори метър мисля, е границата, заради нарастване на всички видове загуби - излъчване, ветровИ, а започва да играе и довода на светльо - околната повърхнина става твърде голяма. Иначе, ако централният куб е 50 на 50 или 60 на 60 см, от земята временно(само за зимата!) могат да се окупират не повече от квадрат(общ) с р-ри 150 на 150 или 200 на 200 см - в тия рамки.
Просто ЧУВСТВАМ как ЩЕ се получи. <he-he> <cheers2>

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 27 яну 2014, 17:41

<crazy fan>
Замислих се...хъхъхъ))) Едно такова нещо, с прозрачен найлон, при слънце през юни колко ще го докара на жега вътре(без фибран).
Сметката: 10 м^2 по 1000-1100 вата на кв.м........ <smoking>
10 киловата, на които не им се дава да идат в атмосферата - затворени вътре. <he-he>

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от plamen » 27 яну 2014, 17:59

E,абсурдно е на мен да ми хрумне такова нещо....Защо ли?
Първо нямам много коса,може и да съм бил блондин,не знам(не помня,стар съм)...
Второ,ако го реализирам...отиде ми половината парцел. <wine>

Отговори

Върни се в “Зимна защита (winter protection)”