Варовити почви

Варовити почви

UNREAD_POSTот Смрика » 18 Яну 2017, 16:16

Къде в България има варовите почви и по какво точно се различават на външен вид? Искам да отглеждам растение в саксия, което е капризно и най-подходящата за него е варовитата почва. Затова искам да отида някъде и да си напълня 2-3 чувала с варовита почва. Най би ми било удобно в югозападна България, но бих отишъл и другаде.
Смрика
Градинар (Gardener)

Re: Варовити почви

UNREAD_POSTот fenix » 18 Яну 2017, 20:44

Смрика, не знам дали ще съм ти полезен, но виж тук :
https://www.google.bg/maps/@41.9302111,22.9479824,3a,26y,307.59h,95.91t/data=!3m6!1e1!3m4!1s0j9NnHccIuN3dtoBjBO17w!2e0!7i13312!8i6656
Това е 60-70 годишна варница. Скалата е варовик. Взимаш, трошиш ... и слагаш в почвата. На двадесетина метра от нея извира река и тя е варовита. Колкото и вода да пиеш, толкова повече ти се пие.
Ето къде има и варовикови скали в България:
Изображение
fenix
Градинар (Gardener)

Mясто: Благоевград
USDA zone: 7a
Любимо растение: Phoenix canariensis...
Любим климат: Mediterranean (Cs)

UNREAD_POSTот Смрика » 19 Яну 2017, 17:42

Благодаря, множе в краен случай и до там да се разходя, то сигурно има и на много други места просто не знам как да разпознавам варовитата почва.

Замислих се дали бигорът не е точно такава, бигорливи места точно на село лесно мога да намеря.
Смрика
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот perperikon » 31 Юли 2017, 13:06

Понеже някои се борим с варовика и pH на почвите си, които блокират микроелементи и водят до хлороза при някои растения, ето и един допълнителен подход освен ръсенето на зелен камък. Трупайте и заравяйте всякакви растителни отпадъци(джибри,окапали плодове) на мястото където имате варовита почва. При ферментацията им се образуват органични киселини(оцетна и др.), които бавно неутрализират калция и променят благоприятно pH на почвата. Повечето растения харесват леко кисела(pH<7), отколкото алкална(pH>7). В изпълнение на тази задача съм сложил найлон под една голяма отрупана джанка и всеки ден събирам поне 10 кг. окапал плод, който разхвърлям около цитрусите( бъдещ парник). Поне 150 кг джанки ще изсипя на мястото, а догодина пак. Това ще има ефекта на няколко килограма зелен камък, но действащо бавно и дългосрочно. За бърза реакция на хлорозата, зеления камък си остава незаменим, но винаги с риск от локално предозиране. По-добре постепенно да докараме ситуацията с pH на почвата до там, че да нямаме нужда от зелен камък.
perperikon
Градинар (Gardener)

Mясто: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална темп.(°C): -24
Минимум в посл. зима (°C): -14
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим климат: Средиземноморски

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 31 Юли 2017, 17:27

Добра идея. Но толкова плод може да гние и мирише понякога.

По принцип, почвите богати на органика, рядко имат проблеми с варовика. Перфектното решение е да се вкарва голямо количество компост - готов и угнил. Добре е да има и много листа и клонки в него, за да е по-качествен.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот perperikon » 20 Авг 2017, 11:29

Трупането на гниещи плодове около хлорозирали растения във варовита почва явно помага(и със сигурност не вреди). Около един малък, но драматично хлорозирал лимон изсипах 10-15 кила презрели,смачкани,гниещи джанки и след 1 месец тръгна зелен растеж. Хвърлил съм и 200гр. зелен камък, но не смятам, че самостоятелно е свършил работата.
perperikon
Градинар (Gardener)

Mясто: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална темп.(°C): -24
Минимум в посл. зима (°C): -14
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим климат: Средиземноморски

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 20 Авг 2017, 17:45

perperikon написа:... Хвърлил съм и 200гр. зелен камък, но не смятам, че самостоятелно е свършил работата.

Това е добро количество, няма начин да не е свършил работа.
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот vinil » 25 Окт 2017, 19:53

Проблеми с почвата имам и аз, макар че съм накупила чували с неутрална и универсална почва, имам и компост, добавям борова листовка при нужда, перлит- задължително, но все ми се струва, че нещо липсва... Някъде в темите/мисля,че за Бугенвилеи/ преди известно време прочетох един пост на г-н Донов, че заради оплаквания на клиенти от охлюви, червеи и не помня още какви гадини, се наложило да ги пресжадат отново. Макар че в Палмцентъра се използва най-качествената и хубава почва.
В тази връзка конкретният ми въпрос е към г-н Донов: каква е тази почва и откъде мога да поръчам? Не се съмнявам, че е най-добрата, но ако може малко повече информация, ще Ви бъда много благодарна!
Малко съм извън темата, но не можах да открия поста, който имам пред вид- ако наистина е при Бугенвилеите, там са толкова много, че не можах да го открия, макар че доста се порових.
"Първа и втора класа в самолета кацат по едно и също време".- Ст.Джобс
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 27 Окт 2017, 05:59

В момента ползваме готов субстрат от Литва. Най-добри резултати се получават и за нас е най-удобно. Само дето е малко по-скъп,но си струва. Вече не бъркаме субстрати в разсадника. Може да звъннете в разсадника и да питате колегите, дали имат налични и свободни бали за продаване. Опаковките са на бали по 250 литра. Тежат доста.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот vinil » 27 Окт 2017, 11:13

Предполагам, че става дума за торфен субстрат, защото и друга фирма предлага торф и торфен субстрат от Литва, Латвия и Беларус, но също в такива големи количества. На мен, обаче, ми е твърде много това количество- аз купувам чували до 20 л, в по-голямата си част- немски. Избирам ги по описанията, но понякога още при отварянето, или след известно време, все намирам някакви недостатъци, макар че никога не го ползвам в чисто състояние. Най- неприятното, което забелязвам през студените месеци, е бавното пресъхване на почвата, което води до загниване на корените. Макар че ползвам добавки и независимо от това, че топлолюбивите растения са на топло и би следвало да пресъхва по-бързо. Особено трудно ми е да преценя какво е състоянието на почвата в големите саксии- дори на повърхността да е изсъхнала, около корените обикновено не е, затова поливам по- рядко и оскъдно. Което пък оказва негативно влияние на листата и изобщо- получава се един допълнителен стрес за растенията, освен промяната на условията им при внасянето на закрито. Но няма как- трябва да търсим оптимален вариант да ги съхраним и опазим, макар че е доста трудно....
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот traiko » 27 Окт 2017, 18:27

Може да се ползва,,Почвен анализатор.,Така винаги може да се следи
влагата. Макар,че го имам, много растения съм пратил на ония свят. <smile134> Пък съм взел съвет давам.
Аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите

Mясто: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.

UNREAD_POSTот vinil » 27 Окт 2017, 20:22

traiko, знам за този уред, но и без него разбирам, че определена част от почвата е влажна- тествам и с пръст, и с тънка дълга клечка <he-he> Става дума за оригиналната почва, с която са купени растенията преди известно време, която се е сбила доволно и задържа влага точно на корените. И да подобрявам около нея, и да не подобрявам- все тая, калната топка си стои. Единственият вариант е да се отмие изцяло, но това е най-лошото решение за растението, и аз от личен опит знам. Така че какъвто анализатор да купя, знам какво ще покаже в различните части на саксията- в средата и по периферията. Затова дълго мислих и най- накрая взех решение да мушна няколко пръчици дървен въглен, които да отнемат влагата и да я отдават при необходимост. Макар че доста противоречива информация прочетох за него и за промяната на киселинността на почвата, но предпочетох да предпазя корените. В тази връзка почвен анализатор ще ми е по-полезен за измерването на pH,отколкото за влажността на почвата. Защото през зимата наистина поливам само напълно пресъхнала почва, не само на повърхността, но нямам достоверна информация дали дървеният въглен няма да навреди на растението по някакъв начин.
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Maria-Joanna » 31 Окт 2017, 23:04

До колкото знам дървеният въглен в почвата има ролята на антибактерицид. Не ми е известно дали вкислява или не почвения субстрат, но след като е задължителен при орхидеите, вероятно е с неутрална или леко кисела реакция. Пробвала съм го при цимбидиумите и резултатът от няколко години е повече от добър. Загниването на корените се преустанови. Оттогава го слагам във всички субстати при пресаждане на растенията.
Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/
Аватар
Maria-Joanna
Градинар (Gardener)

Mясто: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Любим климат: субтропичен

UNREAD_POSTот vinil » 31 Окт 2017, 23:51

Maria-Joanna, надявам се да не променя киселинността, но така или иначе не е зле да купя почвен анализатор, да проследявам отвреме- навреме какво е състоянието на почвата на по- капризните растения. Сега се чудя дали да не купя и овлажнител за въздуха, защото през зимата от камината и парното е сух, но като се замисля, май през лятото е много по-сух и горещ. Тук през цялото лято валя 1-2 пъти, миналото- също, макар че тогава пък често опръсквам листата, в къщи не става- прозорци, етажерки, дървени поставки... А да пренасям саксиите една по една в банята, за да ги опръсквам, е голяма хамалогия- правя го, но по-рядко, чудя се... <hmmm>
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Maria-Joanna » 01 Ное 2017, 02:17

Vinil, всички тези допълнителни съоръжения със сигурност помагат, но растенията са, все пак, живи същества и ако не им нещо потаман - те си казват. Може би като резултат от дългогодишните ми занимания аз съм се научила да ги разбирам.Е, понякога и губя растение, но знам къде съм сгрешила и колекцията се попълва с ново.
Страхувам се, че един овлажнител в помещенията, където се живее не е най-доброто решение. Дошла съм до заключението, че за тропическите растения освен температурата, подходящата почва и регулираното поливане изключително важна е светлината, по възможност - слънчева. Ако я няма - изкуствена.
Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/
Аватар
Maria-Joanna
Градинар (Gardener)

Mясто: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Любим климат: субтропичен

Назад към Почви и субстрати (Soils and substrates)