Нашите списъци с желани растения за 2017

Ако имате въпроси относно растения в Палм Център;
Ако имате излишни растения за размяна;
Други общи въпроси

Нашите списъци с желани растения за 2017

UNREAD_POSTот elitka » 10 Ное 2016, 18:40

Предлагам тук да напишем с какво възнамеряваме да допълним градината си през предстоящата 2017 год. Каквито и растения да имате желание да си купите - запишете ги тук и отмятайте всяко нещо от този списък щом вече си го купите. А ако покажете и снимки на новите придобивки ще бъде още по-добре.
Хайде да видим кой какво още си няма, а много го иска <cheers>
Аватар
elitka
Градинар (Gardener)

Mясто: Димитровград

Re: Нашите списъци с желани растения за 2017

UNREAD_POSTот elitka » 10 Ное 2016, 19:02

Аз ще съм първа <thumbup> Ето ги моите желани растения:

- MAGNOLIA Genie
- MAGNOLIA grandiflora
- Клематис Ville de Lyon (3 гр.)
- Клематис Florida (2 гр.)
- Клематис Purpurea Plena Elegans (3 гр.)
- Клематис Montana (1 гр.)
- Клематис Polish Spirit (3 гр.)
- Индийски люляк - Динамит
- киви
- Wisteria sinensis Prolific или Wisteria floribunda Black Dragon
- Paulownia tomentosa

<heart>
Аватар
elitka
Градинар (Gardener)

Mясто: Димитровград

UNREAD_POSTот vinil » 10 Авг 2017, 19:14

sylay, растенията, които искам да си купя, са:

1/Petraeovitex bambusetorum Nong Nooch Vine
2/Streptosolen jamesonii
Стрептосоленът ми харесва заради ефекта на преливащите цветове- по подобие на Кискуалиса, макар че няма нищо общо м/у тях.

Добавям и Аглаята, с която ме "зариби" и в тази връзка- днес получих автоматично съобщение от един руски сайт за резници от това растение, но това по никакъв начин не ме впечатли. Защото и техните растения са едва вкоренени дребни бацили / в същност, не могат да се нарекат дори растения/, а пък резникът докато пристигне, ще е във вид на хербарий.

Има и някои други, които са ме впечатлили по една или друга причина, но се опитвам да степенувам нещата. И без тях мога, но си е друго, когато човек има някакви мечти- макар и малки, които се опитва да достигне.... <wink>
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот vinil » 10 Авг 2017, 19:18

Пропуснах Плумерията, но малко се опасявам, че няма да мога да се справя с нея, затова още не съм взела окончателно решение.
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот vinil » 11 Авг 2017, 17:12

Пропуснах Плумерията, но днес ме "удари" Австралийското Франджипани- Himenosporum Flavum <head in the wall> Е, не може да се сравни с красотата на Плумерията, но аз не съм отглеждала сукуленти и подобни и все още не се осмелявам. Описват го като силно ароматно растение /дърво в естествената му среда/, като цветовете променят окраската си- от кремава до жълта преди прецъфтяване. Ако искаш, погледни го в Гугъл, трудничко се справям с качването на снимки....
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот sylay » 31 Авг 2017, 14:10

vinil , взе ми очите с този "мармаладен храст". За пръв път чувам за него. Много ми хареса портокаловия му цвят. Боже! Какви неща имало по света. Пък аз да не знам.
Оххххх! Плумерията! Това е растението, за което най-много съм се колебала и все не го купувам. Все имам чувството, че няма да го докарам до цъфтеж. Знам, че хората са се побъркали да си го купуват, ноооо мен все нещо ме спира.
А за франжипанито не знам. На мен в цветовете ми прилича на ринкоспермум/трахолоспермум. Ако е същото, много силно миришещо и се гледа лесно, купувам!

Сега моя списък с желания /за 2018г вече/:
ПРИНЦИП: МНОГОГОДИШНИ/ЕФЕКТНИ/или СИЛНО АРОМАТНИ
1. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО МНОГОГОДИШНИ
2. Под ЕФЕКТНИ разбирам да имат повече цвят, отколкото листа. Ако са ефектни, може и да не миришат/като тази роза на Кордес, от снимката по-надолу/.
3. Ако са СИЛНО АРОМАТНИ може и да не са отрупани с цвят.

Изображение
- роза "Розариум Уетерсен"

Изображение
- Тайбери /силно ароматна кръстоска между малина и къпина, без бодли/

Изображение
- Аглая /парфюмно цвете/

Изображение
- оранжев нощен жасмин/цеструм ноктурнум

Изображение
- Алойзия, Луиза, лимонова върбинка

От години ми мечтая и за една билкова леха с МНОГОГОДИШНИ билки, като:
- многогодишна чубрица /satureja montana/
- монарда
- розмарин
- френски естрагон/тарос/
- гръцки риган
- калоферче
- лавандула
- левурда
- маточина
- мащерка
- мента
- гьозум
- девисил
- салвия / градински чай - слага се в агнешки супи
- самардала - това вече е предизвикателство! Не знам дали мога да го отгледам. Специфично било!
- шивес/сибирски лук
- див чесън

- и 1 дърво дафинов лист
Аватар
sylay
Градинар (Gardener)

Mясто: ПЛОВДИВ
Любимо растение: Мурая
Любим климат: субтропичен

UNREAD_POSTот vinil » 01 Сеп 2017, 14:23

Ах,тииии, нали не искаше оранжев цеструм? Май и твоят фитил се подпали за него <smile134>
Относно Плумерията- и аз като теб си мисля, че няма да мога да се справя, само това ме възпира- иначе обожавам тези цветчета, на картинка дори!
И на мен Himenosporum Flavum ми прилича на Ринкоспермум, но не съм търсила информация все още, само ги открих, заедно със Streptosolen jamesonii , в един сайт, но...толкова по въпроса. Но ако Хименоспорумът наистина е силно ароматен, както се твърди в информацията, съм склонна да си купя и преди 2018-та.../само не ме питай къде ще ги слагам през зимата/! В същото време само на едно-единствено място прочетох, че и Petraeovitex bambusetorum Nong Nooch vine също е ароматен, но и да не е, аз го харесвам- друг е въпросът, че няма откъде да го купя...

Повечето от подправките мисля, че може да отглеждаш без проблем, но на мен лично лавандулата не ми се развива добре, тя има по-специфични изисквания.
А Дафинът ми е над 15-годишен и е огромен, снимала съм го с телефона, но не мога да го хвана в кадър целия- ако искаш, мога да ти дам някаква издънка- има много....Но ти искаш дръвче, а моят расте като храст, дори не знам какъв сорт е.

За розите....какво да кажа- изключително красиво, но кратко цъфтящо растение, за съжаление...Почти цялата ми градина е засадена с рози, защото нискостеблени растения не виреят в сенчестия ми двор, но те дори цъфтят- май-юни и толкова. После- само зелени храсти, макар че има и сортове, които цъфтят по-дълго време. А скъпите сортове като на снимката, която си качила, не ми се иска да мъча при моите условия. Но напролет си купих 3-те цвята на Лейди Банкс от Палмцентъра- все още са малки и имаха малко цвят, но другата пролет се надявам на повече.

Седя и се чудя- ей-така, както сме се размечтали и си споделяме мераците, можем ли да ги превърнем в реалност? <hmmm>
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот achovd » 02 Сеп 2017, 00:58

Винил, само не разбирам, защо смяташ, че няма да се справиш с Плумерия?
Аватар
achovd
Запален Градинар (Garden Enthusiast)

Mясто: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор

UNREAD_POSTот vinil » 02 Сеп 2017, 10:30

Добър въпрос, при условие, че дори не съм правила опит да отглеждам Франджипани. Но имам някакво вътрешно усещане, че няма да се справя, породено от редица фактори. На първо място- не съм отглеждала сукуленти, или по- точно- преди 6-7 год. "успешно" затрих 2 малки Адениума с каудекс и 1 голям, цъфнал, без каудекс/подарък/. А бе поживяха си растенията около година и половина, но големият не пожела да цъфне повече, а малките просто не доживяха до тази възраст. По него време нямах сериозен и сигурен източник за информация за отглеждането им, а сега си мисля, че една от причините може би е била преполиване. Макар че поне това знаех- че с поливането на сукулентите трябва да се внимава и по-добре да са засушени, отколкото удавени. Не знам какво ме кара да си мисля, че Плумерията е по-трудна за отглеждане, а щом не се справих с Адениумите, с Плумерия пък изобщо няма да мога...
Знам, че вече повтарям като развалена плоча, но през зимата условията ми са изключително неподходящи, от 2-те крайности- много топло, но недостатъчно светло /в обитаемите помещения/- до хладно, тъмно и влажно мазе....Къде да я сложа тази Плумерия по-точно? Аз и без друго мъча няколко тропически растения в къщи с едно мижаво доосветяване, с които срещам големи затруднения не толкова през зимата, отколкото през неустойчивата пролет след изнасянето им навън.
По тази причина не мога да си позволя да обрека на гибел едно толкова прекрасно растение. Или ако оцелее, не съм сигурна, че ще успея да го докарам до цъфтеж, както казва sylay.
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот sylay » 06 Сеп 2017, 00:03

Здравейте младежи! Пак съм аз! <thumbsup>

ПЛУМЕРИЯТА
- Не знам защо се чувствам несигурна с плумериите! Изчетох всичко изписано във форума, обачееее .... странно защо, нещо ме възпира да си го купя и все имам вътрешното усещане, че е прекалено капризно за мен. За разлика от плумерията има растения, които "щурмувам със замах" и си ги купувам дори без да се замисля. Иначе съм съгласна, че плумериите са много красиви растения.
Моят голям проблем е с осигуряването на светлината. А и като купя някое растение, вече почват да ме гледат "на криво" с репликата:"Спри, че вече няма къде да ги държим!"

РОЗИ - vinil <die laughing> и аз го знам този проблем с ЕДНОКРАТКИТЕ/май ги наричаха "рамблер" в руските форуми/. Цъфтят през май и през останалото време са само зелени храсти. Захванаха ми и от бялата "Лейди Банкс"- еднократкаааа. Сега сериозно. Колкото и да са красиви, аз НЕ обичам еднократки! Има един руски форум: rosebook.ru. Влез в началната страница и си избери: класация по всички гласувания или по сортове любимци. От там можеш да си избереш рози, които цъфтят до първи слани.

Ето я Феята/The Fairy Rose/ - устройва ме! Продава се и в България.
Изображение Изображение

От "Леонардо Да Винчи" мога да се откажа без проблем макар, че много го хвалят рускините, НО от Розариум Уетерсен - НИКОГАААААА:
Изображение Изображение
Розариума, обаче не знам от къде мога да си го купя.
Последна промяна sylay на 06 Сеп 2017, 19:40, променена общо 1 път
Аватар
sylay
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот vinil » 06 Сеп 2017, 13:38

Аз и в градината вече просто нямам място- не съм броила точно колко рози имам, но наистина са доста- бордюрни, храстовидни, увивни....Някои са огромни и много възрастни растения- над 12- 13 годишни. И да реша да се освободя от тях, за да направя място на нови, по-красиви и дълго цъфтящи, не знам по какъв начин ще извадя корените, които са кой знае колко метра надълбоко...Като прибавя 3 храстовидни Лагерстремии и едно огромно дърво /розова/, наистина не знам къде да ги слагам вече. Лейцестерия, Витекс, Екзохорда, Филаделфус...както казваш- "щурмувала съм със замах", садила съм до забрава и вече се движа сред тях с едното рамо напред, фронтално не мога <smile134> Та мисълта ми е, че трябва вече да изкореня нещо, за да засадя друго, което ще е трудно осъществимо заради корените, както казах.

По тази причина на този етап съм се насочила само към саксийни растения- не че и за тях намирам място, но това вече е болестно състояние /защо няма емотикон с жълт картон/?! През периода на "особените" погледи преминах отдавна, отказаха се и от намерението да ме "излекуват" /с възможно най-бодливите кактуси/, така че тъпо и упорито продължавам да "щурмувам" <head in the wall>

Отказа ли се от Стрептосолен и Хименоспорум? Защото аз съм на път да допусна поредната грешка да купувам точно срещу зимата, обаче някак не мога да се въздържа....
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот achovd » 06 Сеп 2017, 13:56

sylay, относно Плумерията. Дай повече информация - колко ти е светлината, колко време ще е на тъмно растението и т.н. При мен не е особено слънчево през зимата, леко сумрачно е,освен сутринта до 10,30, обаче аз ги оставям да заспиват и не им капвам една капка вода. Това е задължително при моите условия. Тази година плумерията ми зимува в студена стая, където през най-големия студ беше 5 градуса през нощта и 7 през деня. След това я преполях пролетта, но се оправи и сега има доста листа, всичко е живо, няма поражения по стъблото, а горната му част беше сменила цвета си след зимата.
Въпросът е следния - що-годе нормални стайни температури, не като мене (няма да повторя грешката си идната зима). Никаква вода, ама никаква! Ако си от тези, дето ги е жал за растението и капват по малко се откажи, така ще го убиеш. Мисля, че не би трябвало да има проблеми, ако растението влезе засушено ив добра кондиция в зимата. Иначе за останалото Киро ще се изкаже, аз не съм особено запознат с Плумериите, просто споделям личен опит.
Аватар
achovd
Запален Градинар (Garden Enthusiast)

Mясто: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор

UNREAD_POSTот vinil » 06 Сеп 2017, 14:28

sylay, ами ти изобщо търсиш ли го този Розариум?! Я вземи да го потърсиш в Гугъл /на латиница/- ще ти излязат десетки снимки, аз за отрицателно време видях, че и той се продава в България- ТЪРСИ, ще го намериш! Ако тук не ти харесва- има в Германия, това видях само бегло, без да се задълбочавам в търсенето. Кеф ти риба, кеф ти паламуд- имаш няколко източника, от които можеш да го получиш, изборът е твой!
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот sylay » 06 Сеп 2017, 19:39

Vinil, ами аз направих грешката и си купих от Бриколажа The Fairy Rose. Първо я чаках 3 години да зацъфти. После ми казаха, че сорта може и да е "марков", но зависи от подложката на която са го присадили в БГ. Съвсем може да не се държи както трябва. На цвят го докарва, НООО се държи като еднократка. ТОВА не е характерно за този сорт. Той трябва да зацъфти по-късно през юни и да цъфти отрупан с цвят до първи слани. И сега съм в позиция - нито да го пазиш, нито да го хвърлиш.
Същата грешка направих и с роза: "АСПИРИН" - трябваше да цъфти НОН СТОП в бяло /храстовидната, а не катерливата/. Е, не е така.
Така, че от тук нататък:
1) предпочитам да купувам само от разсадници, на които имам доверие в качеството
и
2) искам да имам само 2 рози, но да знам, че се съдират да цъфтят цяло лято
Миналия месец бях в Палм Центъра. Видях, че продават рози и съм убедена в качеството им. Загледах се, но не видях нито "Феята", нито "Розариум Уетерсен". А от други БГ-фирми ме е страх да купувам. Знам, че от другите форуми купуват някъде от Сърбия, правят си общи поръчки, групират се и т.н., но не съм го практикувала. Там розите били вече 3 годишни и с доказан сорт.

Аchovd светлината ми е толкова малко, че ако през деня грее слънце и съм в хола, трябва да си светна лампата, за да чета или да потърся нещо в някой шкаф.
Аватар
sylay
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот vinil » 06 Сеп 2017, 20:16

Ами ако трябва да съм откровена, май тук не знам да има рози /дори сортови/, които да цъфтят цялото лято, не знам защо. Аз имам една позната, която изкупи почти всички прехвалени сортове рози с цени до 30 лв., но цъфтят най- много до средата на юни. След което ги орязва след цъфтеж и от време на време пак пускат по някой единичен, по-дребен цвят, но аз това не мога да нарека цъфтеж. Те и най- обикновените реагират по този начин, няколко год. и аз ги орязвах след прецъфтяването, но реших, че за някакви спорадични мижави цветчета просто не си заслужава да си дера ръцете. Като прибавим и факта, че днес като цъфне, след 2-3 дни е прецъфтяла, това "упражнение" изобщо се обезсмисля.
Но да допуснем, че качеството на розите в България не е добро- както ти казах, има в Германия, има и в Англия, а ти самата казваш, че има и в Сърбия. Защо не попиташ Maria-Joanna, тя ще ти даде най-точна информация и насоки къде и как да поръчаш, след като имаш толкова силно желание? За Германия не знам как стоят нещата, но от Англия изпращат цветя до България, само не съм абсолютно сигурна, че всички сайтове изпращат. Аз се свързах със сайта за Стрептосолена и Хименоспорума, потвърдиха, че ще изпратят, но все още се колебая и на този етап съм по-склонна да отложа това за пролетта- надявам се да не свършат дотогава.
Накратко- щом желанието ти е толкова силно, ще намериш начин, сигурна съм!
Някаква форма за личен контакт можеш ли да предложиш?
vinil
Градинар (Gardener)

Следваща

Назад към Общи въпроси (Miscellaneous topics)