Нашите списъци с желани растения за 2017

Ако имате въпроси относно растения в Палм Център;
Ако имате излишни растения за размяна;
Други общи въпроси
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 21 times
Been thanked: 40 times

Re: Нашите списъци с желани растения за 2017

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 09 сеп 2017, 22:57

Как не разбрахте, че по снимки от интернет не се купува!
Когато видите поне няколко човека, които са получили същите резултати, със същите растения и при условия като вашите, тогава си давайте парите! Някои хора милионери станаха, само с една хубава снимка, с която продават хиляди бройки на зверски цени.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

vinil
Любител на южните растения
Регистриран: 22 авг 2013, 12:39
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от vinil » 10 сеп 2017, 12:22

Грешите, даже актуални снимки на растенията няма в Интернет, но който има силно желание за някое растение, поръчва, защото....няма откъде да си го купи. Аз лично веднъж получих растение от Тайланд, което далеч надхвърли очакванията ми, но не мога да кажа същото за растението, което ми донесоха от Щатите. Английският сайт, който визирам, е проверен /не от мен/- растенията са прилични и не много скъпи / шипингът е по-скъп от тях/, не пътуват дълго и пристигат в добро състояние.

Както се разбира от това, което съм написала по-горе, на този етап нямам никакво намерение да поръчвам, но пък успях да привлека внимание <crazy fan>
От много време се опитвам с намеци да кажа, че разчитаме само на вас за растенията, които искаме, списъци като за Дядо Коледа сме написали даже, но не става ясно- ще има ли, няма ли да има? За Плумериите разбрахме, но аз например все още нямам психическа наглса да отглеждам това растение, и не само аз...За нас друг източник за хубави растения в България няма- това и вие знаете, затова от вас очакваме това, до което нямаме достъп, а вие имате...

Относно търгашите- милионери някъде бях изписала цял ферман за едно сайтче, собственост на някакъв самозван цветар.Който, впрочем, много бързо се ориентира какво се търси, набързо разпродаде няколко семенаци на 'атрактивни' цени и малко вегетативно размножени растения по 50 лв. Цените няма да коментирам- ще коментирам големината на растенията- 20-ина см в най-оптималния вариант...Коментарите са излишни, защото само който е направил грешката да купи растение от там, ще повтори тази грешка. И обратно- който купува от Палмцентър растения за 50 лв./и за повече/, ще продължава да купува само от там, защото знае, че ще получи огромно, добре развито и професионално растение!

Дайте ни тази възможност, за да не се изкушаваме да допускаме грешки, макар да осъзнаваме, че грешим! <bow>

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

vinil

Непрочетено мнение от vinil » 10 сеп 2017, 13:16

Извинявам се, писах в един кратък промеждутък от време и съм написала недомислици. Имах пред вид, че сайтовете не предлагат актуални снимки на растенията, а са използвали много привлекателни такива от интернет. А растенията в Палмцентър не са професионални, но професионално отгледани.... <explain>

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

Потребителски аватар
sylay
Регистриран: 25 яну 2014, 12:13
Любимо растение: Мурая
Любим климат: субтропичен
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от sylay » 13 сеп 2017, 12:41

В общи линии е така, както казваш vinil.
Нещо повече: тази година само единия от заходите ми до палм центъра беше за 50 и няколко лева, но пък за няколко растения, а не само за едно.
Ринкоспермума ми направо си беше удар в 10-ката. Огромно растение с кокосов мулч за 7лв.
Цеструма: огромно растение, което расте като лудо и в момента пуска много цветоноси за 7лв./май толкова беше/
Фей Хоа: огромно и много расте - 7 лв.
...
Тези са ми първенците, но и от другите съм много доволна. Моето най-скъпо растение, което съм купила от палм центъра е една червена клементина. Около 25лв. беше, а може би и по-малко.

А сега за покупката на цветя по картинка:
Никога не го правя! Но по коментари на запознати го правя. Когато си харесам 1 растение изчитам всичко възможно за него: предимно на руски, английски и български. Така се зарибявам и си давам сметка, дали е "лъжица за моята уста" или не. На база коментари доста бързо се запалвам да си взема нещо. Едно от малкото ми изключения е плумерията. Дори не знам по каква причина, но не мога да и се навия. От снимките тук във форума ми прилича на "аспержа".

vinil:
"Аз лично веднъж получих растение от Тайланд, което далеч надхвърли очакванията ми, но не мога да кажа същото за растението, което ми донесоха от Щатите."
Тааа.... като си почнала да говориш vinil, я кажи кое е растението от Тайланд с надхвърлените очаквания???????
<cheers> <wink>

vinil

Непрочетено мнение от vinil » 13 сеп 2017, 15:53

Може да се каже, че всички растения купувам онлайн- на теб Палмцентърът ти е близо, но аз в близост нямам никакъв приличен източник за хубави растения, затова много често направо купувам хазартно. Но задължително преди това също събирам достатъчно информация, макар че много често и тя се разминава. И това е лошото за непознатите за нас растения- защото сами трябва да изберем най-оптималния вариант от всичката тази не съвсем точна информация. Но за растенията от Палмцентъра никога не съм имала съмнения и разочарования, затова бих искала да имаме възможност оттам да купуваме редки екзотични растения и да не ни се налага да допускаме грешки, както писах по-горе.

Ами растенията от Тайланд вече станаха 2- Quisqualis indica и Mussaenda Dona Luz, като и 2-те далеч надхвърлиха очакванията ми. Правя сравнение с Кискуалис, получен от френския Ходник /но не аз го получих, на снимка видях в какво с-яние пристигат/ и Мусенда Дабъл Ред, която аз получих от Щатите. И 2-те растения бяха с по 1 полужив клон, а тайландските съм ги показала. Но аз наистина допуснах грешка, признавам, защото нямаше актуална снимка на растението и се старая да не повтарям тази грешка. Обаче да виждаш снимка на растението и да питаш търговеца "Какво е това растение, навън ли се засажда", да си склонен да дадеш за 20 см семенак /вкоренен резник/ 25-30-50 лв. като дори не знаеш какво купуваш- това наистина ме изумява...Да не говорим, че от тази позиция е напълно в реда на нещата същият този, питащият, да не знае нищо за това растение и специфичните му особености.А бе като стадо овце без овчар са тия хора, чак ми става жал за тях, но....този проблем си е техен, аз своите пари много добре знам за какво и на кого да ги дам! Но пък точно тези непросветени клиенти са добре дошли за хитрягата- търговец, който ги лъже без да му мигне окото, но, както казах- проблемът си е техен- 1-2 пъти като се ужилят, мисля, че няма да го направят 3-ти път. Макар че и в това не съм сигурна- хора разни....

Плумерията...не знам- не я сравнявам с никое растение, но от споделеното тук стигнах до изводите, че няколко години ѝ се "молят" да цъфне/не че и аз не го правя/, като през това време растението добива вид на една голяма гола, обезлистена пръчка с няколко листа на върха- определено не е моето растение, няма да лъжа...Безумно харесвам цветчетата, но не съм сигурна, че ще цъфне при моите условия.

Аз пък да те питам за Аглаята- това момиче, което е вкоренило 10-ина, няма ли да продава?

Потребителски аватар
sylay
Регистриран: 25 яну 2014, 12:13
Любимо растение: Мурая

Непрочетено мнение от sylay » 14 сеп 2017, 15:41

До колкото разбрах от това, което прочетох са и за лично украсяване аглаите. Дори не запомних и сайта от който го преведох. Цялата страница/май беше блог/ с много снимки беше нейна.

Сега превеждах и за табернемонтаната и последния цитат го оставих умишлено на руски. Момичето пишеше, че имала много вкоренени дори и цъфтящи резници табернемонтана. Обаче го е писала 2015г. Та трябва да се дебне за някое растение по-така....

vinil

Непрочетено мнение от vinil » 14 сеп 2017, 16:46

То хубаво, ама как мислиш, че може се внесе цвете от Русия? Аз пък не знам защо за Аглаята си помислих, че тук някой е вкоренил, затова те попитах дали продава. От Русия обаче е също толкова трудно/да не кажа невъзможно, защото все има някаква "вратичка"/, колкотото от Щатите, Австралия, Азия....Ти поне все още продължаваш да се ровиш и да превеждаш- аз в момента дори картинки на растения не гледам, а се опитвам да направя нещо поне на тези, които имам, да осигуря по-добри условия.... <Mad>

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA

Непрочетено мнение от perperikon » 06 окт 2017, 16:24

Киро, сега като имаме посланик в Мека-та на палмовъдството се надяваме Палмцентъра да разнообрази предлаганите семена от студоустойчиви(и полу-) палми. Имам впредвид всякакви видове брахеи,бутии,юбеи и техни хибриди. Дори и филифери,робусти,канарки, че тези предлагани в България(с надписи на полски) не ми вдъхват доверие за расова чистота. Не че не можем да си поръчаме от интернет, но твоите ще са по-пресни, със сигурност. Ако препоръчаш, ще отворим нова тема кой какви и колко семена иска за да е сигурен пласмента. Аз например бих взел по 20 семки от всяка палма претендираща да издържа минус (5)6-8*С. Половината ще изникнат, половината ще ги убием и пак ще останат. :-))

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 06 окт 2017, 16:39

До сега съм срещал единствено Бутия от изброените. Иначе тропически видове има доста, някои са навсякъде, други са много редки и съм виждал само тук-там по градините. На север се среща Бутиагрус, не е масово, но някъде видях и цяла редица покрай магистралата. Все още нямам връзка със сигурен източник на пресни семена.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 28 окт 2017, 02:19

Други палмови семена(какви?) освен Трахикарпуси и Бутия ще се появят ли в близките месеци в магазина на Палмцентъра? Киро, почти ми даде отговор в предишен пост, но съм длъжен да попитам пак преди да се огледам за други доставчици. Филифера, Робуста и Канарска се предлагат целогодишно от няколко български сайта, но аз си мисля по скоро за Юбея, Брахея армата, Сабал палмето. След кой месец в годината чуждестранните интернет търговци зареждат семена от новата реколта? Ясно е че гаранции за свежест няма, но аз си мисля, че ако един сайт в момента е изчерпал дадено семе, а през Януари го предложи отново вероятността да е заредил от новата реколта е голяма.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 28 окт 2017, 04:58

Юбея едва ли ще имаме, Брахея може и да имаме през април, а Палмето мога да осигуря много по всяко време, но цената за изпращане до България е много висока и още умувам за някакво оптимизиране. От трите вида, точно Палмето е най-безперспективен за нашата страна, съмнявам се изобщо да има място, където да е в състояние да оцелява дългосрочно. Дори защитата му не си струва, защото расте твърде бавно и не може да възстанови добре изглеждаща корона в рамките на сезона.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 28 окт 2017, 11:21

Благодаря за отговора. Семената от Брахея български ли са, просто любопитство? По отношение на Палмето, със сигурност си прав, много-много не го гледат нито в Европа, нито в Америка. Някои сайтове обаче го дават студоустойчив до -13 и изкушават авантюрист-палмовъдите.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 28 окт 2017, 16:37

perperikon написа:... Някои сайтове обаче го дават студоустойчив до -13 и изкушават авантюрист-палмовъдите.

-13 може да издържи само в Северна Флорида, където на следващия ден температурата ще достигне над +15 градуса.

Семената от Брахея ще са от Италия, ако има.

Danita
Регистриран: 22 апр 2016, 16:43
Надморска височина (m): 595
Абсолютна минимална t° (°C): -20
Минимум последна зима (°C): -14.5
Любимо растение: цитруси, смокини, райска ябълка
Been thanked: 2 times

Непрочетено мнение от Danita » 07 ное 2017, 17:25

От доста време се чудя как да си намеря Kishu Mandarin /Citrus kinokuni mukakukishu/. Изглежда лесно за отглеждане в домашни условия. Незнам защо никъде в БГ не го предлагат. Би трябвало да има интерес към него.

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Has thanked: 1 time

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 07 ное 2017, 19:04

Продължавам да се надявам, че в Палм-центъра все пак ще се появи едно ю-зу за мен.
Последна промяна от Maria-Joanna на 13 ное 2017, 12:54, променено общо 1 път.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Нашите списъци с желания за 2018
    от sylay » 13 ное 2017, 10:40 » в Общи въпроси (Miscellaneous topics)
    15 Отговори
    2642 Преглеждания
    Последно мнение от sylay
    06 яну 2018, 20:53
  • New post Ако не сте доволни от нашите растения ...
    18 Отговори
    2393 Преглеждания
    Последно мнение от Tsonny Naydenov
    16 май 2014, 12:02
  • New post Относно нашите други хобита ...
    23 Отговори
    3939 Преглеждания
    Последно мнение от Дарина Иванова
    03 окт 2013, 19:25
  • New post Слънцето в нашите географски ширини
    93 Отговори
    13217 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    20 мар 2018, 20:43
  • New post Домати 2017
    52 Отговори
    6775 Преглеждания
    Последно мнение от mhronev
    15 дек 2017, 17:57
  • New post Прогнози и коментари към тях за 2017 г.
    238 Отговори
    28922 Преглеждания
    Последно мнение от Сиор
    30 дек 2017, 19:17

Върни се в “Общи въпроси (Miscellaneous topics)”