Червеи в саксийни растения. Правилно или не?

Ако имате въпроси относно растения в Палм Център;
Ако имате излишни растения за размяна;
Други общи въпроси

Червеи в саксийни растения. Правилно или не?

UNREAD_POSTот lufata » 25 Сеп 2017, 17:42

Здравейте, колеги! От известно време насам забелязвам, че имам червеи/в случая калифорнийски/, чиито яйца явно съм внесъл с компоста, който добавих напролет към саксиите. Порових се малко из нета и менията са противоречиви относно това дали в саксия са полезни или по-скоро вредни. За позитиви се дават някои от следните примери: преработват почвата и я обогатяват; правят почвата по-рохкава; спомагат за достигането на въздух към корените и др. За негативи се дават следните примери: Ако няма органична материя, с която да се хранят, то те започват да се хранят с корените на растенията ни/помоему това не е така/; Движейки се в почвата в сакията оголват корените на растенията; правят почвата с пихтиеобразна консистенция, която пречела на корените на растенията и др.
Наясно съм, че в природата те са водещи в преработката на органична материя в богата почва, но се чудя дали и в саксиите са добре дошли или по-скоро е направилно тяхното "отглеждане" в тях. Не ми пречат по никакъв начин и се надявам да ги оставя, било то попаднали в саксиите "неволно".
Надявам се да се включат хората с богат опит и познания/все пак имаме доста дипломирани агроинженери в този форум/, както и всички съфорумници, за да се получи помоему една интересна дискусия.
Благодаря предварително на всички участници! <sun>
Все е имАло да нЕма, ама толкова да нЕма, не е имАло!
Аватар
lufata
Градинар (Gardener)

Mясто: София
Любимо растение: Цитрус

Re: Червеи в саксийни растения. Правилно или не?

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 25 Сеп 2017, 20:39

Аз досега не съм забелязал проблеми, предизвикани от червеите.
Но когато ползвам пресен торфен субстрат, червеите не ги искам. Само за година целият субсрат го преработват и вместо жилки и влакнеста структура, става на каша. И това не е проблем по принцип, но количеството на субстрата в саксията намалява драстично. Обаче ако растението е успяло вече да развие хубава коренова система в саксията, червеите не могат да направят нищо лошо и не пречат.
В други видове субстрат, в които торфът не е преобладаващата съставка, червеите не са никакъв проблем.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

Назад към Общи въпроси (Miscellaneous topics)