Въпросите на един новобранец

Ако имате въпроси относно растения в Палм Център;
Ако имате излишни растения за размяна;
Други общи въпроси
Потребителски аватар
hbk
Регистриран: 30 юли 2019, 20:48
Район: София
Надморска височина (m): 595
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Въпросите на един новобранец

Непрочетено мнение от hbk » 30 юли 2019, 21:00

Здравейте!

От доста време се каня да си направя моя малка градинка с няколко растения. Реално нямам никакъв опит с това и има силна вероятност скоро да съм задал доста въпроси по темата (естествено ще се опитам първо да премина през Google преди да спамя тук)

Искам да си взема 2-3 растения като за начало, с които да науча някакви основни неща за отглеждането. За това главния ми въпрос е какви растения ще ми препоръчате?

Живея в апартамент като терасата ми е остъклена и е доста светла, НО няма директна слънчева светлина, заради едно дърво точно отпред. От скоро съм в този апартамент и не мога да кажа зимата какви са температурите, но според хазайте зимата е много топло, тъй като самото парно е точно под нас (на първия етаж съм). Вътре самия апартамент също е що- годе светъл, така че има и опцията растенията да ги прибера през зимата, ако на терасата стане прекалено студено.

Не ми се иска да са най- лесните за отглеждане растения на земята, защото искам и да науча нещо от тях. Също така и какви инструменти ще са ми нужни като за начало?

Благодаря предварително!

veso
Любител на южните растения
Регистриран: 25 юни 2016, 15:20
Район: София кв. Орландовци
Надморска височина (m): 590
USDA zone: 7a
Минимум последна зима (°C): -13
Любимо растение: Цитруси
цитруси, тропически плододаващи
Любим плод: Череша
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2 times

Re: Въпросите на един новобранец

Непрочетено мнение от veso » 30 юли 2019, 21:32

Добре Дошли!
Нямате ли някакви предпочитания относно растенията? Например зелени, цъфтящи или плододаващи и т.н.
Ако имате, така ще е по-лесно да се спрете на няколко, да потърсите информация във форума и ако имате въпроси, тук има хора които ще помогнат.
Само като пример ще спомена, аз започнах с цитруси.

Потребителски аватар
hbk

Непрочетено мнение от hbk » 30 юли 2019, 21:53

Ами може би цъфтящите ми харесват. Аз разглеждам и чета за тези, които си харесвам, но честно казано самото място с недиректната светлина ме притеснява най- много, защото всички, на които се натъквам, имат нужда от директна такава.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 153 times
Been thanked: 483 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 30 юли 2019, 22:11

Липсата на директно слънце е проблем за цъфтящите растения, наистина. Ако нямате опит, аз бих предложил да опитате със сезонни цветя. Купете си от т.нар. "циганчета". Те цъфтят чак до зимата, а тогава просто ги изхвърляте. Напролет си купувате нови. А когато натрупате опит в грижите, лесно може да добавите още видове, вкл. и многогодишни.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
hbk

Непрочетено мнение от hbk » 31 юли 2019, 07:38

Супер, благодаря много за отговорите.

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —10°С
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 137 times
Been thanked: 118 times

Непрочетено мнение от perperikon » 31 юли 2019, 10:17

При твоите условия, аз бих сложил 2 бр. Passiflora caerulea в ъглите на терасата и бих си направил джунгла. Увивно, расте буйно, ако е в достатъчно голяма саксия. Цъфти с красиви екзотични цветове. Само трябва да й осигуриш конструкция по която да се катери и да режеш излишните разклонения.
Колкото и да засенчва дървото пред терасата ти, все пропуска някакво слънце! В София листопадните дървета нямат листа от края на Октомври та почти до 1-ви Май. Ако терасата е със стъклопакет(и долната) и не се отваря през зимата, даже може и да не измръзне.
<cheers2>

orange
Регистриран: 19 юли 2019, 21:04
Район: NE BG

Непрочетено мнение от orange » 03 авг 2019, 00:05

Хлорофитум ще вирее, има къдрав вариант, който не се стеле толкова колкото "стария". Прави огромни корени. Това за саденето. Иначе джунгла ефект създава за месеци.
Хибискуси /китайска роза/ ще виреят чудесно зимата, даже може да цъфтят ако тератаса е топла, или са вътре в стаята и дървото е листопадно.Ще им трябва лятно време слънчево място ако терасата става тъмна, след което вътре на филтрирана светлина ще цъфтят зимата. Същото важи за мушкатата, те цъфтят на огрята тераса от фебруари, нищо, че е студена. Мушкато, сакъзче, индрише, алби, здравец- всичко ще расте. Лятото зависи колко светло остава, но зимата ще е ОК.
Фуксиите /обички/ обичат светло и засенчено място. Както и бегониите. Waterfall вариантите са чудесен избор, но ги внасят пролетно време и двата вида. Те ще цъфтят лятото и ще зимуват зимата.
Хризантеми също ще живеят, сега им започва сезона. Пролетни луковици могат да се засадят есента. Това за ученето.
Фаленопсиси - орхидеите дето ги има във всеки голям магзина /даже хранителните/, но зимата ще искат вероятно прибиране.

Като цяло когато човек се учи да не убие растението е успех, но да захване от резник също е интересно. Сигурно ще има познати, които да дадат мушкато /сади се в пясък на следващия ден/, хлорофитум /пуска корени във вода/, луковичка и т.н... за да се натрупа опит с емоция и малък разход.

Материали с времето ще се съберат. Торба пръст, голяма чиния или торба и празна саксия /вместо лопатка/ и празна бутилка от вода за начало стигат. После може би ще трябва ножица, но зависи какво ще се гледа, лейка/маркуч и т.н.

Потребителски аватар
hbk

Непрочетено мнение от hbk » 03 авг 2019, 13:23

Супер, мерси много за подробните отговори на всички!

Потребителски аватар
hbk

Непрочетено мнение от hbk » 20 авг 2019, 12:22

Здравейте,

След кратка лятна ваканция е време да започвам с плана си, но се появиха още въпроси. (Съжалявам, ако са тъпи)

Реших едно от 3- те неща, които да взема е да са семена, но има ли реално някое растение, което в момента (точно преди есента) да мога да засадя? Знам, че вероятно това не е едно от нещата, които може би новобранец човек трябва да пробва веднага, но ми е доста интересно.

Мерси!

Потребителски аватар
Slavyanski
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: Централен Балкан
Надморска височина (m): 485
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -16°C
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде, диня...
Любим климат: нашият си
Has thanked: 57 times
Been thanked: 24 times

Непрочетено мнение от Slavyanski » 20 авг 2019, 12:29

hbk написа:
30 юли 2019, 21:53
Ами може би цъфтящите ми харесват. Аз разглеждам и чета за тези, които си харесвам, но честно казано самото място с недиректната светлина ме притеснява най- много, защото всички, на които се натъквам, имат нужда от директна такава.
A какво е дървото, което прави сянка? Листопадно ли е? В студения сезон ще има ли огряване?

Потребителски аватар
hbk

Непрочетено мнение от hbk » 20 авг 2019, 12:37

Slavyanski написа:
20 авг 2019, 12:29
hbk написа:
30 юли 2019, 21:53
A какво е дървото, което прави сянка? Листопадно ли е? В студения сезон ще има ли огряване?
Листопадно е, да. По принцип съм за първа година в този апартамент и ми предстои първа зима, но по това, което изглежда ще има огряване.

xjxax9
Регистриран: 30 сеп 2018, 21:44

Непрочетено мнение от xjxax9 » 20 авг 2019, 16:09

hbk написа:
20 авг 2019, 12:22
Здравейте,

След кратка лятна ваканция е време да започвам с плана си, но се появиха още въпроси. (Съжалявам, ако са тъпи)

Реших едно от 3- те неща, които да взема е да са семена, но има ли реално някое растение, което в момента (точно преди есента) да мога да засадя? Знам, че вероятно това не е едно от нещата, които може би новобранец човек трябва да пробва веднага, но ми е доста интересно.

Мерси!
Семената на теменужките се сеят точно сега.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Новобранец с портокал
    от Demon » 16 окт 2019, 11:12 » в Цитрусови (Citrus)
    5 Отговори
    275 Преглеждания
    Последно мнение от Demon
    17 окт 2019, 14:49
  • New post Още един коледен разказ
    3 Отговори
    1630 Преглеждания
    Последно мнение от vladi
    23 яну 2015, 19:31

Върни се в “Общи въпроси (Miscellaneous topics)”