Как да се борим с дървояди

Ако имате въпроси относно растения в Палм Център;
Ако имате излишни растения за размяна;
Други общи въпроси
hkhristov
Любител на южните растения
Регистриран: 07 ное 2015, 10:26
Район: Казичене
USDA zone: 6b/7a
Абсолютна минимална t° (°C): -23.1
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Как да се борим с дървояди

Непрочетено мнение от hkhristov » 01 мар 2016, 09:57

Спасих от дървояди едни много красиви нощни шкафчета, останали от баба ми.Надупчени бяха бая.Във всяка дупчица инжектирах със спринцовка разтворен в боров терпентин нафталин.Голяма играчка беше, но подейства перфектно. <shooting>

Потребителски аватар
Tsonny Naydenov
Ценен специалист по бананите ... и още нещо ...
Регистриран: 15 юли 2012, 00:02
Район: Североизточна България
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): -
Любимо растение: Банан
Любим климат: Тропичен
Has thanked: 3 times

Непрочетено мнение от Tsonny Naydenov » 01 мар 2016, 11:41

Аз миналата година спасих възрастна ябълка нападната от дървояди с хомеопатия.
Седмица след поливане с лекарството спряха да се чуват и изчезнаха.
Не знам какво им се е случило след това, но важното е, че плодовете на дръвчето си останаха органични, собствениците на градината си ги хапнаха, а проблема беше решен.
След това имах един случай с термити, като отново използвах хомеопатия, а ефекта беше същия като с дървоядите.

"By similar things disease is produced, and by similar things administered to the sick they are healed of their diseases." — Hippocrates

KoKar
Любител на южните растения
Регистриран: 04 ное 2014, 21:15
Район: Искърско дефиле
Надморска височина (m): 700
Has thanked: 4 times

Непрочетено мнение от KoKar » 19 сеп 2017, 14:44

Цикълът на дървояда е между 2 и 5 год., т.е. излиза като пеперуда през такъв период, след което отново снася яйца. Външното третиране предпазва само от ново проникване.
Ефективен начин на борба с частично приложение е нагряване на уязвения предмет с идея гадината вътре да прегрее. Чел съм за успешно справяне при дървояд в паркет, като се нагрява мястото с ютия. Само че първо трябва да се установи къде е. Дърворезби и др. дребни дървении - във фурна или микровълнова. Един гардероб, шкаф или стол, изкаран в лятната жега на слънце, също би трябвало да вдигне подходяща температура.
Бях чел за силно отровни кубчета, които се палят и димят в помещението, което се запечатва за известно време. Подходящо е за прояден гредоред напр., но не мога да намеря линк.

Отговори

Върни се в “Общи въпроси (Miscellaneous topics)”