Зеп Холцер - рай в Аллпите

Ако имате въпроси относно растения в Палм Център;
Ако имате излишни растения за размяна;
Други общи въпроси
NikiStoianov
Любител на южните растения
Регистриран: 06 ное 2012, 19:08
Район: Варна
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Зеп Холцер - рай в Аллпите

Непрочетено мнение от NikiStoianov » 22 апр 2013, 19:07

Нещо интересно, което прочетох в една добра група във Фейсбук: "Да се върнем заедно на село" се казва.
Да ме извиняват за копирането, но не се стърпях да споделя.

http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/224817_191755030963743_394900831_n.jpg

Нито един селянин в света няма такава известност като Зеп Холцер. Неговото стопанство Краметерхоф в Алпите/Лунгау/ всяка година привлича хиляди хора, желащи да преобразят своите градини подобно на неговата.

В течение на 40 години Зеп Холцер, работейки на своите 45 хектара /450 декара/, въпреки всички правила на аграномията, е създал уникална биосистема, в която всичко расте и процъфтява благодарение на грамотното и разумно отношение на стопанина към обкръжаващата природа. Слънцето, въздуха, водата, земята, всички растения и животни изпълняват своята задача, оставяйки на човека правото да събере плодовете. Неговите методи не изискват голям разход на сили,време и средства, а позволяват такива резултати, които изглеждат фантастични.

Стопанинът и стопанката се занимават само със садене и прибиране на реколтата. Те нямат автопарк от селскстопански машини - само един трактор. Имат само един наемен сезонен работник.
Те не зависят от електричеството - имат собствена електростанция.
Не използват химически торове и препарати, пестициди, хербициди и др. Те не поливат, не торят, не копаят, не орат. Не се борят с болести по растенията и с вредители.

На тях им се удало да развъждат такива растения, които не могат да виреят в Алпите при средногодишна температура от 4,5 градуса - киви, грозде, вишни, череши, мандарини, лимони и лотуси.

Зеп Холцер е създал в своите земи 72 природни езера с чиста, синкава вода, в които живеят риби.
Той е международен консултант по създаване на езера и по негови проекти са създадени стотици езера по света.

При него на опашка се редят купувачи от всички краища на Австрия, за да си купят от екологично чистите му плодове и зеленчуци.

Той е автор на книги на множество проекти, провежда ежегодно международни семинари.
Основният му принцип е - сътрудничество с природата, а не конфронтация с нея.

Тук може да видите и клипчета - http://www.koren.bg/zemedelie/sepp-holzer

Един изключителен човек с уникално разбиране към растенията и природата въобще. Живот, който поне половината от нас биха искали да водят. Може би един ден... кой знае.

Дано да ви е интересно колкото на мен. <that's it>

mhronev
Регистриран: 07 юни 2011, 10:05
Район: Драгалевци, София
Надморска височина (m): 680
Любимо растение: Solanum lycopersicum
Любим климат: умерен

Re: Зеп Холцер - рай в Аллпите

Непрочетено мнение от mhronev » 23 апр 2013, 09:06

NikiStoianov написа:... Живот, който поне половината от нас биха искали да водят. Може би един ден... кой знае.

Дано да ви е интересно колкото на мен. <that's it>

Всеки ден направо ми се реве, че съм принуден да водя забързания и безмислен живот в големия град. Но както каза ти - може би един ден... кой знае. Благодаря за споделеното, наистина ми беше интересно (макар, че вече съм гледал филмчето за него и той наистина използва много хитри методи и кара природата да работи за него, а не както повечето съвременни фермери - да работят срещу природата).

Потребителски аватар
Tsonny Naydenov
Ценен специалист по бананите ... и още нещо ...
Регистриран: 15 юли 2012, 00:02
Район: Североизточна България
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): -
Любимо растение: Банан
Любим климат: Тропичен
Has thanked: 1 time

Непрочетено мнение от Tsonny Naydenov » 23 апр 2013, 19:14

Аз не съм го гледал преди и затова благодаря на Ники, че сподели с нас това интересно четиво придружено с много красиво филмче за Зеп.
Много ми хареса това, което видях. Влюбих се в начина на живот, който той води. От няколко години мечтая да си имам една фермичка с много място за експерименти. Зеп ме надъха още повече да искам, да мечтая..
Голямо спокойствие излъчва този човек. А красотата сред която живее... нямам думи просто.
Мога да кажа само ,че искам един ден, живот и здраве, да стана ей такъв дядка.. като него.
<cheers>

"By similar things disease is produced, and by similar things administered to the sick they are healed of their diseases." — Hippocrates

NikiStoianov

Непрочетено мнение от NikiStoianov » 23 апр 2013, 21:00

Ох и аз как искам да се върна на село. Дядо ми от кога още ме навива. Къща има, земя има.
Желание имам преголямо. Но така и не мога да измисля начин да се издържам там. Щото трябва да ида без капитал, моментално да започна да реализирам някакъв доход и той да е достатъчен за достоен живот.
За съжаление системата в татковината не позволява такива обрати. Тука бачкаме като волове и ни плащат колкото да не умрем гладни...
Но тъй или иначе удаде ли ми се възможност - заминавам. <dude> Това в големия град не е живот. <head in the wall>

А иначе човека от едни чукари, рай е създал. Най-много ме впечатли това, че комбинира редица видове един до друг. А не както дори и по селата правят в градините си - всеки вид в група.
Това си е голяма наука и най-важното в нея е личния опит. <that's it>

mhronev
Регистриран: 07 юни 2011, 10:05
Район: Драгалевци, София
Надморска височина (m): 680
Любимо растение: Solanum lycopersicum
Любим климат: умерен

Непрочетено мнение от mhronev » 24 апр 2013, 09:44

NikiStoianov написа:За съжаление системата в татковината не позволява такива обрати. Тука бачкаме като волове и ни плащат колкото да не умрем гладни...

Системата навсякъде е прецакана и то не заради това, че имаме нисък стандарт. Според мен мисленето е прецакано, имаме изкривени ценности. Като гледам за хората около мен масово мислят само за пари, коли, телевизори. А това не прави щастието. Ходи го кажи на другите обаче (например на жената) :)

NikiStoianov написа:А не както дори и по селата правят в градините си - всеки вид в група.
Това си е голяма наука и най-важното в нея е личния опит. <that's it>

Хората по селата нямат знания за елементарни неща. Пример - в моето село баба ми събира боклуци от градината на един куп и прави компост. Другите масово или ги хвърлят в реката или ги горят и когато тя им е казала да го събират на купчини се смеят. Всеки блъска изкуствени торове(амониева най-вече) едно към гьотере, пръска едно към гьотере.

alexander
Регистриран: 11 яну 2011, 14:59
Район:

Непрочетено мнение от alexander » 25 апр 2013, 01:12

Ако не се лъжа, този Зеп използва метода на пермакултурното градинарство, една истинска наука, изкл. динамична и особено интересна. Това си е един вид революция в земеделието такова, каквото го познаваме. Пермакултурата предлага градинарство без пръскане на каквото и да е, чрез богато биоразнообразие. Имам щастието в момента да съм на курс по пермакултурната градина, гр. Шипка (http://www.balkep.org/pgc-april-2013.html), води го един англичанин, чиято цяла градина тук е на този принцип; той не оре, не обръща почва, не пръска с изкуствени торове, пестициди и т.н. химикали, а получава отлична реколта от 1 декар градина, с която се издържа до голяма степен през лятото и зимата (от буркани). Съветвам всеки, който минава напът, да се отбие, адресът е на сайта.

За една седмица толкова много интригуващи хватки научих, "попих" толкова информация, че ще ми трябва още време, за да я асимилирам; това е огромно богатство, което още не мога да осъзная. И аз, като един от горните колеги, съм мощно надъхан, но това изисква огромно търпение, познания, да се чете. Мотивация обаче имам (засега, де <he-he> , дано не е всяко чудо - за 3 дни, защото наистина е вдъхновяващо). Почвам от малко и ще споделям опит, ако има интерес!

NikiStoianov

Непрочетено мнение от NikiStoianov » 16 яну 2014, 22:11

Днес се сдобих с ей това:

Изображение

Отне ми само десетина дни да я издиря. След като няколко големи онлайн книжарници ми съобщиха, че е с изчерпан тираж, реших да я поръчам от сайта на издаателството http://www.alivgo.eu/. Не таях големи надежди, но след 3 дни ме чакаше в Пощата.

Сега почвам да се образовам <thumbsup>

Потребителски аватар
Tsonny Naydenov

Непрочетено мнение от Tsonny Naydenov » 17 яну 2014, 04:09

Ники, и аз я поръчах. Ееее как се радвааам.. не е истина. <rock>
Пак ти благодаря ,приятелю! Добре направи ,че се похвали.. иначе нямаше да знам ,че я имаме преведена на български. <cheers> <curtsey>
Нямам търпение да пристигне и "да я изям с кориците". <thumbsup>

"By similar things disease is produced, and by similar things administered to the sick they are healed of their diseases." — Hippocrates

NikiStoianov

Непрочетено мнение от NikiStoianov » 17 яну 2014, 21:35

За нищо. Надявам се да ти хареса, че не е малко пари.
Опитах се да си намеря и тази

Изображение

С нея обаче ударих на скала направо. Явно тиражът е бил крайно огранимчен.

Потребителски аватар
Tsonny Naydenov

Непрочетено мнение от Tsonny Naydenov » 17 яну 2014, 21:40

Ще я търсим тогава от някой, който я има. Все някой някъде ще се е похвалил.
Ще си платим да я копира и изпрати. Но първо и аз ще я потърся. Ако и аз ударя на камък - ще опитаме с план Б.

Потребителски аватар
Tsonny Naydenov

Непрочетено мнение от Tsonny Naydenov » 17 яну 2014, 22:22

Ники ,намерих я онлайн.
Мисля направо да си я принтирам цялата. Едва ли ще ми излезе повече от колкото самата книга с доставката.
Утре ще отида до АртПринт с pdf файла на флашка и ще я свърша тази работа.
Отново благодаря. Ако намериш нещо друго на тази тема - свиркай. <cheers>

NikiStoianov

Непрочетено мнение от NikiStoianov » 18 яну 2014, 10:54

Oliver Queen написа:Ники ,намерих я онлайн.
Мисля направо да си я принтирам цялата. Едва ли ще ми излезе повече от колкото самата книга с доставката.
Утре ще отида до АртПринт с pdf файла на флашка и ще я свърша тази работа.
Отново благодаря. Ако намериш нещо друго на тази тема - свиркай. <cheers>

Цена нямаш Оли! <thumbsup>
Свалих я и аз. Голямо благодаря.

Потребителски аватар
Светльо
Регистриран: 29 юли 2013, 16:38
Район:

Непрочетено мнение от Светльо » 18 яну 2014, 14:45

Оли, от този сайт съм дърпал преди време някакви неща, имам си регистрация, ама сега нещо не успях без $$$ ... <embarassed>

Oh, bathroom
Оh, Joy
The village bathroom is the greatest joy!!!

Потребителски аватар
Tsonny Naydenov

Непрочетено мнение от Tsonny Naydenov » 18 яну 2014, 15:02

Светле, не ти трябва да даваш пари, братле!
Ето ти линк към файла.
Качих го в dropbox-a ,защото директния линк в сайта им става неактевен след няколко часа.След това трябва да се генерира нов линк ,което е малко tricky.

Потребителски аватар
Светльо
Регистриран: 29 юли 2013, 16:38
Район:

Непрочетено мнение от Светльо » 18 яну 2014, 15:07

ей, мерси :) изглежда интересна <cheers2>

Oh, bathroom
Оh, Joy
The village bathroom is the greatest joy!!!

Отговори

Върни се в “Общи въпроси (Miscellaneous topics)”