ЗА или ПРОТИВ лястовиците

Ако имате въпроси относно растения в Палм Център;
Ако имате излишни растения за размяна;
Други общи въпроси
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 95 times

ЗА или ПРОТИВ лястовиците

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 30 юни 2013, 14:58

Лястовиците видят ли нова къща, първи се заселват. Аз не вярвах, че ще реша да събарям гнездата им, но се видях в чудо. Толкова кал и мръсотия, наистина не очаквах. Гонех ги с миризми, звуци и какво ли не - те обаче все си стояха и продължаваха с градежа. Накрая съборих гнездата им. Обидиха се и си тръгнаха.
Това беше през 2006 г. Нямам представа как, но по някакъв начин са съобщили и на следващите поколения, защото до сега избягваха къщата ни. Днес обаче забелязах, че има особено струпване на лястовици около нас. Не знам какво са намислили, но се надявам да не ме вкарват в грях отново, като ме карат да им събарям гнездата.

Изображение

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Любимо растение: Кокосова палма
Любим плод: Цитруси
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: ЗА или ПРОТИВ лястовиците

Непрочетено мнение от chicholyubo » 30 юни 2013, 15:10

Интересно ми е по какъв ли критерий си избират къщите на които да строят гнезда та си ? При мен този проблем го няма. Има лястовици но на моята къща не си правят гнезда <cheers>
За това съм За тях <he-he>

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 30 юни 2013, 16:00

При мене домашния котарак им скочи 10-тина пъти и се отказаха...

Изображение

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит
Регистриран: 26 юли 2011, 13:41
Район: София
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от marmozana » 30 юни 2013, 16:02

Tвърдо съм ЗА! Изключително симпатични птичета са. Сигурно създават известно неудобство, предвид мръсотията, която реализират, но аз съм претръпнала покрай моичкия пернат <he-he> До преди малко стъргах остатъци от череши по пода...
Аз лично бих била щастлива да си свият гнездо на моя балкон, но не би...Харесали са си един прозорец на отсрещния блок и им се радвам дистанционно.
Кириле, погледни го от хубавата страна, ще си имаш един добър източник на чудесна тор <die laughing>

"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми

Потребителски аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите
Регистриран: 14 май 2011, 08:21
Район:

Непрочетено мнение от benisat » 30 юни 2013, 16:59

А кажете ми вий като разбирачи-имах си на терасата гнездо с малки лястовичета.Вчера гнездото съборено ,и малките ги няма.На жена ми майка и видяла някаква голяма птица която отмъквала лястовичетата и после съборила гнездото.Някой да знае нещо,що за птица е,мамицата и! <shooting> <shooting> <shooting>
Ааа,и друго-тъщата казва че била голяма колкото гълъб.

„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 30 юни 2013, 17:17

marmozana написа: ... До преди малко стъргах остатъци от череши по пода ... ще си имаш един добър източник на чудесна тор.

То и ние стържем по пода. Скоро ще ви споделя за нашия Еклектус с име Макс.
Но навън лястовиците не оставиха прозорец, който да не захванат с гнезда. Не можеш да отвориш прозореца, че ще им падне гнездото. Ако пък отвориш, ще хвърлят отпадъците си вътре, както и разни паразити и перушинки. А под гнездата е ... не ми се говори ...

Повече ми харесва като в Нешънъл Джиографик. На филмче и отдалеч всичко изглежда интересно и красиво, но отблизо е друго - хапе, рита, замърсява или вдига шум. Затова аз съм против. Но, против само да гнездят вкъщи. Иначе им се радвам.

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

Непрочетено мнение от chicholyubo » 30 юни 2013, 19:32

benisat написа:А кажете ми вий като разбирачи-имах си на терасата гнездо с малки лястовичета.Вчера гнездото съборено ,и малките ги няма.На жена ми майка и видяла някаква голяма птица която отмъквала лястовичетата и после съборила гнездото.Някой да знае нещо,що за птица е,мамицата и! <shooting> <shooting> <shooting>
Ааа,и друго-тъщата казва че била голяма колкото гълъб.

Предполагам че е бил сокол. Но ако дадеш по подробно описание ще го разконспирираме <cheers>
Щом е ограбил гнездото значи има навик за такова нападение, огледай се по покривите на съседните къщи за стоящи и дебнещи по различни пички от обикновените.

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 38 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 30 юни 2013, 19:55

Само да се разпиша, е и аз съм за. Имам слабост към тях - тия са най-добрите летци, освен това ги свързвам от малък с топлото полугодие. Но разбирам и хейтърите - при мен имам 2 стопански сгради и си правят гнездата там, на къщата не посягат. <cheers2>

Потребителски аватар
Венета
Любител на южните растения
Регистриран: 14 дек 2011, 23:03
Район:

Непрочетено мнение от Венета » 30 юни 2013, 20:37

Харесвам ги , защото са птички, които прелетяват хиляди километри , само за да построят гнездо и да отгледат малките си ........! Преди години , в детството ми, имаше едно семейство , което всяка година правеше гнездо в гаража , баща ми беше отчупил парче от стъклото , за да може да влиза от там и да не я безпокоят котките ! Един ден, само един ден .......забрави за няма и час вратата отворена и .............намери само пух и перушини , а тъкмо мъничките подаваха главички ! Голяма трагедия беше за цялото семейство ........тогава си спомням , баща ми каза , точно тези думи : такава воля за живот ......изминало е километри и тук един гнусен котарак да му види сметката!

та ........аз не бих рушила гнездата им !

Вярвам ,че мога ! Искам да вярвам! Искам да вярвам , че мога!

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

Непрочетено мнение от chicholyubo » 30 юни 2013, 20:56

А замисля ли ли сте какво количество насекоми изяжда една лястовица ?

LZ1LPK

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от plamen » 30 юни 2013, 21:26

Нашата къща е построена преди трийсетина години,за първи път имаме три гнезда тази година.Единственото ми обяснение е строежа на съседния парцел и по-точно обилното и постоянно наличие на вода там.Тази вода привлича още от пролетта много насекоми и птици.И трите гнезда гледат към постоянно течащата вадичка на строежа.
Иначе има всякакви гнезда и птички,даже и едни симпатични прилепи...

Потребителски аватар
ентусиаст
Регистриран: 09 фев 2012, 19:59
Район: Храбрино, 368,4 м н.в.

Непрочетено мнение от ентусиаст » 30 юни 2013, 23:02

И ние в чудо се видях с тия 'квартиранти'. Мръсни, шумни, супер нахални. Всяка година харча прилична сума за разни шашми, които уж ги плашели. Тия тук са такива 'пердета' , че не им пука от никой и нищо. В първите години ( къщата е около 6 годишна) ги чакахме да си заминат, за да бутаме и мием. Тази година за първи път платихме да ги избутат и измият къщата, докато са още тук. Е, пак оакаха навсякъде. Даже и ново местенце си заплюли. Твърдо съм против тях! С тия пари, дето ги пръснах по тях, можеше да си купя още две-три церифери с приличен размер. Примерно! Да ме прощават природозащитниците, ама не им е на главата и идея си нямат как тормозят. Направо обсебват територията около къщата. Не можеш нито спокоен да седнеш на тераса, нито прозорец да си отвориш, щото са се кюфнали точно там и едва ли не ти пречиш на тях, а не обратното. Тия дни ще ги гоня и изобщо не ме е срам.

P.S. Споделям за меломани. Окачихме непотребни компактдискове да се въртят, лъскат и ги плашат. Наистина действа! Обаче вятъра им разказа играта. Трябва периодично да се подменят. Нашето деденце се разпъргавил да свърши работа, но бръкнал в грешен шкаф и набарал безцената колекция на зетя. Леле като си видя олющените дискове да се меткат по тераси и улуци... Разболя се! Е, как да ги търпиш тия пернатковци?!

" Never argue with a fool, onlookers might not be able to tell the difference."
M. T.

sent from my PRAVETZ

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 01 юли 2013, 01:13

Благодаря за идеята за дисковете! Отдавна си го мислех, но не знаех дали ще действа. Смятам така да опазвам смокиновата реколта от пернатите.
А за лястовиците, да е само едно гнездо - да седиш и да им се радваш. Но като ти окупират къщата със десетки гнезда и осерат навсякъде, просто в един момент вдигаш ръце и действаш.
Аз обаче не мия, след като им съборя гнездата. Смятам, че остатъците от гнезда са сигнал за следващите, че не са добре дошли. Така нямам нови гнезда от 6 години. Вярвам, че и този път няма да имам. Само ме пробват, но в този сезон вече няма страшно. Гнездата ги правят през април и май. Сега всички летят, младите и старите.

Потребителски аватар
иван
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 03 мар 2012, 00:03
Район: botanical-garden-margarita-botanicheska-grad
Надморска височина (m): 35
Абсолютна минимална t° (°C): -17 (2012г.)
Минимум последна зима (°C): -16,1
Любимо растение: средиземноморски маквиси
Любим плод: смокиня
Любим климат: субекваториален
Been thanked: 10 times

Непрочетено мнение от иван » 01 юли 2013, 09:03

Най-лесния начин да се спасите от строежа на гнезда е да сложите нещо с черен цвят на въпросните места. Ако е по -голямо мястото пробвайте с плат но задължително да е черен!!! Явно има нещо дето ги отблъсква в черното, не знам какво е но явно ги дразни.Това е на сигурния начин и няма да припарят повече, изпитан метод е. Знам го от старите хора, отначало малко не повярвах, че черния цвят гони лястовиците, ама сами ще се обедите. <cheers>

бъди човек, а не човече гори, но никога не тлей!

Потребителски аватар
ентусиаст
Регистриран: 09 фев 2012, 19:59
Район: Храбрино, 368,4 м н.в.

Непрочетено мнение от ентусиаст » 01 юли 2013, 11:01

Ами Иван споделя нещо много важно! Сега се сетих, че в Швайца лепят ЧЕРНИ стикери с птици в полет. Слагат и ЧЕРНИ метални, пласмасови отливки на птици по балкони. Много е кич, но не съм видяла гнезда.

" Never argue with a fool, onlookers might not be able to tell the difference."
M. T.

sent from my PRAVETZ

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post За или против Холандските растения?
    от Монов » 29 авг 2014, 19:54 » в Палми (Palms)
    3 Отговори
    1360 Преглеждания
    Последно мнение от Монов
    01 сеп 2014, 15:46

Върни се в “Общи въпроси (Miscellaneous topics)”