ЗА или ПРОТИВ лястовиците

Ако имате въпроси относно растения в Палм Център;
Ако имате излишни растения за размяна;
Други общи въпроси

ЗА или ПРОТИВ лястовиците

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 30 Юни 2013, 14:58

Лястовиците видят ли нова къща, първи се заселват. Аз не вярвах, че ще реша да събарям гнездата им, но се видях в чудо. Толкова кал и мръсотия, наистина не очаквах. Гонех ги с миризми, звуци и какво ли не - те обаче все си стояха и продължаваха с градежа. Накрая съборих гнездата им. Обидиха се и си тръгнаха.
Това беше през 2006 г. Нямам представа как, но по някакъв начин са съобщили и на следващите поколения, защото до сега избягваха къщата ни. Днес обаче забелязах, че има особено струпване на лястовици около нас. Не знам какво са намислили, но се надявам да не ме вкарват в грях отново, като ме карат да им събарям гнездата.

Изображение
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.8 (Jan 24, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

Re: ЗА или ПРОТИВ лястовиците

UNREAD_POSTот chicholyubo » 30 Юни 2013, 15:10

Интересно ми е по какъв ли критерий си избират къщите на които да строят гнезда та си ? При мен този проблем го няма. Има лястовици но на моята къща не си правят гнезда <cheers>
За това съм За тях <he-he>
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

Mясто: София\Горни Лозен
Надморска височина (m): 680
USDA zone: 6b/7a
Абсолютна минимална темп.(°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум в посл. зима (°C): -11.8 на 25 Яну 2018
Любимо растение: Cocos nucifera
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/

UNREAD_POSTот Бобсъна » 30 Юни 2013, 16:00

При мене домашния котарак им скочи 10-тина пъти и се отказаха...
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот marmozana » 30 Юни 2013, 16:02

Tвърдо съм ЗА! Изключително симпатични птичета са. Сигурно създават известно неудобство, предвид мръсотията, която реализират, но аз съм претръпнала покрай моичкия пернат <he-he> До преди малко стъргах остатъци от череши по пода...
Аз лично бих била щастлива да си свият гнездо на моя балкон, но не би...Харесали са си един прозорец на отсрещния блок и им се радвам дистанционно.
Кириле, погледни го от хубавата страна, ще си имаш един добър източник на чудесна тор <die laughing>
"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми
Аватар
marmozana
Специалист с много опит

Mясто: София

UNREAD_POSTот benisat » 30 Юни 2013, 16:59

А кажете ми вий като разбирачи-имах си на терасата гнездо с малки лястовичета.Вчера гнездото съборено ,и малките ги няма.На жена ми майка и видяла някаква голяма птица която отмъквала лястовичетата и после съборила гнездото.Някой да знае нещо,що за птица е,мамицата и! <shooting> <shooting> <shooting>
Ааа,и друго-тъщата казва че била голяма колкото гълъб.
„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба
Аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 30 Юни 2013, 17:17

marmozana написа: ... До преди малко стъргах остатъци от череши по пода ... ще си имаш един добър източник на чудесна тор.

То и ние стържем по пода. Скоро ще ви споделя за нашия Еклектус с име Макс.
Но навън лястовиците не оставиха прозорец, който да не захванат с гнезда. Не можеш да отвориш прозореца, че ще им падне гнездото. Ако пък отвориш, ще хвърлят отпадъците си вътре, както и разни паразити и перушинки. А под гнездата е ... не ми се говори ...

Повече ми харесва като в Нешънъл Джиографик. На филмче и отдалеч всичко изглежда интересно и красиво, но отблизо е друго - хапе, рита, замърсява или вдига шум. Затова аз съм против. Но, против само да гнездят вкъщи. Иначе им се радвам.
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот chicholyubo » 30 Юни 2013, 19:32

benisat написа:А кажете ми вий като разбирачи-имах си на терасата гнездо с малки лястовичета.Вчера гнездото съборено ,и малките ги няма.На жена ми майка и видяла някаква голяма птица която отмъквала лястовичетата и после съборила гнездото.Някой да знае нещо,що за птица е,мамицата и! <shooting> <shooting> <shooting>
Ааа,и друго-тъщата казва че била голяма колкото гълъб.

Предполагам че е бил сокол. Но ако дадеш по подробно описание ще го разконспирираме <cheers>
Щом е ограбил гнездото значи има навик за такова нападение, огледай се по покривите на съседните къщи за стоящи и дебнещи по различни пички от обикновените.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 30 Юни 2013, 19:55

Само да се разпиша, е и аз съм за. Имам слабост към тях - тия са най-добрите летци, освен това ги свързвам от малък с топлото полугодие. Но разбирам и хейтърите - при мен имам 2 стопански сгради и си правят гнездата там, на къщата не посягат. <cheers2>
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

UNREAD_POSTот Венета » 30 Юни 2013, 20:37

Харесвам ги , защото са птички, които прелетяват хиляди километри , само за да построят гнездо и да отгледат малките си ........! Преди години , в детството ми, имаше едно семейство , което всяка година правеше гнездо в гаража , баща ми беше отчупил парче от стъклото , за да може да влиза от там и да не я безпокоят котките ! Един ден, само един ден .......забрави за няма и час вратата отворена и .............намери само пух и перушини , а тъкмо мъничките подаваха главички ! Голяма трагедия беше за цялото семейство ........тогава си спомням , баща ми каза , точно тези думи : такава воля за живот ......изминало е километри и тук един гнусен котарак да му види сметката!

та ........аз не бих рушила гнездата им !
Вярвам ,че мога ! Искам да вярвам! Искам да вярвам , че мога!
Аватар
Венета
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот chicholyubo » 30 Юни 2013, 20:56

А замисля ли ли сте какво количество насекоми изяжда една лястовица ?
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

UNREAD_POSTот plamen » 30 Юни 2013, 21:26

Нашата къща е построена преди трийсетина години,за първи път имаме три гнезда тази година.Единственото ми обяснение е строежа на съседния парцел и по-точно обилното и постоянно наличие на вода там.Тази вода привлича още от пролетта много насекоми и птици.И трите гнезда гледат към постоянно течащата вадичка на строежа.
Иначе има всякакви гнезда и птички,даже и едни симпатични прилепи...
Аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините

Mясто: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15 (2012)
Любим климат: +5/+35

UNREAD_POSTот ентусиаст » 30 Юни 2013, 23:02

И ние в чудо се видях с тия 'квартиранти'. Мръсни, шумни, супер нахални. Всяка година харча прилична сума за разни шашми, които уж ги плашели. Тия тук са такива 'пердета' , че не им пука от никой и нищо. В първите години ( къщата е около 6 годишна) ги чакахме да си заминат, за да бутаме и мием. Тази година за първи път платихме да ги избутат и измият къщата, докато са още тук. Е, пак оакаха навсякъде. Даже и ново местенце си заплюли. Твърдо съм против тях! С тия пари, дето ги пръснах по тях, можеше да си купя още две-три церифери с приличен размер. Примерно! Да ме прощават природозащитниците, ама не им е на главата и идея си нямат как тормозят. Направо обсебват територията около къщата. Не можеш нито спокоен да седнеш на тераса, нито прозорец да си отвориш, щото са се кюфнали точно там и едва ли не ти пречиш на тях, а не обратното. Тия дни ще ги гоня и изобщо не ме е срам.

P.S. Споделям за меломани. Окачихме непотребни компактдискове да се въртят, лъскат и ги плашат. Наистина действа! Обаче вятъра им разказа играта. Трябва периодично да се подменят. Нашето деденце се разпъргавил да свърши работа, но бръкнал в грешен шкаф и набарал безцената колекция на зетя. Леле като си видя олющените дискове да се меткат по тераси и улуци... Разболя се! Е, как да ги търпиш тия пернатковци?!
" Never argue with a fool, onlookers might not be able to tell the difference."
M. T.

sent from my PRAVETZ
Аватар
ентусиаст
Градинар (Gardener)

Mясто: Храбрино, 368,4 м н.в.

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 01 Юли 2013, 01:13

Благодаря за идеята за дисковете! Отдавна си го мислех, но не знаех дали ще действа. Смятам така да опазвам смокиновата реколта от пернатите.
А за лястовиците, да е само едно гнездо - да седиш и да им се радваш. Но като ти окупират къщата със десетки гнезда и осерат навсякъде, просто в един момент вдигаш ръце и действаш.
Аз обаче не мия, след като им съборя гнездата. Смятам, че остатъците от гнезда са сигнал за следващите, че не са добре дошли. Така нямам нови гнезда от 6 години. Вярвам, че и този път няма да имам. Само ме пробват, но в този сезон вече няма страшно. Гнездата ги правят през април и май. Сега всички летят, младите и старите.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот иван » 01 Юли 2013, 09:03

Най-лесния начин да се спасите от строежа на гнезда е да сложите нещо с черен цвят на въпросните места. Ако е по -голямо мястото пробвайте с плат но задължително да е черен!!! Явно има нещо дето ги отблъсква в черното, не знам какво е но явно ги дразни.Това е на сигурния начин и няма да припарят повече, изпитан метод е. Знам го от старите хора, отначало малко не повярвах, че черния цвят гони лястовиците, ама сами ще се обедите. <cheers>
бъди човек, а не човече гори, но никога не тлей!
Аватар
иван
Последовател на Мичурин

Местоположение: Ботаническа градина Маргарита, Гроздьово, общ.Долни чифлик, обл.ВАРНА
Mясто: http://botanical-garden-margarita-botan ... bnode.com/
Надморска височина (m): 35
Абсолютна минимална темп.(°C): -17 (2012г.)
Минимум в посл. зима (°C): -16,1
Любимо растение: средиземноморски маквиси
Любим плод: смокиня
Любим климат: субекваториален

UNREAD_POSTот ентусиаст » 01 Юли 2013, 11:01

Ами Иван споделя нещо много важно! Сега се сетих, че в Швайца лепят ЧЕРНИ стикери с птици в полет. Слагат и ЧЕРНИ метални, пласмасови отливки на птици по балкони. Много е кич, но не съм видяла гнезда.
" Never argue with a fool, onlookers might not be able to tell the difference."
M. T.

sent from my PRAVETZ
Аватар
ентусиаст
Градинар (Gardener)

Mясто: Храбрино, 368,4 м н.в.

Следваща

Назад към Общи въпроси (Miscellaneous topics)