Относно събирането на морето (4-6 октомври 2013 г.)

Ако имате въпроси относно растения в Палм Център;
Ако имате излишни растения за размяна;
Други общи въпроси

Re: Относно събирането на морето (4-6 октомври 2013 г.)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 07 Окт 2013, 20:43

Забравих да кажа, че и аз си изкарах страхотно и съм много щастлив, че се събрах с такива готини хора! Без изключение! Много ми хареса всичко, но и завършекът при Серафимови беше съвсем на място. Радвам се, че така топло ни посрещнаха и ни отделиха толкова време. Общата ни снимка с тях ме изпълва с носталгия, но се надявам и в бъдеще да ги намираме живи и здрави, и все така жизнени!
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот plamen » 07 Окт 2013, 20:48

КИРО,в интерес на истината,първоначалното ми намерение беше АЗ да вкореня Созополската маслина и да бъде нещо като изненада,но.....
Когато отидох на място,в двора имаше един симпатичен полицай,който много се учуди,че искам резник.
Каза,че биле пробвали много пъти,даже и издънки с коренчета,но без успех.
Викам си,тази работа не е за мен,ще взема да се издъня.... <he-he> ...я да дам на ШЕФА,той да обере лаврите <cheers2>
Ей сега ще кача снимки на дървото....

П.П.При Серафимови имаше ли някоя смокиня по дърветата или не?
Аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините

Mясто: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15 c
Любим климат: +5/+35

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 07 Окт 2013, 21:44

plamen написа: ... При Серафимови имаше ли някоя смокиня по дърветата или не?

Имаше много отрупани райски ябълки. Всичко друго ми се видя някак ... невзрачно и запустяло. Самите Серафимови вече са съвсем като сенки на това, което бяха. Много ги уважавам и ми дожаля, че вече нямат сили и това си личи.
Не знам дали забеляза някой, но въпреки, че аз съм достатъчно близък с тях и се познаваме отдавна, продължавам да им говоря на "Вие". Независимо, че имам собствено и различно мнение по някои въпроси, за мен те си остават големи учени и не мога да поставя себе си наравно с тях, като им говоря на "Ти".
Познавам ги от 15-20 години и те също имат принос в изграждането ми като специалист по южните култури. Изпитах нотка на гордост вчера, когато Серафимов уточняваше за няколко от цитрусите си в колекцията, че са му донесени от мен. Днес им изпратихме още някои видове, подарък от нашия разсадник.
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 07 Окт 2013, 21:47

Пламене, всички събрани маслини и най-вече тази от Созопол ми изглеждат като такива, които ще са лесни за вкореняване. Да сме живи и здрави до пролетта, ще се разбере. <cheers>
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот traiko » 07 Окт 2013, 22:06

Аз също съм ходил много пъти,но този път ми беше най интересно.Разбирам,че това се дължи най вече на това,че
в цялата схема беше Киро.Между другото той малко скромничи,но аз лично видях голямо уважение от тези хора към него.
Също така човека си спомни и за Емил,който е измислил зазимяването със светещите маркучи.С две думи на всички ни беше много приятно. Доста
време прикарахме там.Не знам дали е нормално,но предполагам,че няма да има сърдити ако кача някоя снимка от неговата градина,
но да не оплитаме нещата,ще отворя нова тема в нашите градини.А на Иво да Благодарим за <wine> <cheers2>
Аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите

Mясто: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 07 Окт 2013, 23:13

По обясними причини, снимал съм най-вече растения. Хората съм снимал по-малко. Растенията ще се появят постепенно в темите им.

Още от първата вечер подкарахме с изследванията. Тук правим задълбочен анализ <he-he> на този корков дъб, зад нас.
Изображение

Вече достатъчно премръзнали (като си помисля, че си бях приготвил и бански ... <crazy2> ) ... та в тоя студ бързичко се ориентирахме към масата, където щедро се разливаха еликсири от марките "Чичо Любо - Елит" и "Некитов - субтропично превъзходно". <wine>
Изображение
Изображение
Изображение

Събота сутрин започваме с градината на Георги Гайдурков в Синеморец. Колекцията от растения е изумителна, а почти всичко расте без зимни защити. Доби направо не може да откъсне очи от сукулентите под стената. <he-he> Домакинът с удоволствие разказва за всяко растение, отговаря ни на всички въпроси, а накрая щедро ни подарява резници и издънки, кой от каквото си награби ... <he-he> Благодаря на Жоро за гостоприемството! <curtsey>
Изображение

На пристана в Ахтопол, докато обикаляме, една бърза снимка.
Изображение

Из Ахтопол и Царево е пълно с екзотики. Тези места все повече започват да приличат на субтропик. <bravo2> Истинска атракция за туристите. И за нас!
Изображение

В неделя приключваме екскурзията с посещение в градината на семейство Серафимови в село Велика. Накрая си правим обща снимка за спомен. Сещаме се, че г-жа Серафимова я няма. После си правим още една снимка, заедно с нея.
Изображение
Изображение

Утре ще проверя в телефона, мисля че там има още някоя снимка за тази тема.
Снимките нарочно съм ги качил с по-слаба компресия, който иска, да може да си ги запази с прилично качество. Оригиналната лента я пазя, но снимките са между 7 и 10 мегабайта всяка. Който иска, може да ги получи и тях.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот chicholyubo » 08 Окт 2013, 07:47

Kiril Donov написа:Вече достатъчно премръзнали (като си помисля, че си бях приготвил и бански ... <crazy2> ) ... та в тоя студ бързичко се ориентирахме към масата, където щедро се разливаха еликсири от марките "Чичо Любо - Елит" и "Некитов - субтропично превъзходно".

Радвам се че сте си изкарали добре <cheers>
Не че аз скучах де <he-he>
Но да ви питам : Дюлевата и винцето пробвахте ли ?
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

Mясто: София\Горни Лозен
Надморска височина (m): 680
USDA zone: 6b/7a
Абсолютна минимална темп.(°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум в посл. зима (°C): -7.5 на 22 Дек 2017
Любимо растение: Cocos nucifera
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/

UNREAD_POSTот h2o » 08 Окт 2013, 10:07

Супер харно беше .Не може да се опише точно ,трябва да се преживее.И еликсирите от Любо и Иво бяха топло вълшебство в студените вечери.Жена ми сега ме навива да повторя малп-тура тази седмица , тя не присъства.Благодаря на всички за отделеното време , мислим в една посока -средиземноморезиране.
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур
Аватар
h2o
Дипломиран инженер-агроном

Mясто: гр.Добрич
Надморска височина (m): 110
Абсолютна минимална темп.(°C): -18*С 2010г.
Любимо растение: вашингтония филифера

UNREAD_POSTот Венета » 08 Окт 2013, 10:19

<bravo2> ех, яка банда сте! Щурациииииииии! Навити и доволни, маса отрупана по български, ухилени физиономии ......! Нека да има повече подобни позитивни срещи <rock> <rock>
Вярвам ,че мога ! Искам да вярвам! Искам да вярвам , че мога!
Аватар
Венета
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот marmozana » 08 Окт 2013, 13:50

chicholyubo написа:Но да ви питам : Дюлевата и винцето пробвахте ли ?

Любаче, аз снощи ги пробвах и двете. Дюлевицата по грешка, че съм кьорава и нея първа хванах в торбата <he-he>
Мога само едно да кажа. Голема грешка сторихме, че си ги разнасяхме до там и обратно.
Любчо <bravo2> <hat off>
"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми
Аватар
marmozana
Специалист с много опит

Mясто: София

UNREAD_POSTот Oliver Queen » 17 Окт 2013, 08:41

Всеки път ,когато вляза в тази тема ми става много драго.
Докато гледах снимките се усмихвах толкова широко ,че чак ми се схвана устата.
Представям си какво щеше да е, ако имах свободно време да дойда.
Много сте яки всички! <cheers> <wine>
"By similar things disease is produced, and by similar things administered to the sick they are healed of their diseases." — Hippocrates
Oliver Queen
Ценен специалист по бананите ... и още нещо ...

Mясто: ------
Абсолютна минимална темп.(°C): -

UNREAD_POSTот benisat » 25 Окт 2013, 17:52

Давайте още снимки ве,ора! <wine>
„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба
Аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите

UNREAD_POSTот alexander » 05 Дек 2013, 04:00

ivo_nekitov написа:По-добре да остане литър, отколкото да не стигне една глътка! Второто причинява тежък душевен дискомфорт!:)) <wine>

+100, <die laughing> <die laughing> <die laughing> <cheers> <cheers> <cheers> <wine> <wine> <wine>

А иначе за самото събиране - изглежда наистина интересно! Тази година самият аз направих един 'трип' с колело от Бургас до Силистар и Резово и обърнах внимание на красотите, а има и още много, които съм изпуснал. С 2 думи - като място е отличен избор, а изглежда, че и компанията, и вината, са били от първа класа, догодина - дано успея!
alexander
Градинар (Gardener)

Предишна

Назад към Общи въпроси (Miscellaneous topics)