Обработка на дърво за трайност

Ако имате въпроси относно растения в Палм Център;
Ако имате излишни растения за размяна;
Други общи въпроси

Обработка на дърво за трайност

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 10 Фев 2014, 12:06

Твърдо съм решил да направя дървен асмалък за киви-тата.
Бих помолил по-опитните(знам, че има такива) да ми дадат акъл. Желателно е химикалът да не е прекалено смрадлив - по тая причина сигурният и доказан креозот отпада по дефолт: не искам половината двор в жегите да мирише на селска гара. <thumbsup>

Става дума НАЙ-вече за частта на гредите, която е в почвата. Ако не съществува сигурен вариант в това отношение, дайте акъл как да направя зациментирането(примерно).
Мястото е напълно гола поляна - не е навес с покрив, ще си го вали на общо основание, естествено.
Лакове? Грунд за дърво? Бордолезов разтвор(син камък?). Гредите ще са обработени(не подпори с кора, а хубави, четвъртити греди, примерно 15 на 15 см 4 или 6 броя на първо време.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

Re: Обработка на дърво за трайност

UNREAD_POSTот Kolibar » 10 Фев 2014, 12:51

Аз съм много доволен от Садолин. Години вече ми върши работа и пази дървото и от дъжд и от сняг. Просто е безотказен.
http://limexco.com/uf/sadolin/sadolin_jilista.pdf

http://limexco.com/?page=products&catalogue=1

А частта, която ще е забита в почват що не я насмолиш с катран. Гаранция, че няма да гние.
Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...
Аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...

Mясто: Варна
Надморска височина (m): 6

UNREAD_POSTот Swetoslawa » 10 Фев 2014, 13:29

ivo_nekitov написа:Твърдо съм решил да направя дървен асмалък за киви-тата.
Бих помолил по-опитните(знам, че има такива) да ми дадат акъл.
Става дума НАЙ-вече за частта на гредите, която е в почвата. Ако не съществува сигурен вариант в това отношение, дайте акъл как да направя зациментирането(примерно).

Ако ми позволите, един малък жокер:
за кофраж използвайте певеце тръба и след това за по-добър естетически вид можете да използвате кафяв спрей.Де факто циментираната част ще има форма на цилиндър с височина (по ваша преценка) около 30 см.
От гредата се реже толкова колкото ще е "циментирания цилиндър".
Swetoslawa
Градинар (Gardener)

Местоположение: ❤●•٠·˙˙·٠•●❤ВарнА❤●•٠·˙˙·٠•●❤ ако имаш две ризи... купи си ютия !

UNREAD_POSTот Светльо » 10 Фев 2014, 13:30

"За развиване на гниенето са необходими: спори; влажност на дървесината между 20 и 70% и относителна влажност на околния въздух от 80 до 100%; температура на околния въздух, респ. на дървесината, от +3 до +40C, и спокоен, неподвижен въздух. Гниене обаче не може да започне, ако липсва дори само един от тези четири фактора"
Лично аз, ако искам да издържи 20+ години, не бих забивал гредите в земята, независимо дали са в цимент, бетон или пръст. А отдолу да има каменен/ бетонов фундамент, и над повърхността дървената конструкция.
Иначе отработеното масло от двигател/скоростна кутия, доколкото знам, е най-доброто възможно мазило. Не съм забелязал да мирише, няколко дена след мазането :)
Има различни други професионални мерки, ама в твоя случай няма да вършат работа ..
Oh, bathroom
Оh, Joy
The village bathroom is the greatest joy!!!
Аватар
Светльо
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 10 Фев 2014, 14:01

Ще се съглася със Светльо.
1. Всички мазила може би биха отдавали някаква отрова в почвата, която би могла да проникне в плодовете, които ще консумирате.
2. Гниене рано или късно ще започне. По закона на Мърфи, ще започне късно, твърде късно ... когато короната на асмалъка ще е толкова развита, че ще е голяма гадост да се прави нова конструкция. Затова бетонните фундаменти за всяка колона са за предпочитане, поне на 25-30 см над земята. Могат да се облицоват с камък, та не е проблем. Друг е въпросът, че бетонът го отрекоха за лозята, че бил канцерогенен и не знам той също дали е добра идея.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот Светльо » 10 Фев 2014, 14:09

мда, проблема на преработеното машинно масло е, че е силно канцерогенно всъщност => отпада
Фундаментът може и от тухли да е също. Или от онези големите дялани камъни, от плевните и зидовете. Квот има в близост :)
Има сериозни мерки, за премахването на въпросните спори на гъбите, предизвикващи гниенето, но като материалът е изложен на всичките атмосферни условия, мисля, че бързо пак биха се появили.
Oh, bathroom
Оh, Joy
Аватар
Светльо
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот traiko » 10 Фев 2014, 14:12

Може да се набият и тръби с планки,например - П Образни,в които ще лягат гредите,и се захващат с големи видии.
Аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите

Mясто: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.

UNREAD_POSTот Светльо » 10 Фев 2014, 14:40

Да допълня: мисля, че ще е най-добре да се вземат всичките мерки за гредите - изсушаването и обезпаразитяване от гъбите, и след това като се намаже, ако ще и с най-обикновен лак няколко слоя, всичко се запечатва вътре. И няма нищо да изгние. Обаче трябва поддръжка - сигурно всяка година да се слагат нови слоеве.
Изображение
Oh, bathroom
Оh, Joy
Аватар
Светльо
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 10 Фев 2014, 16:10

Да добавя следното: очаквам съвети най-вече от хора с опит, респ. такива, които вече са го правили : ) Инак, Гугл или общата си култура и аз мога да ползвам.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 10 Фев 2014, 16:25

Два доп. довода: 1. Грозни акациеви колове, но импрегнирани, държат в лозята и по над 20 години.
2. Ако ще правя мамата-си трака-фундамент за всяка греда, просто няма да се занимавам с глупости: первам едни мустаци на едноцолови, предварително грундирани стоманени тръби или профили, забучвам в бетона и си питам дедовия. Идеята е да е дърво - предимно с естетическа цел, но ако цената е сравнима, определено ще тегля една на естетиката и ще сложа една вечна стомана. <he-he>
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот Oliver Queen » 10 Фев 2014, 17:40

traiko написа:Може да се набият и тръби с планки,например - П Образни,в които ще лягат гредите,и се захващат с големи видии.

Най-добрия варянт, Трайко! С дядо ми така си направихме асмалъка в Кранево.
Стана много здраво и в почвата не влизат вредни материали и като цяло химикали.

Едит: Забравих да добавя, че през 2 години лакирваме дървесината и вече 6 години не е 'мръднало' нищо.
Oliver Queen
Ценен специалист по бананите ... и още нещо ...

Mясто: ------
Абсолютна минимална темп.(°C): -

UNREAD_POSTот Светльо » 10 Фев 2014, 18:28

от ivo_nekitov » 10 Фев 2014, 16:10

Да добавя следното: очаквам съвети най-вече от хора с опит, респ. такива, които вече са го правили : ) Инак, Гугл или общата си култура и аз мога да ползвам.

Това, ако е за мен, нещата, които съм си направил труда да напиша и кача в интернет, не са нито от гугъл, нито от чужд опит. Обаче точно асмалък не съм правил, <cheers>
Oh, bathroom
Оh, Joy
Аватар
Светльо
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот pinokio » 10 Фев 2014, 18:35

Иво,Трайко и Оли са прави в трърдението си.Виж в темата за градушки моята беседка.4x4 метра,основни греди 10х10,хванати с планки върху четири "Ге" образни шини забити в земята.Шините ги взех от енергото,дължина около метър или метър и нещо и служат при заземяване и гръмоотводи.Съвсем стабилна котструкция и най важното с минимално количество труд-напълно безвредна. <wink>
pinokio
Bonsai Master

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 10 Фев 2014, 18:51

pinokio написа:Иво,Трайко и Оли са прави в трърдението си.Виж в темата за градушки моята беседка.4x4 метра,основни греди 10х10,хванати с планки върху четири "Ге" образни шини забити в земята.Шините ги взех от енергото,дължина около метър или метър и нещо и служат при заземяване и гръмоотводи.Съвсем стабилна котструкция и най важното с минимално количество труд-напълно безвредна. <wink>

Като че ли и на мен това ми се види най-резонно <cheers2> Я да видим правилно ли съм разбрал:
Циментират се(предварително обработените) г-образни шини в земята. След това носещата греда се хваща за г-образната шина, като стъпва на цимента? Аз имам греди на открито от 4-5 години, само боядисани директно с т. нар. яхтен лак(тогава съвсем нямах опит - сега ще сложа два слоя грунд и после - лак) - не са МРЪДНАЛИ, но....само частта над земята. В нея заминават за 1-2 години, въпреки обработката. Затова, ако лятото слънце го пере и се обветря, дори да се мокри, няма проблем(проверено). А като има сняг е под 5 градуса и според теориите на Светлин, нЕма страшно)

Светльо, а ти не схващай мнението ми като упрек към теб, а като подръчкване и други да споделят личен опит <he-he>
Както виждаш - подейства. <die laughing>
Последна промяна ivo_nekitov на 10 Фев 2014, 18:55, променена общо 1 път
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот traiko » 10 Фев 2014, 18:53

Ето, аз как съм решил проблема.Асмалъка ми е доста голям.Държи половината южна страна на къщата, и цялата западна страна.
Даже мисля,че този вариант ще ти излезе по евтин.Ако държиш да е дърво,това вече е друго. <cheers2>
Изображение
Изображение
Аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите

Mясто: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.

Следваща

Назад към Общи въпроси (Miscellaneous topics)