Относно климата на Варна

Потребителски аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...
Регистриран: 04 окт 2013, 00:52
Район: Варна
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Относно климата на Варна

Непрочетено мнение от Kolibar » 01 яну 2017, 16:03

Във Варна опасната част на зимата свършва чак след Трифон Зарезан (14.02.). Доколкото знам така е и за по-голямата част от страната.

Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 53 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 01 яну 2017, 16:59

Зависи от дефиницията. Ако я дефинираме като вероятност от Т под минус 12-14 градуса за низините, след 15 февруари това не се е случвало от десетки години.
Тук вече мисля, се подразбира, че не се включват шампионите като Трън и Драгоман или някакви титуловани дупки като Кнежа или Севлиево. Само 97-99 на сто от низините:)
Бих добавил дори по дминус 10, но там вече вероятно има някакви изключения в годините, последно - примерно 2012 или 2004*за вас - 2010, не знам, не ми се рови, всеки да си види собствения пункт, ако му е любопитно)
Глей сега. Някой може да се върти(знаеш, не визирам теб) и да чака небесата да паднат, непрекъснато цвъкайки някакви народни пишманмъдрости за малък сечко и баба Марта, но ако трябва да говорим сериозно, с конкретни числа и извън някакви криодупки или планини с котловини на 1600 метра - ......./вж началото./ <406>

Потребителски аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...
Регистриран: 04 окт 2013, 00:52
Район: Варна
Has thanked: 4 times

Непрочетено мнение от Kolibar » 01 яну 2017, 17:31

2003-2004 я изпуснах защото бях в Белгия, а 2010 простотиите бяха в края на януари и началото на февруари. След Трифон. Горския идва с голя,ата тояга ;)

Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...

Потребителски аватар
Gepata
Крайморски експериментатор с палми и юка
Регистриран: 09 юли 2013, 19:02
Район: Варна,Тополи
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална t° (°C): -17.8
Минимум последна зима (°C): -14.8
Любимо растение: юка
Любим плод: смокиня
Любим климат: средиземноморски
Метеостанция: https://www.wunderground.com/personal-w ... d?ID=I1885
Has thanked: 25 times
Been thanked: 8 times

Непрочетено мнение от Gepata » 13 яну 2017, 21:54

Средна месечна температура за Варна-2015 и 2016

Изображение

<thumbsup> <blue lagoon>

Гледай на живота през предното стъкло, а не през огледалото за задно виждане.

Марков
Любител на южните растения
Регистриран: 16 юли 2015, 06:56
Район: Златни пясъци
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -14.0°C 01.03.18
Любим климат: 25°C
Has thanked: 13 times

Непрочетено мнение от Марков » 20 апр 2017, 20:12

Лошо начало на вечерта. 1 градус в 20ч. След кайсиите си отиват и сливите, и черешите, и крушите. На магданозена ракия ще я караме 2017.

Потребителски аватар
Gepata

Непрочетено мнение от Gepata » 20 апр 2017, 20:25

Споко,не мисля че ще има под -1. +3.2 показва датчика ми сега.

vutov
Любител на южните растения
Регистриран: 24 яну 2016, 20:40
Район: Varna
Has thanked: 0

Re: Коментари за времето в България през 2018 г.

Непрочетено мнение от vutov » 01 фев 2018, 12:26

https://www.stringmeteo.com/synop/temp_ ... um&submit=ПОКАЖИ

Според Стринг а Варна е с най-висока средна температура за Януари в България.

Но ми прави впечатление, че Виена е с почти същата температурата като тук.
А Истанбул е направо в космоса.

Потребителски аватар
Gepata

Непрочетено мнение от Gepata » 01 фев 2018, 21:27

Ето и данните за обекта ми в Село Тополи

Изображение

Вери гууд <serenade>

maniak
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 01 апр 2011, 17:15
Район:
Been thanked: 9 times

Непрочетено мнение от maniak » 01 фев 2018, 23:48

Варна е колоса, въпреки че закачи доста от най-сериозното застудяване последния път има най-високата средномесечна. <bow> Погледнете температурата на морската вода почти 7 градуса, а точно сега началото на февруари по норма е най-ниска. Тази зима се разви по възможно най-добрият сценарий. Дори при нас няма един наистина много студен ден на 25-ти , когато се отчетоха най-ниските стойности сутринта до -17 в ниските места през деня стигаше почти до 0. Друго си е да остане с -10 максимална както често се случваше. Разкарах защитата на голямото трахи не виждам смисъл да стои. Вчера бръкнах под найлона отгоре хем бях го разтворил и беше едно 25-30 градуса край стъблото, ще се свари, при +12 навън! Точно 1 нощ беше включена защитата 24 срещу 25-ти януари, когато отчетох най-ниската темп. за зимата до сега -9.9, а 1-2 дена преди това беше -9.6 още при адвекцията и не бях включил в контакта отоплението <smile134> . Само дето си играх да му слагам защита, ама откъде да знам, че толкова мижава история ще е зимата. Листата му нямат никаква промяна не са връзвани и защитавани на най-старите му листа си личат леки повреди от предната зима, като е било над Асеновград, явно това са били листата намиращи се още в стъблото тогава. <explain>

green_home

Непрочетено мнение от green_home » 02 фев 2018, 00:51

Какъв лидер е Варна? Не се самозалъгвайте!
Два пъти - 6 направи.Тази зима лидери са Царево и Ахтопол с най-крехки минуси, да не говоря, че имаше и доста затопляния там.
Както казах там има един голям плюс доста, често зимата като залезе слънцето нахлуват облаци от морето, несъмнено това е частта от България с най-висока влага, рядко пада под 50% и доста често е над 70%.Определено влажен субтропичен климат с леко континентално влияние, там студ повече от 2-3 дни е невъзможен, говоря за екстремен студ.
Тази вечер и при нас е приятно след снощтното изстиване, но при нас вятъра стихва.
+8.3 при мен сега

maniak
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 01 апр 2011, 17:15
Район:
Been thanked: 9 times

Непрочетено мнение от maniak » 02 фев 2018, 01:38

Киро, боя се, че въпросният мним провокатор по горе ми е доста познат и вече беше блокиран от мен във фейсбук, понеже не се спираше да ме занимава с глупостите си. Сега е решил да бълва "компетентните" си мнения относно климат като спам и заяждания с всеки, който е написал някъде, че някъде било по-топло от Бургас и южното Черноморие. Да не изпадам в подробности какви небивалици ми пишеше този всезнайко, според който канарски палми без проблем щели да виреят в Бургас без защити и как никъде в България не било толкова меко зимата, колкото южното Черноморие. Колегите от другите топли райони лъжели, че отглежат такива растения без защита, лъжели и за измерените минимуми, а Родопската яка била с планински климат и вие в този регион сте лъжели за минимумите с търгосвка цел. В Родопската яка падало до -20 зимата... Едиственият начин да се разбере човек с въпросният мним потребител знаещ 10 растения на кръст имащ се за климатлог е блок. Написал съм фактическа информация отговаряща на действителността, а именно Варна завършва с най-висока средномесечна темп. както са видели и много други. Естествено всички сме заблудени <crazy2> Същият този есента беше предоволен как като дойде януари при мен щяло да стане -20 и да ми загинат екзотиките, понеже съм бил в зона 5а, а не в 8а като него и да не съм се радвал сега, че имало малко топли дни в Разград щял съм да видя януари хаха. Е видях като гледам ще завърша зимата с -9.9 в сърцето на Лудогорието на 415м. надморска без морета наоколо. <closed>

П.С. наистина исках да не коментирам, но не се сдържам да чета такива провокатори!

green_home

Непрочетено мнение от green_home » 02 фев 2018, 02:26

Моля, каква е провокацията ми?
Айде да видим тази зима кой има най-висока средномесечна. Не е ли истината, че най-топлото кътче е южното черноморие?
Царево един ден има - 1.8 и - 3.1,Ахтопол - 1.5, - 2.7
Варна не е лидер, за пореден път, не виждам никаква провокация. Бъдете обективни като пишете
данни, както съм аз. Не съм се кефел, при теб да станело - 20,просто твоя район все някога ще ги чукне пак, както се случва.
Някой хора не обичат истината да им се казва и се засягат лесно. Въобще не ми пука кой ме е блокирал, твой избор, само можеш да загубиш от това. В голям филм си влязъл и не виждаш по-далече от носа си. Заблудени хора много.
Айде вярвайте си, че Варна е най-топлото място на 20 метра от брега, да не говоря че Варна в западните квартали чукна - 8,-9.

П. п наистина спирам да пиша и да се занимавам с хора, които не обичат истината...
Един път поне бъдете честни. Защо никой не публикува данните за Царево, там месец януари имаше само два дни под 0 и е с по-висока средномесечна от Варна...

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -4.3 (December 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 60 times
Been thanked: 110 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 02 фев 2018, 03:35

Уф, писна ми от такива спорове вече!
За Бургас не съм убеден, но много ясно, че Южното Черноморие е може би най-топлата зона в България. Това не е тайна и всеки го знае. Може обаче пък тази зима във Варна да е било по-топло? Или пък просто в Стринг да не мерят в Ахтопол и Царево? Не знам, но ако има обективни факти, значи тази зима във Варна е било по-топло. Точка.
Това, разбира се не означава, че другата зима или всяка зима ще е така. Варна е по-студена от всички места на юг от нея и винаги е било така. Е, по-красива е обаче... <make face>

А това, че лъжем за температурите в Родопската Яка с търговска цел е най-голямата глупост, която съм чувал на тази тема. Ако исках температурите да ми подпомагат продажбите, щях да ги изкарвам по-ниски, а не да лъжа, че при мен е толкова мека зимата. Родопската Яка представлява няколко села, а ние продаваме растенията си в цяла България и Европа. Кой пазар е по-интересен според вас, селският или европейският?

Сега очаквам и да чуя обвинения, че си завивам палмите веднага, след като ги снимам отрупани в сняг... <smile134>

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

green_home

Непрочетено мнение от green_home » 02 фев 2018, 03:52

Ето и доказателството, станцията е представителна има я в Стринга
Усреднената месечна за Царево е 5.8, а за Варна е 5.0. Да не говоря, че в Царево, амплитудите спрямо Варна са по-малки.Със сигурност Царево средната е 5 градуса по-висока от Варна която е 4.5,а Бургас е 4.4
Ето снимка
Изображение

на Общината също има станция според нея усреднената е 5.5

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 10 times
Been thanked: 38 times

Непрочетено мнение от perperikon » 02 фев 2018, 12:44

Безсмислено спорите за предварително ясни на всички неща и сравнявате несравними неща. Минимумите на брега в Царево винаги ще са по-високи от тези на варненския бряг, с изключение на единични дни. Едва ли ще откриете годишни минимуми в полза на Варна. Север-североизточния пренос който ги носи е много по-директен във Варна, а до Царево същия достига носейки се няколкостотин километра повече върху море. Варненското летище също е Варна, така че не можем да говорим общо за варненски климат без да уточняваме за коя част на Варна говорим. И в югозападна Англия се хвалят, че там растат някои южни палми без защита, но като попрочетеш малко повече, стигаш до признанието, че това е възможно само в еднокилометровата крайбрежна ивица. Царево вероятно няма част, която да е отдалечена повече на 300 м. от морето по права линия, т.е климата е един и същ навсякъде за разлика от Голяма Варна.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Климатът около Варна
    47 Отговори
    6778 Преглеждания
    Последно мнение от achovd
    11 фев 2018, 11:01
  • New post miroslavpetkov - Musa basjoo -Варна
    1 Отговори
    476 Преглеждания
    Последно мнение от miroslavpetkov
    09 окт 2013, 18:25
  • New post Относно мравките
    28 Отговори
    3825 Преглеждания
    Последно мнение от Danita
    05 юни 2017, 11:13
  • New post Относно малките палми
    3 Отговори
    1434 Преглеждания
    Последно мнение от h2o
    29 апр 2014, 22:12
  • New post Относно палмите в Бургас
    от Kiril Donov » 25 фев 2011, 15:59 » в Палми (Palms)
    91 Отговори
    21762 Преглеждания
    Последно мнение от ПетърD
    17 авг 2018, 18:49
  • New post Относно нашите други хобита ...
    23 Отговори
    5286 Преглеждания
    Последно мнение от Дарина Иванова
    03 окт 2013, 19:25

Върни се в “Регионални климати и микроклимати в България (Regional climate and microclimate in Bulgaria)”