Инвазивни растения

За различни южни и екзотични видове, които се ползват с декоративна цел, без палмите и цитрусите.

Инвазивни растения

UNREAD_POSTот емиава » 09 Авг 2014, 00:49

Предполагам, че е хубаво да присъства и такава тема. Само не знам дали мястото и е тук, защото ми се струва, че и доста растения от умерения климат също могат да се класират като инвазивни.

Често се впечатляваме от някой красив храст, дърво или цвете, а след това не може лесно да го ограничим. Ако от началото знаем,че има склонност бързо да завзема големи площи, като отнема жизненото пространство на другите растения, ще намерим най-подходящия начин за засаждане, без след това да ни създава проблеми.

Освен гледната точка на любителя-градинар има и друга - тази на еколозите.
Качвам линк към един филм на БНТ за инвазивни растения и животни.
http://bnt.bg/predavanyia/v-kadur/ochak ... sha-ltsite
Това е една кратка статия само за растения:
http://bnr.bg/radiobulgaria/post/100236 ... hestvenici
И в двете се споменават "изпуснати" в дивата природа декоративни растения. Добре е да сме внимателни, когато изхвърляме растителни остатъци.

Налагало ми се е да се боря с няколко растения, които може би влизат в тази група. Това са айлант, пълзящо лютиче, поветица, бръшлян, лизимахия и едно цвете, на което не знам името. С първите две за доста време и с много труд успях да се справя. Поветицата, бръшляна и лизимахията все още водят в резултата.
емиава
Специалист с много опит

Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.
Mясто: София

Re: Инвазивни растения

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 09 Авг 2014, 04:56

Добро попадение с тази тема! <bravo>

Аз успях няколко пъти да унищожа бръшлян, както и бамбук. И двете искат поне 6-7 обилни пръскания с минимум 2-3%-ов разтвор на глифозат в рамките на едно лято.

Много ми хареса това, което си написала. Наистина идеята не е да зачеркнем инвазивите растения от списъка си. Почти всяко растение при определени условия може да стане инвазивно. Важното е да сме наясно, за да сме подготвени и да знаем как да ги отглеждаме и поддържаме, без да ни създават проблеми, а вместо това - да им се радваме.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот NikiStoianov » 10 Авг 2014, 16:07

На мен Текомата ми е душманин. Не знам дали се води инвазивно, обаче има коренище поне 10м диаметър кръг. И никне от корените навсякъде в тоя периметър. Няма оправия...

Има и една лилава детелина. Като върже семе, само да я пипнеш и ги изстрелва на 2-3 метра. От две саксии тръгна, сега я намирам навсякъде из двора...

Троскота мисля няма нужда от обяснения.

Иначе поветицата е песен. Скубнеш я и толкоз. Животните я обожават знам.
NikiStoianov
Градинар (Gardener)

Mясто: Варна

UNREAD_POSTот Gepata » 10 Авг 2014, 22:45

при мен най-големия проблем е оная декоративна трева Архенатерум и детелината. Архенатерума има корени като на троскота и постоянно излиза пак. Детелината пък при докосване пръска семена на голямо растояние.
Гледай на живота през предното стъкло, а не през огледалото за задно виждане.
Аватар
Gepata
Крайморски експериментатор с палми и юка

Mясто: Варна,Тополи
Надморска височина (m): 45
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -17.8
Минимум в посл. зима (°C): -11.8
Любимо растение: юка,маслина
Любим плод: смокиня
Любим климат: средиземноморски

UNREAD_POSTот емиава » 10 Авг 2014, 23:39

Аз успях няколко пъти да унищожа бръшлян, както и бамбук. И двете искат поне 6-7 обилни пръскания с минимум 2-3%-ов разтвор на глифозат в рамките на едно лято.

Благодаря за съвета. Явно много меко се отнасям с бръшляна. Дано да ми стигне лятото за още третирания.
На мен Текомата ми е душманин.

При мен тя се държи прилично. Имам две, и двете са с оранжев цвят, но се различават по сила на растеж и форма на цвета. Едната е захваната от издънка и има много сериозен прираст всяка година. При мен е засадена в тясна бетонна тераса и досега не е имала възможност да се прояви инвазивно. Предполагам, че ако не беше на такова място, щеше да създава проблеми, защото дворът от който я взех беше завладян от нея. Другата е с по-нежна структура и много слаб растеж. На поне 20 години е, може и повече да са. Засадена е на място, което ако искаше да завладее, нямаше да има никакъв проблем. До момента не е пуснала и една издънка.
И при мен има една лилава напаст, която пръска семена и прилича на детелина. Мисля, че е някакъв оксалис и може би и тримата говорим за едно и също нещо. Голяма напаст е. Прави коренище и не може да се изскубе лесно, а семената се завират навсякъде.
емиава
Специалист с много опит

Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.

UNREAD_POSTот Desss » 11 Авг 2014, 09:58

И при мен текомата си расте възпитано, но "плюещата" детелина е голяма напаст. За инвазивно бих казала, че е и хостата, орязвам я редовно, вадя от коренището и после пак зачадърва всичко наоколо <die laughing> .
Във всеки от нас дреме по един гений.... за сметка на това, идиотът никога не спи...:-)
Аватар
Desss
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 11 Авг 2014, 17:42

Както и аз написах по-горе, при определни условия почти всяко растение може да се окаже инвазивно. Например при мен Хостата си е супер и няма вероятност да ми превземе градината.
За да не спамим иначе интересната тема, най-добре е тук да коментираме само наистина инвазивните видове, както и факторите, които могат да превърнат едно обикновено декоративно и плодно растение в инвазивен вид.
Иначе всяко растение ще намери все в някоя градина перфектните условия, където ще получава всичко необходимо и собственикът няма да го контролира (фактори, а?) и ще завземе територии, които не сме искали да му даваме. При мен в момента и една Бугенвилия може да се нарече инвазивна, но това не означава, че този вид може да бъде причислен към агресивните растения, не и по нашите земи. Та мисълта ми е, нека да не оплюваме иначе интересни растения, защото ни мързи (или по друга причина не го контролираме) да режем или да изкореняваме издънки.
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот емиава » 16 Авг 2014, 00:35

Дълго време мислех, че това с което се боря на двора е доста едра поветица, но след дълго ровене в интернет предполагам че си имам работа с Calystegia silvatica:
Изображение
Изображение
Растението е увивно, доста красиво, когато цъфне - цвета е едър, прилича на телефонче (ипомеа). Размножава се предимно с издънки. Има много крехко, презимуващо коренище. Парче от коренче с дължина от 1-2 см. може да възстанови растението. Според някои източници семената му запазват жизненоста си много години. Веднъж установило се на дадено място, много бързо се разпространява и завзема големи пространства, като напълно задушава растенията, които покрива:
Изображение
Миналата година на това изоставено място имаше обичайното разнообразие от бурени, характерни за района- шипки, пелин, къпини, тревист бъз и всякакви тръни. След това лято май ще остане само поветица.
В една част от градината ни това растение се е превърнало в проблем. Прескочи преди три години от неподдържан съседен двор. Първата година бяха 2 или 3 растения, които просто изскубах. На втората пролет поникнаха повече от двайсетина и аз започнах да вадя коренища. Тази година установих, че механичният метод е абсолютно неефективен - растенията ми се струват повече от миналогодишните. От юни започнах химическа атака - пускам ги да се вият по колчета или огради и ги мажа с раундъп.
емиава
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот емиава » 20 Авг 2014, 17:16

Тук може да се намери списък на инвазивните растения, които се срещат в България:
http://eea.government.bg/bg/soer/2010/b ... a-mrezha-1
Последна промяна емиава на 30 Сеп 2015, 23:20, променена общо 2 пъти
емиава
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот Gepata » 20 Авг 2014, 21:29

моето мнение е да се направят теми ИНВАЗИВНИ РАСТЕНИЯ и ИНВАЗИВНИ ВИДОВЕ че да можем да различаваме видовете които са трудни за унищожаване от видовете които не са характерни за България
Аватар
Gepata

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 20 Авг 2014, 21:55

Господа(и дами). Погледнете малко по-широко на проблема. (само)Няколко десетки растителни и животински видове получават неочаквана нова и подходяща за тях биологична ниша :)
И се оказват добре приспособени за момента.

Материал за размисъл: Как изглежда днешният свят за един хипотетичен жител на Юра? Не населеното място, геологическият период. <he-he>

Катастрофа!!! 99 на сто от прекрасните папрати, голосеменни и хвощове, плюс прелестните мощни, бързи, умни и люспести развити гущери, са мъртви и изместени от отвратителни космати инвазивни пиячи на гнусна бяла телесна течност от плътта на майките си и някакви гадни семенни треволяци - това НЕ Е "нашата" Земя!!!..... <chasing with axe>
Просто животът си...живее. <he-he>
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

UNREAD_POSTот емиава » 23 Авг 2014, 01:35

моето мнение е да се направят теми ИНВАЗИВНИ РАСТЕНИЯ и ИНВАЗИВНИ ВИДОВЕ че да можем да различаваме видовете които са трудни за унищожаване от видовете които не са характерни за България

Може би тук е подходящо място за обсъждане на растенията, които са трудни за унищожаване:
viewtopic.php?f=74&t=610
Качих линк към официалния списък с инвазивните видове, за да видим доколко може да се използва за практически цели.
На мен тази тема ми е интересна - обичам да знам какво може да очаквам от растенията. Иска ми се да не изпадам в крайности - пълен непукизъм или вманиачаване.
Не познавам голяма част от растенията в него, но за айланта и Fallopia bohemica съм убедена, че не бих ги допуснала втори път в двора си.
В него открих и едно цвете-Impatiens parviflora, което за един сезон произведе семена за стотици растения от един корен.
Топинамбур (Helianthus tuberosus) от години отглеждам и не ми е създавал проблеми.
За бялата акация не знам. Преди доста време над нас са залесявали с нея, а сега виждам как бавно губи битката с буковете. Може при други условия да не е така.
Opuntia vulgaris? От най-опасните инвазивни видове???
Аз бих добавила и Calystegia silvatica, която липсва в списъка, предполагам заради европейския и произход (в САЩ е приета за инвазивен вид пак по същата причина). Около нас, на влажно и прохладно се разпространява изключително бързо, побеждавайки такива сериозни бойци като тревистия бъз и къпината.
емиава
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот plamen » 23 Авг 2014, 02:01

Е това е гад голяма.
За един сезон покрива цяло дърво и .... <dying>
https://www.google.bg/search?q=%D0%BA%D ... 66&bih=643
Аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините

Mясто: Храбрино

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 23 Авг 2014, 11:45

plamen написа:Е това е гад голяма. За един сезон покрива цяло дърво и ....

Аз им намерих слабото място на Клематисите.

По принцип те растат бързо и се вдигат на високо, а после е опасно да се пръскат с глифозат, защото ще пострада и растението-гостоприемник. А понеже се пръска нависоко, задължително ще се разнесе и към съседни растения наоколо. Заради Клематис съм бил принуден да унищожа не едно и две дървета.

Имах един огромен Клематис, който беше яхнал една синя слива. Пръсках го частично с нулев резултат. Стъблото му беше дебело вече колкото ръката ми. Миналата година обаче ми хрумна, да отрежа стъблото му ниско до земята. Той разбира се, тръгна да расте отново като луд. С тази разлика, че вече филизите му бяха ниско до земята, под дървото и лесно ги напръсках безопасно с глифозат.
Клематисът се сепна за около две-три седмици и пак тръгна. Последва второ пръскане. Този път нокаутът го държа повече от месец. После се опита да се събуди, но още едно пръскане го върна обратно. Така го завари зимата.
Тази година отново се опита да се събуди напролет, но успя единствено да покаже някакви зачатъци. Заради постоянната влага, плевелите тази година растат здраво и пръсках много пъти с глифозат. Няколко пръскания и от огромния Клематис не остана нищо. Поне нищо живо.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот Gepata » 23 Авг 2014, 21:07

plamen написа:Е това е гад голяма.
За един сезон покрива цяло дърво и .... <dying>
https://www.google.bg/search?q=%D0%BA%D ... 66&bih=643

така е тва го знам оградата ни беше оплетена с него голяма мъка докато почистим. лошото е че след това пак се завъди
Аватар
Gepata

Следваща

Назад към Южни и екзотични декоративни видове (Subtropical and exotic ornamental plants)