Пауловния, Императорско дърво (Paulownia tomentosa)

За различни южни и екзотични видове, които се ползват с декоративна цел, без палмите и цитрусите.

Пауловния, Императорско дърво (Paulownia tomentosa)

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 12 Апр 2011, 22:31

Няма да отварям дума за цялата система от легенди около тоя вид( и сестра и Tomentosa), които виреят в Бг Нет-а(един кубик дървесина след 5 години и после - през 3 и така - 80 години :grin: )
Засадих си в КЪСНА есен 4 саксийки по 6-8 сантиметра(имнам и снимки, ако някому е интересно ще ги пусна тук) растения и засадих. Сланата ги перна след седмица, а аз си викам: е явно дотук бяха :|
Какво стана обаче, когато за мое учудване(и тайна надежда, че ще се случи!) видях на две от 4-те напъпили по 1-2 много красиви червени пъпки(дано не ги хареса някой гризач!), а вече и коронки по половин-един сантиметър! Сега да уточня: нарочно избрах Елонгата(според различни сведения държи студ от минус 15 до минус 25), вместо Томентоса, която сигурно държи -25, точно защото искам да изпробвам всичко тук в тоя граничен 7А микрорайон моя, а това растение ми харесва с огромната си, изумителна виталност(по същата причина преди 2 години се влюбих в бананите), бърз растеж и огромни подобни на уши на слон листа:)
Ако някой има опит, нека сподели, а аз ще обновявам периодично инфото за растенията ми от тоя вид.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

Re: Пауловния Елонгата

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 19 Апр 2011, 12:01

От 4 растения три със сигурност вече са покарали(четвъртото евентуално съм го прецакал, ровейки (явно недостатъчно) внимателно в основата му и май отчупих едната пъпка. Другите имат между 1 и 3 сантиметрови млади коронки, едното е с две, но няма да ги пипам - нека първата година изкара колкото му е кеф листна маса.
Иначе направих три опита да поръчам и 4-5 растения от вида Томентоса, но тия пе...сти или ми отговарят, че трябвало поне 45 броя, или че нямали(а на сайта не пише това!). Ще пробвам още веднъж в началото на май и ако не -наесен, фиданки. Мрежата е единодушна, че моите(Елонгата) имат една степен по-бърз растеж, но студоустойчивостта им остава под въпрос... В най-лошия случай ще ми произвеждат едногодишни колци за домати по 2-3-4 метра :mrgreen:
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот popov.dinko » 19 Апр 2011, 22:43

2-3-4 метра ... ураа и за фасул... :thumbs:
popov.dinko
Специалист овощар

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 30 Май 2011, 16:17

Ето снимка на едно от отрочетата, вече неособено актуална: фронталното листо порасна до големината на средноедро тиквено такова : )
Проблемът е, че трябва да се поливат първите 2 години, ОСОБЕНО важно в моя случай горе, където значим валеж не е имало практически от големия сняг в началото на март.
Много ми е любопитно, ако оцелеят до края на вегетацията каква височина ще достигнат. С тоя геометричен ръст залагам на поне 3 метра, ама де да видим...
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 30 Май 2011, 17:02

Допълнително "инфо" за студоустойчивостта нА тоя растителен змей:

6 зона (сложи го минус 23)

Друг източник - минус 15 :twisted:

Май царят-Опит ще има решаващата дума. И все пак не съжалявам, че не засадих от "сигурния" "модел". Нямаше да бъде толкова интересно. :thumbs:
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот Бобсъна » 01 Юни 2011, 16:53

На 50 метра от Гинкото расте една стара Пауловния-над метър в диаметър,която гадовете от "Озеленяване" орязаха жестоко преди 2-3 години:

Изображение
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 19 Юли 2011, 09:10

Така, моите Елонгати са към 70-85 см "естествена" височина в момента(без да им вдигам нагоре листата и да меря до връхчетата им хи-хи ) и със сигурност до октомври ще доближат метър и половина. Биха били и по-високи, ако ги поливах по-често от веднъж седмично, почвата ми е пропусклива, льос, пясък и просъхва за 2 дни дори много добре полята. Ще кача и снимка, имат огромни, меки и приятни на пипане листа, които тук-таме имат и дупчици от някакви скапани насекоми. Ще взема да напръскам с някой мощен инсектицид профилактично, не, че ще им стане нещо, но да не губят и от това инерция. Образуват изумително подобие на "чардак" с листата около стеблото си, като хем си пазят сянка на легенчето, хем никой плевел няма шанс в това пространство, само около него. Все още се конкурира някакъв щир и коноп, но след месец, за догодина да не говорим, вече ще са юбер алес в това отношение. Все пак, за да не правя сметка без Кръчмаря(казва се Януари стрелям стрелям стрелям ), да видим как стеблата им ще презимуват. Растенията - нещастен 100-милилитров разсад наесен, се справиха отлично, но да видим откритите едногодишни стебла. Това е!
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот Бобсъна » 19 Юли 2011, 11:05

Мисля че прираста в края на първата година се реже почти до земята,а в началото на 2-та избива истинското,плътно стебло.Поне така ми обясниха в един разсадник когато ги питах защо са отрезани дръвчетата!! Ловя си риба
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 19 Юли 2011, 13:09

Да, има някакви тънкости, но ще попрочета наесен, като му дойде времето Това е!
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 26 Авг 2011, 11:52

Трите ми оцелели (от 4) Пауловнии гонят два метра и до октомври може да не стигнат 3, но 2 и половина сто на сто ще минат.
Изумително бързорастящ вид, надминат само от банановите "грейт гроуърс", но като вземем предвид, че бананите са една трева с излишно самочувствие Яко! , това си е ДЪРВО и е безспорен лидер.
Ако не знаех от какви нещастни 3-4 мм оцеляло разсадно стъбълце тръгнаха напролет, огромните "малко по-намахани слънчогледоподобни" или "самозабравили се слънчогледи", както се изразява сполучливо един американец за вида им първата година, не биха направили кой знае какво впечатление: растежът им се надминава от някои едногодишни все пак, както и от отлично гледана лоза за една година.
Но опитвайки се да си представя какво ще е догодина, ...само се подсмихвам :)
С две забележки: на поята почва и постоянни потискащи жеги биха били поне с 20-30 на сто по-височки, ако ги поливах не 1 а 2 пъти седмично, и 2: по-важната: АКО ОЦЕЛЕЯТ ОТКРИТИТЕ ИМ СТЕБЛА през зимата, ясно е, че вероятно недозрелите върхове ще измръзнат, но виждам как вдървесиняването пълзи нагоре и веч ее почти на 6-70 см над земята, надявам се ТАЗИ част да не измръзне. За корените вече нямам и сянка на съмнение, след като няколкото кубически сантиметра саксийки с хилав разсад оцеля изминалата зима.
Решил съм да засадя няколко ара(поне 15-20 растения) наесен и напролет. Чудя се дали да рискувам и като "заспят" октомври-ноември да рискувам и изровя единия корен на едното, нарязвайки го на резници - това е единият от начините за размножаване.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 17 Окт 2011, 09:56

Сори, че чак сега отговарям - аз пуснах Гугъла и оттам. Но съм на мнение, че тая работа е леко преувеличена, особено ако се случи сушава година - поливане зраво, иначе - умряла работа. Да видим моите дали ще се опрявят сами от третата година, но това лято цяла седмица без поливка им идеше зле, а когато се случеше 2(седмици) - направо губеха тургор на листата и увисваха около стеблата. Но щом става дума за насаждение, вероятно си има решение за капково или някакъв друг тип, но сигурно напояване. Както и да е, чичо Гугл знае всичко, но подхождай критично към очевидните пиар-акции на продавачите там. хи-хи
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 17 Ное 2011, 10:18

Да стои за протокола: елонгатите ми се обезлистиха в края на октомври, при по-сериозния мраз от минус 2-2.5 градуса и сега са голи пръчки, около 2.5 метра, вдървесинени до около една трета от височината си. Няма да им слагам никаква защита, естествено, ако не издържат затоплящите се зими, язък им за семката : )

Даже няма да ги загърлям долу, просто напълно без никаква защита, мисля, че ще оцелеят, все пак лятото са много радваща окото гледка с тия огромни по-големи от на тиква, листа.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 02 Яну 2012, 20:46

Днес разчиствах разни стърчоляци от лятото и правех разни разстановки, използвайки прекрасното януарско слънце и видях Елонгатките. Зелени са пръчките почти до върха, но не е показателно- все пак не съм имал дори минус 7 дотук(искрено се надявам и да нямам <no> <thumbsup> ).
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 28 Мар 2012, 08:36

Моите Пауловнии са тръгнали да напъпват от долната половина на стеблата си. Смятам да ги резна над 2-3 възел над земята и да оставя по една пъпка, за да формира мощно и високо стебло. Горната част на стеблата - кухи и недозрели(малко по-дебели и здрави от добре развит слънчогледов сух кочан) са измръзнали/изсъхнали. Разбира се, това не позволява да се правят никакви изводи относно студоустойчивостта им, тъй като те бяха формирани през втората половина на лятото и са нямали никакво време да узреят. Напомням, че миналата есен ги засадих в ОГ като крайно нещастен разсад с 1-2 см "стебло" и коренова система от 100 млл саксийка(колкото кафеена чашка раб. саксийка). <crazy2>
От тая гледна точка, резултатите са по-скоро обнадеждаващи, но по-сериозни изводи относно студоустойчивостта на този вид при моите условия очаквам след една година. Тоя вегетативен сезон очаквам минимум 3-3.5 метрови стебла, които благодарение на вече развитите корени ще могат да осигурят подобен растеж(230-250 см миналата година)
При наличие на предимно рекламни материали за "супердърветата-Пауловнии" от заинтересовани лица в НЕТ-а, ще се постарая да дам една безпристрастна и реална оценка на конкретно тоя вид - ако някому е полезно или интересно.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 04 Апр 2012, 08:39

За мен са много интересни твоите опити.
Иначе много ми е смешна тази мода с Пауловнията в момента. Като видя някой да направи пари от тази дървесина, тогава ще повярвам. Засега пари май правят само тези, които продават разсад ... <he-he>
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.5 (Dec 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

Следваща

Назад към Южни и екзотични декоративни видове (Subtropical and exotic ornamental plants)