ТАБЕРНЕМОНТАНА /Tabernaemontana/

За различни южни и екзотични видове, които се ползват с декоративна цел, без палмите и цитрусите.

ТАБЕРНЕМОНТАНА /Tabernaemontana/

UNREAD_POSTот sylay » 03 Фев 2015, 15:53

Прилича на гардения, но е по-лесна за отглеждане от нея. Цъфти целогодишно с аромат на жасмин. Субтропичен вид-тропичен вид го дават, че бил. Предполагам в Палмцентъра не се продава. Може да ми се отвори път към Ботаническата Градина на БАН. От там смятам да си купя, ако има.
Някой от вас има ли опит в отглеждането и???
Ето как изглежда:
Изображение

Ето и малко инфо на руски за нея:
Код: Избери целия код
http://happyflora.ru/view_post3.php?latter=317

Различни видове са. Някой цъфтят като жасмин.

Изображение
Аватар
sylay
Градинар (Gardener)

Mясто: ПЛОВДИВ
Любимо растение: Мурая
Любим климат: субтропичен

Re: ТАБЕРНЕМОНТАНА /Tabernaemontana/

UNREAD_POSTот sylay » 14 Юли 2017, 14:01

Побутвам малко темата. Дали и в България се е появило вече това благодарно растение?! По руските форуми го предпочитат пред гардениите заради аромата и значително по-лесното отглеждане/в саксия естествено/.

Изображение

По-подробно за различните видове ето тук:
Код: Избери целия код
https://rastenievod.com/tabernemontana.html

Табернемонтана дивариката (Tabernaemontana divaricata)
Изображение

Табернемонтана елеганс (Tabernaemontana elegans)
Изображение

Табернемонтана коронария (Tabrnaemontana coronaria)
Изображение
Аватар
sylay
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот vinil » 13 Сеп 2017, 19:25

В България и аз все още не съм срещала, може би има някакви сортове в Ботаническата градина, но не ми се очертава скоро да пътувам. Divaricata видях, че има в английския сайт, който наблюдавам напоследък, но колкото гледам, толкова повече растения ми се приисква да си купя....а в началото бяха само 2. Така че от известно време спрах и да гледам, защото....зима се задава!!!! <Ah, no>
"Първа и втора класа в самолета кацат по едно и също време".- Ст.Джобс
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот sylay » 14 Сеп 2017, 13:16

Умен ход vinil. Наистина е добре малко да се спрем и да се огледаме чак през февруари за нови попълнения.
Крайно ме учудва обаче липсата на всякакъв интерес за ТАБЕРНЕМОНТАНАТА.

Сега ще преведа малко инфо и за нея:

ТАБЕРНЕМОНТАНА

Табернемонтаната е вечно зелено, цъфтящо храстче, красиво по всяко време на годината. Цветовете и са белоснежни, събрани в съцветия. Очарованието на цветовете се допълва от дивния аромат, който се усилва вечер. Често бъркат табернемонтаната с домашната гардения!!!
Въпреки това тези две растения принадлежат към различни ботанически семейства и могат да се различат само и единствено чрез един прост тест: откъсни листо!!!
Табернемонтаната съдържа млечен сок в клоните си и листенцата си, а гарденията - не. А също така цветчетата при табернемонтаната в продължение на целия цъфтеж запазват първоначалния си цвят.

За домашно отглеждане най-често се ползва Tabernaemontana divaricata. Ето я:
Изображение

ОТГЛЕЖДАНЕ: Лесно.
ЦВЕТОВЕ: Бели
ПОЧВА: Субстракт - слабо кисел. Може да се направи комбинация между почва за лимон и азалия.
ЗАБОЛЯВАНИЯ: Склонна към хлороза. Да се използва зелен камък.
ПОЛИВАНЕ: С мека вода, без да се задържа вода в чинийката. Лятото - веднъж седмично
ВКОРЕНЯВАНЕ: Много лесно от клонче.
ТЕМПЕРАТУРА: Лятото: 22-25°С, зимата 10-16°С. При понижена температура цветовете се задържат по-дълго.

Табернемонтаната е ЛЕСНО за отглеждане и бързо растящо растение, след обрезка. Ако не ви харесва някое клонче, листенце, ствол или даже цветове, не се колебайте. Отрежете ги! Тя в кратки срокове е способна бързо да се възстанови и да порасне на зеленина. Обича ярка разсеяна светлина, при което образува хармонична и симетрична корона. В домашни условия се чувства толкова добре, колкото и в природата. За нея се полагат същите грижи както и за другите обитатели на балкона/цветя/ или на прозореца. Растението ще расте добре на всякакъв балкон, но най-добре се чувства на източно или западно изложение.
Растението може да се отглежда и в полусянка, но ще цъфти слабо. За обилен цъфтеж и е нужна светлина поне 4-5 часа на ден. Пикът на цъфтежа е в летния период, но ако собственикът и и осигури доосветяване, табернемонтаната ще цъфти и през декември.
Последна промяна sylay на 14 Сеп 2017, 14:02, променена общо 1 път
Аватар
sylay
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот sylay » 14 Сеп 2017, 13:55

Ето и малко преведени отзиви от руски:
Маруся: Имам 2 табернемонтани. При мен растат като коприва/бурен/. Нищо особено в отглеждането. Едната е дивариката, втората е елеганс. Втората в момента е отрупана с цветове.
Foxy-mama: През 2015 попаднах на растителна разпродажба в Ботаническата градина. Не разбирах нищо от екзотични растения, но си купих. Една година по-късно с някой от екзотите се сбогувах/раздадох, други продължават да си растат у нас, НО с табернемонтаната при нас възникна не дружба, а любов... Обожавам я! Тя е моята снежна принцеса. Расте бързо, от оформяне не се нуждае. Цъфтежа ми е целогодишен. Въобще не и е нужно пряко слънце, за да пуска бутони. Особеното при нея е, че щом веднъж пусне бутони, веднага след това клончетата се раздвояват. За година ми расте от 15 до 60см. Във форумите съм виждала дръвчета оформени като хибискуси. Моята е елеганс, но може и да греша. Захваната от клонче цъфна след 2,5 месеца. Ето я:
Изображение
Така цъфти:
Изображение
Gloriosa: Момичета, имах гардения, но тя се спомина, по неизвестно каква причина. Сега съм си взела нова. За това пък табернемонтаната ми е цялата в цвят:
Изображение
"Ой, вставила два раза, удалить не могу. Пшеничка удалите, пожалуйста.
Кстати, если кто-нибудь хочет себе табернемонтану маленькую, то у меня есть укорененные черенки, даже уже с цветами." - директно цитирам Глориоза.
Аватар
sylay
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот silviia » 18 Сеп 2017, 21:29

Изображение
Аз имам този вид и мога да дам резнии-лесно се хваща-по хубава е от гарденията,но няма толкова силен аромат като на гарденията
silviia

Mясто: кюстендил
Надморска височина (m): 900
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): 20
Минимум в посл. зима (°C): 20
Любимо растение: мусаенда
Любим плод: банан
Любим климат: тропически
Метеостанция: кюстендил

UNREAD_POSTот Julia » 18 Сеп 2017, 23:23

Тази красота грабна и моето сърце! Поразтърсих се и аз, след като прочетох постовете на sylay, но наистина не открих да се продава някъде в България( освен на едно място където предлагаха семена от Tabernaemontana divaricata, но не зная до колко сериозно е това).А бих била толкова щастлива да я имам!
Silviia, ще се радвам ако имате възможност за един резник и за мен.
Julia

Mясто: Пасарел / София
Надморска височина (m): 750

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 19 Сеп 2017, 05:27

Мислех, че навсякъде из Флорида се среща Гардения, а сега се усетих, че може би е Табернемонтана. Ще следя темата и ако не се снабдите с качествени растения, ще доставя в разсадника няколко маточни растения от различни сортове, по възможност. Вероятно бързо ще ги размножим.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот Julia » 19 Сеп 2017, 10:02

Г - н Донов, това би бил страхотен жест от ваша страна. А и много по - лесен и достъпен начин да се снабдим с желаните растения.
Julia

UNREAD_POSTот sylay » 19 Сеп 2017, 11:51

Супеееер!
С гардения не бих се захванала, но виж таберненмонтаната е друго нещо. Това с удоволствие бих си го взела.
С години чета по руските форуми, колко лесно се отглежда и захваща това растение. Опитах се да популяризирам растението и в България. Пуснах темата и тук в Палм Центъра и то още преди години, но УВИ... до преди месец нямаше никакъв интерес. За мен това наистина е странно! Да имаш "двойник" на гарденията, който се отглежда по-лесно и цъфти и по-красиво и въпреки това да предпочетеш да се мъчиш с трудно за отглеждане растение, при което вероятността да го умориш е голяма, направо ми се струва странно.

А сега за г-н Донов и Гардениите във Флорида: Напълно нормално е човек да се заблуди. То понякога го заблуждават и другите и то съвсем несъзнателно.
И с мен стана така, когато бях в Италия. Целите огради на хотелите и сградите бяха отрупани с прекрасно ухаещи бели цветчета. Дори екскурзоводката ни каза, че Рим се славел със своите жасмини по оградите, а през нощта понякога дори не можело да се спи от уханието, което излъчвали. Толкова било упойващо. От тогава се запалих и по жасмините. Търсех, търсех, търсех, търсехххх..... и накрая се оказа, че това което търся изобщо НЕ било ЖАСМИН, а прословутия жасминовиден РИНКОСПЕРМУМ/ТРАХЕОСПЕРМУМ, което пък изобщо не го прави жасмин, но докато го намеря бая време мина. Чак това лято си го купих от Палм Центъра, но затова пък и минута не съжалявам.

Silviia, може ли един резник и за мен? Но не знам по това време на годината може ли да се захваща?
Благодаря предварително!
Аватар
sylay
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот silviia » 19 Сеп 2017, 17:12

имам точно от кичестата и мога да ви дам резничета.Аз си купувах три пъти семена от поръчките,но нищо не поникна,а от една позната ми даде резник ,аз го направих на два резника и се хванаха и с цвят ме зарадваха,а от Гърция пъък миналата година си купих една голяма саксия с красиво цвете,а то се оказа че съм си купила пак табернемонтана,но пък и се радвам много ,защото е много красива-моя тел. е -0879633646-обадете ми се за адрес и ги имате.Аз също обичам много цветята и знам какво е тръпката да се обзаведеш с нещичко ново и желано.Приятна вечер ви желая цветни дружки. <happy dance> <happy dance> <happy dance>
silviia

Mясто: кюстендил
Надморска височина (m): 900
Абсолютна минимална темп.(°C): 20
Минимум в посл. зима (°C): 20
Любимо растение: мусаенда
Любим плод: банан
Любим климат: тропически
Метеостанция: кюстендил

UNREAD_POSTот Julia » 19 Сеп 2017, 23:42

Silviia, страхотна сте! Просто нямам думи за щедростта Ви! Много, много благодаря! <curtsey>
Julia

UNREAD_POSTот sylay » 20 Сеп 2017, 10:18

И аз много благодаря Silviia!
Непременно ще звънна.
За протокола: изпуска ли "мляко", когато откъснеш листо или клонче?
Аватар
sylay
Градинар (Gardener)

Назад към Южни и екзотични декоративни видове (Subtropical and exotic ornamental plants)