Табернемонтана (Tabernaemontana)

За различни южни и екзотични видове, които се ползват с декоративна цел, без палмите и цитрусите.
Потребителски аватар
Maria-Joanna
Любител на южните растения
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Район: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Любим климат: субтропичен
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: ТАБЕРНЕМОНТАНА /Tabernaemontana/

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 15 фев 2018, 18:43

Sylay, и мен ме зарибихте с това растение. Виждала съм го в Ботаническата градина на БАН, но все си мислех, че е гардения. След многократните ми безуспешни опити тя да просъществува при мен повече от година, на табернемонтаната просто не й обръщах внимание. Благодарение на вас вече е в списъка.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/

vinil
Регистриран: 22 авг 2013, 12:39
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 16 фев 2018, 16:59

Аз обаче нещо не схващам- в Гугъл и в някои сайтове под сорта divaricata ми се "строяват" и жасминоподобните Табернемонтани, и подобните на гардения. Аз определено харесвам втория вид, но не мога да си обясня защо структурно различни по цвят растения, са представители на един сорт <hmmm> Не че бих отказала който и да е от тях, но както казах, предпочитанията ми са към едроцветна Табернемонтана, която, поне за мен, е почти неразличима от гарденията /на снимка/. И на живо не съм виждала, затова не съм много сигурна дали все пак няма разлика с гарденията....Но някак ме смущава това, че ако се изкуша да поръчам отнякъде едроцветна Табернемонтана divaricata, няма да получа гардения или жасминоподобна. Поправете ме, ако греша, или ако едроцветните, подобни на гардения, наистина са друг сорт.

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

Потребителски аватар
Maria-Joanna

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 17 фев 2018, 01:42

Външно много си приличат, но доколкото знам разликата е в аромата. Табернемонтаната е с много по-слаб аромат.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.

vinil
Район:

Re: Табернемонтана (Tabernaemontana)

Непрочетено мнение от vinil » 17 фев 2018, 12:22

Не само по-слабо ароматна, прочетох дори, че единичната форма няма аромат, само двойната- доколкото може да се доверим на тази информация. Днес се порових малко, за да си обясня някои неща- наистина всички тези снимки са на Табернемонтана divaricata, но с различни синоними и разлика в структурата на цвета- единичен, двоен и полудвоен /?/ А щом на теб, Maria-Joanna, тези в БАН ти приличат на гардения, би трябвало да са с двоен/кичест/ цвят, каквато аз харесвам най- много. Сега остава да си измислим "командировка" до София- за по- нетърпеливите <he-he>

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

Потребителски аватар
Maria-Joanna

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 17 фев 2018, 20:26

Аз ще съм в София в началото на май. А отиването до Ботаническата е под "Задлъжително!". Там трябва да се ровя и в библиотеката. Така че, ако до тогава не прескочите до София - аз ще съм на линия.

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 17 фев 2018, 21:07

Еее, не е толкова спешно, шегувам се, разбира се! До Сърбия ние на теб трябва да изпращаме, когато имаме възможност, макар че аз наистина не знам кога ще имам път до София. Но ако нямам, имам приятели, които биха могли да свършат тази работа. Накратко- това не ми е на "дневен ред" сега, а и все още е рано.

Аглаята вкорени ли се успешно? А Кискуалисът добре ли понася домашния престой? Моят премина през няколко тежки периода, дори не съм сигурна, че ще оцелее до времето за изнасяне. Съжалявам, че не го внесох в мазето, там всички растения се чувстват много по-добре от тези, които са в къщи. Просто не очаквах толкова топла зима.

Аз ти пиша на "ти" и изпитвам известно неудобство, че ми пишеш в учтива форма- ако не ти е приятно, и аз ще променя формата на общуване.

Потребителски аватар
sylay
Регистриран: 25 яну 2014, 12:13
Район: ПЛОВДИВ
Любимо растение: Мурая
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от sylay » 20 фев 2018, 12:04

Основна разлика между двете растения:
- едното пуска 'МЛЯКО', като отчупиш листенце или клонче от него

Никога не ми е идвало наум да попитам в БАН дали имат:
- табернемонтана
- аглая одората
- алойзия цитродора
и др. растения които ме интересуват

На много места се продава гардения. Някъде вместо гардения сигурно се продава и табернемонтана, НО никой няма да ми разреши да отчупя листенце за да проверя!

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 20 фев 2018, 13:58

Това разбрах- Табернемонтана изпуска някаква белезникава течност, но аз търсех разликата между всички сортове под общото название "дивариката". Това, което открих е, че клоните на всички растат почти успоредно на почвата, което им дава хоризонтален аспект "под тъп ъгъл", в превод- дивариката. Този термин включва всички видове-двойни и единични, доколкото успях да разбера.

Относно това дали е налична в БАН, не се съмнявам в твърдението на Maria-Joanna, че има- тя със сигурност ще намери разликата между Табернемонтана и Гардения. А в търговската мрежа се съмнявам да има, или ако има, самите търговци не знаят, че имат- т.е., мислят, че е гардения. Но си права, че няма да ти разрешат да счупиш и листенце, за да го "тестваш". Единственият вариант е да душиш- ако ароматът е значително по-силен, значи е гардения.

За Аглая се съмнявам, че има в БАН, но може и да греша- можем поне по телефона да попитаме, но не виждам смисъл, при условие, че в близко време нямам път до София. Нека да се стопли, тогава ще го мислим- на този етап и теменужки не купувам!

Потребителски аватар
Maria-Joanna

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 20 фев 2018, 20:05

Не знам дали в БАН има аглая. Никога не съм питала, но дори и да имат и ако са успели да я размножат, съветвам те да звъннеш и да помолиш да ти оставят растение. Ако има е в минимални количества и много бързо ще се продаде. Пък като се стопли - все някой ще jи я вземе и изпрdти.
Последна промяна от Maria-Joanna на 21 фев 2018, 19:27, променено общо 1 път.

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 20 фев 2018, 20:33

Аз вече помолих много сериозен и коректен човек да попита, когато ходи в БАН, а ходи често, доколкото ми е известно. Обеща, че до края на седмицата има запланувано посещение и непременно ще попита, а ако има- ще купи и 2-те растения. Ако в момента няма, ще звъня периодично, ако разполагат с маточен материал, но не ми е много удобно да ги моля да ми запазят растение. Просто ще следя.

silviia
Регистриран: 07 окт 2016, 15:05
Район: кюстендил
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): 20
Минимум последна зима (°C): 20
Любимо растение: мусаенда
Любим плод: банан
Любим климат: тропически
Метеостанция: кюстендил
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от silviia » 23 фев 2018, 10:13

хванаха ли се резниците дето ви давах от табернемонтаната.Ще се радвам да сте я захванали,пишете

Julia
Регистриран: 20 юни 2017, 18:57
Район: Пасарел / София

Непрочетено мнение от Julia » 23 фев 2018, 11:22

Силве, резника, който ми даде пусна коренчета за около три седмици, потопен в чашка с вода. Веднага след това го засадих в саксийка, а той ми се отблагодари с цели пет цветни пъпки. Едната падна, вероятно от засушаване, но останалите растат. Интересното е, че чак след като си оформи пъпките започна да изкарва и нови листенца. Личи си, че резника е даден с много желание! Благодаря ти от все сърце, че сподели тази красота с мен!

Потребителски аватар
Cveten
Регистриран: 13 апр 2014, 11:01
Район:

Непрочетено мнение от Cveten » 23 фев 2018, 14:45

silviia написа:хванаха ли се резниците дето ви давах от табернемонтаната.Ще се радвам да сте я захванали,пишете

Моят го насадих директно в пясък и го похлупих с пластмасова бутилка, като от резника направих две клончета. Оттогава са минали 5 месеца и растенията си стоят на едно ниво, без да помръдват, но пък от друга страна - има и листа, което ме кара да мисля, че при повишаване на температурите, ще започне и развитие на новото растение.
Последна промяна от Cveten на 26 фев 2018, 14:55, променено общо 1 път.

"В главното - единство, във второстепенното - свобода, а във всичко - любов." Св.Августин

silviia

Непрочетено мнение от silviia » 24 фев 2018, 15:52

Cveten написа:
silviia написа:хванаха ли се резниците дето ви давах от табернемонтаната.Ще се радвам да сте я захванали,пишете

Моят го насадих директно в пясък и го похлупих с пластмасова бутилка, като от резника направих две клончета. Оттогава са минали 5 месеца и растенията си стоян на едно ниво, без да помръдват, но пък от друга страна - има и листа, което ме кара да мисля, че при повишаване на температурите, ще започне и развитие на новото растение.

търпение,моя резник го чаках цели 6 месеца и после тръгна като лудо,дано и при теб се получи.Успех.

silviia

Непрочетено мнение от silviia » 24 фев 2018, 15:54

Julia написа:Силве, резника, който ми даде пусна коренчета за около три седмици, потопен в чашка с вода. Веднага след това го засадих в саксийка, а той ми се отблагодари с цели пет цветни пъпки. Едната падна, вероятно от засушаване, но останалите растат. Интересното е, че чак след като си оформи пъпките започна да изкарва и нови листенца. Личи си, че резника е даден с много желание! Благодаря ти от все сърце, че сподели тази красота с мен!

Радвам се много за твоя успех.Дала съм го от сърце и ти желая да те радва с много цвят,много хубаво цвете е и ми харесва повече от гарденията.Юле радвам се че се запознахме на живо.

Отговори

Върни се в “Южни и екзотични декоративни видове (Subtropical and exotic ornamental plants)”