Ceiba spеciosa (Chorisia speciosa)

За различни южни и екзотични видове, които се ползват с декоративна цел, без палмите и цитрусите.

Ceiba spеciosa (Chorisia speciosa)

UNREAD_POSTот Maria-Joanna » 02 Май 2016, 00:12

В естествената си среда - Бразилия, Аржентина и други тропически области на планетата това дърво достига доста впечатляващи размери. От семейството на боабабите. Произведох го от семе преди 4 години. Листопадно е и през зимата изглежда доста невзрачно, но в средата на февруари тръгва отново. Някои клони съхнат, други се обезлистяват. Издържа на продължително засушаване, но през лятото расте по-бързо с обилно и редовно поливане.Расте невероятно бързо и в края на миналата година достигна максимума, който можех да му позволя -3,5 метра (височината на таваните ми). Информацията за размножаването е основно чрез семена. Намерих в мрежата, че трудно се вкоренява. През февруари, когато тръгна да расте имах две възможности - или да го предложа на Ботаническата градина, или да експериментирам като му отрежа стеблото. Направих второто на около 80 см над почвата в саксията. След около месец се появиха първите "подутини" върху кората. Днес има 6 различно развивящи се клона. Отрязаната част от стеблото дадох на приятелка - бонстаист. Тя успя да предизвика калуси и корени не в почва, а във вода за около 2 месеца.
Преди рязането
Изображение
стеблото
Изображение
изрязано с първите зачатъци на клони
Изображение
и днес вече навън на слънце и дъжд.
Изображение
Изображение
Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/
Аватар
Maria-Joanna
Градинар (Gardener)

Mясто: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Любим климат: субтропичен

Re: Ceiba spеciosa (Chorisia speciosa)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 02 Май 2016, 06:44

Да, и аз съм пробвал с рязане по същите причини и нямаше проблем с разклоняването. Бори се за живот.

Това дърво се сади най-вече заради цветовете, едри и доста красиви са. Расте навсякъде в стабилната зона 10b из Средиземноморието, като в Италия и Испания съм виждал впечатляващи екземпляри.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

Re: Ceiba spеciosa (Chorisia speciosa)

UNREAD_POSTот Maria-Joanna » 02 Май 2016, 17:15

Дърво-борец. Обичам такива растения. Дали ще го докарам до цъфтеж - ще видим. Сигурна съм обаче, че няма да успея да напълня яке или възглавница с копринения памук от плодовете. Да, и аз съм го виждала в Испания.
Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/
Аватар
Maria-Joanna
Градинар (Gardener)

Mясто: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Любим климат: субтропичен

Назад към Южни и екзотични декоративни видове (Subtropical and exotic ornamental plants)