Aglaia odorata (Парфюмно цвете)

За различни южни и екзотични видове, които се ползват с декоративна цел, без палмите и цитрусите.
vinil
Любител на южните растения
Регистриран: 22 авг 2013, 12:39
Район:
Been thanked: 1 time

Re: Aglaia odorata (Парфюмно цвете)

Непрочетено мнение от vinil » 30 окт 2017, 12:52

Случват се такива работи- и на мен ми се случва да се пообъркам, особено ако съзнанието ми е заето и с много други неща. Но аз на цели 5 стр. току подпитвам господин Донов за особеностите за отглеждане на Мусенда, че вече чак ме хваща срам. Само аз, изглежда, проявявам интерес към това растение и изпитвам неудобство, както казах, с толкова изписани страници с мои въпроси и отговорите на специалиста. Намирам го дори за досадно / в очите на хората, които не проявяват интерес/, а при условие, че почти няма други участници в тази тема, е малко трудно да ме объркаш с някой друг <he-he> Както няма да се объркаме, че само ти във форума вече имаш Аглая, както и много други редки и екзотични растения, вероятно, за които няма тема.

В същност silviia e другият "фанатизиран поклонник" на Мусендата, може би на нея трябва да предоставиш тази информация. Макар че тя напоследък не се появява, а sylay сподели, че не е получила обещания резник Табернемонтана- очевидно по някаква причина е възпрепятствана да се включва.

Но аз така или иначе ще продължавам да питам, когато се появи проблем, ще продължавам да се надявам, че ще успея да я "излъжа, че е в тропиците", както казваш и тайничко ще продължавам да се надявам да имам и друга, в различен цвят. В тази връзка не разбрах объркването ти за Мусенда за какво се отнася- има ли я, няма ли я, в България ли е, или не...Накратко- имам интерес към растението и без да засягаме интересите на Палмцентъра, можеш да споделиш източника по начина, по който ти предложих. Аз ще преценя дали растението е това, което търся, както и дали цената му ме устройва.

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

Потребителски аватар
sylay
Регистриран: 25 яну 2014, 12:13
Район: ПЛОВДИВ
Любимо растение: Мурая
Любим климат: субтропичен
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от sylay » 30 окт 2017, 16:34

Моя проблем с ботаническата градина е като при vinil. Да отида само за 1 нещо до БАН просто не е икономически оправдано. Едно отиване и връщане до София ми е горе-долу 60лв. Не искам да бъда лоша, при всички финансови проблеми, които Ботаническата Градина в София има, но НЕ СА си структурирали работата добре. Имат много добри специалисти и чудесна база, НО нямат каталог с растения, нито Интернет доставки. Това сигурно се дължи на тромавата държавна система, но в 21-ви век живеем в крайна сметка. Просто в БАН човек трябва на място да ходи, за да види какво има на принципа:"Ето ти! Избирай!". А се налага да знае тези неща предварително, за да си направи сметка на парите. Иначе по телефона трябва да пита:"Имате ли го това...? Имате ли го онова...?"
Аз от години се каня да си купя от там няколко малки MURRAYA EXOTICA var. NANA, абе демек мурая джудже, но само заради една мурая да ходя там, няма да стане!
Да! Би ми било приятно да имам списък с поне няколко растения, които да закупя от там, като например:
- аглая
- табернемонтана
- алойзия
и т.н.,а също и други растения, които не мога да намеря другаде, а не знам дали ги има и там. Обаче или ще отида с повече пари и ще се окаже, че съм се разкарвала само за 1 растение или ще си харесам някой други растения, за които нямам достатъчно пари.
В 21-ви век, човек иска да види предварително снимка и информация на това, което купува. Да прочете нещо за отглеждането и цената, за да може да си направи сметка дали условия му позволяват закупуването и отглеждането на всяко растение. Както и да може да си го купи чрез интернет доставка, което е важно!!!
Затова аз лично предпочитам Палм Центъра и се побърквам, когато тук нямат нещо и чуя от някъде: "В Ботаническата Градина на БАН.... може би го има." Е! Там дори и да го има, за мен все едно го няма!

Ако преценят модераторите, нека ми изтрият този пост. Дългичък излезе.

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 30 окт 2017, 18:05

Със sylay много "размихме" темата за Аглая, но по темата искам да попитам Maria-Joanna: какъв хормон използва за вкореняването ѝ- Клонекс, или българският, за който беше споменала? Аз като видях този резник с калусите, помислих, че е долната половина на големия, който получи, доста дебеличко ми се вижда клончето, ако това е горната му част. В този случай наистина съм сигурна, че опитът във вода имаше по-големи шансове, но това вече е без значение- просто споделям мнението си, ако на някого му се наложи да размножава.
И още- как подгряваш резника? Аз отрязах 2 полувдървесени клона на Кискуалиса, защото бяха много дълги и без особени очаквания ги сложих в сфагнум мъх върху ел. радиатор, защото все още не палим камината. Нямам никакъв хормон в момента, тъй като приключих с вкореняването, но се чудя- ако ги сложа във вода, но с някакъв хормон, дали няма да е по-добре- ще бъде жалко да отнема шанса на такъв ценен материал! Аз съм вкоренявала Кискуалис, но от съвсем млади и зелени резници, нямам опит и наблюдение за вкореняване на полувдървесени, които също са сравнително тънки, но вече не са зелени, а кафяви.

Ще се прехвърля в темата "Общи въпроси", че наистина изписахме много <off topic>

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Район: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 30 окт 2017, 21:41

Аз нещо не съм фенка на мусендата, но съм купувала от човека в София и съм носила на такива маниаци като нас в Белград. Vinil, дай някакакъв мейл, за да ти изпратя информацията.
Хормонът с който разполагам е бълграския, в пластмасовите кутийки. Просто нямах под ръка друг. Нагрявам с отоплително "одеалце" за растения и терариуми. Прекрасна работа ми върши. Резникът съвсем не е дебел, а просто на снимката изглежда така. Доста тънко клонче е. Сложи симки на Кискуалиса в съответната тема и ако искаш там ще разнищим въпроса за вкореняването.
sylay, права си за БАН, но нещата не са чак толкова прости. Те са, все пак, научна институция, а не градински център или разсадник, макар че печелят от размножаването на растенията. Мисля, че идеята с интернет продажбата при тях няма да работи поради ред административни забрани и недостиг на хора. Аз си идвам в България 1-2 пъти годишно и правя списък какво ще взема от тях. Случва се нещо да нямат или да не е размножено. Но в повечето случаи списъкът се преизпълнява. Но аз съм в малко по-различна позиция. Почти 20 години си сътруднича с тях. Подарявам им редки растения и така увеличаваме колекцията.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 30 окт 2017, 23:28

И за Кискуалиса, и за Мусендата писах в темите. Ще продължим да "разнищваме", когато разполагаме с повече време, че много набързо, в последния момент /както винаги/ скоростно прибрах цветята, че стана доста студено. Сега ме чака Голямото Подреждане, търсене на място, местене от едно- на друго място...Изобщо, дойде времето- кошмар!

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Район: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 04 мар 2018, 12:39

Сега вече окончателно мога да кажа, че резницата аглая е вкоренена <happy dance>
Изображение
Снимката е от снощи. Вижда се в средата видим прираст. Сега предстои да я опазя и да порасне храст с ароматни цветове.
Саксийката продължава да е в "мини парник" т.е., в прозрачен найлонов плик и се топли отдолу. Значи - повишена влажност и топъл субстрат.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 05 мар 2018, 18:16

Е, значи все пак си има "парникови" условия....На първата снимка, която беше показала, си мислех, че вече е приспособена и се зачудих как е станало- толкова бързо и то през зимата. Наистина и нов прираст има вече- пожелавам ти да започне да се развива по-интензивно и по-бързо да цъфне!

Потребителски аватар
sylay
Регистриран: 25 яну 2014, 12:13
Район: ПЛОВДИВ
Любимо растение: Мурая
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от sylay » 06 мар 2018, 11:55

vinil написа: Сега ме чака Голямото Подреждане, търсене на място, местене от едно- на друго място...

Дружке по съдба, ако "намериш място", пиши как го прави този фокус, че и аз да взаимствам идеи. Вкъщи това е голям проблем.

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 06 мар 2018, 13:37

Намирането на място е най-слабото ми място в отглеждането на растенията през зимата <head in the wall> Но по-късно ще пиша в чат-а на "Общи въпроси", не намерих друго подходящо място.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Гардения съм, но не съм цвете
    от Gardenia » 10 апр 2013, 10:51 » в Кои са членовете на форума
    17 Отговори
    1328 Преглеждания
    Последно мнение от Венета
    30 юни 2013, 13:42
  • New post Butia odorata в Родопската Яка
    от Kiril Donov » 11 фев 2016, 22:55 » в Бутия (Butia)
    4 Отговори
    1207 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    09 май 2017, 16:11
  • New post Butia capitata var. Odorata, Бутия Одората
    от reimbrant » 24 яну 2015, 11:39 » в Бутия (Butia)
    8 Отговори
    1512 Преглеждания
    Последно мнение от reimbrant
    26 яну 2015, 07:30
  • New post Cestrum nocturnum, Нощно цвете, Кралица на нощта
    от mhronev » 09 апр 2013, 10:11 » в Екзотични цветове (Exotic flowers)
    147 Отговори
    15751 Преглеждания
    Последно мнение от Maria-Joanna
    23 сеп 2018, 19:08
  • New post Тàка, Черна лилия, Цвете-прилеп (Tacca sp.)
    от achovd » 26 апр 2016, 16:51 » в Цъфтящи видове
    4 Отговори
    822 Преглеждания
    15 юни 2018, 06:30
  • New post Jubutia hybrid (Хибрид Jubaea chilensis x Butia odorata)
    от Kenar_UK » 26 фев 2016, 04:21 » в Юбея (Jubaea chilensis)
    9 Отговори
    1633 Преглеждания
    25 юни 2017, 23:11

Върни се в “Южни и екзотични декоративни видове (Subtropical and exotic ornamental plants)”