Aglaia odorata (Парфюмно цвете)

За различни южни и екзотични видове, които се ползват с декоративна цел, без палмите и цитрусите.
vinil
Любител на южните растения
Регистриран: 22 авг 2013, 12:39
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Aglaia odorata (Парфюмно цвете)

Непрочетено мнение от vinil » 13 сеп 2017, 11:12

Не казвам категорично, че не е добър- просто аз го ползвах известно време, растенията не се вкорениха, а аз точно по него време стигнах до извода, че почти всичките ми опити за вкореняване в почва са неуспешни. Аз също написах един ферман- може би по едно и също време сме писали със sylay, но моят изчезна някъде.

Според мен е важно какви са резниците- вдървесени, или не, не толкова времето /което според мен сега е по- подходящо от жегите през юли-август/.Както и това, че растението-майка е в цъфтеж, може би също не оказва кой знае какво влияние, или ако оказва, би трябвало да е положително/според мен/.

По тази причина, Maria- Joanna, ао имате възможност да поискате и по- млади, зелени клонки, и по-вдървесени, ще имате по-голяма възможност да експериментирате и по-голям шанс да вкорените. Поздравления за това, че сте открили още едно атрактивно и рядко срещано растение! А може наистина да е много по-лесно, отколкото си мислим, защото нямаме опит и впечатление.

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Любим климат: субтропичен
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 13 сеп 2017, 14:55

Благодаря за отговорите. За вкоренителя - аз съм в Белград, но Clonex има и тук в един специализиран магазин. Също е скъп. Иначе имам от българския дето беше по 2-4 лв.
Клончето пристигна <happy dance> доста е разклонено нагоре, така че ще има и полувдървени и зелени. Аз по принцип всички екзотични растения вкоренявам в смес от 1 част чист кокосов субстрат, и 2 части перлит. Почвата е забранена за вкореняване освен за бругманзиите, които нямат специални претенции. Евенвтуално, като алтернатива, едър речен пясък.
А овен аглаята притигнаха резници от... Jasminum sambac "Grand Duk of Tuskany", Jasminum sambak "Belle of India" I Chloranthus spicatus. обственикът твърди, че на Chloranthus-a аромата е почти същия както при аглаята, но е перена и много по-лесно се вкоренява. Това беше малко офф. Следва снимка на резницата аглая.
Изображение
Изображение

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/

vinil

Непрочетено мнение от vinil » 13 сеп 2017, 16:11

Еее, според мен не е много вдървесен и ми изглежда, че за човек с богат опит вкореняването няма да представлява никаква трудност. Но тъй като по принцип резникът не трябва да е с толкова много листна маса, ще можете да експериментирате и с някое листно клонче, което не ми вдъхва особена надежда. Но все пак растението ми е непознато- знае ли човек, може пък да се вкорени там, където не очакваш... Самият резник обаче е много надежден според мен и, както казах, не се съмнявам, че ще успеете. По- късно ще потърся другите растения, защото само така нищо не ми говорят- сортовете са много, но ви пожелавам 100%-ов успех с вкореняването на всички!

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

Потребителски аватар
Maria-Joanna

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 13 сеп 2017, 17:30

Предполагам, че няма да имате нищо против опита, пък бил той и неуспешен, да споделя тук. Предизвикателството е огромно.
Разходих се и из руските форуми и сайтове. Навсякъде, където има съвет за размножаване съветват да се вкорени във вода <hmmm> Твърдят, че за 2 седмици пуска корени и след 3 може да се сади. Аз мисля да разрежа на две части този резник - единият във вода, другият в субстрат. Има обаче едно условие, което при моя случай е неизпълнимо. Вкореняването става през пролетта. Но ще видим.
Ще документирам със снимки всичко.
Растението е изключително редко и непознато за нас и си заслужава труда.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.

vinil

Непрочетено мнение от vinil » 13 сеп 2017, 18:34

Тъй като дори нямам набелязан източник, от който мога да си купя Аглая, не съм срещала някой да притежава растението, за да мисля за резници, не съм търсила подробна информация за нея, най- малко- за вкореняване. Независимо от това ще ни бъде интересно как протича този процес, но аз съм сигурна, че ще е успешен. Да, по принцип може би най- благоприятното време за вкореняване е пролетта, за да може растението да израсте през активния сезон, но мисля, че само за процеса на вкореняване и по-дългото "циганско лято" е добро време. Единственият недостатък е, че преди зимата растението все още ще е малко, но не се съмнявам, че ще го обгрижите добре и ще го опазите до пролетта. Аз например, когато вкорених Кискуалисите в края на лятото преди 3 год., ги държах цялата зима под шише, макар и вкоренени, защото нямаше как иначе да им осигуря въздушна влажност. Дори 1 листенце не падна, това се случва вече с по-големите растения, които няма начин да побера дори под голяма туба. Но той си е трудно растение- и за вкореняване, и за успешно оцеляване през зимата, затова сравнението е малко неуместно. Просто исках да кажа, че като му осигурите всички необходими условия, ще презимува успешно, още повече, че не е толкова капризно растение- поне това разбрах от постовете на sylay.

Относно начина на вкореняване- аз бих опитала най-напред само във вода, щом опитните руски цветари дават такива съвети, но в същото време ще съм в готовност да го преместя в субстрат, ако забележа, че нещата не се развиват както трябва. Щом се вкоренява във вода, значи не са му необходими шишета за "украса", не е горещо, за да се оклюма....Но това в никакъв случай не е съвет, просто споделям какво бих направила аз- а 2 седмици са толкова кратък период за вкореняване, че наистина и аз започнах да вярвам на твърдението, че е лесно за вкореняване. Наистина с интерес ще следим вашия опит.

Какво представлява чистият кокосов субстрат? От вас разбрах за кокосовия чипс- намерих го, макар и трудно, имам и кокосови влакна, но субстрат не знам дали ще намеря тук, ще потърся. А вече вкоренените растения в каква почва ги засаждате- в смисъл в чиста почва, или с някакви примеси?

Потребителски аватар
Maria-Joanna

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 14 сеп 2017, 00:34

vinil написа:.
Какво представлява чистият кокосов субстрат? От вас разбрах за кокосовия чипс- намерих го, макар и трудно, имам и кокосови влакна, но субстрат не знам дали ще намеря тук, ще потърся. А вече вкоренените растения в каква почва ги засаждате- в смисъл в чиста почва, или с някакви примеси?

Ще намерим общото понятие за кокоса. Изображение
Тук го наричат кокосов торф, но няма нищо общо с торфа. Просто това са кокосови влакна смляни много ситно, в ръцете е като едър пясък. Напълно стерилен, леко кисел, задържа влагата.
За вече вкоренените растения си правя сама смеските в зависимост от растението. Разбира се, трябва да са налични компонентите - градинска почва, едър пясък, компост (сама си го правя), торф, борови кори, кокосов субстрат, кокосов чипс, прегоряла конска тор, хумус от калифорнийски червей, хумус от овча тор, дървени въглища, перлит. Във всички смески задължително влиза перлита, кокосовия чипс и дървените въглища. ако растението изисква по-алкална почва изключвам компоненти, които вкиселяват и добавям едър пясък, ако пък изискват кисела - добавям торфа, и боровите кори. Изключително важна е аерацията в почвата, а нея я постигам именно с перлита и корите. както се досещате за рододендрона е една смеска, за цимбидиумите друга, за цитрусите трета и т.н. Някои растения искат по-посна на хранителни вещества почва - тогава изключвам торовете, друг пък искат богата и пропусклива - тогава субствата е богат на естествени торове. Ползвам и изкуствени торове в различни съотношения в зависимост от етапа на развитие - пролет, лято, есен. Задължително за всички тропическите и субтропическите в ранна пролет торя със зелен камък (малка концентрация) и при нужда още веднъж през юни. По правило тропическите растения отглеждани в саксии страдат от хлороза. но, разбира се, трябва да се следят защото торта е храна ако е в определени количества. Ако се прекали става отрова. В повечето случаи в графата за почва за дадено растение освен pH пишат и "влажна и пропусклива". След много неуспели опити през годините и загуба на растения просто се научавате сами да си правите пропорциите. Влажна и пропусклива за мен означава като го полееш до 48 часа тябва да е почти суха при теста с пръста в почвата.

vinil

Непрочетено мнение от vinil » 16 сеп 2017, 11:15

Maria- Joanna, благодаря за изчерпателната информация, наистина за мен е много ценна, макар че кокосовият продукт, който показахте на снимката, не успях да открия в Гугъл в този му вид. Всичко, което се предлага, е във вид на пресовани блокчета и не съм сигурна, че ще има същата структура- най-вероятно ще е нещо подобно на кокосовите влакна, макар че пише "кокосов субстрат". Относно оборския тор- имам добре угнил, но не е конски, не ми е много ясно какви са предимствата му пред другия. А за торфа прочетох, че има бял и черен- кой използвате вие? Аз досега съм купувала, без да обръщам внимание на тази подробност, не знам и кой е за предпочитане. Аз почти нямам растения, изискващи много кисела или алкална почва- повечето имат предпочитания към неутрална или леко кисела, която досега подкиселявах с борова листовка, но явно трябва да премина на кори. Но пък задължително всички растения изискват богата, влажна и пропусклива почва, обаче през зимата, колкото и да е топло, почвата в по-големите саксии не изсъхва в рамките на 48 ч., през лятото изсъхва за много по- кратко време. Което е напълно естествено, но задържането на влага по-дълго време през зимата уврежда корените... Имам доста пропуски и грешки в приготвянето на сместа, признавам, и макар че тук сме <off topic> , но така и така съм започнала, да попитам- пресадихте ли Кискуалиса и в каква смес? Можете да ми отговорите в подходящата тема и там да продължим да обсъждаме някои подробности при необходимост.

Какво е "настроението" на Аглаите, весели ли са? Има ли някаква разлика м/у резника в субстрата и този във водата?

Потребителски аватар
Maria-Joanna

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 17 сеп 2017, 00:01

Аглаите са свежи, но още е много рано за заключения. Едва след втората седмица ще мога да кажа нещо. Собственикът на аглаята, който беше така любезен да ми изпрати резница, до сега не е успял да вкорени. Опитвал е в сместта кокос+перлит. Според него резниците доста дълго остават свежи след което започват да почерняват и загиват. Според специалистите в Китай 100% успех за вкореняване се получава при въздушен отвод (марготиране).
За торфа - да, има разлика. Черният е получен от изгниването на мъх, стъбла, трева и живи организми в блатата. Белият пък е получет от един вид мъх (сфагнум). Аз предпочитам черния защото е по-пропусклив и по-добре задържа хранителните вешества, но трябва да се внимава с количеството. В повечето готови субстрати има именно черен. И на двата pH е 3-4,5. Според мен основната разлика е в задържането на влагата. За вкореняване е по-добре да се ползва белия. Но моят опит до сега ми говори, че при вкоренямане на повечето растения сместта трябва да е неутрална и едва при пресаждането да се направи подходящ супстрат.

vinil

Непрочетено мнение от vinil » 17 сеп 2017, 09:08

Божеее, какъв съм заплес- от няколко години вкоренявам някои растения в сфагнум мъх/доста успешно/, преди това изчетох доста за него, но изобщо не съм отразила факта, че той е източникът на белия торф... <crazy2> Това със загниването на резниците и при мен се случва предимно с много тънките стъбълца /на Антигонона и подобни/, но това лято изгниха и 2 резника Олеандри. От мен ако зависи, ще купя готови растения от Палмцентъра, но понеже мъжът ми им е фен, беше си ги изпросил от съседките, но аз не се справих с вкореняването им. Може би защото проявих малко безразличие, не знам, но също така започна процес на гниене, който не може да се овладее. Дано да успеете с Аглаята- все пак не е зокум и не се среща къде да е! Такива растения обикновено вкоренявам по друг начин- само с въздушна влажност, корените не се овлажняват прекомерно, но все пак става въпрос за рядко растение и не разполагате с кой знае колко материал за експерименти. А вкореняването с отводи винаги е успешен, ако домашният любимец не ме наблюдава отнякъде, че ровя в пръстта и не го разрови след мен <he-he> Стискам палци да се получи!

vinil

Непрочетено мнение от vinil » 17 сеп 2017, 09:28

Исках да кажа, че резникът не се овлажнява прекомерно, а не корените...

Потребителски аватар
sylay
Регистриран: 25 яну 2014, 12:13
Любимо растение: Мурая
Been thanked: 2 times

Непрочетено мнение от sylay » 10 окт 2017, 10:00

HUGO BOSS ли vinil?!!!!
Искам аглаяяяяяяя...... <yes> Може и да не знам как мирише, но щом влиза в състава на Хюго Бос друго не ми трябва да знам. Със сигурност ще е нещо хубаво.

Изображение

vinil

Непрочетено мнение от vinil » 10 окт 2017, 13:18

Дааа, правилно си разбрала, мила sylay- точно в парфюмите на HUGO BOSS една от съставките е Аглая одората <thumbsup> Прочетох също, че ароматът на растението е много нежен и свеж- точно по моя вкус, но не знам дали ще имам възможност да се "запозная" с него на живо, не само на прочит и от картинки...В Русия я отглеждат масово, дори споделят опит за технологията за извличане на масло от растението, а ние тук само въздишаме на пресекулки....И като казвам, че руснаците са на светлинни години от нас, точно това имам пред вид- ами ето, те сами си произвеждат и парфюмюмерия от растенията, които отглеждат. Не че и ние си нямаме маслодайните рози, но тук става дума за екзотични растения, извън естествения им ареал.

Не е тук мястото, но не мога да се въздържа да не споделя, че имат огромен избор на качествени препарати за вкореняване /с гаранция 100% вкореняват Квисквалис, Мусенда и др. капризи, които при нашите условия и средства загниват след броени дни/. За стимулиране на растежа- както на растенията, така и на корените, дори за възстановяване развитието на растения, тръгнали към "отвъдното"...

Как ще ги стигнем?! /американците, руснаците...../ Ние тук наистина се опитваме да ловим маймуни с трици! <Mad>

vinil

Непрочетено мнение от vinil » 10 окт 2017, 13:33

По инерция изписах названието на Кискуалиса по начина, по който руснаците изговарят и пишат, защото в момента водя кореспонденция с две "колежки" от Русия, от тях научих много неща, наистина!

Потребителски аватар
sylay
Регистриран: 25 яну 2014, 12:13
Любимо растение: Мурая
Been thanked: 2 times

Непрочетено мнение от sylay » 17 окт 2017, 15:58

vinil-че , много напред си отишла с материала за аглаите.
Пък ние навремето все се оплаквахме:"Другаркооо, за къде ни е този руски?"
За къде, за къде, обаче чак сега му намирам приложението и то много яко. Почти всичко интересно в нета е написано на руски. Освен руски знам още 2 чужди езика, единият от които английски, обаче да ме извиняват англоговорящите /защото може би са презадоволени и не пишат много/, но най-много информация и по всякакви теми има на руски.
От там случайно открих аглаята и табернемонтаната.
Ако ти е интересно, идната зима ако попаднеш на някое интересно растение от руски форум, моля те преведи нещо тук. За да можем, ако е лесно за отглеждане, да помолим г-н Донов да ни го достави.

vinil

Непрочетено мнение от vinil » 20 окт 2017, 20:49

Не, не съм си поставяла за цел да търся информация- в някакъв форум прочетох тези неща, които споделих, подробности за размножаване и отглеждане не съм търсила, защото нито растение имам, нито дори клонче от него, за да се интересувам. Иначе руснаците си отглеждат успешно при подобни на нашите условия много екзотични растения- едната дама, с която кореспондирам, отглежда и Плумерии, и Иланг-иланг /за тези двете си мисля, че никога няма да ги докарам до цвят/. И много други, впрочем, в това число- плододаващи. Но както писах по-горе, те имат много-много по- голямо предлагане на препарати за всякакви проблеми по растенията, форумите им са много активни, а членовете- съпричастни и когато за даден проблем се включат повече хора, все някой ще даде правилен отговор на въпроса. Разбира се, въз основа на придобит опит, защото там наистина отглеждат/ въпреки суровите, далеч от обичайните за растенията условия/ много екзотики.

В тази връзка, и аз като теб, предпочитам да получа отговор на някои въпроси от тях, отколкото от англоезичните небивалици. В търсене на информация за почвата на Кискуалиса и Мусендата, прочетох какво ли не- някъде пише "глинеста, с не знам какво си pH", на друго място- абсолютно противоположното, на 3-то пък- че нямат наблюдения... Това, че са презадоволени, е факт- и финансово, и по отношение на възможността да си купят каквото им душа иска...Тези, чиито климатични условия позволяват, "бучват" растенията в градината и си се гледат сами, другите, в студените щати, си ги купуват всяка година като сезонни, защото могат да си го позволят- винаги са в наличност и могат да си купуват отново и отново, а 20$ за тях са парите им за закуска...

Та в тази връзка и по тези причини те не са "фанатизирани" като нас и като руснаците, не си създават главоболия като нас и именно по тези причини пък аз лично не възприемам тяхната информация за достоверна, защото те действително нямат наблюдения...

Руснаците имат един много хубав сайт, където правят предварителна поръчка за цветя от Тайланд, които пристигат на гол корен, там ги засаждат и адаптират и едва тогава ги изпращат по предварителните заявки. Едната дама си беше поръчала Мусенда като моята и я очакваше с нетърпение- според нея това отнема доста време, но растенията си заслужават чакането. На тях им "свалям шапка"- както по отношение на намиране на достъпни начини да доставят тези растения на територията на Русия, така също и по отношение на умението им да ги "подчинят" на своите условия! <bow>
Последна промяна от vinil на 24 окт 2017, 14:34, променено общо 1 път.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Гардения съм, но не съм цвете
    от Gardenia » 10 апр 2013, 10:51 » в Кои са членовете на форума
    17 Отговори
    981 Преглеждания
    Последно мнение от Венета
    30 юни 2013, 13:42
  • New post Butia odorata в Родопската Яка
    от Kiril Donov » 11 фев 2016, 22:55 » в Бутия (Butia)
    4 Отговори
    961 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    09 май 2017, 16:11
  • New post Butia capitata var. Odorata, Бутия Одората
    от reimbrant » 24 яну 2015, 11:39 » в Бутия (Butia)
    8 Отговори
    1229 Преглеждания
    Последно мнение от reimbrant
    26 яну 2015, 07:30
  • New post Cestrum nocturnum, Нощно цвете, Кралица на нощта
    от mhronev » 09 апр 2013, 10:11 » в Екзотични цветове (Exotic flowers)
    143 Отговори
    12415 Преглеждания
    Последно мнение от h2o
    14 май 2018, 12:01
  • New post Тàка, Черна лилия, Цвете-прилеп (Tacca sp.)
    от achovd » 26 апр 2016, 16:51 » в Цъфтящи видове
    4 Отговори
    589 Преглеждания
    15 юни 2018, 06:30
  • New post Jubutia hybrid (Хибрид Jubaea chilensis x Butia odorata)
    от Kenar_UK » 26 фев 2016, 04:21 » в Юбея (Jubaea chilensis)
    9 Отговори
    1336 Преглеждания
    25 юни 2017, 23:11

Върни се в “Южни и екзотични декоративни видове (Subtropical and exotic ornamental plants)”