Aglaia odorata (Парфюмно цвете)

За различни южни и екзотични видове, които се ползват с декоративна цел, без палмите и цитрусите.
Потребителски аватар
sylay
Любител на южните растения
Регистриран: 25 яну 2014, 12:13
Район: ПЛОВДИВ
Любимо растение: Мурая
Любим климат: субтропичен
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Aglaia odorata (Парфюмно цвете)

Непрочетено мнение от sylay » 24 окт 2017, 14:31

На 100% си права, vinil !!!
По-редки растения, които съм си купувала от БАН или от ПАЛМ ЦЕНТЪРА, единствената инфорамция, която търся от години насам е в руските форуми. Дори само да реша да си купя нещо, първо го проверявам тук във форума и в руските форуми, дали хората са доволни или не.
Към "капризоиди" много рядко се насочвам.

Дано да имаме късмет с аглаята и г-н Донов да успее да я достави в центъра. Но да ти кажа от личен опит: много по-голям кеф е лично да отидеш в Палм Центъра и да си поразгледаш с кеф..... отколкото да си избираш по каталог. Там можеш да видиш неща/дори като единични бройки, които ги няма в каталога/. Като тези 2 мои фикуса. Направо са си велико попадение!!! А единия от тях никъде не мога да го намеря в интернет. Определено е кайчуков/еластика, но листата му са 1/4 от листата на обикновения фикус еластика.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 45 times
Been thanked: 64 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 24 окт 2017, 15:46

sylay написа:... единия от тях никъде не мога да го намеря в интернет. Определено е кайчуков/еластика, но листата му са 1/4 от листата на обикновения фикус еластика.

Казах ли, че това са растенията от личната ми колекция, които трябваше да разпродам заради преместването ни във Флорида? Затова сред тях има и по-редки видове, събирал съм ги с години.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
sylay

Непрочетено мнение от sylay » 25 окт 2017, 10:44

Не, не знаех! Значи ли това, че тук затваряте Палм Центъра ТУК?! Дано не е така.....
Това е едно от малкото места, от които човек можеше да си купи прекрасни растения на разумна цена. <sweat>

Между впрочем намерих името на въпросния фикус: FICUS AUSTRALIS в "Асортимент в Разсадника" на Палм Центъра. Не знам дали това е от личната ви колекция, но за пръв път за него не мога да намеря нищо в руските форуми.

Ако Палм Центъра в Пловдив продължи да съществува, може ли все пак да доставите и тук за продажба ТАБЕРНЕМОНТАНАТА /по-лесният двойник на гарденията/ и АГЛАЯТА разбира се?

vinil
Регистриран: 22 авг 2013, 12:39
Район:
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от vinil » 25 окт 2017, 16:36

sylay, ти не успя ли да вкорениш Табернемонтана от silviia, не бяхте ли се договорили за резник? Аз мисля, че тя може и тук да се намери- поне най-разпространеният сорт-divaricata, в Ботаническата на БАН вероятно...

А и Maria- Joanna не пише- какво ли стана с Аглаята, вкорени ли се? <hmmm> Аз може би ще си изпрося резници от Русия, но не знам дали ще успея да ги вкореня, а и дългото пътуване ще им се отрази зле. Но това са дългосрочни планове, за догодина- живот и здраве!

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

Потребителски аватар
sylay

Непрочетено мнение от sylay » 26 окт 2017, 10:37

vinil, ами говорих по телефона със silviia, и се уговорихме за резник на табернемонтаната, обаче явно нещо се е случило и нищо не пристигна. Аз не исках да я притеснявам повече и за това не и се обадих втори път. Така, че разчитам на това да си купя. В БАН не знам дали има. Гадното там е, че дори да има продават само на място. За това разчитам на Палм Центъра, но ако се изместят и те, не знам каква алтернатива ще имаме.

За аглаята разчитам единствено на Палм Центъра. Както и за други хубави неща.

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 26 окт 2017, 12:36

В Ботаническата на БАН и аз не помня откога не съм ходила, макар че и с колата моите хора ме водят с хиляди уговорки. А с градския транспорт е още по- неудобно, особено ако се натоваря с растения. Имам приятелка, която пращах от време на време, но и на нея ѝ е много далече и не ми се иска да я притеснявам повече. Няколко пъти ходих на изложението на Флора в НДК, че поне е в центъра, но там не винаги изнасят целия асортимент. Като питам за конкретно растение, отговарят, че има, но в Ботаническата градина- откъдето, както казваш, не изпращат, за съжаление. Макар че имат доста големи финансови затруднения /като всяка държавна институция/ и ако имаха практика да изпращат, мисля, че това в известна степен ще увеличи продажбите. Но вероятно си имат някакви причини да не процедират така.

Ама аз и на теб не мога да ти се начудя- скоро прочетох, че си ходила в Гърция- вместо да береш срамовете на бабите, да беше направила една обиколка на разсадниците! Аз случайно засякох 2-ма частни търговци, които само с това се занимават- внасят растения от Гърция...Не че там могат да се намерят кой знае какви редки и екзотични растения, но поне за Табернемонтана и Бугенвилеи съм сигурна, че внасят. И други някакви, които за мен не представляват интерес, но при всички случаи си имат клиенти.

Еееех, тази Аглая....наистина нямам представа откъде можем да си я набавим, аз и други растения искам, но едно е да искаш, друго е да можеш. Затова напразни надежди не храня- ако се появи някаква възможност- добре дошла, ако не- няма какво да се направи. <crying>

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

Потребителски аватар
sylay

Непрочетено мнение от sylay » 26 окт 2017, 14:36

<smile134> vinil, това с разсадниците го пробвах и то многократно, и то не само в Гърция, НО УВИ..... никъде "не ме огря". Навсякъде отговорът беше:"това не влиза в маршрута пътуването". 2010 ходих в Италия. Там разсадници бол.. сума ти хора от рейса изкъсаха цветя и клонки от дървета де що видят. Една жена попита екскурзоводката/момиче от моя град и моя квартал/ може ли да спрем в някой разсадник и да си купим по нещо, вместо хората да изпокъсват цветята. Екскурзоводката я препрати за отговор при мен, защото вече многократно ми била отговаряла на същия въпрос. Отговорът е : "НЕ!!!"
Честно, не знам защо Тур операторите не включват в пакетите си до близките държави посещение на някоя Ботаническа Градина или Градински Център. Повечето от пътуващите с удоволствие биха си купили по някоя хубава саксия с растение за спомен, отколкото разни неща, които спокойно можеш да си ги купиш и от тук.
Преди 3-4 години бях за 4 дни на екскурзия в Гърция/Лефкада/ и видях прекрасни растения, някои от които не съм виждала тук. В магазините им за цветя обаче се продаваха 1:1 стандартните холандски растения, които се продават и тук. От там за спомен си купих 1 индрише малко по-различно от нашето, но и до днес именно с това индрише съм запомнила Лефкада. Всички други дрънкулки купени купени от там изчезнаха някъде.
Там обаче видях 1 мушкато гигант - над 2 метра. ЛЕЛЕ КАКВА КРАСОТА!!! Толкова години го търсих като сорт и никъде не можах да го открия до тази година. Едва го намерих и с много убеждения едва си го купих от София. Не искаха да ми го продадат на бройка. Моя цвят е този/снимката не е моя/:
Изображение
Но растението става над 2 метра. Това, което видях в Гърция беше червено. Фирмата е немска, но в София имат представителство.
Последна промяна от sylay на 30 окт 2017, 16:37, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 27 окт 2017, 05:47

sylay написа:... Значи ли това, че тук затваряте Палм Центъра ТУК?! ...

Кой изобщо е споменавал нещо за затваряне на разсадника Палм Център - Пловдив? Въщност, знам кой, но не и аз.

Разсадникът си работи здраво и имаме планове за развитие. Лично участвам в ръководството, но вече не съм единствен собственик.
От три месеца живея със семейството си в Южна Флорида. До кога? Целта ни е да изучим децата, после нямаме намерение да стоим тук. Засега.
Нещата с планирания разсадник стават бавно, защото растенията растат бавно. Занимавам се малко и с озеленяване и подръжка, колкото да трупам опит при тропически условия, да имам достъп до повече растения, а и да изкарвам по някой лев, че иначе е скучно. Това е.

Потребителски аватар
sylay

Непрочетено мнение от sylay » 27 окт 2017, 09:43

Не! Неее.... никой нищо не ми е споменавал. Извинете г-н Донов. Сама стигнах до извода. Всъщност не беше никакъв извод. Просто въпрос, инспириран от ваше изказване.
Напоследък около мен напускат хора и ми стана жал, като чух, че разпродавате колекцията си "заради преместването в ..." Помислих си, че и вие напускате безвъзвратно заради перспективната чужбина и затова попитах дали Палм Центъра ще продължи да работи.
След като вече знам, че ще продължи поне съм спокойна/и не само аз/, че поне има нещо хубаво, което да остане тук за нас, любителите на растения.

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Район: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 28 окт 2017, 22:35

Отдавна не съм влизала във форума, но си имам оправдание - ангажименти със срокове към работата плюс майстори вкъщи.
И така: по въпроса за аглаята - резникът в субстрата почерня, окапаха му листата и приключи земния си път. Но резникът във вода, смесена с хормон е ето така на дата 5 октомври.
Изображение
Понеже тук външните температури са доста високи реших, че не е нужно да го топля с нагревател отдолу. И забелязах, че като престанах с отпляването, развитието на евентуални корени просто спря. От 2 дни пак го топля и има резултат. Вече се забелязват връхчетата на бъдещите корени. Не знам при какви условия руснаците или китайците вкореняват аглаята, че за 2 седмици да имат корени и след 3 вече да садят. Може би хормонът е по-активен. Но, важното е, че шанс има!

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/

Потребителски аватар
Maria-Joanna

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 28 окт 2017, 22:46

Vinil, не е толкова голям проблема с отиването до Ботаническата градина на БАН. Когато съм София обикновено отивам до там с градския транспорт (от центъра), а след като се натоваря с растения взимам такси. До центъра (Халите) ми излиза около 7 лв, което не е толкова страшно. Почти съм сигурна, че имат Табернемонтана. Може би не е лошо първо да им се обадиш и да попиташ дали имат малки растения, за да не биеш път напразно. Знам и откъде можеш да вземеш мусенда, но мисля, че правилата на форума не позволяват да се споменават други разсадници.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 29 окт 2017, 10:42

Maria-Joanna, браво- предполагам, че вече Аглаята е с коренчета, много надежден вид има на снимката от 5.10. Но ако ме беше послушала да сложиш във вода и 2-та резника, може би щяха да се вкоренят- аз ти казах, че на опита на руснаците можеш да се довериш. Макар че, доколкото разбирам, изгнила е връхната част на резника, която е по-слаба и вероятно и във вода щеше да изгние. Както и да е, важното е, че все пак си успяла!

В Ботаническата градина на БАН не съм ходила доста време, но си спомням, че когато ходих, имаше Табернемонтана, обаче аз търся друг сорт, какъвто нямаше. Но обикновено това посещение съчетавам с някаъв друг повод, специално да се грабна за Табернемонтана или каквото и да е друго, не е оправдано. София ми е на повече от 300 км и винаги, когато ходя, едва успявам да си свърша по-важната работа. Затова казвам, че с градския транспорт до там ми отнема доста време- времето, прекарано там не го броя, защото отнема часове и я посещавам предимно когато съм в София за няколко дни.

Не знам защо си останала с погрешно впечатление, че търся Мусенда- аз си имам, друг е въпросът как ще изкара зимата при мен... <hmmm> Зависи и какъв сорт е- аз харесвам само 2 сорта в 3 цвята, към останалите не проявявам интерес, макар че всеки сорт си има своя чар. Но мои близки, на които не мога все още да дам резник, имат желание, така че мога да ти дам ел.поща, на която можеш да ми пишеш, ако желаеш. Просто за да съм полезна на други, които искат, но няма откъде да купят. Макар че аз се досещам кой продава, мога да предположа и на каква цена, но аз от този търговец НЕ КУПУВАМ! <red card> Но всеки друг, дори от близкото ми обкръжение, може да пазарува откъдето си иска- аз не мога и не искам да се намесвам в техните лични решения.
Последна промяна от vinil на 29 окт 2017, 13:51, променено общо 1 път.

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 29 окт 2017, 11:30

За китайците не знам, но руснаците със сигурност имат много по- богат избор на добри препарати /писала съм го вече/, в т.ч.- на много добри и надеждни вкоренители. Само във вода, без долно подгряване, практикуват през лятото, но в края на сезона, колкото и да е топло, подгряването е задължително. Може би това, че си го преустановила за известно време, е забавило процеса на вкореняване.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 29 окт 2017, 19:34

vinil написа:... но в края на сезона, колкото и да е топло, подгряването е задължително. ...

Направи ми впечатление, че това, за което в България ми бяха нужни по 3-4 месеца, в Южна Флорида се случва за 3-4 седмици. Говоря за поникване на семена, прорастване на грудки и ризоми, вкореняване и растеж. Но до преди 4-5 дни температурите бяха поне 30-32 градуса през деня и поне 25-27 градуса през нощта.
Температурата очевидно има значение.

Потребителски аватар
Maria-Joanna

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 29 окт 2017, 23:27

Vinil, прощавай, но объркването е тотално - и за мусендата, и за твоето местоживеене. Явно, че съм чела написанот по диагонал.
Във водата с хормона сложих именно връхната част на резника. Забелязах, че калусите се появиха върху по-зелената част, а там където резника е леко вдървенен няма нищо. Заключението е ясно. Трябва да се взимат връхни резници около 15 см.
Господин Донов, абсолютно сте прав за температурата. При нашите условия просто подгряването е задължително. Да, при вас сега всичко става по-бързо и с по-голям процент успеваемост, но пък тук, на Балканите, предизвикателството е по-голямо. Е, и разходите. Лампи отгоре, нагреватели отдолу <406> Уж да ги излъжем, че са в тропиците.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Гардения съм, но не съм цвете
    от Gardenia » 10 апр 2013, 10:51 » в Кои са членовете на форума
    17 Отговори
    1171 Преглеждания
    Последно мнение от Венета
    30 юни 2013, 13:42
  • New post Butia odorata в Родопската Яка
    от Kiril Donov » 11 фев 2016, 22:55 » в Бутия (Butia)
    4 Отговори
    1112 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    09 май 2017, 16:11
  • New post Butia capitata var. Odorata, Бутия Одората
    от reimbrant » 24 яну 2015, 11:39 » в Бутия (Butia)
    8 Отговори
    1413 Преглеждания
    Последно мнение от reimbrant
    26 яну 2015, 07:30
  • New post Cestrum nocturnum, Нощно цвете, Кралица на нощта
    от mhronev » 09 апр 2013, 10:11 » в Екзотични цветове (Exotic flowers)
    146 Отговори
    14561 Преглеждания
    Последно мнение от sylay
    27 юли 2018, 09:55
  • New post Тàка, Черна лилия, Цвете-прилеп (Tacca sp.)
    от achovd » 26 апр 2016, 16:51 » в Цъфтящи видове
    4 Отговори
    737 Преглеждания
    15 юни 2018, 06:30
  • New post Jubutia hybrid (Хибрид Jubaea chilensis x Butia odorata)
    от Kenar_UK » 26 фев 2016, 04:21 » в Юбея (Jubaea chilensis)
    9 Отговори
    1503 Преглеждания
    25 юни 2017, 23:11

Върни се в “Южни и екзотични декоративни видове (Subtropical and exotic ornamental plants)”