Aglaia odorata (Парфюмно цвете)

За различни южни и екзотични видове, които се ползват с декоративна цел, без палмите и цитрусите.
Потребителски аватар
sylay
Любител на южните растения
Регистриран: 25 яну 2014, 12:13
Район: ПЛОВДИВ
Любимо растение: Мурая
Любим климат: субтропичен
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Aglaia odorata (Парфюмно цвете)

Непрочетено мнение от sylay » 27 юли 2017, 10:09

Не се продава в БГ. Превеждам директно и слагам снимки от нет-а и ако ни харесат данните на растението, можем да помолим г-н Донов да се опита да го достави в Палм Центъра.

КИТАЙСКО ПАРФЮМНО ЦВЕТЕ
Aglaia odorata

Изображение

Българско название: Ароматна Аглая
Латинское название: Aglaia odorata
Семейство: Мелиеви (Meliaceae)
Родина: Китай, Индокитай
Трудност на отглеждане: За начинаещи
Осветление: Ярка светлина
Влажност на въздуха: Низка

превод:
С ароматната аглая се запознах не отдавна. Тя е известна като китайското парфюмно цвете или като китайско оризово цвете. Цветовете и са много малки и приличат на мъниста около 2-3мм в диаметър. Те никога не се разтварят. Да ароматизираш домът си с живо цвете е много привлекателно, особено ако цветето е красиво, лесно за отглеждане и почти непрекъснато цъфти. Аглаята благоухае денем. Нощем почти не се усеща.
Растението е наречено на Аглая - древногръцката покровителка на творците, на изяществото и величието. Алгая е една от 3-те богини от свитата на Афродита.
Изображение
Аглаята е растение от Индокитай. Представлява малко елегантно дръвче, което може да се оформи и във вид на храст. Плодоносенето на растението не е толкова често, особено в домашни условия. Плодът е червен. Аглаята се размножава главно с резници. На светло и топло цъфти обилно почти цяла година. Търпи подрязване с цел оформяне на короната.

Изображение
На снимката аглаята е удвоила размера си за 5 месеца и разцъфтя през пролетта. Растението цъфти бързо, бивайки дори съвсем мъничко. При това растение/40-50 см/ аромата му се усеща на разстояние няколко метра.

Аромата е ефимерен. Някой го определят като цветно-цитрусов или между праскова и кайсия. Трудно е да го усетиш ако завреш носа си в цветето, но лесно се усеща на прилично разстояние няколко метра при движение на въздуха. Използва се в парфюмната индустрия като съставна част на някои парфюми.
- Моите аглаи държа в саксии на улицата/в Русия/ и всеки път, когато минавам покрай тях ме лъхва цитрусовия им аромат. Когато аглаята ми порасна достатъчно, взех резници от нея и си захванах още няколко растения. Лесно се захваща от резници, както вече споменах.

Изображение

Аглаята не изисква големи грижи. Най-главното е слънчева тераса, въпреки че и в полу-сянка може да цъфти успешно. Необходими са и много рохкава почва и често поливане. По мои наблюдения през лятото на въздух/открито и слънце аглаята започва доста бързо да расте.

Потребителски аватар
sylay

Re: ПАРФЮМНО ЦВЕТЕ

Непрочетено мнение от sylay » 27 юли 2017, 12:01

Сега превеждам и малко коментари от руски:

- Горещо бих препоръчала на любителите на цветята да си отглеждат това стайно дръвче. То има един голям плюс, даже огромен позитив... Аглаята не се напада от вредители!!! Колко време вече я отглеждам и не съм забелязала нищо по нея, въпреки че стои до заразени растения.
- От всички мои дръвчета вкъщи се избавих. Само аглаята не можах да прежаля. Занесох я на работата ми в офиса. Имам си там 1 ъгъл и там си я държа. А според мен листата и малко приличат на мурая. Има и джуджевидна аглая.
- моята е такава: Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 95 times

Re: ПАРФЮМНО ЦВЕТЕ

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 27 юли 2017, 18:35

Интересно. По принцип смятаме да съберем повече видове ароматни растения в разсадника, ще се огледам и за този вид Аглая. За щастие, Данчо се оказа много отворен към такива идеи. Дори се захвана с размножаване на Адениум и смята да продължи с Плумериите. Ще събираме нови колекции явно.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

vinil
Регистриран: 22 авг 2013, 12:39
Район:
Been thanked: 1 time

Re: Aglaia odorata (Парфюмно цвете)

Непрочетено мнение от vinil » 27 юли 2017, 22:22

И аз от доста време наблюдавам това растение, но като започнах да го търся, пак се оказа, че се предлага само в щатски сайтове. Имам смътен спомен, че се предлагаше в ebay и alibaba, но сигурно пак от американски търговци. Не си направих труда да погледна, защото и от европейски да беше, шипингът е безумно скъп и се бях отказала. sylay, ти сега нямаше друга работа, ами пак ме накара да се размечтая- наистина се надявам г-н Донов да успее да ни зарадва и с това растение, както с много други... <curtsey>

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

Потребителски аватар
sylay

Непрочетено мнение от sylay » 28 юли 2017, 13:07

Хахахаха,
vinil какво да правя като ме е ударило тази година на ароматни растения?!
Минала година бях на вълна "люти чушки".
А от aliexpress не купувай семена!!! Лично си изпатих покрай лютите чушки. Там едни хубави картинки са сложили на семената, но никога не пониква това за което си платил.
Там поръчваш зеле, излиза/пониква морков. <smile134> <smile134> <406>

Наистина ще се радвам, ако и в Палм центъра, ако не тази година то поне другата се доставят от тези прекрасни живи аромати. След като руснаците го отглеждат успешно като стайно растение и казват, че е абсолютно безпроблемно, при нашия климат би трябвало да е още по-безпроблемно.
Така си мисля!
Благодаря на г-н Донов!

Оооо, ароматни растения ли искате?! Готово!!!
Пускам темата за следващото "елементарно за отглеждане" и лесно за намиране, поне в Гърция. Пускам темата за АЛОЙЗИЯ/ЛУИЗА. Тя освен, че мирише силно и се яде.

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 28 юли 2017, 19:50

Лошото е, че мен "ме удря" всяко растение, което ме грабва от пръв поглед, а пък ако ухае- още по-добре! Имам пред вид да мирише хубаво, защото има красоти, които смърдят ужасно- такова нещо няма да купя, колкото да ми харесва!

Тази лимонена върбинка не ме впечатли толкова като цвят, колкото заради лечебните качества на листата ѝ, които се продават и тук. Мисълта ми е, че ароматът при мен не е водещата причина, за да харесам някое растение. Така че аз се надявам г-н Донов да ни достави не само ароматни, а изобщо- красиви и в същото време- не чак толкова капризни растения. Макар че в по- малка или в по-голяма степен всички екзотики са си капризни, но не ми се отглеждат мушкати, макар че и такива имам няколко- сами се гледат и цъфтят безотказно.

Иначе руснаците са на светлинни години от нас по отношение на екзотиките- гледала съм няколко сайта, в които се предлагат растения, които съм срещала само в американски сайтове. Но са малки вкоренени резници и не се знае в какъв вид ще пристигнат, ако изобщо някой се навие да изпрати нелегално в Бг.

От чуждестранни сайтове съм купувала растение само веднъж- от ebay, от Америка ми поръчаха друго и ми го пренесоха- това са ми чуждестранните придобивки. Не съм любител на семената по принцип, защото, както казваш- "ще поръчам зеле, а ще поникне морков" <Ah, no>

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Район: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 18 авг 2017, 22:58

sylay написа:Минала година бях на вълна "люти чушки".

Sylay, с лютите чушки/чилитата проблемът е, че много лесно се кръстосват и ако при цъфтежа не са защитени с марля или отдалечени от други чилита - никога не се знае какво ще се пръкне. Затова семена за чили се поръчват само от проверени производители. Ако имате интерес ще ви намеря адреса.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/

Потребителски аватар
sylay

Непрочетено мнение от sylay » 23 авг 2017, 16:37

Благодаря, Мария! <love>
Увлечението обаче, вече ми мина. От тук нататък ще си следвам само първоначалния курс на действие, който е:

САМО И единствено МНОГОГОДИШНИ РАСТЕНИЯ
По-евтино излизат!

Сега само ще чакам и ще се оглеждам, кога/дали г-н Донов ще успее да се сдобие с АГЛАЯ, както и с други лесни за отглеждане ароматни, упойващи растения.
Направо си чакам "жълтия ориз":
Изображение

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 24 авг 2017, 10:19

И аз- след теб на опашката! Видя ли в "Общи въпроси" какво съм ти написала? Погледни и си кажи мнението, макар че аз сега, преди зимата, преустанових "търсенето", но напролет- живот и здраве, може би ще продължа- времето ще покаже...

Потребителски аватар
sylay

Непрочетено мнение от sylay » 28 авг 2017, 17:13

vinil написа:Видя ли в "Общи въпроси" какво съм ти написала? Погледни и си кажи мнението, макар че аз сега, преди зимата, преустанових "търсенето", но напролет- живот и здраве, може би ще продължа- времето ще покаже...

<coquette> <embarassed> Не vinil! Дори не знам в общите въпроси в коя тема да погледна.
Коя е темата в която си ми писала?

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 29 авг 2017, 08:57

Ами защото мина доста време, откакто обсъждахме /аз пък вече не помня в коя тема беше точно/какви цветя искаме да си купим. Затова вече си забравила, както и аз, но темата е на elitka- "Нашите списъци с желани растения за 2017 г."

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Район: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 11 сеп 2017, 20:02

Момичета, в четвъртък, живот и здраве да е, ще пристигнат резници от аглая. Благодаря на Sylay за информацията за това растениие, което наричат още перлена орхидея, защото според някои ценители аромата му много наподобявал малките китайски цимбидиуми. Нямам ги и не знам какъв аромат имат. По-голямата част от днешния ден прекарах ровейки се из нета. Трябва ми повече информация за вкореняването на тези резници. Време ли е, не е ли враме. Растението-майка в момента е в цъфтеж - това ще попречи ли на вкореняването? В повечето сайтове прочетох, че трудно се вкоренява, а информацията, която дава Sylay e, че е лесно. Хайде заедно да се опитаме експериментът да успее - после ще играят ножиците.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/

Потребителски аватар
sylay

Непрочетено мнение от sylay » 13 сеп 2017, 09:53

Maria-Joanna,
съжалявам, че не запомних страницата. Едно момиче разказваше, колко лесно се вкоренява и че тя имала вече около 10-на саксии от вкоренени резници.
Ако се притесняваш, че се вкоренява трудно, напиши в търсачката на палм-форума "вкоренител". Имало някакъв много добър вкоренител, струвал около 20лв и вкоренявал и най-трудните за вкореняване резници.
Чакай ще потърся и ще ти кажа...

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 13 сеп 2017, 10:32

Скъп вкоренител съм ползвала преди години- Clonex, но не забелязах кой знае каква разлика между него и по-обикновения на прах. Може би защото аз просто не вкоренявам растения в почва и в джифи.

Потребителски аватар
sylay

Непрочетено мнение от sylay » 13 сеп 2017, 10:42

Скъпия вкоренител, за който ти говоря е CLONEX
Много го хвалят, но струва 18-20лв.
Сега видях, че и Vinil е писала за него. Аз лично го нямам, така че нямам личен опит, но преди година четох тук във палм-форума много добри отзиви за него.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Гардения съм, но не съм цвете
    от Gardenia » 10 апр 2013, 10:51 » в Кои са членовете на форума
    17 Отговори
    1406 Преглеждания
    Последно мнение от Венета
    30 юни 2013, 13:42
  • New post Butia odorata в Родопската Яка
    от Kiril Donov » 11 фев 2016, 22:55 » в Бутия (Butia)
    4 Отговори
    1289 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    09 май 2017, 16:11
  • New post Butia capitata var. Odorata, Бутия Одората
    от reimbrant » 24 яну 2015, 11:39 » в Бутия (Butia)
    8 Отговори
    1593 Преглеждания
    Последно мнение от reimbrant
    26 яну 2015, 07:30
  • New post Cestrum nocturnum, Нощно цвете, Кралица на нощта
    от mhronev » 09 апр 2013, 10:11 » в Екзотични цветове (Exotic flowers)
    154 Отговори
    16984 Преглеждания
    Последно мнение от Maria-Joanna
    05 окт 2018, 00:15
  • New post Тàка, Черна лилия, Цвете-прилеп (Tacca sp.)
    от achovd » 26 апр 2016, 16:51 » в Цъфтящи видове
    4 Отговори
    877 Преглеждания
    15 юни 2018, 06:30
  • New post Jubutia hybrid (Хибрид Jubaea chilensis x Butia odorata)
    от Kenar_UK » 26 фев 2016, 04:21 » в Юбея (Jubaea chilensis)
    9 Отговори
    1723 Преглеждания
    25 юни 2017, 23:11

Върни се в “Южни и екзотични декоративни видове (Subtropical and exotic ornamental plants)”