Коледна Звезда

За различни южни и екзотични видове, които се ползват с декоративна цел, без палмите и цитрусите.
Потребителски аватар
sylay
Любител на южните растения
Регистриран: 25 яну 2014, 12:13
Район: ПЛОВДИВ
Любимо растение: Мурая
Любим климат: субтропичен
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Коледна Звезда

Непрочетено мнение от sylay » 22 дек 2017, 12:31

Днес ми я подариха!
Как да я отглеждам?
Преди години си купувах от Кауфланда, но все и окапваха листата и понеже умираше я изхвърлях.
Наскоро продавачка в цветарски магазин и моя клиентка ми каза, че през зимата им окапвали листата и преспивали. На пролет пораствали доста т.е. не е трябвало да ги хвърлям.
Как да я отглеждам тази - новата? Имате ли опит?
Растението е високо 2 педи и е красиво, а за експеримента не искам да го изгубя.
Последна промяна от sylay на 23 дек 2017, 23:09, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: КОЛЕДНА ЗВЕЗДА

Непрочетено мнение от achovd » 22 дек 2017, 22:23

Моя скромен опит е следния - без директна слънчева светлина, на хладно през зимата и умерени поливки, но никога да не остава суха и никога на жега - а лятото да е на сянка ми се струва най-добре. Опитвам се вече няколко години с това растение, но все не успявам - изпускам го по някое време, най-често в горещите месеци.

vinil
Регистриран: 22 авг 2013, 12:39
Район:
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от vinil » 23 дек 2017, 11:30

А това растение за мен е "еднодневка"- преди години купувах за Коледа, никога не успявах да я съхраня до следващата, затова отдавна се отказах да си давам парите на вятъра, макар че цената ѝ е символична. В АБВ поща вчера ми попадна някаква статия за отглеждането ѝ- общи приказки, нищо конкретно и ценно като информация, но ако все още е там, можеш да я погледнеш.

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

Потребителски аватар
achovd

Непрочетено мнение от achovd » 23 дек 2017, 12:34

Не е еднодневка! Просто е капризно, но улучиш ли му условията всичко е наред. И аз си мислех като вас, но при един мой приятел, който грам не разбира от цветя, си расте супер с години наред. В хладен целогодишно хол е, зад пердета, които засенчват постоянно.

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 23 дек 2017, 12:54

Несъмнено е така- има си тънкости в отглеждането, но не го приемам като чак толкова атрактивно растение, че да се мъча и на него да угаждам. Според мен притежаването на Коледна звезда, предназначена за украса на Коледния интериор губи смисъла си, ако я скрия зад пердето или в мазето на хладно, щом не понася висока температура. Въпрос на гледна точка...За летния период съм съгласна- малко са растенията, които стоически издържат на върлата жега, а още по- малко- на пряка слънчева светлина.

Скоро си мислех да попитам, защото възнамерявам да правя поръчка- получихте ли си растенията от Англия и в какво състояние?

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

BELLADONNA
Регистриран: 11 сеп 2014, 16:53
Район:
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от BELLADONNA » 23 дек 2017, 14:22

Изображение
Това е моята коледна звезда. На 4 години е. Зимата е в хола между бугенвилиите и китайскате ми рози, където е слабо осветено, температурата е между 10-20 градуса. Гледам да не се засуши. Лятото е на южна тераса, където се чуства много добре и обилно я поливам. Само че видът й няма нищо общо с традиционния вид , в който ми я подариха. Вади дребни листенца и един път не е цъфнала. Все чаках да умре и даже не съм я присадила в по-свястна саксия. Но и така ми харесва.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 32 times
Been thanked: 53 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 23 дек 2017, 16:30

vinil написа:Несъмнено е така- има си тънкости в отглеждането ...

Аз така и не ги усетих тези "тънкости".
За мен това беше "бабешко" цвете. Нямаше да си го купя, но на тъщата ѝ го подариха за Коледа и тя напролет ми го подари на мен. Взех го без особено желание, като смятах да го подложа на всякакви опити. За пресаждане и дума не стана, та аз дори бях решил да го зарежа навън за зимата...
Растеше си цяло лято навън до моите Плумерии, поливах го редовно. Наесен все пак ми дожаля и го прибрах на много светло и хладно място. Цъфна слабо, но достатъчно да ми предизвика интереса. Вероятно се нуждае от повече слънце, за да цъфне добре за зимата, защото за втората зима без колебание го прибрах в новата ми оранжерия вкъщи, а тя месеци наред ме изумяваше с такива цветове:

Изображение
Изображение

Излишно е да казвам, че първата ми работа за следващата есен, ще е да си купя Коледна звезда. Тази от снимките, дори не помня при кого отиде. А може и да е в разсадника.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
achovd

Непрочетено мнение от achovd » 23 дек 2017, 18:12

Цяло лято до Плумериите - на целодневно слънце ли е била? Ако е така, значи ключът е в поливките.

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 23 дек 2017, 19:20

Kiril Donov написа:
vinil написа:Несъмнено е така- има си тънкости в отглеждането ...

Аз така и не ги усетих тези "тънкости".

В интерес на истината- аз също, но не защото съм ги търсила и не съм ги открила, а просто защото не съм фен на това растение, това се подразбира от по-горните ми постове. За мен си е просто цвете- еднодневка, което използвах на Коледа за настроение, след което дори нямам спомен дали изобщо съм правила опити да го съхраня. Изречението, част от което което използвахте като цитат, написах в отговор на achovd, който изрази мнение, че е капризно, а аз нямам наблюдения и не исках да влизам в полемика. Иначе не аз, sylay търси информация за отглеждането му- аз го купувах преди 10 год., отдавна съм преустановила...

А Вие няма защо да чакате до другата есен- в Тайланд Мусендите са Коледни звезди, а Вие сте при тях <tropical> На мен дори ми стана обидно, когато една моя позната намери прилика между червената Мусенда точно с Коледната звезда, макар че има известно основание за това.

achovd, за поливките не знам, но мисля, че и светлината е важен фактор.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 32 times
Been thanked: 53 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 23 дек 2017, 23:05

Vinil, нищо лично, просто си избрах цитат от Вашия пост, за да развия моя отговор.
А иначе е безсмислено да купувам растения от Флорида, защото няма как да ги пренеса до България. От Тайланд със сигурност ще организирам внос щом се върна, но това е друга тема.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
sylay

Непрочетено мнение от sylay » 23 дек 2017, 23:42

Хахахахаааааа, <he-he>
vinil, май мненията ни с теб съвпадат почти по всички въпроси.
Това за Коледната Звезда, все едно аз съм го писала.
И аз като теб никога не съм проявявала интерес към това цвете. Като останеше 1 гола пръчка, директно заминаваше в боклука. Самата аз никога не бих си купила този "капризоид".
Когато ми го подариха и се върнах вкъщи, семейството ме погледна "на криво" за пореден път и трябваше да се оправдавам, че ни ги е подарил доволен клиент, на когото преди време помогнахме. Не мога да го изхвърля все пак. Много мил неочакван подарък за Коледа.
Въпросът за отглеждането му, който зададох е продиктуван от "спортен гъдел". Нещо като лек експеримент за отглеждането му, без да се впрягам много. Ако стане ОК, ако не заминава в боклука. Не го харесвам, но така или иначе го имам поне да поекспериментирам.

От руските форуми разбрах, че след Коледа му окапват листата. Остава на "гола пръчка" и това е нормално. Спира се с полива и се оставя около 2 месеца да си почине в студено място. Към края на февруари се реже на 7-10см. Започва да расте буйно и се разклонява. Това е растение на късия ден. 2 месеца преди цъфтеж се прибира в тъмен шкаф за 12 часа на денонощие, за да образува червените си листа, върху, които ще цъфнат невзрачните цветове..

Благодаря за отговорите на всички ви! ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ ПРИЯТЕЛИ!
Изображение Изображение
На руски е ПУАНСЕТТИЯ...
Последна промяна от sylay на 30 дек 2017, 16:47, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
achovd

Непрочетено мнение от achovd » 24 дек 2017, 01:01

Оставя се на студено, но колко точно? 10 градуса, като в студената ми стая или на остъклената тераса, където миналата зима падна до -5?

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 24 дек 2017, 12:03

sylay, ами виж се само- ти си ѝ намерила най-съкровените "тайни" във форумите на братята-руснаци, а не свиркаш- калпазанка! Между другото, сега като прочетох, се сетих, че и аз някъде съм срещала информация за този трик за цъфтеж- скриване на растението в шкаф. Само че нямам спомен дали точно за Коледната звезда се отнася, или за друго растение, защото едва ли съм се ровила точно за звездата. Пробвай- дано да се получи- ако не за друго, за спортния гъдел, както казваш...

Весела Коледа! <christmas>

vinil
Район:

Re: Коледна Звезда

Непрочетено мнение от vinil » 24 дек 2017, 20:41

Kiril Donov написа:Vinil, нищо лично, просто си избрах цитат от Вашия пост, за да развия моя отговор.
А иначе е безсмислено да купувам растения от Флорида, защото няма как да ги пренеса до България. От Тайланд със сигурност ще организирам внос щом се върна, но това е друга тема.

Това защо? Няма лошо в това, че сте цитирали част от поста ми, просто докато четях, останах с впечатление, че Вашият пост е отправен към мен. А аз наистина нямам никакво отношение към това растение и се "запених" да се обяснявам и уточнявам. Не съм си и помислила, че влагате някакво лично отношение! Както и да е- ако сте доловили нотка на обида- извинявам се!

Еееех, Мусендите.....Много добра идея за опит за внос от Тайланд! Не съм ходила, нямам и много точна информация, но от това, което съм чела, стигнах до извода, че в Тайланд няма Double Red...Доколкото си спомням, тя е австралийска селекция и незнайно защо се предлага само в Австралия и САЩ. А тази, която ми бяха донесли, беше преминала през много перипетии /вкл.частично измръзване при транспортирането от един щат до друг/ и при мен пристигна почти умряла. Цяло чудо е, че все пак успя да цъфне, но но успях да я съхраня през зимата, аз и за Dona Luz не съм сигурна, че ще успея....
Но има много други любители на това растение, хубаво е и те да имат достъп до него- който има подходящи условия, може да му се радва по-дълго време...

Весела Коледа! <christmas>

Потребителски аватар
sylay

Непрочетено мнение от sylay » 30 дек 2017, 16:54

vinil написа:Скоро си мислех да попитам, защото възнамерявам да правя поръчка- получихте ли си растенията от Англия и в какво състояние?

vinil за какви растения от Англия говориш????
Аз пак ли съм "проспала" интересното?

Отговори

Върни се в “Южни и екзотични декоративни видове (Subtropical and exotic ornamental plants)”