Албиция, Albizia julibrissin

За различни южни и екзотични видове, които се ползват с декоративна цел, без палмите и цитрусите.

Албиция, Albizia julibrissin

UNREAD_POSTот исака » 18 Юли 2011, 21:31

Здравейте! Радвам се да имам честа, да отворя тема за едно красиво дърво, предполагам познато на повечето от вас. Думата ми е за Албицията и по кокретно за Albizia julibrissin или персийското копринено дърво. Аз самият съм горд притежател на едно в двора си(макар да съм му малко сърдит заради напуканите плочки около него) и се грижа за още едно в градината на моята месторабота. Повода по който отварям темата, е това че вчера станах кръстник, на малко палаво момиченце и кръщенето беше в Кукленския манастир. Дървото в двора на манастира ме грабна с красотата си и никак не се стърпях да пиша по темата и много се изненадах, че досега никой не е отварял. Ето и снимка на самата албиция:
http://isaka.snimka.bg/?album;aid=199445;pid=24291522
Ето и на домашната която всяка година кастрим, четириметрови клони и на другата година почти не оставят плодни пъпки:
http://isaka.snimka.bg/nature/gradina.199445.22120517
На тази на местоработата, няма да публикувам, защото постоянно мръзне , скоро се върна от "оня свят" и сега има твърде жалък вид. Работя на място накрая на северната промишлена зона на Пловдив, На местоработата ми има големи басейни с вода и се чудя дали влагата оказва някакво влияние върху оцеляемостта на дървото. Знаейки, как всяка година премахвам сума ти измръзнали клони, много се изненадах, когато видях едно да си расте съвсем спокойно между блоковете в десети микрорайон в Люлин. Толкоз!
Аватар
исака
Градинар (Gardener)

Местоположение: Всички пътища водят към Марково-350м н.в.: 42° 03'с.ш./24°42'и.д.

Re: Албиция

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 19 Юли 2011, 09:01

Албиции растат и на (сигурно) почти 800 метра нмв на изхода на София за Петрохан пред едно заведение на разклона за Беледие Хан на практически голо поле. Вярно, там има никакви условия за инверсии, но и "примарният" студ и ветрове не са за пренебрегване. Много се учудвам, че в Пловдив мръзнат, трябва да има някаква друга причина. На село също комшията има над 10-годишна много красива такава, никога не е имал проблем с презимуването и определено мога да кажа, че този вид си е "на мястото" в страната ни. Има навсякъде по Видинско, Ломско, Козлодуй, Врачанско, поне в селата на 10-20 км от Дунава и очевидно растат без никакви проблеми пред очите ми, дето се вика. Това е!
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

UNREAD_POSTот исака » 19 Юли 2011, 13:04

Здравей Иво! Не се съмнявам и най-малко в това което казваш. Факт е, че след зимата, албицията на местоработата ми има много мъртви клони, а тази зима загуби всички. Бях решил да я махна тотално, но нещо ме накара да оставя основното стъбло, от което поникнаха нови клончета. Та не знам. Почвата около сградата не е хубава. Личи си, че е някакъв насип примесен със строителни отпадъци, но другите дървета се държат без проблем.
Аватар
исака
Градинар (Gardener)

Местоположение: Всички пътища водят към Марково-350м н.в.: 42° 03'с.ш./24°42'и.д.

UNREAD_POSTот Betur » 21 Юли 2011, 00:09

Миналата година в Бургас измръзнаха няколко такива дървета,който бяха малки,наскоро засадени.Интересно беше как една доста голяма албиция измръзна доста сериозно,като причината е,че е в градинката до гарата,където е под морското равнище и е било по студено.Възстанови се,но не изглежда така добре като преди.На 200-300 метра нагоре по улицата друго голямо дърво беше невредимо.
Betur
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Бобсъна » 21 Юли 2011, 07:40

Албицията е на ръба на оцеляването си в България...В Пазарджик има 2 голями,30 годишни дървета ,с диаметър на ствола към40-50 см,но растат в чудесен завет,между 4 етажни блокове и не са подложени на гадния зимен вятър!!
Другите ,дето са на открито,мръзнат и умират доста често,особено ако са засадени като малки дръвчета!!

Изображение

Виждал съм само една перфектна албиция ,в едно пазарджишко село,с невероятен самосев под нея-може би над 100 семеначета имаше.При повторното ми посещение след 2 години-дървото го бяха отрезали "че им правило много сянка"... Дявол
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот Shagrath » 21 Юли 2011, 11:06

Няма как да бъде на ръба на оцеляването, след като дава самосев. По - скоро може да се каже, че предпочита повечко завет
Shagrath
Градинар (Gardener)

Местоположение: 42° 4'52.98"N ; 25°56'0.70"E ; 140м. надморска височина ; зона 7б; северозападен Сакар

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 21 Юли 2011, 11:24

Тъста на моя комшия има още по-голямо дърво, което дава големи количества семеначета под себе си и в момента има няколко 1-2-3 годишни, насадени на различни места из селото. За другите райони не знам, но повтарям: в ниските части на Северозапада има вече огромно(нека е "голямо") количество от тоя вид и той отдавна не е екзотика. Определено оцелява без НИКАКЪВ проблем, саморазмножава се практически, което и мен ме учудва, но е неоспорим факт.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот ivo.tr » 24 Юли 2011, 19:01

В Пловдив има доста албиции и не съм забелязал някоя от тях да е измръзнала, можеби всичко е до конкретното место и растение. Аз също засадих една фиданка. Развиха се клончета и листенца отгоре, но сега почна да пуска листа и клончета отдолу. Дали да ги махна или да си ги оставя? Въобще подрязва ли се за да се оформи красиво дръвче. Ето и снимки:
IMG_1803.JPG
IMG_1802.JPG
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Бобсъна » 24 Юли 2011, 19:23

Мръзнат..може би е въпрос на сорт...А иначе махай ги тия издънки,не "звучи" добре като храст!!
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот ivo.tr » 24 Юли 2011, 19:50

Аз също си мисля че трябва да се махнат долните клони. Относно мръзненето имам предвид 2 дървета на братската могила едно до ХЕЙ и едно дърво много старо което се намира до стадион Пловдив където се продаваха преди билетите въпреки че е напукано е доста голямо и старо. Тях ги наблюдавам и всяка пролет се разлистват и нямат особени повреди.
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот maniak » 25 Юли 2011, 01:13

Албиции има и в Разград хи-хи Определено тези дървета тук са екзотика! Наистина явно страдат много от студените течения, защото тук има на няколко места в центъра на закътани места албиции, които дори миналата зима бяха с много леки измръзвания по-най тънките клонки само! Миналата зима в центъра темп. беше -23, -24 градуса все пак, но без грам вятър! В централната част знам около 7-8 по-големи дървета, но при някой има поражения, а при някой няма! Утре може да снимам такива, които редовно мръзнат клонки и такива, които почти нямат поражения! Тук започнаха да цъфтят в началото на месец юли! Виждал съм самосев под едно от дърветата, но само веднъж. Засадил съм 2 еднакви албиции едната е в двор в центъра, а другата в промишлената зона накрая на града! Тази в двора замръзна веднъж жесстоко като беше малка, но сега вече е голяма сигурно към 3-4 метра, а тази в промишлената зона се уби да мръзне откакто съм я посадил само тази година мина метър без измръзвания кажи речи, при минимална темп. от около -17 градуса там където е! Рязъл съм я няколко пъти и сега има 3 клона, които тръгват на 25 см. от земята понеже миналата зима замръзна до там където беше снега, пък другата в двора почти без повреди беше тогава!
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот stef » 05 Авг 2011, 08:50

Изображение

Доста "модерно" в момента дърво, особено в частни имоти, а тази на снимката е единствената, която общинските служби са се "сетили" да засадят неодобрение
stef

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 26 Авг 2011, 11:42

Според скромното ми мнение това дърво до 2-3 десетилетия ще стане част от пейзажа дори в диви и полудиви гори в много райони на страната - съдейки по изумителния самосев и оцеляване на дъртите растения :)
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот ivo.tr » 26 Авг 2011, 14:28

Щом ги видях насдени в Смолян, Златоград значи все пак и там оцеляват, а там е по-високо и би трябвало да е по-студено от Пловдив за другите райони незнам. Във Хвойна пък видях насадени палми в земята , но незнам дали са зимували.
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Бобсъна » 26 Авг 2011, 16:19

Следващият..да обяви вида за инвазивен...... Това е!
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

Следваща

Назад към Южни и екзотични декоративни видове (Subtropical and exotic ornamental plants)