Кискуалис, Квискалис (Quisqualis indica)

За различни южни и екзотични видове, които се ползват с декоративна цел, без палмите и цитрусите.
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 261 times
Been thanked: 782 times

Re: Кискуалис, Квискалис (Quisqualis indica)

Мнение от Kiril Donov » 21 юли 2019, 08:55

По-голяма саксия може да го убие в това състояние, особено сега - преди зимата. Трябва да е изпълнена много добре с отлично функциониращи корени, преди да мислите за пресаждане - само и единствено в късна пролет, разбира се.

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Любител на южните растения
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Район: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Мнение от Maria-Joanna » 21 юли 2019, 11:47

Аз, миналата година, го изгубих след успешно изкарване на зимата. Здраве да е. Може би пак ще се сдобия вече с по-голямо растение.

Радослав
Регистриран: 17 юни 2017, 17:43
Район: Търговище
Been thanked: 17 times

Мнение от Радослав » 21 юли 2019, 13:20

vinil написа:
20 юли 2019, 09:19
Саксията е Ф15 х12, а поливам когато почвата започне да пресъхва на повърхността, през 2-3 дни. Вероятно ще помислите, че е малка, но и живите корени са малко- има много загинали, които така са се оплели с живите, че не мога да ги разплета и да ги премахна.
Според мен основната ви грешка е малката саксия от 1,5 л. това растение е лиана ,която достига няколко метра и има нужда от обем .Вашата саксия е подходяща само за стартиране на растението и когато се запълни с корени трябва да се премести.Когато растението има мощна коренова система то ще се справя по лесно с проблемите ,отглеждането на растения в малки контейнери е много по трудно и изисква повече опит.Отглеждам пасифлори също лиани с бърз растеж и за мен контейнер от 20 л. е оптимален - и растението щастливо и аз спокоен.

vinil
Регистриран: 22 авг 2013, 12:39
Район:
Been thanked: 0

Мнение от vinil » 26 юли 2019, 09:06

Благодаря за съветите- засега се държи все още, надявам се да се размине само с този листопад и да оцелее. Съгласна съм, че саксийката му е малка, дори стигнах до извода, че това коренище, за което мисля, че не е живо, в същност може и да е, или поне част от него. А е открито и изсъхва бързо, но ако го разбутам да го преместя- поне да го покрия, наистина може да се окаже фатално.

Maria-Joanna, съжалявам за вашето растение- ако имате възможност, купете си вегетативно размножено и по-голямо. Аз също бих си купила друго, но няма как. Въпреки че в домашни условия и големите страдат през зимата и най вече- в периода на адаптиране през пролетта. А как се развива Aglaia odorata?

Отговори