Кискуалис, Квискалис (Quisqualis indica)

За различни южни и екзотични видове, които се ползват с декоративна цел, без палмите и цитрусите.

Re: Кискуалис, Квискалис (Quisqualis indica)

UNREAD_POSTот vinil » 19 Авг 2017, 12:21

Относно растението на приятелката ви- <bravo2> на стопанката му, наистина е огромно- дай, Боже, всекиму! Аз нямам никаква представа колко студени са зимните месеци в Ниш, както и какви са цените за отопление, за да може приятелката ви да отнема топлина от обитаемите помещения и да я "отдава" в остъкления балкон, при това с рекордно високи за такова помещение температури. Ако сте прочели внимателно, наскоро обсъждахме и този, иначе наистина удобен, вариант за отглеждане на растенията. И ако сте, със сигурност сте разбрали, че такъв вариант могат да си позволят много малко хора. И achovd, и sylay споделят, че температуата в остъклените балкони през големите студове, е 0 градуса, което налага примъкване на растенията в къщи.

За мен е недопустимо, неприемливо и възмутително, че в 21-ви век много семейства успяват да отопляват и обитават 1-2 помещения, за да спестят средства за храна, издръжка на деца и каквито се сетите приоритетни нужди и необходимости. Независимо дали отоплението е на ток, твърдо гориво, или централно- всички варианти са непосилни за по-голямата част от населението, защото цените за отопление са кощунски високи. Вероятността и възможността за отопляване на остъклен балкон се подразбира...

Но както казвате- "пусти мерак"! Което импулсивно ме подтиква да го кажа на жаргон- "тръгнали сме с трици маймуни да ловим" <he-he> Но когато желанията ни са по-големи от възможностите, ще се препъваме в саксиите из къщи, ще понасяме разочарования, когато не можем да осигурим условия на екзотичните растения....Важното е, че не се отказваме! <thumbup>
"Първа и втора класа в самолета кацат по едно и също време".- Ст.Джобс
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Maria-Joanna » 19 Авг 2017, 23:40

Vinil, не се отказваме, но забелязвам известен песимизъм в поста ви. Недейте така. Ние сме направо пионери в отглеждането и разпространението на топлолюбиви растения. Може би отръки ни идва и затоплянето на климата, но истината си е една - на пръсти се броят хората, които се впускат в експериментално отглеждане. С цената на жертви и финансови салто морталета. дали някой преди 15-20 години е предполагал, че по дворовете ни ще растат банани, маслини, средиземноморски храсти? Преди повече от 25 години, когато посадих първия си бамбук идваха хора да го гледат като чудо невиждано. А сега бамбук под път и над път. затова - експериментите продължават.
Климатът в Ниш е остро континентален, нещо като Плевенския. Горещи лета и ужасно студени зими. Остъкленият балкон е остъклен със стъклопакети, така че изолацията през зимните месеци е максимална. Тя има и голяма колекция адениуми, които й зимуват в мазето. Кискуалиса сигулно се е адаптирал на по-ниски температури в сравнение, например, с Иланг-Иланга, който беше закупен от Италия като оформено дръвче и не можа да избута първата зима.
Да, права сте за формата на растенията, когато са от резница и семенак. Аз просто съм се амбицирала тази китка да просъществува при мен и да цъфне. С първото растение си платих данъка и сега новото трябва да изпълни очакванията ми.
И аз се препъвам в саксии из къщи, а тези, които не могат в оранжерията са доста. на всичкото отгоре повечето са дървета и храсти отглеждани с години - 10-15-20 и вече са размери трудно влизащи в помещения. Да не говорим за 100 литровите саксии. Но, когато мимозите започнат да цъфтят, всичко им прощавам.
Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/
Аватар
Maria-Joanna
Градинар (Gardener)

Mясто: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Любим климат: субтропичен

UNREAD_POSTот vinil » 21 Авг 2017, 13:13

Права сте, по това време всяка година съм в известна степен песимистично настроена, защото наближава времето, когато тези цъфтящи в момента красоти ще бъдат подложени на тотален стрес. По тази причина вече обмислям вариант за подобряване на условията им, но за това ще пиша в подходящата тема "Оранжерии и зимна защита". Там обсъждахме нещо с г-н Донов, но имам някои конкретни въпроси към вас, освен това основните и най-важни съвети от него вече ги получих, но бих помолила да споделите своя опит по други въпроси.
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 22 Авг 2017, 04:59

vinil написа:... за това ще пиша в подходящата тема "Оранжерии и зимна защита"...

Ако ще започвате проекта си, най-добре ще е да отворите собствена тема само за Вашия проект. Така няма да разводняваме нещата, а цялата информация ще остане - освен за Вас, също и за всички, които обмислят подобни проекти.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот Maria-Joanna » 23 Авг 2017, 23:52

vinil написа:но бих помолила да споделите своя опит по други въпроси.

Кои и какви въпроси? И къде ще ги дискутираме? С удоволствие ще споделя опита и грешките си.
Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
Аватар
Maria-Joanna
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот vinil » 01 Сеп 2017, 20:43

Изображение
Изображение
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот vinil » 01 Сеп 2017, 21:38

И да искаме, няма как този красавец да се стеле по перголите и оградите ни... Но аз съм изключително щастлива, че макар и ограничен в саксия, цъфна от всички възможни клонки, дори от 12-13 сантиметровите и все още упоява с аромата си! <Flirt>

Г-н Донов, сигурно пак ще ме критикувате, че цветът не е интензивен- сега си давам сметка, че може би причината за това е в телефона ми, в действителност и Кискуалисът, и Мусендата, са с много по- наситен цвят.
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот sylay » 06 Сеп 2017, 00:26

Не е интензивен ли?????!!!!!!! Ама че красотаааа!
Връщам си думите назад за това, че казах, че вашите растения са "невзрачнички" в сравнение с това от снимката, която споделих.
Винил, БРАВО! <bravo2> <bravo>
Надмина всичките ми очаквания. <bow> Ти си моя пример в отглеждането на КУИСКАЛИСА.
Аватар
sylay
Градинар (Gardener)

Mясто: ПЛОВДИВ
Любимо растение: Мурая

UNREAD_POSTот vinil » 06 Сеп 2017, 11:32

Сакън! Само не взимай пример от мен- виж Maria-Joanna какъв огромен храст е качила, презимувал няколко зими, а аз все нещо прецаквам. Не толкова през зимата, както писах и някъде другаде, отколкото през пролетта- трябва много внимателно и плавно да се приспособява навън. А бе главоболие си е за ей-такива като мен, които се поддават импулсивно на желанията си, без да се вслушат в здравия разум...

А цветовете наистина са по-светли, по-скоро самите снимки са светли, защото качването им тук преминава през 3 етапа- най-напред ги снимам с моя телефон, след това ги препращам на тел.на сина ми, защото от неговия прикачването става по- бързо. И като направя съпоставка м/у първия и последния образ, стигнах до това заключение, но това е положението. С фотоапаратите им не ми се занимава- фотографията не ми е силна страна, по- лесно ми е с телефона.

Но най- важното е, че растенията са натюр- без "грим" и фотошоп и ме радват и в този вид! <thumbup>
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Maria-Joanna » 17 Сеп 2017, 00:11

Vinil, отговарям на въпроса ви за пресаждането на кискуалиса. Не, не съм го пресадила. Ще изчакам пролетта защото сега не му е времето Най-много корените да излязат през дупките на саксията, но това не е толкова страшно. Всяко пресаждане е стрес за растението и ако условията му не са подходящ (топлина+светлина) растението си отива. К-са предпочита песъчливи и по-алкални почви. В никакъв случай кисели! Това е достатъчно, за да направя сместта - компост, едър речен пясък, камъчета и дребни парчета от керемиди. Без торф, без кори. Важното е водата бързо да се отича и да не се задържа при корените.
Аватар
Maria-Joanna
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот vinil » 17 Сеп 2017, 09:46

Моя позната си е купила семенак от същия търговец и казва, че корените му вече се показват- имаше намерение да го пресажда, но не съм се интересувала какво е направила. Като съм писала, че за някои растения информацията се разминава в различните източници, имах пред вид и Кискуалиса. Срещала съм данни, че изисква неутрална до много леко кисела почва, но за алкална не съм, може би съм пропуснала този източник. По тази причина сега се чудя- да му сменя ли почвата, така ли да го оставя...Той вече прецътя- тази година по-рано, но Мусендата още държи цветове и засега не смея да я пипам, а много държа да опазя и 2-те растения. Не само тях, разбира се, но най- вече те са ми приоритет.
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Maria-Joanna » 30 Окт 2017, 22:54

Съвети за размножоване на Квискалис http://www.practicalgardening.blackdove ... ngoon.html
Всички опити показват, че трудно се вкоренява. Моята позната, чието растение ви показах многократно се е опитвала, но безуспешно.
Аватар
Maria-Joanna
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот vinil » 30 Окт 2017, 23:59

Maria-Joanna, благодаря ти за тази информация- аз също съм вкоренявала резници със зелени стъбла/повтарям се, но понеже и в материала пише, че трябва да са зелени/ и със същата дебелина. Сложих ги за вкореняване в края на август, но есента беше топла и без никакво подгряване се вкорениха за малко повече от месец. След засаждането им в почва малко се стресираха, но ги сложих под пластмасови шишета /аз така ги "мъглувам" <he-he> и стояха така цяла зима- на перваза на западен прозорец и само с 1-2 опадали листа. Тези клони са със същата дебелина, но вече покафенели, както писах, времето е доста хладно и наистина нямам кой знае какви надежди. Моя близка си купи семенак, откъдето и ти си купила, изчака го да се адаптира и побърза още докато е топло да резне едно клонче, което вкорени в пясък пак някъде за около месец. Така че изглежда не винаги е толкова трудно, но и не винаги се получава- може би известна доза късмет, подходящо време и "лека ръка" играят много важна роля. Тя дори пресади голямото растение- абсолютно по никакъв начин не се "впечатли", нито се стресира, дори започна да расте по-бързо. Но, както казах- аз имам впечатления- тя наистина има "лека ръка" и почти всяко клонче ѝ се вкоренява.
Като стана дума за пресаждането на нейния Кискуалис/в каквато почва има под ръка/, се сетих- понеже аз никъде не срещнах информация за изисквания за алкална почва, изпрати ми линк на информацията, която ти имаш, моля те! Макар че когато растението реши да живее и да се развива добре.....моята позната е живият пример за това.

При първа възможност ще изпратя снимка на резниците- може би една седмица са в мъха, който е в покрит аквариум. Засега уж изглеждат свежи, но някак не ми вдъхват надежда...
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот vinil » 01 Ное 2017, 00:07

Снощи пропуснах да те попитам- как е твоят Кискуалис, в къщи ли го отглеждаш, или в оранжерията? На моя част от листата опадаха- не много, обаче в същото време започнаха да избиват нови листни пъпки, даже образува малки клончета. Обсъдихме този проблем с господин Донов, защото е твърде рано за това- оказа се, че дълго време го осветявам. От 2 дни намалих времетраенето на изкуственото осветление, но още е рано да преценя дали ще се забави този процес. Че Мусендата и тя като се е разбързала с нови листни пъпки...не знам до пролетта какво ще се случи с листата, които са тръгнали да се развиват отсега!
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Maria-Joanna » 01 Ное 2017, 18:58

Новото растение е вкъщи, до югозападен прозорец, на топло. не го осветявам. (с него на същата етажерка са тамариндите, амла-та, резниците самбак, тунбергия еректа, пачули, мамей саподила, хлорантуса, тибучината... и да не изброявам повече.) За презимуване на малки тропически растения оранжерията се оказа неподходяща поради по-ниските температури. С големите нямам проблем и до +5, макар че там никога не пада толкова ниско. Държа между +10/+15 в облачни дни. За сега е много добре. Не губи листа и расте, чувствително по-бавно от лятото, но важното е, че е жив. Надявам се, че ще го опазя тази зима.
Аватар
Maria-Joanna
Градинар (Gardener)

ПредишнаСледваща

Назад към Южни и екзотични декоративни видове (Subtropical and exotic ornamental plants)