Кискуалис, Квискалис (Quisqualis indica)

За различни южни и екзотични видове, които се ползват с декоративна цел, без палмите и цитрусите.
vinil
Любител на южните растения
Регистриран: 22 авг 2013, 12:39
Район:
Been thanked: 1 time

Re: Кискуалис, Квискалис (Quisqualis indica)

Непрочетено мнение от vinil » 01 ное 2017, 20:18

На такова изложение получава добра естествена светлина, не му е нужна изкуствена- моят южен прозорец на всекидневната е точно с/у камината и понякога става много горещо, другият е на стаята на сина ми, където няма да просъществува по редица причини. Но главната причина е, че вече отдавна е минал размерите за перваз- изобщо не се побира, а локацията с/у камината не ми харесва и по друга причина. Там е "леговището" на домашния любимец и едно дребно сукулентче през ден го търся по земята, не ми се мисли какво ще му се случи, ако се наложи и Кискуалиса да търся там! На мен ми се струва, че много по-добре се чувства на темп. до 20 градуса, отколкото на по-висока- впечатлението ми е от малките, които бях вкоренила. Но при мен в къщи е над 20, в мазето е доста под 20, така че нямам друго решение, освен това място с осветяване. Днес ми остана малко време да го поогледам- 5-6 големи листа бяха почти пожълтели и паднаха като ги побутнах, но продължава да си образува листните пъпки и младите клончетата си растат, макар че намалих времето на осветяване. При първа възможност ще снимам и него, и резниците, но през деня почти не ми остава време, а и се стъмва по-рано- притеснява ме този ненавременен и твърде ранен нов вегетативен растеж. Иска ми се да пишеш и своето мнение по този въпрос- напълно се доверявам на г-н Донов, но продължава да расте интензивно, с тези темпове до Нова Година ще е вече с дълги клони, но анемични и слаби...

Дървеният въглен натрошаваш ли го? Аз не се сетих за него, докато правех субстрата, затова забих няколко тънки пръчици, мушнах и през отворите на саксиите долу. Но днес ми направи впечатление, че при едни и същи условия, с почти еднакъв състав на почвата, тази на Кискуалиса беше пресъхнала, а на Мусендата- влажна, не си обяснявам причината. Може би трябва да сложа още малко пръчици- абсурд е да я разбутвам сега и да слагам натрошен въглен.

Много интересни тропически плодове си отглеждаш- от семена ли? Аз не смятам себе си за толкова добър специалист, за да ги отгледам и да ги докарам до плододаване, затова не се хвърлям в такива дълбоки /за мен/ води. Пачули и аз искам да имам , но нямам представа къде може да се намери, впечатли ме и хлорантусът. Моите Тунбергии- еректа и грандифлора, както и Тибучината, са в мазето- по- добре се чувстват там, отколкото на жегата в къщи.

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Район: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Любим климат: субтропичен
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 02 ное 2017, 01:58

Ето че трябва да уточним и понятието "топло". Аз също съм в къща, но температурата не надвишава +20. Обикновено е около 18/19 градуса. Така сме свикнали. Ако е по-топло ние се скапваме и не можем да работим. А и дъщеря ми и аз работим вкъщи защото сме на на свободна практика. Тя - художник, аз с литература.
Дървените въглени ги начупвам на дребни парчета и ги смесвам със субствата.
Не знам дали ще ги докарам до плододаване, но предизвикателството е голямо. Тези растения са все още малки и се побират на етажерката пред прозореца. Е, имам едно дърво Ceiba speciosa - 3 м, което е в дневната и доста често го режа. Вероятно такава ще е съдбата и на другите дървета ако избутат до такива размери.
Ако в някои саксии влагата се задържа повече от необходимото ето една хитрост. Сложи под саксията нагънати хартиени салфетки или всякаква друга попиваща хартия и я сменяй докато не бъде суха. Много бързо ще издърпа влагата от субстрата.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 02 ное 2017, 09:36

Аз по тази причина използвам думите "горещо" и 'жега"- защото в къщи, особено в дневната, където е камината, понякога живакът "заковава" над 25 град.! Тогава отварям прозорците да проветрявам и охлаждам, защото не се диша и не се трае /в същност, проветрявам много често, дори температ. да е по-ниска/,особено когато е слънчево. В останалите стаи не е толкова горещо, но, както казах- има други причини, за да не слагам цветя там. Не поддържаме парното отопление през нощта, тогава температ. пада някъде до 18 град.- тази температ. мисля, че е най-добра и за нас, и за растенията. Бих сложила всички в мазето, но там в най-добрия вариант при зимни условия е 12 град.- доста ниска температ. за тропическите растения.

Не допускам чак такова наводняване на субстрата в саксиите, че да се отцежда вода дълго време след поливането- обикновено се оттича малко количество в подложката, която веднага изхвърлям, подсушавам и слагам салфетка, която рядко се овлажнява. Просто самата почва е влажна и пресъхва по-бавно- т. е.- 2-те растения са поливани по едно и също време, но почвата на едното е пресъхнала, на другата е още влажна, това се опитвам да си обясня.

Не каза нищо по повод на ранната вегетация- Кискуалисът вече има клончета до 10 см- има и стари листа все още, но и съвсем млади....Което е нормално за февруари- март, но моят започна да се развива още през октомври... <confused>

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Район: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Любим климат: субтропичен
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 02 ное 2017, 11:39

vinil написа:Не каза нищо по повод на ранната вегетация- Кискуалисът вече има клончета до 10 см- има и стари листа все още, но и съвсем млади....Което е нормално за февруари- март, но моят започна да се развива още през октомври... <confused>

Ще се опитам лаички да си/ти обясня растежа на Кискуалиса.

Нашите тропически растения в тропиците, поради постоянната целогодишна температура си растат на воля целогодишно. Нямат шокови състояния, нито пък зимен сън. Имат само сух и дъждовен период. Според мен, при засушаване растението би тлябвало да намали или спре растежа, при обилен дъжд/поливане, тръгва отново. Тяхната генетика и физиология на разпознава ниски и високи температури. Затова, ако сте го прибрали навреме и тимпературите - външни и стайни са почти еднакви, ако го осветявате, поливате, дори и да не торите - просто сте го излъгали, че си е в родината. Аз не бих се безпокоила при този растеж.
Аз се опитвам да си обясня друг феномен. Защо растенията ни имат проблеми в ранна (наша) пролет. Февруари до средата на март. Това е критичният сезон за тях.
Ще се радвам господин Донов да се включи, за да ми каже дали съм права или някъде греша.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 02 ное 2017, 13:32

Ами аз ще ти кажа какво се случи миналата година- както казах, цяла зима беше отрупан с десетки нови клони и листа /сега пак натам вървят нещата/- свежи, зелени, но клончетата- някак недохранени и тънички. Никакво преполиване, никакво торене, пак на изкуствено осветление. Обаче в момента, в който започнах постепенно и за кратко да го изнасям навън /много след февруари- март, някъде към средата на април/- на светло, но не на пряка слънчева светлина, буквално за дни се обезлисти, а клоните започнаха да загниват от върха. Същото се случи и с Мусендата, но при нея причината беше друга. Затова сега съм силно обезпокоена, но за моите растения определено най-критичният момент е изнасянето навън- независимо от всички превантивни мерки, които мисля, че бяха правилни. Тъй като и листата, и самите клони бяха изнежени, не мисля, че изнасянето му на директна слънчева и вече доста силна светлина, е разумно решение. Но се оказа, че и на приглушена самият фактор- изнасяне навън след 4-5 мес. "дундуркане" в къщи, по някакъв начин оказва негативно влияние.

Външната и стайна температура сега и през лятото няма как да е еднаква- през лятото тук винаги е над 30, някои дни надхвърля 40, а сега е на темп. 23-25, с по- ниски нощни. Поливане- само след пресъхване сега, през лятото- всеки ден. Аз по- скоро се замислям за ролята на техния дъждовен и влажен период, какъвто тук липсва./ Или по-точно- има го , но при температури, които растенията не познават, така че липсва за тях/. И изобщо- за редуването на сух и влажен, но топъл период в естествената им среда. По тази причина обмислях вариант за овлажнител, но в домашни условия е приемливо решение за растенията, вероятно, но се опасявам, че ще "потънем" в мухъл, ще се образува конденз и всякакви други неприятни за живеене условия.

Затова най-доброто решение според мен беше закупуването на мини-оранжерия, което не успях да осъществя не по една, а по много причини. В нея, при малко по-ниска температура /руснаците отглеждат всякакви тропики на остъклен балкон с температ.+16 град./растението принудително ще навлезе в относителен покой и ще започне развитие, когато му дойде времето, без да се налага да го лъжем, че е дошло.... Не съм сигурна, че разсъжденията ми протичат в правилна посока, но трябва да има някакво решение, все пак... <hmmm>

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 04 яну 2018, 22:17

Изображение

"Баровецът" пак започна да проявява капризи- напълни се с клони и листа рано-рано, сега реши отново да се обезлиства, като преди това /на снимките се вижда/ листата преминават през няколко етапа на обезцветяване. Без да съм съвсем сигурна, но не мисля, че това е хлороза...Моля, кажете какво иска и какъв му е проблемът, защото половината листа вече опадаха! Около 12 часа, понякога повече, е на осветяване с LED осветително тяло, защото е много разперен и не се побира в близост до прозорец. Не го преполивам, не го засушавам, но температурата е доста висока/според мен/- 25-27 градуса, понякога включвам овлажнител на въздуха, често проветрявам... Има някакъв недостиг, но на какво?! Не искам да рискувам да го "лекувам" непрофесионално, макар че се подсигурих и с препарат против хлороза от Палмцентъра. Не съм сигурна, обаче, че това му е проблемът, иначе досега щях да го полея с разтвор от препарата. Подсипах го с малко торф, наистина много малко и преди няколко дни, но този процес на опадане на листата започна много по-рано, така че в никакъв случай торфът му е "виновен".... <confused>

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 82 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 05 яну 2018, 00:16

Доста силна хлороза, акари ... не е като да няма проблеми.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 05 яну 2018, 10:16

Ха така! Не само хлороза, ами и силна! И не само хлороза, ами и акари!! Хубаво съм го "подредила", няма що! За хлорозата аз също имах несигурни съмнения, макар че чак до такава степен не съм допускала да се случи с друго растение, освен това няколко пъти го поливах с разтвор от зелен камък. В същност, няма да е пресилено, ако кажа, че Кискуалисът е с перманентна хлороза, откакто е в къщи. Обаче изобщо не ми е минало през ума, че и "добитъци" са го нападнали- оглеждам листата с лупа и нищо не ми подсказва такова присъствие, освен промяната целостта на някои листа, за която се чудех.

Благодаря за диагностицирането, г-н Донов, но моля за съвети и за лечението. Не ми се е налагало да пръскам с препарат през зимата и не съм много наясно как ще се отрази това на растението. В смисъл, че сега листата са по- нежни и чувствителни и по тази причина може би трябва да използвам по- слаб препарат, за да не затрия и листата, заедно с гадините. Не е навън, за да се проветрява, освен това е под лампа- може би трябва да го отмия след известно време, за да не престоява с препарата?

За хлорозата е ясно- ще използвам вашия препарат, но колко често да поливам с него- при всяко следващо поливане, или през по-голям промеждутък от време? Поливам го през 5-6 дни.

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 05 яну 2018, 11:38

Kiril Donov написа:Доста силна хлороза, акари ... не е като да няма проблеми.

Още нещо? Това многоточие приемам като наличие и на други проблеми... <head in the wall>

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 82 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 05 яну 2018, 20:17

Поливайте с препарата най-много два пъти в месеца. Но проблемите с листопада сега са най-вероятно заради акарите. Тях трябва да унищожите, но понеже унищожаването е трудно до невъзможно - поне да ги вкарате под контрол. Вижте какви препарати ще намерите и третирайте упорито поне веднъж на две седмици! Не забравяйте, че явно има акари и по останалите растения наоколо!

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Южни и екзотични декоративни видове (Subtropical and exotic ornamental plants)”