Глициния (Вистерия), Wisteria

За различни южни и екзотични видове, които се ползват с декоративна цел, без палмите и цитрусите.

Глициния (Вистерия), Wisteria

UNREAD_POSTот maniak » 29 Яну 2013, 20:14

Мисля, че растението Глициния( Вистерия) заслужава вниманието ни! <yes>
Изображение Изображение
Изображение

Ето и малко информация за това интересно растение:
Глицинията или Вистерия – Wisteria е от семейството на граховите (pea family). Бобово (Fabaceae -бившето Leguminoseae) растение, чийто род включва десет вида листопадни катерливи лиани, две от които са с естествен хабитат Съединените Щати, а останалите – източна Азия. Наречена е в чест на професора по анатомия на Пенсилванския Щатски Университет Каспар Вистер – Caspar Wistar (1761-1818).
Описание: Вистериите са атрактивни увивни дървовидни лиани с широко приложение в ландшафтния дизайн. Издържливи, жизнени и дълголетни, те могат да се катерят на високо по стени, огради или оформящи рамки и опори. Високо са ценени заради красивите си висящи на гроздове цветове – бели, розови, лилави, сини или виолетови. Плодовете им са плоски зелени шушулки, в които се намират семената. Старите растения са с усукани, вдървени стволове, не много дебели. Глициниите, отгледани от семена, цъфтят на десетата до петнадесетата година от поникването, често и по-късно. Затова, като методи за размножаване са предпочитани присадките и вкорененяването на резници – при тях има по-малък интервал от време до фазата на цъфтеж.
Основно се отглеждат два вида Вистерия: Китайската глициния – Wisteria sinensis и Японската глициния – Wisteria floribunda. Китайската е по-популярна, тъй като е по-малко капризна и цъфти обилно. На височина достига до осем метра и повече, цветовете са синьо-виолетови, леко ароматни, на гроздове с големина от 15 до 30 см. Най-обилен е цъфтежа в средата на май. Китайската глициния, цъфтяща в бяло е Wisteria sinensis’Alba’, е силно ароматна. Два сорта са с кичест цвят – ‘Black Dragon’ – тъмно лилав, а ‘Plena’ – светло лилава. Цъфтят три или четири години след като се засадят.
Японската глициния също достига на височина 7-8 метра, има виолетово-сини ароматни цветове. Всеки цвят се отваря индивидуално, отгоре на долу по гроздообразното съцветие с дължина от 30 до 50 см. и цъфтежа е най-обилен през май. Има сортове японска глициния с различен цвят:
· ‘Alba’- с бели цветове
· ‘Carnea’- свежо розови цветове
· ‘Longissima’- много дълги съцветия, бледо лилави
· ‘Longissima Alba’- бели цветове, дължина на съцветието до 40 см.
· ‘Macrobotrys’- съцветията достигат до 90 см. дължина, на цвят от червено-виолетови до виолетови
· ‘Praecox’- цветовете са по-дребни, синьо лилави
· ‘Purpurea’- цъфти в лилаво
· ‘Rosea’- бледо розови до светло лилави, дължина до 45 см.
· ‘Rubra’- тъмно розови до наситено червени цветове.
· ‘Violacea Plena’- кичести, от червено до виолетови цветове
Изисквания: За да цъфти обилно, на глицинията е необходима обилна ярка слънчева светлина – шест или повече часа на ден и дълбока, умерено плодородна, влажна почва, която да не пресъхва прекалено. Адаптира се към различни почви, макар че предпочита неутрални, до слабо кисели, с рН 6.0-7.0. Добре е да се предвиди подпора и подходяща рамка за короната, върху която да се разпростре. Глициниите са добри катерачи – могат да се аранжират на перголи, беседки, по телове и мрежи, дори на вертикални стени, стига да имат здрава подпора, на разстояние 4-6 см. от самата стената. При металните материали за предпочитане са тези, които не ръждясват. Понякога за подпора се използват други дървета, но това не е много желателно. Ако стволовете им са с по-малко от 10 сантимера в диаметър, глицинията лесно може да ги пречупи. Имайте предвид също, че вистерията е много дълголетно растение.
източник: www.hobbykafe.com
Смятам на пролет да се сдобия с такава лиана, виждам че е достатъчно студоустойчива, според повечето източници зона 5а(-29 градуса)
Ако някой знае нещо допълнително за Глицинията нека го сподели. <cheers2>
Последна промяна maniak на 30 Яну 2013, 14:18, променена общо 2 пъти
maniak
Последовател на Мичурин

Re: Глициния (Вистерия) лат. Wisteria

UNREAD_POSTот Garabadouble » 29 Яну 2013, 21:13

Втората снимка е скандална!Доста време ми стоеше на десктопа.Иначе глицинията може да добие дървовидна форма,като първите години и се направи конструкция,докато стъблото и надебелее достатъчно да удържа короната.Виждал съм такива в ботаническата градина в Балчик и са доста ефектни.
Аватар
Garabadouble
Градинар (Gardener)

Mясто: м-ст. Боровец - юг
Надморска височина (m): 138

UNREAD_POSTот oceans0104 » 29 Яну 2013, 22:03

А дали ще е възможно да се засядат 3-4 с различни цветове едно до друго и да се оплетат както правят с бенджамените и след време да стане едно шарено дърво ? <crazy fan>
Изображение
Аватар
oceans0104
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Бобсъна » 29 Яну 2013, 22:43

Глицинията е лиана..."дървовидната" и форма е малко нестабилна...иначе е възможно...донякъде

Изображение

<cheers2> <cheers2> <cheers2>
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот fenix » 29 Яну 2013, 23:02

Но оплете ли се някъде ... няма махане <he-he>

Изображение

Изображение
fenix
Градинар (Gardener)

Mясто: Благоевград
USDA zone: 7a
Любимо растение: Phoenix canariensis...
Любим климат: Mediterranean (Cs)

UNREAD_POSTот ivo.tr » 30 Яну 2013, 09:59

oceans0104 написа:А дали ще е възможно да се засядат 3-4 с различни цветове едно до друго и да се оплетат както правят с бенджамените и след време да стане едно шарено дърво ? <crazy fan>

Бях снимал оплетени вистери и бяха станали много красиво малко дърво. На пролет ще го снимам пак.
Дали се размножава лесно от резници?
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Shagrath » 30 Яну 2013, 10:32

Да, размножава се много лесно от резници. Аз съм успявал да вкореня. Набавяш си резници от по 20 - 30 сантиметра от поне едногодишни клонки, и ги заравяш във влажен пясък, като оставяш над пясъка една - две пъпки. Подходящото време за вкореняване е рано напролет. Резниците можеш да ги заложиш и още отсега.
Shagrath
Градинар (Gardener)

Местоположение: 42° 4'52.98"N ; 25°56'0.70"E ; 140м. надморска височина ; зона 7б; северозападен Сакар

UNREAD_POSTот Yordan » 30 Яну 2013, 19:34

На моя обект имам два сорта глицинии.Когато цъфтят силно ухаят.Не обичат силен вятър ,новите филизи се пречупват.
Изображение
Изображение
Yordan
Градинар (Gardener)

Местоположение: Пазарджик;с.Паталеница надморска височина 390 метра

UNREAD_POSTот Бобсъна » 01 Май 2013, 08:20

Красота:

Изображение

<cheers2>
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

Re: Глициния (Вистерия), Wisteria

UNREAD_POSTот maniak » 06 Май 2013, 00:30

Онзи ден на 3-ти май видях една глициния в Плевен и я снимах. Красиво растение!
http://maniacc.snimka.bg/nature/ekzotic ... 345677.big
Изображение
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот lucky288 » 08 Май 2013, 23:39

ivo.tr написа:Бях снимал оплетени вистери и бяха станали много красиво малко дърво. На пролет ще го снимам пак.
Дали се размножава лесно от резници?

Иво, може ли да снимаш оплетените вистерии.

Shagrath написа:Да, размножава се много лесно от резници. Аз съм успявал да вкореня. Набавяш си резници от по 20 - 30 сантиметра от поне едногодишни клонки, и ги заравяш във влажен пясък, като оставяш над пясъка една - две пъпки. Подходящото време за вкореняване е рано напролет. Резниците можеш да ги заложиш и още отсега.

Shagrath, моля уточни покриваш ли резниците с буркан или ги оставяш непокрити? аз имам възможност сега да заложа резник, но в пръст/или пясък от плажа, ако трябва да е обезателно пясък/ и се чудя как да постъпя.
skype lucky288288
Изображение
lucky288
Градинар (Gardener)

Mясто: Созопол
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: хортензия, лагерстремия, олеандър
Любим климат: черноморски

UNREAD_POSTот Бобсъна » 09 Май 2013, 07:04

Изображение

Зелемюните резници са под парник! <cheers2> <cheers2>
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот lucky288 » 10 Май 2013, 22:45

благодаря за инфото, но не знам и дума на английски <head in the wall>
skype lucky288288
Изображение
lucky288
Градинар (Gardener)

Mясто: Созопол
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: хортензия, лагерстремия, олеандър
Любим климат: черноморски

UNREAD_POSTот Бобсъна » 11 Май 2013, 10:44

Той знае обаче... <cheers2> <cheers2> <cheers2>

Иначе накратко-става и полувдървени,както и с вдървени резници...както и с коренови...Става и с въздушен отвод/полагане...
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот maniak » 15 Май 2013, 19:34

Едната Глициния, която посадих преди около 3 седмици вече има нов прираст от над 1 метър. Оставил съм 2 леторасъла да пълзят нагоре. <crazy fan> http://maniacc.snimka.bg/nature/ekzotic ... 463142.big
Изображение
maniak
Последовател на Мичурин

Следваща

Назад към Южни и екзотични декоративни видове (Subtropical and exotic ornamental plants)