Дионея, Венерина Мухоловка (Dionaea Muscipula)

За различни южни и екзотични видове, които се ползват с декоративна цел, без палмите и цитрусите.

Дионея, Венерина Мухоловка (Dionaea Muscipula)

UNREAD_POSTот chicholyubo » 09 Фев 2013, 18:05

Реших да споделя още една моя страст тъй наречените хищни растения.

Латинско име: Dionaea Muscipula
Популярно име: Дионея, Венерина Мухоловка
Семейство: Росянкови (Droseraceae)
Цъфтящо, многогодишно
Засаждане: целогодишно
Цъфтеж: от март до октомври

Венериената мухоловка не изисква много специални грижи. Тя е многогодишно растение което се размножава от луковици. Задължително през зимните месеци трябва да и се осигури почивка, най добре и действат температури от порядъка на 5/7градуса, но може да понесе за кратко и -1/2. Някои хора си ги държат в хладилниците за около 1/2 месеца. През летните месеци трябва да не се подлага на пряка слънчева светлина. Много добре и действа ако е на перваза зад прозореца на директно слънце. Мухоловката изисква страшно много влага, не трябва почвата да се оставя да изсъхва и периодичното
трябва да се наводнява, за целта аз я слагам в купичка пълна с вода. Не понася никакви минерали и соли във водата, за това най добре е е да се полива с дестилирана или преварена вода. Растението предпочита песъчлива и бедна почва, но която да не стои заблатена. Много добре и действа пресаждането всяка година. Почвената смес трябва да е добре дренирана със състав от една трета чист обезпаразитен ситен пясък, една трета торфен мъх или кокосов субстрат другата една трета може да се направи смес от ситен/натрошен керамизит, зеолит и вулканичен глинест гранулат. След като си е хванала насекомо и се затворят листата те не се отварят поне 5/ до 10 дни. Мухоловката може да прецени сама когато в листото е попаднало не хранително вещество примерно камъче или песъчинка и не се затваря. Или ако се затвори се отваря след ден два.

Ето моето растение :

Изображение

Ето и малко интересни клипчета :

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

Mясто: София\Горни Лозен
Надморска височина (m): 680
USDA zone: 6b/7a
Абсолютна минимална темп.(°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум в посл. зима (°C): -7.5 на 22 Дек 2017
Любимо растение: Cocos nucifera
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/

Re: Dionaea Muscipula

UNREAD_POSTот Betur » 10 Фев 2013, 12:47

Гледам една такава от лятото.В момента трябва да е в покой.Интересно растение е. <thumbsup>
Betur
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот chicholyubo » 10 Фев 2013, 14:15

Betur написа:Гледам една такава от лятото.В момента трябва да е в покой.Интересно растение е. <thumbsup>

Защо не ни я покажеш и да споделиш практиката си със нас ?
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

UNREAD_POSTот marmozana » 10 Фев 2013, 15:33

Оооо, тук имало и други зъбовъди <thumbsup>
Ето ги и моите зверчета, снимани миналата седмица
Изображение
Изображение
Занимавам се с тия и с още няколко вида хищници от 2009г.
Всичките, изключая непентесите ги отглеждам при абсолютно еднакви условия. Субстрата ми е 50:50 натурален необогатен торф и перлит. Сменям го изцяло всяка пролет. Киснат винаги в 2-3 см вода, никога не съм ги оставяла да просъхват, а се развиват чудесно. Също, противно на правилата, никога не съм ги зазимявала. Лятото са на остъкления ми много светъл и влажен балкон, съжителстват с орхидеите ми. Зимата обитават перваза на кухненския ми прозоре ето така
Изображение

Зора при тия е докато се адаптират от оранжерийните условия, които са много различни от тези при които ние ги отглеждаме. Дето има един лаф "мъж и куче-както ги научиш", добавям в тая графа и насекомоядните.
"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми
Аватар
marmozana
Специалист с много опит

Mясто: София

UNREAD_POSTот добърски » 10 Фев 2013, 18:05

<spam> Ааа, не така, "мъж се глада, като куче-държиш го вързан, храниш,поиш го и от време на време го пускаш......да поскита" <he-he> <he-he> <he-he>
добърски
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот chicholyubo » 13 Фев 2013, 17:54

Моята Dionaea Muscipula във действие.

LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

UNREAD_POSTот marmozana » 13 Фев 2013, 18:05

Хе-хе, много добро попадение! Нарочно ли си я дебнал?
"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми
Аватар
marmozana
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот chicholyubo » 13 Фев 2013, 18:18

marmozana написа:Хе-хе, много добро попадение! Нарочно ли си я дебнал?

Видях че се мота около растението и реших да фотна с телефона, и хоп интересно кадро се получи.
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

UNREAD_POSTот иван » 09 Апр 2013, 20:34

браво бре надъхвате ме за такива растения <hat off> <hat off> , само такива не съм пробвал, даже вече виждам един бъдещ сектор при мен "насекомоядни растения", ко яко звучи <rock>
бъди човек, а не човече гори, но никога не тлей!
Аватар
иван
Последовател на Мичурин

Местоположение: Ботаническа градина Маргарита, Гроздьово, общ.Долни чифлик, обл.ВАРНА
Mясто: http://botanical-garden-margarita-botan ... bnode.com/
Надморска височина (m): 35
Абсолютна минимална темп.(°C): -17 (2012г.)
Минимум в посл. зима (°C): -16,1
Любимо растение: средиземноморски маквиси
Любим плод: смокиня
Любим климат: субекваториален

UNREAD_POSTот achovd » 22 Мар 2014, 19:53

Здравейте, имам такова растение, което в момента не е в мн добра форма.На всичкото отгоре някой му е бутнал саксийката и сега има малко пръст.Казаха ми, да му сложа чист торф, защото не понася друго.И все пак реших да питам тук- каква почва му е подходяща?
Аватар
achovd
Запален Градинар (Garden Enthusiast)

Mясто: Видин
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор

UNREAD_POSTот marmozana » 23 Мар 2014, 07:56

Задължително се засаждат в чист необогатен торф. Не само дионеята, почти всички насекомоядни растения в природата растат в много бедна на хранителни вещества среда. Солите в субстрата увреждат корените им. За моите насекомоядни купувам един чешки торф, на фирма Agro. Има го по разните градински центрове на големите вериги, Баумакс, Бриколаж и т.н. Другата ти опция е да я пресадиш в сфагнум или кокосови фибри. Важното е средата да е бедна. От изключителна важност е поливната вода да е със съдържание на общо разтворени соли под 200ppm=200мг/л Ако видинската вода е мека, спокойно можеш да поливаш с нея, но ако е варовита, или събирай дъждовна вода или купувай дестилирана, обратно осмозна, абе обезсолена да е. Софийската вода е подходяща, мерила съм я 70-80 ppm е и аз моите ги поливам с чешмяна.
За този сезон е нормално да не приличат на нищо, и моите са така. Изнеси я на припек и ше тръгне. <cheers2>
Аватар
marmozana
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 23 Мар 2014, 08:55

Юле, напук на тези съвети, моят Непентес от теб расте като луд, а все още си е в саксията, в която ми го изпрати. Торя го здраво, наравно с останалите ми растения. Поливам го с пловдивска варовита вода. А през лятото е на по-влажно място и яко вади дори и канички. Дали твоето растение е по-привикнато към тези условия или по принцип не са толкова трудни - това не знам, защото нямам опит с други.
Миналата есен отрязах към метър от височината му, за да го прибера. Сега е пак около педя, с нов връх. Саксията му вече трета година е Ф12 см.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.5 (Dec 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот marmozana » 23 Мар 2014, 09:01

Кирчо, наслучайно казах, повечето насекомоядни, Непентаса е друга бира. Той не е от блатния тип растения, изискващи горните условия. Расте в гористи месности, където е ясно, че почвата няма как да е бедна. И аз го торя моя, но с кафе. Пробвала съм го и с минерална, веднъж при закупуването-не го бърка. Саксията не е нужно да я сменяш, имат много мижави корени. Аз моите ги държа в големи, щото иначе се капичват, май и при мен ПАК трябва да играе ножицата <head in the wall>
Аватар
marmozana
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот mygardenflower » 03 Ное 2015, 15:30

От толкова време съм във форума, а едва сега виждам тази тема.
Много ме зарибихте по тези растения, по точно ММ, но нали сме едно "цяло". <453>
mygardenflower
Градинар (Gardener)

Mясто: Русе

UNREAD_POSTот mygardenflower » 03 Ное 2015, 15:31

Забравих си въпроса, сори.
Има ли от тези "животни" такива, които да могат да се гледат в градината? <hmmm>
mygardenflower
Градинар (Gardener)

Mясто: Русе

Следваща

Назад към Южни и екзотични декоративни видове (Subtropical and exotic ornamental plants)