Стрелиция, Райска Птица - Bird of Paradise (Strelitzia reginae)
Страница на този вид на сайта на разсадника
и
Стрелиция, Бяла Райска Птица - White Bird of Paradise (Strelitzia augusta, syn. Strelitzia alba)
Страница на този вид на сайта на разсадника
Поради това, че двата вида са с напълно сходни изисквания към условията за отглеждане, реших да ги сложа в обща тема.
Род Стрелиция (семейство Стрелициеви) - Strelitzia (Strelitziaceae)
Родът обхваща 5 храстовидни вида с произход от Южна Африка. В същото семейство е и близкият род Ravenala, чийто единствен представител е Ravenala madagascariensis - Дървото на пътешественика. Популярното име на растенията от рода е Райска Птица (Bird of Paradise), заради голямата прилика на цветовете с райските птици от остров Борнео.
Растенията са вечнозелени, с листа подобни на банановите. Цветовете са в хоризонтални съцветия. Интересното при тях е, че се опрашват от птички, които използват покривният лист на цвета (спата) като стъпало, за да кацнат на него и по-лесно да получат достъп до вътрешността. В същото време, от тежестта на птичката, покривният лист се навежда и се отваря, като по този начин се отделя прашец, който полепва по крачката на пилето, а то го пренася по други цветове. Поради този интересен начин на опрашване, по растенията из Средиземноморието е изключително рядко да се срещнат семена. Доколкото все пак ги има, са в резултат на изкуствено опрашване от човека.
Стрелициите развиват мощни удебелени корени, в които складират хранителни вещества и вода. Това е в резултат на полупустинния им произход, но ги прави и изключително сухоустойчиви. През лятото изискват редовно и обилно поливане, но през зимата се внимава да не останат преовлажнени, за да не загният.
Най-добре се развиват на директно силно слънце. На по-малко светлина, растенията образуват твърде дълги листни дръжки, което ги прави да изглеждат много високи. Щом обаче се изложат отново на слънце, листата ще станат къси и като цяло растенията ще станат по-ниски.
Почвената смес при саксийно отглеждане не е от голямо значение. Важно е саксията да се оттича отлично, защото при условията на България, Стрелициите страдат от хлороза, която се причинява от варовика в твърдата поливна вода. Все пак, това се коригира лесно с добавка на торове и препарати, съдържащи желязо и понижаващи pH+ на почвата, например Железен сулфат (Зелен камък).
Като всички тропически треви с големи листа, Стрелициите също се нуждаят от редовно подхранване, за да се отблагодарят с добър растеж. Все пак те не могат да растат със скоростта на бананите, с които са роднини и затова се торят с по-малки дози от тях.
През зимата се съхраняват на температури над +8 градуса. Поливането се разрежда, за да не се провокират гнилостни процеси.
Преди тази зима (2012/2013) засадих една Strelitzia reginae навън. Разбира се, като тропическо растение тя има големи изисквания към температурите и влажността, затова я засадих при цитрусите, които през зимата се покриват, както е описано в тяхната тема. Тъй като температурата там никога досега не е успяла да падне под -3 градуса, от 5 години отглеждам Бугенвилия, а от миналата година засадих Стрелиция и Плумерия, сорт 2 (тъй като тя расте в Сицилия, а останалите ми сортове са от Екватора). Плумерията все още не знам как е презимувала, но Стрелицията си изглежда така, както съм я оставил в началото на декември. Вярно е, че зимата при нас беше изключително милостива и минималната температура тази зима беше едва -6,3 градуса. А под цитрусовото укритие дори не съм забелязал да е падало под нулата. Там никога не поливам през зимата, а няма как да вали под найлона. Затова всички растения остават на доста суха почва, особено след януари. Това допълнително помага за доброто презимуване.
Нямам съмнения за състоянието на Плумерията, всъщност до толкова съм сигурен в успехът на този "анти-Серафимовски" начин, че напролет съм приготвил Манго, Плумерии, Lantana, Callistemon и други тропически видове, с които ще оползотворя всички подпорни стени на слънчево изложение, които имам в имота си. На някои места (при Мангото) ще се наложи да добавя и фибран при найлона, но си струва.
Strelitzia reginae е най-популярният вид от рода, следвана от Strelitzia augusta. Те са и най-атрактивните. Освен тях, другите три вида се срещат много рядко в Европа.
Strelitzia reginae

Strelitzia augusta
