Brahea edulis

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 38 times

Brahea edulis

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 25 окт 2012, 10:16

Брахеа Едулис - още един застрашен в хабитата си вид, благодарение на козите.
Няма такава тема, а трябва - още повече, че в разсадника има отлични екземпляри на добра цена. Моята, която взех пролетта, след като разбрах, че Кирил ги има, едва септември тръгна да вади нови листа след преболедуването от пресаждането, но вече има две(нови листа). И пак проблемът с тъпите саксии - чисто нова саксия вече показва признаци на разпад, но ще я вкарам в същия размер нова, с по-големи дупки, за да не пострада дренажът. Все още не е фотогенична, но мога да направя снимка, ако се сетя и остане време.
красива палмичка, ще я садя в ОГ едва по-следващата пролет, при това ще експериментирам с премахване само на 1-2 сектора на саксията, белким намаля стреса.

Потребителски аватар
roxette88
Любител на южните растения
Регистриран: 03 мар 2011, 19:21
Район: кв."Кючук Париж" гр.Пловдив
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Палми :)
Любим климат: Субтропичен
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Brahea edulis

Непрочетено мнение от roxette88 » 25 окт 2012, 10:52

Определено е много красив вид обаче,до колко може да и се разчита относно нейната студоустойчивост тук в Пловдив,България?!?Когато избирах,началото на тази година между Б.Едулис и Б.Армата,се спрях на синята и посестрима защото май си е и по харди но,никога не е късно да си закупя и Гуаделупската сестрица!Иво ще чакаме снимки на тази палма от теб <cheers>

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 25 окт 2012, 11:01

тя е в саксия - просто дойде седмица по-късно след като бе заето последното свободно място. Ако някоя "отпадне" зимата, тя е, която ще ид ена нейното място : )
Сега е просто хубава зелена палма в саксия - можеш да прескочиш до Разсадника и да ги видиш, предполагам има още от тях.
Относно студоустойчивостта - не знам, ще минат години, ще разберем... За Арматата има повече информация, но разнопосочна. От 8 до 9а.
Но Едулиската с тия нежно-изглеждащи зелени листа ме съмнява като студоустойчивост...

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 93 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 25 окт 2012, 11:38

Иво, не знам защо имаш толкова горчив опит с Брахеите, но аз съм пресаждал много и досега не съм видял боледуване. Тази пролет пресадихме всички палмички в разсадника и няма нито една боледуваща, цяло лято растяха отлично.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 25 окт 2012, 12:55

Първата година и тя бе значително по-добре, както и нямам никакъв проблем с двете по-малки(Армата), които купих тази пролет - едната в ОГ, другата - в по-голяма саксия. И двете имат по 3-4 нови листа, като към есента тая в ОГ видимо дръпва.
Акцентът бе по-скоро за многострадалната Геновева, чиито премеждия описах по-горе(със счупената и изтървана от метър и половина на земята саксия <he-he> ). Просто явно двете пресаждания(второто - по печална необходимост) са и дошли малко в повече. И все пак вярвам, че ще оцелее, а догодина ще се хваля с нея както с всички останали в ОГ през това лято. <cheers2>

Потребителски аватар
washington
Регистриран: 15 яну 2012, 12:50
Район:

Непрочетено мнение от washington » 01 ное 2012, 10:22

Къде да я държа през зимата? Мога да осигуря 2 варианта:
1) температаура 2-10 градуса - стълбище
2) в топла стая от 18 градуса нагоре.

Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 01 ное 2012, 17:28

За този вид и двата варианта работят. <yes>

Потребителски аватар
washington
Регистриран: 15 яну 2012, 12:50
Район:

Непрочетено мнение от washington » 02 ное 2012, 15:23

<thumbsup> Ще избера първия вариант. Станели февруари-март и над 5 градуса и директно навън в шатрата.

Потребителски аватар
roxette88
Регистриран: 03 мар 2011, 19:21
Район: кв."Кючук Париж" гр.Пловдив
Любимо растение: Палми :)
Любим климат: Субтропичен

Непрочетено мнение от roxette88 » 20 яну 2013, 19:29

От днес и аз мога да се гордея с гуаделупската Брахея,от доста време ми се върти идеята за нея и ето,че си''пребрах''една от разсадника <thumbsup> .Разговарях със съпругата на Киро и тя ми каза,че е по харди и въобще е по-устойчива на зимни условия от китайската ливистона,понеже и подметнах,че ми е в ОГ.Интересно ми стана,когато погледнах към всичките завити палми там,как снопчетата листа подаващи се на върха на найлона,много от тях бяха изсъхнали и жената ми каза,че там на откритото е стигало под -10 <freeze> ,а при мен не са помраднали и са все така зелени.Явно в мястото което се намира градината ми,не е задържало много минуси <curtsey> <bravo2> ,поради което съм щастлив <thumbsup>

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 14 май 2013, 09:07

Забравих да се похваля. В неделя засадих в ОГ получената миналата година приблизително по това време Гваделупска палмичка от Кирил.
Понеже 1. нямах избрано място за нея и 2.Исках да порасне малко, преди да иде в ОГ, я засадих едва сега. За целта направих нарочна нова 3-членна групичка палми - един Ориноко. Другите две са вече навлизащи в акселерация на растежа Бг Трахита, които имам от 3 години от Кирил.
Най-интересният член на тая група е Едулиса, естествено. Корените в саксията имаха множество нежни бели растящи връхчета, но палмата показа цяла година характерното за цялата си родА дразнещо нехаресване на пресаждането. Сега се надявам за една година да се оправи и от това и след успешно презимуване, догодина, живот и здраве, да тръгне да расте "като хората". Изминалата година в новата саксия пусна няколко листа, но с размер 2/3 от старите и значително по-къси дръжки. Съшият проблем показва и по-голямата от двете Армати в ОГ. Иначе, за разлика от южноамериканските си далечни роднини, този вид не страда от форми на (причинени от железен недостиг) хлороза, както и Вашингтониите.
Очаквам с интерес да видя дали по-големият екземпляр Армата, който ще поръчам тия дни от Киро ще тръгне по-добре при моите условия от малките екземпляри от вида(3 броя досега - 2 в ОГ и 1 все още в саксия).
На Едулиса му сложих нарочно доста торф непосредствено под балата при засаждането, а отдолу - доста угнила тор, примесена с моята пясъчна почва.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 08 окт 2013, 09:09

Снимка не направих, защото се разходих в онзи сектор на двора едва преди да тръгна за Сф, но Б.Едулис ми сервира поредния приятен сюрприз. Оказа се, че за последния месец има видимо развитие - малко, но видимо. Предвид наличието на снимка от началото на септември, ще е интересно да се сравни. Тия листа, които са в снопче вътре са се поиздължили и...абе много красива малка палма, свежозелена и очевидно безпроблемно понасяща лятното слънце първата година след засаждането си в ОГ от Трахитата, които имат частично обезцветяване(и старият ми беше така и се оправи едва второто лято, и трите по-малки в ОГ в момента - само августовко-септемврийските листа са им свежозелени).
Другата голяма разлика е със сребристата и братовчедка. При Армата вече кръстих синдрома ССБА(северозападен синдром на Брахеа Армата <he-he> - не ще и не ще! )
Вчера извадих и последната споминала се в саксията БА. Очаквах вътре да не намеря почти никакви корени - да, ама НЕ! Саксията беше тъпкана с корени на растението - ум не ми побира защо се е споминала И тая. Да не съм я пресадил навреме? Ако е така, защо се случва същото и с тези в ОГ?? Н ее това причината - нещо друго е, но засега остава загадка, а аз, като тъп и упорит, напролет ще си взема 2 или 3 други малки Армати от Киро и ще експериментирам с различни почви и дъждовна/кладенчова вода.
(да отворя скоба - на тоя етап по-големичката Армата от пролетта е ОК, с няколко нови листа и след фибрано-маркучовото отопление предполагам ще е ОК пролетта с хубав старт).
Но да се върна на Едулиса: тая палма, както твърди и Киро, наистина си заслужава! Аз практически изгубих миналото лято, оставяйки я в една неголяма саксия и рядко поливана: значително по-устойчива е на суша от Трахикарпусите в същите узловия - без съмнение. Тази година в ОГ и с капково практически учетвори обема си, вадейки все по-хубави листа и Ако и да я водят бавнорастяща, поне за мен, дори да е така, е най-бързорастящата от бавнорастящите. Заслужава си експеримента, а и хубавият отровнозелен цвят, различен нюанс от Трахита, Вашита и Бутии, също е много приятен за окото, някак, тъй да се каже, еталон за зелен цвят - като ми кажат "зелено" си представям точно този нюанс: )
С една дума, както е казал Фройд, мога горещо да я препоръчам всекиму! :)

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 20 фев 2014, 08:29

Тук да споделя, че малката Едулис ми се видя малко попрепечена под найлона във Фибрана. Има един видимо позасъхнал лист, доколкото се вижда под найлона, другите са криво-ляво добре. (пак да кажа, нищо, че споменах: Арматата няма никакви поражения, дори по няколкото сантиметра листни сегменти, опряни в найлона.
Случаят е: тъй като тя е малка, фибрановата кутия е с височина примерно 50-60 см(+найлон, естествено!) и 2 м маркуч, който е закачен на единия кръг, чийто термостат е при Канарката. Канарката обаче е с доста по-голяма кутия(3-4 пъти като обем примерно) и вероятно температурите при Едулиса при тая никаква зима са ставали по-високи. Ще я разопаковам тъй или инак още следващата седмица( <head in the wall> <head in the wall> <head in the wall> <head in the wall> <head in the wall> - трябваше да го направя още сега, но заради кекавата Канарка реших да оставя да премине "застудяването" <moderator> <chasing with axe> <head in the wall> ). Мина ми през акъла да откача нея, Вашингтонията и Арматата и да оставя само нея, но - каквото било - било.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 06 мар 2014, 16:18

Код: Избери всички

http://ivonekitov.glog.bg/_files/5431340.jpg

90 на сто може да се твърди, че експериментът с Едулиса завърши неуспешно.

На преден план е-за сравнение с двете други малки презимували Трахита без защита(и практически без поражения).
Едулисът беше с хубава уплътнена Фибранена кутия с активна защита. Да се е спекла? Едва ли - външните листа са позапазени,а най-вътрешното и копието просто паднаха, не само се измъкнаха лесно.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 07 мар 2014, 00:56

Иво, тази палма при мен изкара цяла зима без защита. Със сигурност е по-студоустойчива от Робуста и тази зима изглежда не по-зле от Филиферите. Канарската Финикова палма отново загуби средните 3-4 листа, а е на по-закътано място.
Проблемът при теб е от друго ествество, но не може да е измръзване.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 07 мар 2014, 09:20

Жалко, с наситения си отровнозелен цвят на листата лете(значително по-устойчиви на пригор от също-размерните Трахита) много ме кефеше. <head in the wall>

Яд ме е доста. Но като погледам сребърното бижу -братовчедката и, ми минава :)

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Salacca edulis - Салак (змийски плод)
    119 Отговори
    13722 Преглеждания
    Последно мнение от penoff
    06 сеп 2017, 15:51
  • New post Карпобротус, Хотентотска смокиня, Carpobrotus edulis
    от Kiril Donov » 23 сеп 2013, 18:07 » в Цъфтящи видове
    6 Отговори
    1887 Преглеждания
    Последно мнение от исака
    30 яну 2016, 20:38
  • New post Брахея Армата (Brahea armata)
    от Бобсъна » 19 апр 2011, 18:52 » в Брахея (Brahea)
    224 Отговори
    26251 Преглеждания
    Последно мнение от Бобсъна
    14 мар 2018, 07:57
  • New post Brahea armata около Пловдив
    от Kiril Donov » 08 дек 2014, 00:14 » в Брахея (Brahea)
    9 Отговори
    1528 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    28 мар 2016, 22:00
  • New post Брахея Армата от семе (Brahea armata from seed)
    от Kiril Donov » 05 яну 2016, 13:06 » в Брахея (Brahea)
    9 Отговори
    1444 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    22 авг 2018, 14:31

Върни се в “Брахея (Brahea)”