Смокиня сорт Измирска, Ficus carica Izmir

Димитър Брусалиев
Регистриран: 21 фев 2016, 09:36
Район: Бургас
Надморска височина (m): 70
USDA zone: 7a/7b
Has thanked: 20 times
Been thanked: 7 times

Re: Смокиня сорт Измирска, Ficus carica Izmir

Мнение от Димитър Брусалиев » 19 окт 2018, 22:39

Тази година успях да спася само 4 плодчета. Всичко друго унищожиха смокиновите мухи. Мичуринска 10 не нападат, но наоколо има много семенаци из дворовете и е пълно с тази гад.
Напълно узрелите плодове при мен бяха светло лилави до тъмно лилави по жилките, но нищо общо с тези на Пламен. Определено бяха оплодени съцветия.
Мисля си, че причината за различната пигментация може да е много по проста - различната среда и огряване. При мен е Черноморски климата, а почвата ми е силно варовита. Иначе Измирската е на слънце от сутрин до залез.

maniak
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 01 апр 2011, 17:15
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 15 times

Мнение от maniak » 06 яну 2019, 04:02

Смокинята в ляво на снимката е Измир, за сега не съм ял плод нямаше ме това лято и не знам какво е станало, но отдолу имаше нападали много изгнили плодчета. Предните лета окапваха зелени. Учудващо издържа доста на студ при мен. В дясно е Мичурин 10.
Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 302 times
Been thanked: 864 times

Мнение от Kiril Donov » 08 фев 2019, 20:15

Сортът Измир продължава да остава неидентифициран дори и от Турските колекционери на смокини. Нищо чудно дървото, което видях навремето, да е било единственото. Турция е раят на смокините и със сигурност има хиляди неопределени сортове из частните градини, които са възникнали от семеначета и са били оставени, защото са имали хубави плодове.
"Измир" вече стана хит и в Калифорния, като вече има намерения за създаване на промишлени насаждения там. Тази зима за Щатите изпратихме значителни количества размножителен материал. Нищо чудно това да е сортът, който да конкурира Black Mission в близко бъдеще. Ако не в промишлените насаждения, то поне в частните градини, защото Измир превъзхожда Блек Мишън почти във всяко отношение, може би с изключение единствено на това, че има по-тънка кора. Което го прави с по-добри вкусови качества, но би могло да влошава вида на плодовете при транспорта им до пазара. На теория е така, а практиката ще покаже, дали е вярно това мое предположение.

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —6,6°С
Метеостанция: TFA
Has thanked: 222 times
Been thanked: 171 times

Мнение от perperikon » 28 авг 2019, 01:30

Киро ме почерпи с малко домашни смокини, докато си вземах маслините от Палмцентъра. Най-впечатляваща беше "Измирска" - огромни сладки смокини подобни на Bursa black от снимките(в съответната тема). Измирската има даже предимство - не се нуждае от опрашване.С нетърпение очаквам моето дърво да порасне и да роди качествени смокини.
"Вердино" също беше едра и неочаквано вкусна под зелената си повърхност. Цвета я пази от атаки на птици, а това при мен е голям проблем. Планирал съм я за засаждане догодина!

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Мнение от Kiril Donov » 28 авг 2019, 08:48

perperikon написа:
28 авг 2019, 01:30
... Измирската има даже предимство - не се нуждае от опрашване. ...
Да, не се нуждае. Но без опрашване няма да е толкова едра, а може би няма да е и чак толкова вкусна. Пак би била шампион, но със опрашване е ненадмината.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 09 сеп 2019, 00:02

Стана въпрос за Измир в една фейсбук група и няколко човека по света пишат, че години наред им окапват плодовете, т.е. че сортът е тип Smyrna и се нуждае от опрашване. За Блек Донов и Харди Йелоу знаем, че понякога хвърлят плодовете. В последно време при мен не се е случвало обаче (от поне 6-7 години).
Интересува ме, кой от вас е имал каквито и да е проблеми със сорта Измир? Моля споделете, ако ви окапват плодовете на този сорт. Интересува ме също и в кои райони без налични оси Blastofaga за опрашване, сортът Измир успява да плододава.

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -7.4 на 06.01.2019
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 220 times
Been thanked: 318 times

Мнение от zack » 09 сеп 2019, 09:15

Няколко от смокините съм ги забравил кои са като сортове, ама тази трябва да е Измирска <he-he>
Особено след като майка я определи като най-вкусната <wine> няма как да не е е Измирска.
Имаше и сушени по дървото, ама повечето бяха наядени от птици. Явно и на тях им харесват.

Изображение
Изображение
Изображение
These users thanked the author zack for the post:
Димитър Брусалиев (05 юли 2020, 10:02)
Rating: 7.7%

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 09 сеп 2019, 09:47

Kiril Donov написа:
09 сеп 2019, 00:02
Стана въпрос за Измир в една фейсбук група и няколко човека по света пишат, че години наред им окапват плодовете, т.е. че сортът е тип Smyrna и се нуждае от опрашване. За Блек Донов и Харди Йелоу знаем, че понякога хвърлят плодовете. В последно време при мен не се е случвало обаче (от поне 6-7 години).
Интересува ме, кой от вас е имал каквито и да е проблеми със сорта Измир? Моля споделете, ако ви окапват плодовете на този сорт. Интересува ме също и в кои райони без налични оси Blastofaga за опрашване, сортът Измир успява да плододава.
Пламен май беше споменавал нещо за окапване на плодовете? Ако може подробности - какъв процент от реколтата окапа и колко пъти се е случвало до сега?

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Has thanked: 118 times
Been thanked: 122 times

Мнение от plamen » 09 сеп 2019, 10:03

Миналата година завръзите опадаха на 70%. Друг път не се е случвало. Тази година основната реколта е слаба като количество. Като цяло, не може да се сравнява с Далматинска и Кръгла от Бордо по продуктивност и постоянство. Аз го отдавам на яката резитба, която практикувам. Догодина ще режа по-деликатно, да видим.....Тези наблюдения са валидни само за моя двор, разбира се.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 09 сеп 2019, 10:34

Аз също режа много сериозно, много повече от всеки друг, защото работата ми го налага. Едва ли е това причината. Интересното е обаче, че Кръгла от Бордо при мен дава дребни и оскъдни плодове, като изобщо не може да се сравнява с Измир.
Вече всичките ми смокини растат при неполивни условия. Толкова е сухо в момента, че някои сортове загубиха половината си листа.

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Has thanked: 118 times
Been thanked: 122 times

Мнение от plamen » 09 сеп 2019, 10:40

Аз поливам.Поливам рядко и деликатно,но поливам. Ако се прави както трябва,поливането не пречи, а напротив. Разбира се,при дълбоки и влажни почви е противопоказно.

Димитър Брусалиев
Регистриран: 21 фев 2016, 09:36
Район: Бургас
Надморска височина (m): 70
USDA zone: 7a/7b
Has thanked: 20 times
Been thanked: 7 times

Мнение от Димитър Брусалиев » 09 окт 2019, 07:48

Тази година и нашата Измирска се отчете с около 15-20 плода. Уникален вкус и аромат.
Сорта е партенокарпен, като много ясно се познават оплодените и неоплодените плодове.
Силно се напада се от смокиновата муха която може да направи по 3-4 поколения за един сезон и почти напълно да унищожи реколтата. В моя район е най-сериозния проблем.
Понеже почвата е плитка, песъчлива и бедна се налага при сухо лято да поливам от време на време по-малко.

Added in 3 minutes 24 seconds:
Изображение

Added in 1 minute 13 seconds:
Изображение
These users thanked the author Димитър Брусалиев for the post:
Kiril Donov (09 окт 2019, 08:30)

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 09 окт 2019, 08:36

Ех, както казваше Пламен, пускането на такива снимки извън сезона, трябва да се забрани със закон...
При мен обаче са най-често синьо-сиви на цвят. Само отделни плодове се е случвало да имат такъв цвят, като тези от втората снимка.
Вчера пак ходих да бера смокини. Повечето сортове нямат нищо вече. По Измир се намираше тук-там по някоя зверски изгризана от птиците смокиня. Отхапах и изплюх изгризаните участъци от един плод и накрая остана една чиста хапка и за мен. Това беше, нови ще има догодина.

edi
Любител на южните растения
Регистриран: 14 апр 2014, 15:09
Район: 41,4/23,2
Надморска височина (m): 158
Абсолютна минимална t° (°C): -13,8 от 2017 г.
Минимум последна зима (°C): -8,5 зона 8б
Has thanked: 0
Been thanked: 14 times

Мнение от edi » 02 юли 2020, 16:52

Утре пристига моята измирска. Кире, може ли веднага в градината с осигурено поливане или по-добре на есен?

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 02 юли 2020, 17:32

Разбира се, че можеш да я садиш веднага.

Само да уточня и в тази тема, че смокинята на Пламен не е Измир и няма нищо общо. Най-странното е, че аз нямам подобна смокиня в колекцията си. Нямам идея, как се е озовала при Пламен, след като би трябвало аз да съм му я дал преди години. Както и да е, сега вече съм му дал гарантиран Измир и това лято може и да успее да направи сравнение. Пиша това уточнение, защото всичко, което пише до момента Пламен за сорта Измир, всъщност се отнася за някакъв друг сорт.
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
Димитър Брусалиев (02 юли 2020, 23:00)

Отговори