Манго, Mangifera indica L. - "Плодът на Боговете"

Типичните тропически и екваториални плодове, които растат на не повече от 20 градуса северно и южно от Екватора.
The typical fruits of tropical and equatorial origin, that grow not more than 20 degrees north or south from the Equator.

Re: Манго, Mangifera indica L. - "Плодът на Боговете"

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 14 Фев 2018, 02:26

perperikon написа:... докато излезнат ягодите и черешите, защото след това няма да ми мине през ума да си купя манго.

Ясно ... и ти явно си опитвал само боклукът, наречен "манго" от нашите магазини...
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.8 (Jan 24, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот kukuruzius » 14 Фев 2018, 10:18

Привет на всички членове на Палмфорум!
От години чета форума като гост и най-после се осмелих да се регистрирам <embarassed>. Най-напред искам да Ви благодаря за всичко, което научих от този форум и да се представя с няколко думи: <spam> роден съм в Карлово, но за мое съжаление се налага да практикувам общото ни хоби в не толкова привлекателния климат на София град <cold> . Харесвам всички екзотични растения и най-вече екзотичните плодове, съответно правя всякакви опити да си отгледам такива собствено производство, макар и да съм далеч от постиженията на повечето членове на Палмфорум.
По темата: аз също имам няколко мангота от семки, които вече станаха достатъчно силни растения, за да бъдат облагородени (явно им харесва микроклимата зад стените на гроубокса :)). Мисля да се пробвам през април-май, но за целта ще трябва да си осигуря плододаващо растение.. И тук въпросите ми към г-н Донов: 1. Ще има ли в разсадника тази година от по-евтините сортове манго и кога (в случай, че не успее планът ми по-долу)? 2. Другата седмица заминавам за Тайланд и понеже споменахте в предните постове Nam Doc Mai ми се иска Вие, като човек с повече опит, да ми дадете някои напътствия как мога да си донеса облагородено растение от там. Така и не намерих подробна информация какви растения и семена мога да внеса в България, изисква ли се фитосанитарен сертификат, мога ли да ги пренасям в багажа си, с почва или без трябва да са? На това пътуване възнамерявам да нося само тениски и шорти, така че ще имам около 50кг чекиран багаж за запълване :) с този на жената, та в главата ми се прокрадна идеята, освен сувенири, да домъкна и някакви екзотики... Дори намерих разсадник, в който има почти всичко на поносими цени (дуриани, мангостани, ~20 сорта манго и какво ли още не) и се намира близо до едно от местата, на които ще ходим (само не съм съставил още план как да вмъкна разходите за растения в семейния бюджет :)). Ще съм благодарен на всякаква информация, не само от г-н Донов, но и от всеки, който е внасял някакви растения от други континенти.
Благодаря още веднъж и успехи на всички с екзотичните растения!
kukuruzius

Mясто: София/Карлово
Надморска височина (m): 560

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 14 Фев 2018, 17:09

Здравейте и добре дошъл!
Разходите за растения не са проблем, в Тайланд цените са около 100-150 бата, което е 5-7 лв. за облагородено растение. Но само това е добрата новина.
Лошите новини са повече. Там всичко се продава в чиста глинеста почва, която тежи много. Вносът на растения е абсолютно забранен и ще ги конфискуват още в Тайланд, ако ги видят. Торбите с почва се виждат като бомби на скенера и винаги ги виждат и проверяват. Веднъж прекарах два часа на едно летище в Индонезия, защото ми видяха растенията, които бях купил от Сингапур и не ми даваха да ги внеса при тях. След 2 часа пазарлъци и 150 долара кеш рушвет, успях да мина, но фитосанитарният инспектор беше хвърлил око на растенията ми, та освен рушвета се наложи и да му дам половината от всичко. От тогава, вече не правя такива глупости и гледам да минавам по стандартния ред.

Имате само един работещ вариант и той е, да си купите растенията и да ги разнасяте с вас. Гледайте обаче, да са възможно най-малки и само няколко, иначе може да останете без нито едно!
В последния ден, изтръсквате почвата на всички и им измивате внимателно корените. Огледайте ги предварително за вредители по листата и отстранете всичко опасно! Случвало ми се е да докарам дори и малка жабка, залепена за листо. При преглед на багажа, фитосанитарният инспектор ще огледа внимателно всяко листо и клонка, затова по-добре огледайте и Вие. Вържете всяко растение на сноп, да стане като една пръчка. По-големите растения ги подрежете, за да станат по-малки и компактни.
И последно, ако може, поискайте фитосанитарен сертификат в разсадника! Всичко това няма да направи вноса легален, но поне ще покажете на инспектора (ако ви хванат), че сте взели някакви мерки и сте добросъвестен. Ако ви хванат да пренасяте почва, ще ви конфискуват всичко, защото това е абсолютно забранено. Без почва - пак сте незаконен, но може и да умилостивите някак инспектора.
Ако докарате нещата успешно, засадете ги веднага в саксии и се постарайте да имитирате максимално тамошните условия, докато се вкоренят добре.

Аз внасям растенията по друг начин, който е по законовия ред. Но затова се налага да стоя по един месец там, докато подготвя всичко по вноса. За Вас това е неприложимо.

Дайте малко подробности, от къде летите, къде ще ходите, за колко време?
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот kukuruzius » 14 Фев 2018, 17:34

Благодаря Ви за отговора г-н Донов!
Мисля да се пробвам с няколко растения пък каквото стане. В крайна сметка най-много да ги конфискуват. Ще изпълня всички Ваши препоръки и ще искам сертификат за растенията. А в Палм център ще зареждате ли облагородени растения манго от по-евтините?
kukuruzius

UNREAD_POSTот kukuruzius » 14 Фев 2018, 18:23

Kiril Donov написа:Дайте малко подробности, от къде летите, къде ще ходите, за колко време?

Сега видях последния ред :) Летя от София до Банкок през Доха, а в Тайланд ще съм по 5 дни в Банкок, на о-в Самуи и на о-в Пукет. Въпросният разсадник, който гледах е на около 30км от летището на Пукет (от там летя обратно към София). Както и да е ако не успея с растения от разсадник, поне ще събера някакви семена и клонки от плумерия дано с тях нямам проблеми, все пак не са вкоренени растения..
kukuruzius

UNREAD_POSTот mmaksim » 14 Фев 2018, 19:23

Благодаря на всички за отзивчивоста,купих зелен камък-както ми бе обяснено го обработих,разтението не го поливам в момента а съм сложил капачки с вода до него и съм го покрил с гърло на бутилка от газирано с развита капачка
Изображение
Изображение
mmaksim

Mясто: бургас
Любимо растение: драцена
Любим плод: ягода

UNREAD_POSTот traiko » 14 Фев 2018, 23:49

Колега,може би не си ме разбрал правилно.Имах на пред вид да полееш растението,но поливките след това да са по редки.След като го изкараш на Слънце, вече е друга работа. <wine>
Аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите

Mясто: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 15 Фев 2018, 04:32

kukuruzius написа:... Въпросният разсадник, който гледах е на около 30км от летището на Пукет (от там летя обратно към София). Както и да е ако не успея с растения от разсадник, поне ще събера някакви семена и клонки от плумерия дано с тях нямам проблеми, все пак не са вкоренени растения..

Имате ли линк към този разсадник?

По принцип всичко живо от растителен произход е забранено. Да не се виждат много, не прекалявайте с количествата и може да няма проблеми. В Америка ако някой го хванат с растения в багажа, веднага му влиза в досието за винаги. Глобата и конфискацията - отделно. В България и на другите граници, поне няма да ви пишат в досието, надявам се. Иначе глобите и конфискацията и тук ги има.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот kukuruzius » 15 Фев 2018, 11:26

Имате ли линк към този разсадник?

Код: Избери целия код
http://www.aleyagarden.com/
Това е разсадникът, който е близо до летището на Пукет (пише 35км). В прайслистата им са цените на едро, но предполагам ако човек отиде на място, може да купи по-малко растения на по-високи цени. Имат манго нам док май и доста други интересни растения. Основно произвеждат хоя, каквото и да е това.. Облагородени дръвчета дуриан и мангостан гледах в един друг разсадник в Кампенг Пет (ще ходя и в тази посока за един ден докато съм в БКК), които продават само в ибей и нямат сайт.

По принцип всичко живо от растителен произход е забранено

Да разбирам, че и семената биха могли да са проблем?
kukuruzius

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 15 Фев 2018, 17:08

kukuruzius написа:... Да разбирам, че и семената биха могли да са проблем?

Разбира се. Ако ги видят, винаги има за какво да се хванат.

kukuruzius написа:...
Код: Избери целия код
http://www.aleyagarden.com/

Това е разсадникът, който е близо до летището на Пукет (пише 35км). ...

Този разсадник е чак на Фан-га, което е извън острова.
Свържете се с мен на Вайбър (+17276662955) и ще ви изпратя Garmin GPS координати на един доста по-близък разсадник на самия остров, където и цените са в батове и са дори малко по-ниски. Имат много повече плодни дръвчета в малки размери, включително и много сортове Манго и Дуриан на цени от 100 до 150 бата. Собственичката говори английски.

На същото разстояние като вашия разсадник, но по западния бряг, знам още едно място. Там има една женица, която продава всякакви малки плодни дръвчета в различни сортове. Не ги произвежда, просто ги продава край пътя. Говори английски и може да ѝ се поръча нещо, което няма в момента и да го осигури след няколко дни. Тя купува от някакъв много добър разсадник съвсем близо, но него още не съм го открил (затова питах за линк, надявах се, че Вие сте го открил). Но и нейните цени съвсем не са високи, та не е толкова нужно да се търси самия разсадник.
Жената е много сериозна. Бях ѝ поръчал сортове Дуриан, които ги нямаше. Обади и се провери, че може да го достави, след което се уговорихме да ги взема след 3 дни. Не поиска капаро. След три дни отидох, но валеше цял ден и тя не работеше, защото имала други ангажименти. Отидох да питам в съседното кафене, а се оказа, че тя беше оставила растенията ми при тях, заедно с бележка с дължимата сума. Платих ги и си ги взех, като останах очарован.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот kukuruzius » 15 Фев 2018, 17:48

Благодаря за полезната информация!
Ще Ви пиша по Вайбър по-късно за да ми изпратите координатите. Щеше да е удар в десятката, ако съм открил нещо в интернет, което Вие не сте намерил на място :) По принцип много голяма част от азиатските "търговци" са, както споменахте, "женици край пътя" и на място се намират много по-добри сделки, отколкото в интернет :) А относно цените, няма какво да коментираме... 100 бата за облагородено дръвче си е меко казано смешна сума. 35км от летището по западния бряг са почти Патонг, където ми е хотела.
kukuruzius

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 15 Фев 2018, 18:49

kukuruzius написа:... 35км от летището по западния бряг са почти Патонг, където ми е хотела.

Па-тонг е на юг. Аз исках да кажа на север, към Као Лак. Пак е извън острова, на континента. За да идете до там, ще Ви е нужна кола.
Аватар
Kiril Donov

Предишна

Назад към Тропически плодове (Tropical fruits)