Манго, Mangifera indica L. - "Плодът на Боговете"

Типичните тропически и екваториални плодове, които нормално растат на не повече от 30 градуса северно и южно от Екватора.
The typical fruits of tropical and equatorial origin, that grow usually not more than 30 degrees north or south from the Equator.
Потребителски аватар
kukuruzius
Любител на южните растения
Регистриран: 14 фев 2018, 08:14
Район: София/Карлово
Надморска височина (m): 560
Любимо растение: Всички екзотични
Любим плод: Авокадо
Любим климат: Тропичен
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Re: Манго, Mangifera indica L. - "Плодът на Боговете"

Непрочетено мнение от kukuruzius » 14 фев 2018, 09:18

Привет на всички членове на Палмфорум!
От години чета форума като гост и най-после се осмелих да се регистрирам <embarassed>. Най-напред искам да Ви благодаря за всичко, което научих от този форум и да се представя с няколко думи: <spam> роден съм в Карлово, но за мое съжаление се налага да практикувам общото ни хоби в не толкова привлекателния климат на София град <cold> . Харесвам всички екзотични растения и най-вече екзотичните плодове, съответно правя всякакви опити да си отгледам такива собствено производство, макар и да съм далеч от постиженията на повечето членове на Палмфорум.
По темата: аз също имам няколко мангота от семки, които вече станаха достатъчно силни растения, за да бъдат облагородени (явно им харесва микроклимата зад стените на гроубокса :)). Мисля да се пробвам през април-май, но за целта ще трябва да си осигуря плододаващо растение.. И тук въпросите ми към г-н Донов: 1. Ще има ли в разсадника тази година от по-евтините сортове манго и кога (в случай, че не успее планът ми по-долу)? 2. Другата седмица заминавам за Тайланд и понеже споменахте в предните постове Nam Doc Mai ми се иска Вие, като човек с повече опит, да ми дадете някои напътствия как мога да си донеса облагородено растение от там. Така и не намерих подробна информация какви растения и семена мога да внеса в България, изисква ли се фитосанитарен сертификат, мога ли да ги пренасям в багажа си, с почва или без трябва да са? На това пътуване възнамерявам да нося само тениски и шорти, така че ще имам около 50кг чекиран багаж за запълване :) с този на жената, та в главата ми се прокрадна идеята, освен сувенири, да домъкна и някакви екзотики... Дори намерих разсадник, в който има почти всичко на поносими цени (дуриани, мангостани, ~20 сорта манго и какво ли още не) и се намира близо до едно от местата, на които ще ходим (само не съм съставил още план как да вмъкна разходите за растения в семейния бюджет :)). Ще съм благодарен на всякаква информация, не само от г-н Донов, но и от всеки, който е внасял някакви растения от други континенти.
Благодаря още веднъж и успехи на всички с екзотичните растения!

mmaksim
Регистриран: 11 фев 2018, 16:52
Район: бургас
Любим плод: ягода
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от mmaksim » 14 фев 2018, 18:23

Благодаря на всички за отзивчивоста,купих зелен камък-както ми бе обяснено го обработих,разтението не го поливам в момента а съм сложил капачки с вода до него и съм го покрил с гърло на бутилка от газирано с развита капачка
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 9 times

Непрочетено мнение от traiko » 14 фев 2018, 22:49

Колега,може би не си ме разбрал правилно.Имах на пред вид да полееш растението,но поливките след това да са по редки.След като го изкараш на Слънце, вече е друга работа. <wine>

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 58 times
Been thanked: 97 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 15 фев 2018, 03:32

kukuruzius написа:... Въпросният разсадник, който гледах е на около 30км от летището на Пукет (от там летя обратно към София). Както и да е ако не успея с растения от разсадник, поне ще събера някакви семена и клонки от плумерия дано с тях нямам проблеми, все пак не са вкоренени растения..

Имате ли линк към този разсадник?

По принцип всичко живо от растителен произход е забранено. Да не се виждат много, не прекалявайте с количествата и може да няма проблеми. В Америка ако някой го хванат с растения в багажа, веднага му влиза в досието за винаги. Глобата и конфискацията - отделно. В България и на другите граници, поне няма да ви пишат в досието, надявам се. Иначе глобите и конфискацията и тук ги има.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
kukuruzius
Регистриран: 14 фев 2018, 08:14
Район: София/Карлово
Надморска височина (m): 560
Любимо растение: Всички екзотични
Любим плод: Авокадо
Любим климат: Тропичен

Непрочетено мнение от kukuruzius » 15 фев 2018, 10:26

Имате ли линк към този разсадник?

Код: Избери всички

http://www.aleyagarden.com/
Това е разсадникът, който е близо до летището на Пукет (пише 35км). В прайслистата им са цените на едро, но предполагам ако човек отиде на място, може да купи по-малко растения на по-високи цени. Имат манго нам док май и доста други интересни растения. Основно произвеждат хоя, каквото и да е това.. Облагородени дръвчета дуриан и мангостан гледах в един друг разсадник в Кампенг Пет (ще ходя и в тази посока за един ден докато съм в БКК), които продават само в ибей и нямат сайт.

По принцип всичко живо от растителен произход е забранено

Да разбирам, че и семената биха могли да са проблем?

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.

Непрочетено мнение от traiko » 24 мар 2018, 22:00

Mанго Остийн няма спиране. Дано се оправи времето, че пчеличките да действат.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

А това е от подложката,и тя ще цъфти.

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 02 май 2018, 06:56

Както вече споменах, днес отново бях при един българин, който живее от много години със семейството си в Бока Ратон, Флорида. Преди повече от 25 години е засадил семе от Манго. Днес то е огромно дърво. На третата снимка по-долу се вижда, как основният му клон беше счупен (и после отрязан) от урагана Ирма. На мястото на отреза са се развили нови филизи, които дори цъфнаха тази пролет.

Интересното при това дърво е, че расте на практика във вода. Засадено е на брега на езеро, като корените, а вече и някои от клоните са потопени целогодишно във вода. Понеже не са прилагани никакви резитби, по-голямата част от короната е над водата или в двора на съседите. Посъветвах Пламен да направи сериозна резитба, но всъщност трябваше аз да го направя по-рано напролет, защото той едва ли ще се справи. Както и да е, вече е късно за тази година.

Това Манго се е случило доста интересно. Понеже е от семе, то не е идентично с никой друг сорт. Плодовете са едри, с ароматно месо и без влакна. Плододава задължително всяка година и по две реколти. Последното веднага предизвика интереса ми и реших да размножа този сорт. Пламен твърди, че е цъфнало за първи път след около 15 години и от тогава не е имало година без плодове, като винаги дава по две обилни реколти. Общият му период на плододаване е около 4 месеца. За сравнение, растения от известни сортове из градините наоколо (както и в нашата), плододават през година, с една или две реколти. Мангото в нашата градина също е отрупано с плодове и вече започват да зреят, но от втория цъфтеж не останаха завръзи, а съседите твърдят, че плододава през година.

Две от Кокосовите палми на Пламен, садени от орехи преди двайсетина години. Зад тях се виждат банани най-вляво, Манго (с големите клони), Карамбол (на оградката), Джаботикаба и Кафе (най-вдясно). Плодовете на кафето узряха по Нова Година, а днес беше с отворени цветове.
Изображение

Изображение

Тук се вижда отрязаният връх на дървото, който е бил счупен от урагана Ирма.
Изображение

Голяма част от плодовете на това дърво падат във водата. Пламен днес ми разказа, че отдолу се събират водни костенурки, риби и игуани и се борят за дял от пиршеството с вкусните плодове.
Изображение
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
traiko (02 май 2018, 10:05)
Rating: 16.67%

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 02 май 2018, 07:25

А ето за сравнение и дървото Манго в нашата градина. Снимам го от покрива на къщата, за да се види по-добре. Дървото е облагородено, явно е от хубав сорт. Чакам да узреят плодовете, за да определя точно кой е сорта. Обикновено зрее през юли, но тази година го торихме няколко пъти и го поливахме през сухия сезон, затова цъфна още през януари и тези дни плодовете ще започнат да зреят. Трябва да отбележа, че до скоро падаха завръзи и може би окапаха около 2/3 от всичките. В последно време наедряха и вече падат само плодове, които са нападнати от разни червеи или пък от нахалните катерици. Катериците са голяма напаст навсякъде из Флорида, заради тях не съм убеден, че ще успеем да съберем добра реколта от Манго. Плодовете още не са узрели, но те вече ги започнаха. Изгризват всичко, включително и кокосовите орехи, но най-гадно е, когато изгризват малката палмичка, която е прораснала от кокосовия орех. А преди дни ми изядоха една поникваща Кокосова палма (Maypan), като оставиха само мъртъв орех и корените, вече забити в земята. От палмичката няма и следа, а беше засадена в земята.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Освен Нам Док Маи, приготвил съм още няколко интересни сорта Манго, които да разпространяваме в България и Европа - Валенсия Прайд, Малика, Хейдън и Когшол. Първият и последният са сортове с много компактен растеж, от групата на т.нар. "апартаментни Манго-та". Ще опитам да осигуря и още някой подобен сорт, защото са много интересни за нашите условия в България.
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
traiko (02 май 2018, 10:07)
Rating: 16.67%

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Been thanked: 28 times

Непрочетено мнение от perperikon » 26 май 2018, 00:17

Киро, мога ли да разчитам, че манго засадено в земята в цитрусова оранжерия(+0*С) може да се развива нормално и да плододава? Ако не, с колко трябва да се вдигне минимума за да се получи? Ако някой друг има опит - да сподели резултати.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 26 май 2018, 05:34

Могат да понесат за кратко малко над нулата, но най-много 1-2 пъти за цялата зима. Иначе трябват минимуми около +10°C и среднодневни температури от поне 12-14°C.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 26 май 2018, 10:25

Жалко, това означава отделна високотемпературна оражерия, което ще ми дойде в повече като ангажимент. Ти най-добре го знаеш.
Може би, някога когато се пенсионирам. :-)
Едно манго обаче ще си взема да трупам опит, .. в саксия.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 02 юни 2018, 10:06

Вчера метнах едно манго в колата - напреднало растение със завързи. Още днес ще го пресадя в по-голяма саксия. Най-голямото предизвикателство това лято ще е как да не го изгори прякото слънце, понеже досега е било в оранжерия.
Някой ще ми препоръча ли % засенчване, с който да започна и след колко време може да поеме 100% слънце?

veso
Регистриран: 25 юни 2016, 15:20
Район: София кв. Орландовци
Надморска височина (m): 590
USDA zone: 7a
Любимо растение: Цитруси
цитруси, тропически плододаващи
Любим плод: Череша
Has thanked: 19 times
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от veso » 02 юни 2018, 13:22

Здравей колега!
Би ли споделил, какъв сорт е мангото, и ако е KEITT, една снимка ако може?
Питам, защото чакам да се появи като асортимент и снимка в Палм център, но засега го няма.
А по повод пресаждането, мисля, че след като има завръзи е рисковано да се прави сега.
Но това е само мое мнение.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 02 юни 2018, 14:26

Мангото има доста рехава коренова система и трябва много внимателно да се пресади, за да не се разпадне балата. За 2 седмици може да свикне със слънцето, но ако ще зимува при домашни условия, можи бе е по-добре да остане леко засенчено за постоянно. Ако ще ползвате мрежа, 30 до 40% максимум засенчване, ако намерите и по-малко - още по-добре.

Нещо интересно: В двора ни във Флорида има голямо дърво сорт Haden. Поради липса на достатъчно подложки за облагородяване, заложих му два отвода. Вчера видях, че са тръгнали корени вече. До тук са минали около 2 месеца, за общо 4 месеца трябва да станат готови растения.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 02 юни 2018, 23:03

veso написа:
02 юни 2018, 13:22
Здравей колега!
Би ли споделил, какъв сорт е мангото, и ако е KEITT, една снимка ако може?
Питам, защото чакам да се появи като асортимент и снимка в Палм център, но засега го няма.
А по повод пресаждането, мисля, че след като има завръзи е рисковано да се прави сега.
Но това е само мое мнение.
Сорта е Keitt(произнася се Кийт). Това не е палма и няма как да има проблеми с пресаждането. Само по-добре става от по-големия обем почва, показва моя опит.
Няма причина Палмцентър да не качат снимки в магазина, ако искат да ги продадат.
Най-добре е, обаче да се вземат лично от Палмцентъра защото транспорта с куриер ще е рисков за щети по клони и плодове.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Помощ за манго
    от gaproni » 21 мар 2016, 08:57 » в Цитрусови (Citrus)
    6 Отговори
    2059 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    22 мар 2016, 06:40
  • New post Засаждане на Авокадо и Манго в ОГ
    60 Отговори
    6951 Преглеждания
    22 авг 2018, 21:32
  • New post Сортове Манго - Хейдън (Haden)
    0 Отговори
    94 Преглеждания
    07 окт 2018, 14:55
  • New post Lagerstroemia indica 'Sioux'
    5 Отговори
    1574 Преглеждания
    Последно мнение от maniak
    03 авг 2017, 20:25
  • New post Lagerstroemia indica 'Powhatan'
    0 Отговори
    543 Преглеждания