Маракуя, Passion fruit (Passiflora edulis)

Типичните тропически и екваториални плодове, които нормално растат на не повече от 30 градуса северно и южно от Екватора.
The typical fruits of tropical and equatorial origin, that grow usually not more than 30 degrees north or south from the Equator.
perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —10°С
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 67 times
Been thanked: 86 times

Re: Маракуя, Passion fruit (Passiflora edulis)

Непрочетено мнение от perperikon » 15 мар 2019, 06:23

Ядливата Маракуя също расте много бързо и се препоръчва постоянно да й се отстраняват по-слабите леторасли и да се съкръщават силните за да цъфти и плододава нормално.
Няма смисъл да спорим след като никой от Вас няма практически опит с ядливата, също и аз. Това което четем из интернет за Маракуя се отнася за различни сортове и различни условия от моите(и по-добри, и по-лоши) . Да видим какво ще се случи при мен до Ноември!
<fishing>

cucurbita pepo
Регистриран: 28 ное 2018, 19:50
Район: Ловешко
Любим климат: средиземноморски
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от cucurbita pepo » 15 мар 2019, 20:03

Аз миналия април засадих на двора една и до ноември порасна доста, качи се на асмалъка, а стъблото ѝ при основата беше станало доста дебело.
Идеята ми беше зимата да я изровя, но ме домързя. Малко след средата на ноември при нас падна първият сняг, към десет сантиметра, които се топиха няколко дена поне (но така и не паднаха температурите под нулата). Нищо ѝ нямаше, което доста ме учуди, понеже беше доста време покрита със сняг. Големият студ в края на ноември/началото на декември, когато имаше една ледена седмица, естествено ѝ видя сметката.

Аз пък искам да си завъдя пасифлора инкарната, това е другата по-студоустойчива (уж) пасифлора, но не знам от къде да се сдобия със семена. Била хубава на вкус, някъде четох даже подобна на маракуята (която аз харесвам), а не блудкава като церулеята, дето я има тука по дворовете.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 03 апр 2019, 16:08

На преден план в малките чаши са първите маракуи 15-20 дни след поникването на семената над почвата. Залагал съм в чашите само предварително покълнали семена държани на топло и влажно(~30 дни) в зип-лок найлонова торбичка. Продължават да покълват и сега и се чудя има ли смисъл да слагам още нови в чаши. Ако някой от форума има желание да пробва маракуя на собствена много топла локация, мога да му пратя 1-2 бр. към края на Април. Трябва да каже обаче сега. Тези дни ще ги местя в по-големи чаши.
Изображение
Как мислите, дали към края на Октомври ще ям маракуя, или само последните три букви!? <406>
За вас майтап, за мен истина - не съм се отказал от целта през Ноември да си правя смути микс от собствени райски ябълки и маракуи. <thumbup>
Ха да видим дали ще се изложа! Не ми е проблем! <icecream>
P. S. Отзад са 3-те вида нови тропически палми от Палмцентъра.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 22 апр 2019, 01:08

Вчера засадих 4 бройки маракуя от подобен размер в земята. Очакванията ми, колкото и да изглеждат пресилени, за мен си остават реалистични, поне докато практиката не ги опровергае.
BG-практика засега няма, но вече ще има! <he-he>
До края на Май очаквам това долното да се качи на асмалъка(2,6 м.)!?... И есента да бера плодове!? <crazy2> <453>
Изображение

penoff
Любител на южните растения
Регистриран: 24 сеп 2016, 13:40
Район: Pleven
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от penoff » 27 апр 2019, 15:35

Така изглежда моята маракуя - от около три години я отглеждам (от семена на плод), в саксия на остъклената тераса. Изобилие на шума, но никакъв цвят, камоли за плодове. Иначе, на остъклената тераса си зимува добре - температурите не падат под 0 С, но когато е облачно, едва ли прехвърлят 5 С. Та за това време, тези условия и моите скромни грижи - толкова.
До миналата година, всяка пролет я подстригвах, кастрейки доста сериозно пръчки и шума.
Тази мисля да пропусна, пък да видим какво ще излезе, дано не удуши околната растителност.
Изображение Изображение

Изображение Изображение

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 27 апр 2019, 19:54

Към есента ще видим каква е разликата в развитието на маракуя в саксия(3 г.) , зад стъкло, с ограничено слънцегреогряване и друга маракуя в земята и целодневно директно слънце. Въпреки различната изходна големина и възраст(3-годишна vs 2-месечна), предполагам, че разликата ще е драматична и то в полза на малката маракуя растяща на свобода. Така обикновено стоят нещата при бързо- и непрестанно-растящите растения, като маракуя - неограниченият ресурс прави чудеса. За бавната Юбея, ресурса не би дал големи разлики в едногодишен план.
<thumbup> <cheers2>

penoff
Любител на южните растения
Регистриран: 24 сеп 2016, 13:40
Район: Pleven
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от penoff » 06 май 2019, 16:39

Не се съмнявам, че условията на открито през топлите месеци ще бъдат по-благоприятни и може по-малките на възраст да изпреварят на растеж по-възрастните, т.е. моите. Споделих снимките, за да споделя опит, като акцента на написаното от мен е върху скромните усилия, които полагам, и непретенциозните условия, които създавам, за това растение. Питането ми е кога ще започне да цъфти и какво е нужно да се направи, за да се стимулира цъфтеж. Очевидно, на шума го докарвам. Иначе, не се надявам да бера плодове. Въпросът за цъфтежа го поставям и за една пасифлора, която расте ли расте, ама на филизи и листа. Цвят - никакъв.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 07 май 2019, 10:37

penoff написа:
06 май 2019, 16:39

... кога ще започне да цъфти и какво е нужно да се направи, за да се стимулира цъфтеж. Очевидно, на шума го докарвам. Иначе, не се надявам да бера плодове. Въпросът за цъфтежа го поставям и за една пасифлора, която расте ли расте, ама на филизи и листа. Цвят - никакъв.
Чел съм, че за да се стимулира цъфтеж трябва да се махат страничните разклонения и интензивно растящите върхове. Това обаче след като порасне на високо(2-3 м.??).
Моите макар и в земята, засега изостават от "плана" ми за растеж. Надявам се когато натрупат корени и се стопли още да тръгнат бързо нагоре. Каквото - това! Все пак е експеримент!

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Магически плод, Miracle fruit (Synsepalum dulcificum)
    33 Отговори
    6945 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    15 юни 2018, 23:44
  • New post Brahea edulis
    от ivo_nekitov » 25 окт 2012, 10:16 » в Брахея (Brahea)
    46 Отговори
    7256 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    09 яну 2018, 19:09
  • New post Salacca edulis - Салак (змийски плод)
    119 Отговори
    17353 Преглеждания
    Последно мнение от penoff
    06 сеп 2017, 15:51
  • New post Карпобротус, Хотентотска смокиня, Carpobrotus edulis
    от Kiril Donov » 23 сеп 2013, 18:07 » в Цъфтящи видове
    6 Отговори
    2460 Преглеждания
    Последно мнение от исака
    30 яну 2016, 20:38

Върни се в “Тропически плодове (Tropical fruits)”