Магически плод, Miracle fruit (Synsepalum dulcificum)

Типичните тропически и екваториални плодове, които растат на не повече от 20 градуса северно и южно от Екватора.
The typical fruits of tropical and equatorial origin, that grow not more than 20 degrees north or south from the Equator.

Re: Магически плод, Miracle fruit (Synsepalum dulcificum)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 15 Ное 2017, 01:16

Това растение разби всичките ми представи за бързо зреене.

Преди десетина дни взе да цъфти. Цъфна само едно от двете растения, затова не очаквах да върже нещо. Седмица по-късно жена ми забеляза, че цъфналото растение е отрупано с едри, зелени плодчета. Даже реши, че са били на дръвчето още при купуването, без да ги забележа. Това, разбира се не е вярно, защото аз внимателно ги огледах и събрах сухите плодчета от тях, като засях семената.
Току-що отново бях до цъфналото дръвче, но този път плодовете вече са червени и омекнали. За 10-15 дни успяват да се развият от цвят до узрял плод. Невероятно!

Утре ще ги обера и опитам за първи път, ако не ме изпреварят проклетите ракуни тази нощ.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 16 Ное 2017, 21:07

Току-що ядох най-сладкия си Ананас в живота...

Хапвах карамболи (Starfruits), които имаха приятен леко кисел вкус и малко сладост. Сетих се, че щях да опитвам от магическия плод. Изтичах до градината, откъснах две плодчета и ги донесох.
Двамата с жена ми опитахме по едно. Приятно на вкус, с малко месо под кожата и едра, тъмно кафява костилка.
След това отново подхвахме карамболите. Този път обаче, вкусът им беше станал много сладък. Уж беше същият, но сякаш бяха наръсени с подсладител. Извадих ананас, който преди няколко часа беше сладък, но също леко киселееше. Кисел вкус този път не усетихме, но по-сладък Ананас не сме опитвали никога.

Промяната във вкуса очевидно се дължи на магическия плод. Някой ден ще опитам и с лимон.
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 16 Ное 2017, 21:15

Направихме грешката да обядваме след магическия плод. Киселото мляко и айранът се оказаха сладки, а яденето ... по-добре да не обяснявам.
Аватар
Kiril Donov

Предишна

Назад към Тропически плодове (Tropical fruits)