Батати (Ipomea batatas)

Типичните тропически и екваториални плодове, които нормално растат на не повече от 30 градуса северно и южно от Екватора.
The typical fruits of tropical and equatorial origin, that grow usually not more than 30 degrees north or south from the Equator.
petya85
Регистриран: 10 апр 2017, 22:14
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Батати (Ipomea batatas)

Непрочетено мнение от petya85 » 28 апр 2017, 17:42

Здравей Васил. За съжаление всичко започна да гние , предполагам защото вероятно съм сложила прекалено много вода. Сортът не мога да го кажа тъй като съм още много боса в това. Клубените ги закупих от Кауфланд, тъй като никъде не успях да намеря клубени за разсад или както се нарича. Изрових цялата мрежа за информация относно бататите и не успях да намеря от къде в България мога да се сдобия с качествени клубени. Надявам се втората партида която ще закупя от хипермаркета да излезе успешна .

Потребителски аватар
Васил
Маниак на тема Батати (Сладки картофи)
Регистриран: 26 дек 2014, 16:25
Надморска височина (m): 188
USDA zone: 7a

Непрочетено мнение от Васил » 28 апр 2017, 21:42

petya85, за съжаление тези неща с изгниването се случват. Започнах да отглеждам батати, с клубени закупени от Кауфлант, после ми изпратиха от Гърция също закупени от магазин, а черешката на тортата бе с клубени изпратени от Кирил Донов закупени от него от Индонезия. Винаги съм имал загниване, което всъщност е показател за наличие на болест пренесена със самите клубени. Като се порових в мрежата се оказа, че бататите имат доста болести и неприятели, за съжаление. Няма проблем да закупиш нови клубени от магазин и да ги заложиш отново, но този път пробвай с пясък, а съдовете да ги надупчиш с цел да се изтича излишната вода. Така, както се отглеждат цветя. Ако живееш в къща ще е добре новите клубени да ги сложиш отвън на двора в елементарна оранжерийка или нещо подобно. Моите са в оранжерийка и тепърва пробиват, но не е проблем защото ще има достатъчно време да се развият филизи и да се засадят.Заложи новите клубени още утре. Успех!

От всеки дефект - ефект!

petya85
Регистриран: 10 апр 2017, 22:14

Непрочетено мнение от petya85 » 29 апр 2017, 20:56

Така и ще направя . А когато ги запожа в пясъка постоянно ли трябва да поддържам пясъка влажен или не. При теб клубените изцяло ли са заровени или както при мен на снимката . Един мой познат в Щатите ми каза че при тях ги заравяли директно в почвата и от там израствали филизите. Ако нещата тази година ми се получат мисля за догодина при някоя почивка да се сдобия с клубени от други страни. Много интересен се оказа този батат :)

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 30 апр 2017, 08:44

petya85, пясъкът трябва да се поддържа постоянно влажен, но не и клубените да плуват във вода. Предни години си ги гледах в хола, но лимитът от нерви на близките ми се изчерпа. Тази година направих една малка оранжерийка и в нея съм заложил два начина. Единият е в корита като вашите, и клубените се виждат приблизително на една трета. Другият е директно поставяне на клубените в пръстта, като също се подават на една трета. Към момента няма разлика в развитието и на двата типа засаждане, но трябва да отбележа, че не се сетих да посадя и по двата начина клубени от различните сортове. Просто вървят много бавно, защото бе студено. Решил съм след като филизите достигнат 15см. да подсипя всички с по-рехава пръст. С това целя по-безболезненото вкореняване и когато отчупя/изрежа филизите те вече да имат коренчета добити в подсипаната пръст. Мога да ти изпратя снимки и други, но пиши на polatovec@gmail.com понеже не съм направил все още регистрация за тези сайтове за качване на снимки. Що се отнася до филизи от други държави аз опитах от Украйна, но се оказа, че неможе да се изпращат подобни пратки. Със Щатите предполагам, че ще е още по трудно. Там имат семена от батати, което ще е още по-интересно.

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 24 май 2017, 19:57

Как сте Бататаджии? Развиват ли се добре филизите, успяхте ли да засадите вече първите коренчета?
Днес вече не се сдържах и засадих първите батати. Много неравномерно се развиват заложените клубени за разсад. Пуснат по един два-филиза и си остават така. Просто не може да се развият множество филизи и да се засадят едновременно, че да се гледат заедно и да се извадят заедно.

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
dbakracheva
Любител на южните растения
Регистриран: 23 мар 2016, 15:14
Надморска височина (m): 870

Непрочетено мнение от dbakracheva » 25 май 2017, 00:05

Здравей,Васко! Голям зор е с бататите и при мен тази година. Клубени ми загниваха, поорязах и спасих каквото можах и филизите много бавно се развиват, но които са готови съм решила да ги засадя до края на месеца. Обещавам да приложа и снимки.

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 18 юни 2017, 21:01

Вече почти приключих със засаждането на батати, реколта 2017г.

Изображение

Сега остава да им побаем и в края на септември, началото на октомври да стартираме бататобера. Колеги бататаджии, как е при вас? Еми, направо се изгубихте?!

От всеки дефект - ефект!

емиава
Специалист с много опит
Регистриран: 16 фев 2014, 20:09
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Непрочетено мнение от емиава » 19 юли 2017, 14:58

Здравейте, бататаджии. Извинявам се за отсъствието. Много работа и проблем с очите ме държаха дълго време далеч от екрана :)
Васко, при нас Бататите не презимуваха добре. Някаква болест се появи при съхраняването и засегна почти всички клубени. По повърхността, при "очите" се появиха черни, разрастващи се петна. При разрязване във вътрешността се виждаха кафеникави нишки. Засегнатите клубени омекнаха и загинаха.Загубихме като сортове "Нигерия", "Ю. Африка", "Червен жен-шен", "Бюрегард", а от пътешествениците сорт №1 и 3. Болестта не засегна "Тайнонг" - или клубените не са се заразили, или можем да се надяваме на някаква устойчивост.
Успяхме да направим разсад от него и от 'Нанси Хал", така че има двайсетина растения на повдигната леха, засадени началото на юни. До момента се развиват добре.
От пътешествениците №2 и 4 са запазени като сорт - по един малокалибрен клубен и от двата успяха да тръгнат. От тях едва ли ще има реколта - тръгнаха късно и още не са засадени в о.г. Но има възможност да се запазят като растения.

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 19 юли 2017, 21:11

https://lh3.googleusercontent.com/lDMaAhd35AIzrGpE1VcrOptYpRmhzNIMHwmFpaAPCGo1TZWKmowyadVUXQ1CNwGQfuOTcZ03M4G1Y4eNYXOIOjgZO53P-8vmKGqTbdRkuj0K87zyPo6fWmsddIrHOzMdkbosnkGqp92imj3k5ruTyABNamR3h0-qd708gPQ6t-BZpYTFFleJYPdpdQQs82FH_kVzEJ2Wev-AA5CKq8qxiMJTUiiSrMGem3X8oo-tv_0KxV1zh-gQgvCNThDwyETO0iayg--mcpHlNbhn643pKKFa8klnP7pddMruJzoXG3-vF6NPr2cNdo-g3pxi2otW2iuMi7bGZUh7-30SJwpCD4ALOwSi0SXgV3gSPrS3lPDPCE6V301K0EwSB1JOSzb45kiJe6NRBLIvEgiXjc7gD32I1r6SdjRZMsI2qkvPVk-TJAVNLtOaA-UzhoZb7ESibLl6D8DxVXO69OBVJ0zDEQvi8THqE5QmlIiUaRrvS5ysaq5Nly7Gw76aqmLR2upMvvLYiGvaDddZYa3grgDrWU79aN0e1GvYFTJYaXJiVBRUO1Eg3DlibszwBGfvZve29Kw5uvtRX5sAwgHMvUJEwoZWTsvJHxrdzjDiMJ63liaUXDIfsZDRkhDp=w564-h752-no
Здравейте момичета, здравейте бататаджии. Еми, радвам се, че вече сте добре, което е най-важното. Имах сходни проблеми с разсадите и подобно загниване. Т-65 се оказа най-издръжлив и с най-малко поражения за сметка на всички останали. Пробвах да компенсирам по-късното засаждане с по-интензивно поливане и минимално количество комбиниран тор. На всеки корен в буквалния смисъл съм сложил еднократно по десетина зрънца. Незнам дали ще излезе изображението по този начин. Това са същите батати от предната снимка, само, че снимани просто от другата страна.При мен Нанси Хал се разви последен и незнам как ще е до есента, но да има живот и здраве. Успех на всички.

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 02 авг 2017, 22:11

https://drive.google.com/file/d/0B8lROV ... sp=sharing
Вече има цветове. Сега остава да се поддържа умерена влажност, без преполиване или засушаване.

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 22 сеп 2017, 20:38

Привет бататаджии :) Как е реколтата за този сезон? Днес се поразрових малко, че да си видя хаира. Има реколта, но очаквах повече! Въпреки четирикратното поливане през август и един път през септември то не им е било достатъчно. Малко по-дребни са от очакваното. Жен Шен се представя много по-добре от Т-65. Има повече клубени и са по-едри. А, как и при вас колеги?
https://drive.google.com/file/d/1dAMt8f ... sp=sharing
https://drive.google.com/open?id=1aFNbw ... Yv0-c-8FfQ
https://drive.google.com/open?id=1ErgnD ... FzPz2h_rqw

От всеки дефект - ефект!

емиава
Специалист с много опит
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.

Непрочетено мнение от емиава » 23 сеп 2017, 20:42

Здравей, Васко. Чудесни Батати си извадил толкова рано! Направо ти се възхищавам какво бататено поле си отгледал! <bananas>
При нас още не искам да вадя - имам само двадесетина корена и ще ги държа до последно.На някои растения от Т-65 се виждат отгоре оформени клубени, но какво има надолу все още не знам :)

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 23 сеп 2017, 21:13

Васил написа:
Вече има цветове. Сега остава да се поддържа умерена влажност, без преполиване или засушаване.

Васко, има ли вече някое семенце? На снимките изглежда, че вече имаш два цъфтящи сорта.
При нас по случайност се получи вече едно. Сорт №4 от Пътешествениците (единият с лилава вътрешност) се оказа цъфтящ. Както и един друг, който не зная какъв е. Не е "Бюрегагд".
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 24 сеп 2017, 09:11

Привет момичета :)
И тази година при мен няма семена при нито един от цъфтящите сортове. След прецъфтяване, плодниците остават празни. Виждал съм пчели по цветовете, което ми давеше надежда, че най-после нещо ще се случи, но отново нищо. Предполагам, че географската ширина е причината да не се формират семена. Това разбира се не ми пречи да опитвам година след година, така, както ще направя и през следващия сезон. Ще опитам / ако има време и сили / да засадя няколко корена много по-рано може би в края на април начало на месец май, но под найлон. Така до края на септември ще имам пет месеца за развитие на филизи и семена.

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 07 яну 2018, 12:55

Ей, Бататаджии привет <wine> Как се справяте със съхранението на реколтата, подготвихте ли
клубени за новия сезон? Еми, много ще ми е интересно какво ще се получи от семенцата, които отгледахте.
И въпрос за Кирил- Виждам, че пребиваваш от доста време по света, което е прекрасно и го пожелавам на всеки рано или късно да има тази възможност за пътуване. Предполагам, че оставаш верен на природата си и се интересуваш от чуждоземните растения и възможностите за интеграцията им в България. Питам дали си засичал семена от БАТАТИ /за декорация или основно сладки картофи/ и ако да, има ли възможност, позволяват ли законите да препратиш тези семена към България / става въпрос за мен/разбира се като си платя за удоволствието.
Все още по никакъв начин не съм се отказал да отгледам свои семена, както и да пробвам да отгледам растения от семена.

От всеки дефект - ефект!

Отговори

Върни се в “Тропически плодове (Tropical fruits)”