Батати (Ipomea batatas)

Типичните тропически и екваториални плодове, които нормално растат на не повече от 30 градуса северно и южно от Екватора.
The typical fruits of tropical and equatorial origin, that grow usually not more than 30 degrees north or south from the Equator.
Потребителски аватар
Васил
Маниак на тема Батати (Сладки картофи)
Регистриран: 26 дек 2014, 16:25
Район: гр. Стамболийски
Надморска височина (m): 188
USDA zone: 7a
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Батати (Ipomea batatas)

Непрочетено мнение от Васил » 19 сеп 2016, 19:11

Реколта 2016.jpg
Здравейте Бататаджии! Ето част от реколта 2016г. Тези три щайги са от около 60 корена, предимно Т-65. Извадени са от поле в което не можах да поливам като хората. Като килограми са около 20кг. без да съм ги теглил, а както пишеше по книгите трябваше да са поне стотина. Но, при липса на дъжд и градушка помага:).

От всеки дефект - ефект!

Марков
Любител на южните растения
Регистриран: 16 юли 2015, 06:56
Район: Златни пясъци
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -14.0°C 01.03.18
Любим климат: 25°C
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от Марков » 23 сеп 2016, 19:02

Здравейте, през пролетта купих от Кауфланд батат, и колкото и да ми е чудно успях да отгледам 3 растения. Днес реших да копна отстрани и да видя има ли изобщо клубени и извадих ето този 15см "звяр". <smile134>. Предполагам, че 100 дневната суша му е попречила да стане като майка си - 25 см.

Изображение

Въпроса ми е можете ли да идентифицирате сорта и трябва ли вече да ги изкопавам. Очаквани температури в следващите 15 дни в района 10-20С без валежи. Листата са зелени.

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 23 сеп 2016, 20:08

Има много сортове батати. Повечето си приличат и се идентифицират трудно. Аз така ги оплесках, че вече немога да кажа точно кои сортове имам. Прегледай това:

може да ти помогне или да те обърка повече. Що се отнася до ваденето ако имаш около 110 дни от засаждането може да вадиш, но ако времето ще е хубаво не е необходимо да бързаш. Успех!

От всеки дефект - ефект!

Марков
Регистриран: 16 юли 2015, 06:56
Район: Златни пясъци
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -14.0°C 01.03.18
Любим климат: 25°C

Непрочетено мнение от Марков » 24 сеп 2016, 08:17

Благодаря много Васил! По филмчето вероятно ще излезе Georgia Jet. Продължавам разследването.
Относно останалите показатели като време за приготвяне и вкус няма нищо общо с картофите.

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 24 сеп 2016, 20:55

Марков написа:Благодаря много Васил! По филмчето вероятно ще излезе Georgia Jet. Продължавам разследването.
Относно останалите показатели като време за приготвяне и вкус няма нищо общо с картофите.

От всички рецепти за приготвяне на батати, най-много ми хареса елементарното изпичане на фурна. Без каквато и да е мазнина или подправки. Само на дъното на тавата постилам хартия за печене и ги мятам във фурната. Около час и половина на 180-200 градуса. Разбира се по-едрите клубени ги разрязвам по зължина или на дебели филии. А ако и жената реши да сипе по едно вино.. ех мечти....:)

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
vladi
Регистриран: 07 юни 2014, 16:57
Район: София
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от vladi » 25 сеп 2016, 11:29

Васил написа:
Марков написа:Благодаря много Васил! По филмчето вероятно ще излезе Georgia Jet. Продължавам разследването.

От всички рецепти за приготвяне на батати, най-много ми хареса елементарното изпичане на фурна. Без каквато и да е мазнина или подправки. Само на дъното на тавата постилам хартия за печене и ги мятам във фурната. Около час и половина на 180-200 градуса. Разбира се по-едрите клубени ги разрязвам по зължина или на дебели филии. А ако и жената реши да сипе по едно вино.. ех мечти....:)

Васил, опитай това:

Пюре от моркови и сладки картофи
500 г сладки картофи
500 г моркови
50 г масло
150 мл прясно мляко
сол

Начин на приготвяне:
Сваряват се сладките картофи с кората и морковите в леко подсолена вода и се отцеждат веднага. Оставят се леко да изстинат и картофите се обелват, а морковите се остъргват с гладък нож, за да се отстрани най-горния слой. Намачкват се заедно до получаване на пюре без бучки, добавя се маслото и мачкането продължава. В същото време се налива по малко млякото. Добавя се сол на вкус.
Много вкусно!
П.С. Аз използвам пасатор става за секунди разбъркването. <bananas>

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 25 сеп 2016, 20:16

Охо.... а с това пюре какво върви? Може би бяло вино с пилешки гърди и бадеми? Звучи ми вкусно и ще се пробва! <thumbup>

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
dbakracheva
Регистриран: 23 мар 2016, 15:14
Район: Самоков
Надморска височина (m): 870

Непрочетено мнение от dbakracheva » 25 сеп 2016, 22:08

DSC_batat.JPG
Ето я и моята реколта,един успешен и доста вкусен земеделски експеримент.

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 26 сеп 2016, 20:09

Деси, супер реколта! Браво и с пожелание за още по-добри резултати. От снимката немога да видя добре дали има черни петна по клубените. При мен има едни такива като пигментация и то само при Бюрегард без значение дали клубените са големи или малки. Не ми е останало време да се заровя и разбера какво е и дали ще е необходимо третиране с препарати, което честно казано не ми се прави.

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
dbakracheva

Непрочетено мнение от dbakracheva » 26 сеп 2016, 20:56

Васко и аз съм доволна от резултата, все пак като за първа година не е зле,успях. Не са много едри, но пък са вкусни и нямат петна . Това е от 24 корена, тези дето засадих на повдигнати лехи. Искаше ми се да го задържа още малко, но при нас е много студено вече, две сутрини и слана имаше даже, а сега вкъщи и парното сме си запалили. За догодина и мъжът ми, ще помогне с каквото <thumbsup> , че така ми беше трудно да ги ползвам.

Потребителски аватар
dbakracheva

Непрочетено мнение от dbakracheva » 26 сеп 2016, 21:24

Може ли да споделите малко опит за съхраняването на бататите през зимата.Аз мисля да ги оставя в мазето на къщата, то е с много дебели стени, зид от дялани камъни. Откакто тръбите за парното на къщата минават през него е и много топло. Вече не си държим картофите в него, че пускат бързо клувци. Но все пак, ще сложа един термометър, за да видя каква е температурата.

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 27 сеп 2016, 09:26

Деси, съхранението това си е проблем, но зависи от някои неща.Препоръчаната температура и влажност я пише по книгите - от осем до дванадесет градуса. Препоръчвам ти да не ги прибираш веднага в мазето, а да ги оставиш хубаво да се напекат на слънце поне десетина дни ако позволява и времето. Не ги мий в никакъв случай и не се опитвай да премахнеш пръстта с триене и отупване, защото това наранява клубена. Не ги натъртвай чрез хвърляне или притискане. Ако ползваш дървени или пластмасови касетки, постилай вестник на дъното и между редовете, но не повече от два реда, като ги подреждаш внимателно. Тази година оставих клубени до края на месец юни, за да видя какво се случва. Ами нищо особено! Проста станаха по-сладки и малко по-сухи като ги изпекох.Това е цялата философия :)

От всеки дефект - ефект!

greenn
Регистриран: 02 юни 2011, 14:43
Район:
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от greenn » 28 сеп 2016, 16:31

Попаднах на една статия на руски:

http://napensii.ua/articles/1673-tropic ... skie-zemli

Съветите за съхранение в края са както казва и Васил.

Потребителски аватар
dbakracheva

Непрочетено мнение от dbakracheva » 28 сеп 2016, 18:18

Много ви благодаря и на двамата!Както се постарах с отглеждането на бататите, ще се постарая и да ги съхранявам добре, за да мога догодина пак да си засадя.

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 28 сеп 2016, 21:37

Индонезия №3.jpg
Тази вечер се заех с ваденето на няколко корена Батати от двора ми. Жен Шен ме изненада, но само с един корен, който даде добър резултат. От останалите извадих само коренища. Индонезия №3 ми разказа играта във всяко отношение. Много голямо коренище с широко разположени по-дебели корени в краищата на които се формира клубен. По тази причина неспях да извадя нито един здрав, защото ги направих на салата. Отделно са дребни и малко. Утрепах се от копане! Клубените в интерес на истината са много красиви - бели, нежни и ароматни. Поиграх си да изровя цялата дължина на един корен, но след първия метър се отказах. Така и неоткрих къде е клубена. За сравнение вижте лопатата. Вероятно сорта е с по-дълга вегетация и изисквания за отглеждане, като време, консистенция на почвата и грижи.

От всеки дефект - ефект!

Отговори

Върни се в “Тропически плодове (Tropical fruits)”