Батати (Ipomea batatas)

Типичните тропически и екваториални плодове, които нормално растат на не повече от 30 градуса северно и южно от Екватора.
The typical fruits of tropical and equatorial origin, that grow usually not more than 30 degrees north or south from the Equator.
емиава
Специалист с много опит
Регистриран: 16 фев 2014, 20:09
Район: София
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Батати (Ipomea batatas)

Непрочетено мнение от емиава » 25 окт 2014, 19:42

Ipomea batatas е тропическа лиана, която се отглежда заради ядливите си кореноплоди. Съществуват много сортове с разнообразен вкус и различни периоди на вегетация. Има и сортове, които се използват като декоративни растения, заради красивата си листна маса и евентуален цъфтеж:

Код: Избери всички

http://www.botanical-journeys-plant-guides.com/ornamental-sweet-potato.html

Преди време смятах, че като представител на тропиците и субтропиците бататите не могат да се отглеждат у нас на открито. След това ми попадна книгата " Практическо зеленчуко-производство" на Атанас Михов и Минка Алипиева, издадена 1977г., в която беше описано отглеждането на батати в южните части на страната. Методът не се отличава съществено от написаното в агронет около тридесет години по-късно:

http://agronet.bg/agro/zelenchuci/1249-batati-sladki-kartofi.html

<off topic> Най-изчерпателната и добре написана статия по темата е публикувана в hobi-semena, но не знам ако кача линк към нея дали няма да наруша правилата на форума, все пак човекът продава семена от необичайни зеленчуци.
Бататите, отглеждани за храна се размножават по вегетативен път - от прораснали грудки и резници. Една грудка прави голямо количество нови стъбла ( при някои сортове до 40) и затова не се сади директно в почвата като картофа - често се получава плетеница от множество хилави стъбла. Новите стъбла, които се появяват при прорастване от грудката, се отделят (понякога без да са направили още корени) и се поставят във вода или засаждат поединично за допълнително вкореняване. Много по-лесно е вкореняването на резници - потопени във вода, пускат забележими корени за 3-4 дена. При декоративните батати също се предпочита вегетативното размножаване - като кръстосаноопрашващо се растение семеначетата рядко запазват свойствата на родителите.
Бататите са топлолюбиви - на нашият климат в О.Г. могат да се садят когато времето вече трайно се е затоплило и температурата на почвата е над 10 градуса. В райони с късни слани е хубаво да се предвиди и някакъв вариант за защита при рязка промяна на времето - една слана или ниски температури могат да ги убият.
След като се захванат и тръгнат, бататите са много непретенциозни. Сухоустойчиви са, въпреки че редовното поливане им се отразява добре. Горе-долу месец след засаждането правят плътен килим около гнездата и не дават възможност на бурените да се развиват:
Изображение
До момента не съм забелязала някакви болести или вредители, освен охлювите.
А ето и малко канадски опит (статията е на руски, но има и линк към оригинала):

http://www.legom.info/blog/2011/6/30/107/

Потребителски аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите
Регистриран: 14 май 2011, 08:21
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Батати (Ipomea batatas)

Непрочетено мнение от benisat » 25 окт 2014, 20:16

Стават ли за салата,примерно за ракия! Само примерно казвам,може и за лимонада! <love>

„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 25 окт 2014, 21:18

Стават, може би, за нещо като картофена. <yes> Тия сортове, които не са сладки. Трябва да се сготвят. За ракия - едва ли.
Първия, който опитах, страшно ми хареса. Беше донесен от Африка. След това съм си взимала от магазин, но са съвсем различни - повечето са като безвкусна подсладена тиква и въобще не ми харесват. Тази година отгледахме един нигерийски сорт с неустановено име и два други - тайнонг 65 и червен жен-шен. И трите са много вкусни и доста различни един спрямо друг. Нямам много опит с бататите, но си търся още сортове, за да ги пробвам дали стават за отглеждане тук.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 21 times
Been thanked: 38 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 26 окт 2014, 00:52

Имах един сорт, който едни хора донесоха от остров Бали с лечебна цел. Растеше като ненормален и покриваше огромни площи. Преди зимата му изрязвах всичко и коренът в 3 литровата саксия го прибирах на хладно. За няколко години така и не видях никакви клубени от него и накрая го зарязах навън. Дотам беше.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 26 окт 2014, 18:48

В Ботаническата градина на БАН имат един батат с много красиви листа - тъмно лилави и с интересна форма. Доколкото разбрах, той също не е правил клубени (информацията ми е от преди 2 години, може да е стара).
На мен ми беше трудно да намеря растения, които да успяват да направят клубен. От батати, взети от магазин така и не съм успяла да отгледам растение. Винаги геройски са ми изгнивали. Може да са обработени да не прорастват или при съхранението в хладилник да умират спящите пъпки. Единственият, който захванах от клубен (клубен ли е правилно или грудка?) е батат, донесен от Нигерия. От две години го размножавам с резници. Другите два сорта ми ги дадоха като растения (на разсад). От трите вида от общо 24 растения станаха около 20кг батати. Не е лошо като за експеримент - има за раздаване на любопитни:
Изображение
Ако успея да запазя растенията и тази зима, ако някой иска да експериментира може да изпратя резници.
И една грешка, която допуснах. Това е резултата при небрежна обработка на тежка глинеста почва:
Изображение
Такива смачкани батати има и от трите сорта. Ако трябва да съм честна, за тази форма сама съм виновна - прекопах набързо отгоре-отгоре и набухах разсадите. Не знам защо, за декоративни растения мога да бъда много старателна, но за културните още не съм се научила.
Последна промяна от емиава на 19 май 2015, 00:39, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 26 окт 2014, 20:27

Много интересно! Благодаря за информацията!

Потребителски аватар
Васил
Маниак на тема Батати (Сладки картофи)
Регистриран: 26 дек 2014, 16:25
Район: гр. Стамболийски
Надморска височина (m): 188
USDA zone: 7a

Непрочетено мнение от Васил » 27 дек 2014, 07:17

3.JPG
Честита Коледа на всички форумци и любители на бататите! Така да се каже съм фен на тази култура още от осемедесетте години на миналия век. Имаше дори българска селекция/сорт/, който се произвеждаше в "Особени имоти" , по-известен е като двореца гр.Кричим. За съжаление всичко отмина и се забрави. А този красив продукт може да се отглежда и при нашите условия. Миналата година купих от Кауфланд 1 кг. картофи на цена 6лв./цяла година ме боля корема/ и си направих разсад. Реколтата е сносна и ако човек се подготви по-навреме ще има и добър добив. Моят сорт е Бюрегард. Имам желание да разнообразя сортовото разнообразие, както и да споделям опит с тези които се интересуват. Снимките са от първата ми реколта.
Емиава, понеже виждам твоя реколта и желание за споделяне на сортове,то ще те помоля да установим връзка и да коментираме както това, така и да споделим опит. <yes>

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 27 дек 2014, 09:18

Поздравления и добре дошъл, Васко!
Разменяйте си материал с ЕмиАва и с всеки друг. Само искам да помоля, да разменяте опит тук, в темата, за да могат и другите да попиват от него. Така повече хора ще се хващат да отглеждат батати, а те са интересни растения.

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 27 дек 2014, 11:04

Разбира се, че каквото съм научил ще го споделям. Скритото знание е по-вероятно да се загуби и всички усиля за неговото добиване да се окажат напразни.
На снимката показвам на форумците експеримент, който видях някъде по мрежата. Идеята е клубените да пуснат кълнове и като станат по на 8 до 10 см. да се отчупят и окоренят отделно. Ако времето не е подходящо и прорастнат много по високи от 25/30см. то могат да се отрежат и отрязаното отново да са вкорени, било във вода или вода с препарат или почвен компост.

От всеки дефект - ефект!

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 27 дек 2014, 20:44

Здравей и от мен, Васил. Радвам се, че се присъединяваш. Като гледам твоите батати, постиженията ти са доста по-добри от моите. Бюрегард е много хубав сорт и ще се радвам да разменим резници или каквото ще ти е удобно.
Допуснах небрежност с едно проветряване и за малко да загубя растенията, които отглеждам за разсад напролет.
Надявам се с тези, които останаха да нямам повече проблеми. Като се затопли времето, ще ти захвана и изпратя.
И аз на доста места съм виждала по този начин да вкореняват батат и то с лекота. До сега от клубени само веднъж успях да получа растения. А пробвах доста и от различен произход (САЩ, Египет, Израел и един български "биобатат"). Въобще "прорастването" на батат за мен се оказа трудна задача. Ти твоя разсад от клубен във почва или по този начин го получи?

Интересно ми е дали някъде може да се намери информация за опитите у нас за отглеждане на батати. И за българският сорт - дали някъде е запазен.

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 28 дек 2014, 08:41

<christmas> Привет на всички отново и дано Дядо Коледа да ви е донесъл мечтаните подаръци <thumbup> ! Ако не е то ви пожелавам предимно здраве,късмет и много обич от хората около вас.
Емиава, много ти благодаря за това, че откликна на темата за бататите. Що се отнася до разсада, не съм имал съществени трудности. Миналата/2013г./ купих от Кауфланд четири клубена. Постъпих така, както е описал Христо Христов в хоби-семена. Няма как да копирам тук линк защото ще наруша правилата на форума. Просто ги зарових в една касетка с пясък вън на двора/ това беше в началото на месец май и бе доста късно/ и я завих с найлон. Поливах всеки ден с по малко хладка вода. Трудно пробиха, може би защото бе студена пролетта, но се получи. Нямаше време да ги вкоренявам допълнително и така както ги отчупих от клубените ги насадих. Първите две седмици следях постоянно да незасъхват и после те сами си тръгнаха. На предните снимки това което виждаш ми е дворът и се зашуми от петнадесет коренчета. Е, не всички дадоха така както искам. В нашия край има едни големи бели черви/ларвата на майския бръмбар/, които нанасят страшни поражения - изяждат корени на зеленчуци, дървета и всичко което им е по пътя. В момента съм отделил възможно най-здравите и около 300грама всеки клубен, които ще наложа за разсад. Съхранявам ги под бюрото на компютъра си за да не се повредят нещо от студовете.Решил съм да купя големи саксии, в които да насипя пясък и торфена смес в които да положа клубените. Вманиачил съм се по тази тема с бататите <thumbsup> Едно е че съм чревоугодник, другото е,че ми е много интересно и ми се занимава с подобни дейности.Относно информация за българския сорт не съм открил нищо. Попадна ми една книга/ровейки в нета/ "Практическо зеленчукопроизводство" от Атанас Михов и Минка Алипиева изд.1977г. където предполагам, че ще има някаква информация. След нова година ще търся контакти с Агро института в гр. Пловдив.Основно се насочвам към тях, защото предполагам, че този сорт най0вероятно е разработен през осемдесетте години в базата на двореца гр. Кричим. В този период за няколко години взимахме резници от там, но вече няма. За повече информация, чета от руски сайтове, които са много подробни. За да не нарушаваме правилата на форума ми пиши на polatovec@gmail.com

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 28 дек 2014, 09:46

Във форума може да се пускат свободно линкове, стига да не са комерсиални!

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 28 дек 2014, 11:22

<thumbsup> Е, щом може да вмъкваме линкове на други сайтове, то едно сърдечно благодаря! За мен всяко нещо, което се търгува или дава възможност за търговия е комерсиално. Ще представя на форумците два линка от които черпя най-много информация/ всъщност научих повечето неща/ и дано да няма проблем с тях. Но, ако има проблем просто г-н Донов кажете стоп <Ah, no> . Осъзнавам, че този сайт и центъра са Вашия бизнес или прехрана и най-малкото имам намерение да навредя. Напротив, предпочитам да помагам и партнирам при всяка възможност/професионално изкривяване <that's it> /
Линковете са руски/украински:
http://batat.org/
http://bataty.ru/
Емиава <please> в предния пост се отнесох и не ти писах нещо което е: Имам огромно желание да разменим клубени и резници с цел обогатяване на сортовете с които разполагаме.Т.е. по-скоро аз защото имам само един сорт. Има едни виолетови които можеш да видиш в сайтовете, както Бушбок и др. направо съм влюбен в това нещо сладък картоф. Доколкото разбирам от начина на изписване на поста ти, най-вероятно при теб занимаването със селско стопански култури е или професионално поприще или научна дейност, което е пак същото. Та в тази връзка може би ще разчитам на информация от теб. Успех.

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 28 дек 2014, 23:45

Линковете са интересни!

Май все още не е написано достатъчно ясно в тази тема, защо бататите са толкова интересна култура.
Преди няколко години на четвъртък пазара в Пловдив имаше един възрастен човек, който продаваше батати. Жена ми веднъж решила да пробва и купила малко. Направи ги задушени и всички буквално си облизахме чиниите. За пръв път опитвахме такава вкусотия. Ествествено, още в следващите дни започнахме редовно да изкупуваме стоката на човека, но явно не му беше много, защото бързо свърши. После започна реконструкцията на пазара и сега, след няколко години вече, не сме намирали същия човек. Купували сме от хипермаркетите, но вкусът не е същия.

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 29 дек 2014, 03:19

Кирил написа:
Купували сме от хипермаркетите, но вкусът не е същия.

Същото ни се случи и на нас. Ако бях опитала първо батат от хипермаркет, надали щях да повторя, а да се запаля по тях със сигурност нямаше да се случи. Май за да ядеш от по-вкусните трябва сам да си ги отгледаш. Явно селекцията и при промишлено отглежданите батати е била насочена към постигането на перфектен външен вид за сметка на вкуса.
Васил написа:
Имам огромно желание да разменим клубени и резници с цел обогатяване на сортовете с които разполагаме

И аз имам такова желание. Като повече хора ги имаме, вероятността да се загубят е по-малка. За съжаление нещо не се справям със съхранението на клубените. По това време на годината всичко което не е изядено вече е почнало да съхне. Ще трябва да ти изпратя резници. Но като се стопли, че растенията се оказаха много чувствителни към студа. Загубих повече от половината само след проветряване преди десетина дена. Виждам че си дал поща, ще ти изпратя и моята, за да може да се свържем като се стопли.
най-вероятно при теб занимаването със селско стопански култури е или професионално поприще или научна дейност, което е пак същото. Та в тази връзка може би ще разчитам на информация от теб

Абсолютно ми е хоби. Занимавам се с приложни изкуства. Отглеждам растения в О.Г. от 6-7 години, преди това само в саксии. Нямам нито знанията, нито опита на нещо повече от любител.
Утре ще кача всичко, което мога да дам като информация от личен опит, а то не е много - само две години. <cheers2>

Отговори

Върни се в “Тропически плодове (Tropical fruits)”