Райска ябълка (Diospyros kaki)

greenn
Любител на южните растения
Регистриран: 02 юни 2011, 14:43
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Райска ябълка (Diospyros kaki)

Непрочетено мнение от greenn » 24 ное 2017, 15:50

perperikon написа:Райските ми ябълки станаха жълто-оранжеви, но са от твърдите, които трябва да ги чакаш да омекнат(желират). Кажете методи за ускоряване на този процес.

Слагат се в найлонов плик заедно с 2-3 обикновени ябълки и се завързва. За няколко дена омекват напълно, благодарение на етилена, който отделят ябълките. Май става и с банани, но не съм пробвал.

Danita
Регистриран: 22 апр 2016, 16:43
Надморска височина (m): 595
Абсолютна минимална t° (°C): -20
Минимум последна зима (°C): -14.5
Любимо растение: цитруси, смокини, райска ябълка
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Непрочетено мнение от Danita » 24 ное 2017, 15:57

perperikon написа: Кажете методи за ускоряване на този процес.

Миналата седмица реших да пробвам дали методът за бързо узряване на киви е приложим и за райската ябълка. Става въпрос за поставянето им заедно с 2 ябълки в найлонов плик /чувал. Методът работи!!! Точно за 2 дни райската ябълка стана перфектна.

P.S. Опитах по същия начин дали ще узреят и преждевременно паднали от дървото цитруси, но там вече ударих на камък... <head in the wall>

Потребителски аватар
swot
Регистриран: 12 яну 2015, 23:04
USDA zone: 7a
Любимо растение: Olea Europea
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от swot » 03 дек 2017, 09:58

Здравейте, някой има ли наблюдения върху сорт Лотос? (Стори ми се страннен сорта, тк не съм намирал ингормация, до сега). Току що си купих от едни хора от Мелник и са доста вкусни, безтанинови са.
Изображение

popov.dinko
Специалист овощар
Регистриран: 07 яну 2011, 22:39

Непрочетено мнение от popov.dinko » 03 дек 2017, 14:36

Безтанинови ще рече след като са омекнали ли? Знам за Джиро, че е безтанинов и може да ги хрупаш директно от дървото. Ако е сорт Хиро Таненаши, тогава след омекване си ги изсмукваш направо <icecream>
Има много видове райски ябълки с различни наименования, но пък си приличат, като двойници и тогава наименованията се объркват. Важното е да ти харесва като плод!

Марков
Регистриран: 16 юли 2015, 06:56
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -14.0°C 01.03.18
Любим климат: 25°C

Непрочетено мнение от Марков » 04 дек 2017, 07:28

swot, в гърция и кипър наричат РЯ лотос - плода на боговете. Тези на снимката ми наподобяват на Джиро.

Потребителски аватар
swot
Регистриран: 12 яну 2015, 23:04
USDA zone: 7a
Любимо растение: Olea Europea
Has thanked: 1 time

Непрочетено мнение от swot » 04 дек 2017, 07:41

Възможно е, нямам представа. Никога не съм се занимавал с Райска ябълка, харесаха ми, нямат танин, директно се консумират, а като попитах за сорта ми казаха, че е Лотос. Не бях чувал, до сега, за това попитах.

Потребителски аватар
h2o
Engineer-agronomist, Master in Agriculture | Инженер-агроном, Магистър по Земеделие
Регистриран: 02 фев 2012, 21:48
Надморска височина (m): 110
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -18*С 2010г.
Минимум последна зима (°C): -12/-12.5 (01.03.2018)
Любимо растение: вашингтония филифера

Непрочетено мнение от h2o » 04 дек 2017, 19:16

От две години имам "Vanilia" и "Briliant rojo " и двата сорта са безтанинови.Тази година плододаваха и мога да ги сравня.Засадени са на 4м.отстояние и се поливат от капковото на доматите.)
Ванилия образува много мъжки цветове,даже мислех ,че сорта е объркан с друг.Тази година го обследвах обстойно и открих и женски цветове.Ванилия хвърли почти всички плодове за разлика с Червения диамант,който плододаде и изхрани обилна реколта.Говоря за по-малкото дръвче ,/по-голямото на снимките е костата/

.viewtopic.php?f=16&t=352&start=60

Лично ,не съм очарован от вкусовите им качества.Таниновите сортове по-ми допадат ,като омекнат и се желира вътрешноста.Но това си е мое мнение и предпочитания.Колеги препоръчайте ми някой много сладък танинов сорт.

"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

greenn
Регистриран: 02 юни 2011, 14:43

Непрочетено мнение от greenn » 06 дек 2017, 12:53

За мен най-вкусна е Хачия, аз също обичам таниновите.

Потребителски аватар
h2o
Engineer-agronomist, Master in Agriculture | Инженер-агроном, Магистър по Земеделие
Регистриран: 02 фев 2012, 21:48
Надморска височина (m): 110
Абсолютна минимална t° (°C): -18*С 2010г.
Минимум последна зима (°C): -12/-12.5 (01.03.2018)
Любимо растение: вашингтония филифера

Непрочетено мнение от h2o » 07 дек 2017, 18:07

Пропуснах да кажа ,че Ванилия наистина докарва на ванилия малко.)
Но остава по-дребна ,а Червен диамант - хубави едри плодове.

"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

Потребителски аватар
Slavyanski
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Надморска височина (m): 540
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -19,5°C (1 март 2018 г.)
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде
Любим климат: нашият си
Has thanked: 5 times

Непрочетено мнение от Slavyanski » 19 дек 2017, 14:12

Обръщам се към reimbrant, който беше писал назад в темата за кавказките фурми/хурми, които отглежда.

Оказа се че балканската няма никакви плодове,интересна работа,но от вилата успях да намеря 3 семчици и две растения по 20 см.,пак си е нещо .,неприятото нещо е това че трябва да ги чакаш до 2 годишна възраст примерно или още малко за да се види дали ще плододава,или не,и в крайна сметка ако не,имаш идеалните подложки за райски ябълки,успех ти пожелавам,и данни за еконд. <cheers2>

Да попитам и аз, след три години, дали би могъл да намериш семки от този вид и за мене (ще си платя каквото трябва)? Никога не съм го опитвал или дори виждал, но би трябвало при мен да вирее добре и да не се притеснявам от измръзвания. Пък и наистина, ако не друго, ще е добра подложка.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 25 times
Been thanked: 42 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 19 дек 2017, 16:15

Аз имам едно дърво, което трябваше да е Chocolatino, но явно някак съм успял да отгледам подложката, вместо присадника. Тази пролет мислех да го махам, но не ми остана време. То пък даде плод и се оказа, че е от дивата Кавказка Райска ябълка, за която става въпрос по-горе. Ако птиците не са изяли всичко, ще потърсим някоя семка. Ще огледаме и дървото в разсадника, там също имаме такава Кавказка Райска ябълка. Ако намерим нещо, ще пиша тук и ще се разберем за адрес и изпращане. Не съм оптимист обаче, имаше шанс преди месец, но сега - едва ли.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 25 times
Been thanked: 42 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 20 дек 2017, 17:07

Имаше плодове все още, но се оказа, че тази година са без никакви семена в тях. Миналата година имаше семена, догодина може би ще има отново.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Slavyanski
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Надморска височина (m): 540
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -19,5°C (1 март 2018 г.)
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде
Любим климат: нашият си
Has thanked: 5 times

Непрочетено мнение от Slavyanski » 20 дек 2017, 18:01

Мерси за отзивчивостта, г-н Донов. Аз ще потърся и на други места. Пък ако не стане тая година, здраве да е. Аз малко късно се разтърсих. Един вариант е да се вземе райска ябълка заради подложката, но не ми се занимава с такива "касапски" работи, да съсипвам облагородено дръвче. Интересно ми е защо не е толкова разпространена кавказката - не си ли струва като плод сама по себе си?

Също не знам при нея има ли сортове, или са горе-долу еднакви. Един човек, който предлага райска ябълка рече, че били "дребни плодчета, пълни със семки" и се почуди как може да проявявам интерес към подобно растение. Само че при мене на Балкана райската ябълка може да стане, може и да не стане - и то най-устойчивите на студ сортове. Пробвах тая есен с Росиянка (която я дават че издържа уж до минус 23-29 градуса) и Костата, ще видим какво ще излезе. В краен случай ако ми измръзнат, ще остане подложката :)

Някой случайно да отглежда вирджинска? Аз гледах семена от САЩ - като цяло е бая скъпо с транспорта, и не съм сигурен че въобще биха никнали ако не са стратифицирани, а и пътят не е малко. Гледам имат някои сортове, които се водят самоопрашващи (т.е. няма нужда от мъжко и женско дърво), обаче дали от семе ще се получи дърво с подобни характеристики не е много сигурно. Един такъв е "Meader American Persimmon".

krasi_p
Регистриран: 21 апр 2013, 20:50
Надморска височина (m): 320

Непрочетено мнение от krasi_p » 24 дек 2017, 23:40

здравейте
успях и изчетох целия форум и ми се изясниха някои неща около райските ябълки благодарение на вас.
аз имам 4 сорта , засадени през 2000г , т.е. на 17г са. през първите 2-3г измръзнаха половината дръвчета и ми останаха само по 1 бройка от всеки сорт , от тогава не ги завивам с нищо през зимата . през лютата зима на 2012г май беше , когато падна
за 3-4 дена към -30гр , а цял месец държеше под -20гр , тогава ми измръзна една ранна , но по чудо избиха пъпки от
вътрешността на самото стъбло и трябваха 3-4 години да се оправи и да започне пак да ражда .
дръвчетата се намиратв едно село на 35км северозападно от Монтана , 300-330м над морс. вис.
та имам Костата / тя ражда всяка година и плодовете тук започват да омекват около 1 декември / , Хиакуме , Хиро
Таненаши / едра , четвъртита на вид / и една по-дребна но ми е най-ранната / забравих името й, тази която беше
измръзнала 2012та / , прилича на тая снимка http://palmi.bg/forum/viewtopic.php?f=9 ... 720#p99812 .
а това лято при мен беше доста горещо 35-40гр , много сух и горещ въздух през август и резултата е че от сорт Хиакуме
не остана нито едно плодче , всичко на земята за 1 седмица , по другите се задържаха колкото за радост , като на
Костатата останаха най-много плодове.
нито една от тези не ми е дала плод със семена до сега а са 4 сорта на по 20м една от друга.
миналата пролет си купих други 2 сорта и трябва да ги чакам поне 4 години да ги видя какво ще излезе.

на Slavyanski мога да му изпратя колкото семена иска от Кавказка "дребни плодчета, пълни със семки", но да ми
пише на krpk маймун abv.bg , ако има човек в Монтана - ще са без пари , иначе Еконта.

ето малко полезна инф за сортовете , че са много и трудно се помнят

Код: Избери всички

https://agrolife.bg/%D1%80%D0%B0%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%8F%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%BA%D0%B8-%D0%BE%D1%82-%D0%B8%D1%81%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B8-%D0%B3%D1%8A%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%85%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%B2-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%8F-%D0%BF%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%80
http://www.ivia.gva.es/banco-de-germoplasma-de-caqui
http://rfcarchives.org.au/Next/Fruits/Persimmon/Persimmons7-88.htm
https://www.youtube.com/watch?v=jitSZYPvipc&ab_channel=DaveWilsonNursery

весели празници на всички

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от plamen » 25 дек 2017, 00:08

Реколтата ви няма семки,защото нямате сорт с мъжки цветове.
Ванилия и Чоколатино са добри опрашители.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Субтропически и Средиземноморски плодове (Subtropical and Mediterranean fruits)”